Gravidute la mare?

Gravidute la mare? | Autor: witeflower

Link direct la acest mesaj

Oriunde am mers la mare, am vazut plimbandu-se sau stand sub umbrelute burtici mai mari sau mai mici... Mi se pareau naturale si simpatice si nu pareau sa-si faca vreo problema.

Acum, ca sunt eu in situatie, nu-mi mai e totuna. Mi-e teama de drum (care e lung de la mine pana la mare...), mi-e teama de caldura (chiar daca stau sub umbreluta), mi-e teama pana si de aerul conditionat, de mancarea de la restaurant/terasa - o sa-mi ziceti sa stau pe fundul meu acasa daca am atatea temeri...

Dar adevarul e ca m-as duce - pentru baietelul meu de 5 ani, si numai pentru el, ca si mie imi place marea, iar sotul meu isi doreste foarte mult.

Asa ca as avea nevoie de cateva incurajari si sfaturi pretioase de la voi, cele care ati fost sau veti merge la mare cu burtici.



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vally spune:

eu am fost saptamana trecuta la mare si a fost super!!!!!m-am sim tit foarte bine, nu mi s-au mai umflat picioarele ,am dormit bine,am prims o perioada super si nu a fost f cald langa mare chiar era racoare un pic (sub umbrela); si m-am dat cu crema de protectie solara factor 40
cu mancarea trebuie sa ai mai multa grija,cred...noi am gasit un restaurant super, mai scump,dar mancarea a fost nemaipomenita,chiar ne-a priit super
drumul nu mi s-a parut f greu; ar fi bine sa ai totusi aer conditionat la masina (intotdeauna in masina e mai cald ca afara...)
eu iti urez drum bun si distractie placuta!
eu ma bucur enorm ca am fost la mare!a fost o vacanta de vis!



vally s32 Adelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tessh spune:

Si eu vreau sa merg la mare in iulie, chiar daca atunci o sa fiu deja in luna a8-a... gandeste-te asa: cald e peste tot in tara... soare e peste tot in tara... la plaja poti sta dimineata pana in 10 si dupa-amiaza dupa 17... stai sub umbreluta ca sa te protejezi

Iar despre drum ... daca pleci cu masina ta, doar tu cu sotul, intinde-ti scaunul din dreapta ca pe un pat si opriti-va si voi mai des pana acolo.

Aerul de la mare iti va face foarte bine

29+ viitoare mami de Francesca

Ce e mai bun abia urmeaza :) Asteptam fluturasul mic cu multa nerabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

whiteflower - nu spui in ce luna vei fi cand ai vrea sa pleci.
eu voi fi in luna 5 in iulie si in luna 6 in august.
nu stiu daca sa merg. e drumul lung, plus ca as sta sub umbrela mai mereu, iar de inotat nu stiu sa inot, ma bag doar cu colacul.
plus apa la mare oare nu dauneaza? mai ales ca stim ca nu e asa curata...


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tessh spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

whiteflower - nu spui in ce luna vei fi cand ai vrea sa pleci.
eu voi fi in luna 5 in iulie si in luna 6 in august.
nu stiu daca sa merg. e drumul lung, plus ca as sta sub umbrela mai mereu, iar de inotat nu stiu sa inot, ma bag doar cu colacul.
plus apa la mare oare nu dauneaza? mai ales ca stim ca nu e asa curata...


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki


Ramonik, in apa sarata eu stiu ca nu se dezvolta bacterii ca in apa dulce...

29+ viitoare mami de Francesca

Ce e mai bun abia urmeaza :) Asteptam fluturasul mic cu multa nerabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutza24 spune:



magda si victoras ( 31.03.2008)http://community.webshots.com/user/magdutza24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri!!!

Scuze ca nu v-am rasouns mai devreme, dar nu am mai reusit sa stau pe internet in ultimele zile.

Intre timp ne-am hotarat sa mergem la mare, plecam vineri sau sambata noaptea, sper sa fie totul bine. Incurajarile si sfaturle voastre imi sunt de folos. Azi ma duca si la medic asa ca o sa ma mai sfatuies si cu el.

Ramonika, am 13 sapt acum, deci sarcina e mica, burtica se vede bine, dar asta nu ma deranjeaza, doar imi fac griji pt bebic.
Cu drumul va fi ceva mai greu, trebuie sa-i fac loc de dormit si baietelului meu de 5 ani, mai ales ca vom calatori noaptea. Dar, la nevoie, ne vom opri si...ne-o caza undeva pe drum...

Cred ca o sa zambesc tuturor gravidutelor pe plaja, gandindu-ma ca poate cu multe am povestit pe DC...



Cami , mami de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Da, am fost la mare si a fost super!

Nu am facut prea multa plaja, dar am facut si baie de cateva ori. Iar cu drumul ne-am descurcat destul de bine, a fost obositor, fiindca a fost lung, dar nu am avut probleme.

Si a fost incurajator pentru mine sa vad multe, multe gravidute la mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

salutare burtici. imi doresc sa plec si eu cateva zile la mare in grecia si tot am citit articole ca expunerea gravidutelor la soare ar produce malformatii bebelului. stiti de asa ceva? mi-am luat creme de protectie cu factor 40 si voi sta si sub umbreluta, deci nu m-as expune 100%.
poopici pe burtici

"Cand traiesti cu Dumnezeu gasesti fericire si in nenorocire"-Sfantul Tihon Zadon
10+
*mamica unui fluturas*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Oanka pleci cu masina sau avionul?Sa stii ca in Grecia in aceasta perioada a anului este foooaaarteee caaald.Si soarele arde rau.Adica iti trebuie o super-protectie.Si, daca plecati cu avionul, ai grija.Eu zic -adica eu asa am facut in iulie cand voiam sa plecam in Austria- sa intrebi medicul el este singurul care iti zice cum sa faci.Have fun!

9+
Eu si bebe il iubim pe tati !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

eu am fost la mare la ambele sarcini, la inceputurile lor ( la prima la 4-5 saptamani in Turcia), la a doua la 9-10 saptamani ( grecia)....nu am avut probleme, am stat cu moderatie la soare ( nu in orele interzise) , am si facut baie....offf, ce vremuriiiii

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput