Lecturi necesare in ciclul primar??

Lecturi necesare in ciclul primar?? | Autor: paula76

Link direct la acest mesaj

Cumparand in ultimul timp cartile ADEVARUL sau JUrnalul National, m-am gandit ca ar cam trebui sa-i pregatesc biblioteca copilului meu care va incepe scoala peste 2 ani, mai intai cu cartile ce le va studia in ciclul primar.
Asa ca va intreb pe voi, mai ales cele ce sunteti cadre didactice, ce carti sa am in casa, care sa ii fie de folos in clasele I-IV??
Va rog, dati-mi cateva titluri, ca pana va studia el cartile de la Adevarul de ex. trebuie sa citim Lecturi ale Copilariei, nu?
Multumesc anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexestiu spune:

salut,
si eu m-am confruntat cu dilema asta.
Da, copiii trebuie invatati de mici cu lectura, cu lectura sanatoasa, care sa le dezvolte creativitatea si imaginatia.
Eu am fost educatoare intr-o gradinita de limba engleza si mi-a placut ca in engleza se gaseau foarte multe carti mari - precum Christmas Carol a lui Dickens repovestita frumos pentru copii, in format ilustrativ, astfel incat copiii de mici sa fie invatati cu cartile MARI, cum se spune, cu substrat...
Niciodata nu e prea devreme sa-i spui copilului adevarul, sa-l inveti cu lucrurile frumoase.
In romaneste, ceva de genul repovestirilor din temele mari ale lumii am vazut la un targ de carte. Erau niste carti copertate, f frumos ilustrate si stiu ca m-am ofticat ca nu aveam bani sa cumpar. Oricum, frumos!
Recomandarea mea este, pe langa basmele celebre ale lui Ispirescu, Eminescu, povestile lui Creanga, sa cauti repovestirile facute special pentru copii. Stiu ca in colectia asta de care ti-am spus erau repovestite Ghilgames, Cantecul Nibelungilor, ba parca chiar si Tiganiada.. si cam atata mai tin minte. Oricum, urmareste sa-i citesti copilului tau lucruri sanatoase, constructive... de ce nu chiar si din Biblie cate un Psalm, o cantare, ca tare frumoase mai sunt cate unele. Apropo, si Biblia repovestita pentru copii e o lucrare care nu tb sa lipseasca din biblioteca unui scolarel.
Succes! Sper ca te-am putut ajuta cu ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

DIn proprie experienta eu spun sa nu te hazardezi, vei cumpara atunci cartile recomandate de invatatoare, fiecare are alte recomandari, nu exista un tot unitar. In plus la Adevarul a aparut si Jack London, care pot fi citite undeva in clasa a IV-a.
Ca sa nu mai spun ca noi avem 3 carti cu Craiasa Zapezii, fiecare contine altceva, deci atentie la ce carti cumperi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Ca si premiu,cand am terminat clasa 1,doamna le-a cumparat(si noi am platit)tuturor copiilor cate o culegere de texte cu ceea ce va folosi in clasa a 2-a.Sunt extrem de multe povesti necunoscute mie,repovestiri ale lui Creanga,Dickens parca,fratii Grimm,Emil Garleanu,povestiri istorice.
Parerea mea ca si mamica,citeste-i oricat,cumpara tot ce iti permiti pentru ca o faci pt puiul tau.Pentru scoala nu cer decat fragmente,pe care le gasesti selectate si adunate in culegeri),baza o formezi tu,ce fac la scoala e glazura(in clasele mici).
Daca am fost dura imi cer scuze.

Mergi la inceput