experiente mistice

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
unul din studiile pe care le fac, "The Science of Medical Intuition" este mai mult decat introductiv pentru intelegerea sistemului energetic al organismului. motivul pentru care fac acest studiu este prezenta doctorului Norm Shealy, ale carui cercetari ma intereseaza in mod special, in curentul renasterii in medicina, care viseaza practica sanatatii si nu managementul bolii, asa cum se spune.

3x3, ai sanse sa devii milionara!
www.randi.org/site/index.php/1m-challenge.html" target="_blank">Premiul de 1000000$ pentru primul om de pe planeta care va reusi sa puna un diagnostic intuitiv corect in conditii controlabile nu a fost inca adjudecat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3

CAPCAUNUL
LADYJ
GABY3406
ZANA SUBSOLULUI



Copii gata cu prosteala. Spalati'va pe chakre si treceti la masa!

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
vai, ce idee minunata! eu propun, acordarea premiului cu titlul "pe unde treceti vestejiti", tandemului :
...
cu merite deosebite in practica ego-ului:
ironiei
sarcasmului
pseudointelectualismului
gluma ieftine
superficialitate
cinism
aroganta
sunt dovezi clare ale interventiei domniei voastre prin cuvant, si ceea ce emana el in planurile mental, spiritual, transcedental. cred cu toata taria ca meritati din plin acest premiu.


Asta-i diagnostic pe baza medicinei intuitive?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Ma duc sa ma cert cu sotul meu. M-a mintit. Mi-a spus ca pe unde trec eu rasare soarele. E clar, el nu face cursuri de medicina intuitiva, asadar 3x3 are dreptate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3

eu propun, acordarea premiului cu titlul "pe unde treceti vestejiti", tandemului :
1. CAPCAUNUL
2. LADYJ
3. GABY3406
4. ZANA SUBSOLULUI

Cvartet.
Propui acordarea premiului cvartetului.
Ca tandem e altceva.





Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
Am crescut intr-o familie ortodoxa. Cand am prezentat in mare o linie a religiilor cu profetii lor, nu am dat de inteles ca ISUS este doar un profet. Ceea ce am dorit a fost doar o incercare de creionare a notiunii de energetica a chakrei 7 la nivel de reprezentare a divinului in planul personal energetic; acest plan, apare, in multitudinea de variante religioase sub care DUMNEZEU seface cunoscut in oameni, carti sacre, intamplari, fiecare cu istoriile lor, cu sacrul lor. in esenta SURSA COSMICA DIVINA ESTE UNA SI ACEEASI PENTRU TOTI CARE AU FOST INSPIRATI DE EA.
ISUS este o CREATIE A LUI DUMNEZEU INSUSI IN CORP UMAN. Asa cum si noi suntem CREATIE A LUI INSUSI! AM , MAI MULT, CONVINGEREA, CA PRIN NOI, EL TRAIESTE, PRIN NOI EL SE BUCURA DE PROPIA CREATIE. Si spun asta din traire propie, din experienta! Nu din teorie! insa omul, a facut un schimb de putere interioara. s-a asimilat pe sine ca izvor de creatie, in loc sa triasca totul in numeleCREATORULUI. pentru ca,numai in acest fel,omul are PERMANENTA DIVINA IN TRUP, SUFLET SI SPIRIT.
Preotii invata pe enoriasi, sa binecuvanteze mancarea! de ce spun sa lase grijile in mana DOMNULUI?
la prima intrebare, binecuvantarea mancarii, centreaza prin vointa corpurile, planurile mental, spiritual si transcedental, iar mancarea va hrani...toate planurile deodata, va hrani fizicul, va hrani spiritul, va hrani sufletul! In metafora bisericii ca templul DOMNULUI, UNDE MANCAREA ESTE BINECUVANTATA, IMPARTASANIA ESTE LUATA, SFINTIREA UNOR LUCRURI ESTE FACUTA, ASA SI IN METAFORA TRUPULUI CA TEMPLU AL DOMNULUI, MANCAREA SA FIE BINECUVANTATA, CUVANTUL ROSTIT SA FIE PAZIT, FAPTA CANTARITA...
la nivel de suflet, hranirea trupului, se va face prin acceptare divina, binecuvantare, la nivelul spiritului, se va face prin sustinerea gratiei divine in trup, la nivel de fizic, se va face prin schimbarea energiei alimentului ( energie adunata din toate amprentele energetice de la samanta pana la forma de mancare, hrana, la care se adauga si ...emotiile celui care gateste!). instinctiv, omul cand este foarte suparat, refuza mancarea, sau, "i se taie pofta de mancare", este un mecanism de aparare energetic, nu numai biologica sau psihologica. daca se intampla sa se faca aceasta gresala, de a se manca in stare de nervi, atunci, persoana va declansa cu siguranta boli pe sistemul digestiv, iar prima care apare este...gastrita!!
mai mult, am convingerea, si credinta asta vine dintr-o informative a sufletului, ca daca am binecuvanta fiecare bucatica de mancare, frimitura pe care o oferim templului-trupului, am transforma, alchimiza hrana fizica in hrana spirituala si divina! Pentru ca prin noi, hranim DIVINUL, ASA CUM JERTFA DE HRANA, PREOTUL O OFERA IN ALTAR DOMNULUI, PRIN EL INSUSI! MAI MULT, AM CONVINGEREA CA OMUL S-AR vindeca de boli.!
Caroline Myss, descrie in cartea, "Entering the castle", la pagina 44 experienta mistica cea mai profunda pe care TERESA a avut-o, schimband total viata ei de calugarita. Am ramas uimita de acuratetea cu care ea descrie, chiar si putin, aceasta experienta care a fost SI UNA DIN EXPERIENTELE MELE!
Teresa, trecand pe langa o statuie a lui Isus, a avut o revelatie a prezentei LUI. L-a simtit in trup prin suferinta LUI, prin ceea ce EL a fost in esenta, om fiind! A cazut la picioarele acelei statui si a plans pentru ore intregi. De atunci, si-a dedicat viata LUI ISUS intr-o rugaciune permanenta!
O experienta similara, s-a intamplat cu mine. In ajunul Pastelui, am simtit o compasiune pentru fiecare forma de viata, o gratie in inima pentru tot ce este viata, oameni, pomi, animale...ma bucuram de prezenta a toate cu sentimentul ca m-as fi nascut atunci, si m-as fi nascut intr-o tara a minunilor! Aceasta efervescenta a inimii a fost urmata de o dorinta puternica de a intra in biserica. Era putin dupa ora 6-7pm. Inca se mai faceau pregatiri pentru denia mare. Cand am intrat in biserica,ochii, inima, sufletul, mi s-au umplut de lacrimi. Am simtit in toata fiinta mea suferinta lui Isus. Am simtit prezenta LUI IN MINE! TRAIAM PRIN EL, TRAIAM CE A TRAIT! AM INGENUNCHIAT, SI AM PLANS ORE INTREGI. Denia incepuse, nu auzeam nimic. plangeam. Eram prezenta in INIMA LUI, IN SUFLETUL LUI. Am stat intr-un colt, ingenunchiata , plangand neintrerupt, ore intregi, pana dimineata, cand slujba s-a terminat. Atunci s-a facut o pace imensa in toata fiinta, o iubire ce se revarsa fara discernamant pentru creatia OM, o compasiune ce depasea limita de intelegere. ERA O RENASTERE A MEA IN MISTIC!
De atunci, momente de iubire neconditionata imi invada sufletul, trupul, spiritul. Stiu, ca in momentele acelea, cineva din public, oriunde eram pe strada, in statie, in metrou, se oprea in dreptul meu, se intorcea catre mine, si imi spunea suferinta lui. Imi spunea ce boli are, imi spunea cat sufera, de ce sufera! Imi spunea ca doare, ce il doare! In timpul asta, tot ce puteam face era sa le iau mana in palmele mele, sa i iprivesc cu o infinita iubire, ca pe un bibelou fragil al unei creatii c e are nevoie de restaurare prin interventia GRATIEI DIVINE. Si ma rugam pentru ei!
Daca as scrie o carte in care sa descriu acea traire, nu as epuiza cuvintele. Pentru ca trairea era in esenta UNIREA DIVINULUI IN PLANUL DE MANIFESTARE PRIN SPIRITUL SI SUFELTUL.
DE LA CREDINTA PRIN TEORIE PANA LA CREDINTA PRIN TRAIRE ESTE O DISTANTA ETERNA! IAR DACA DUMNEZEU TI-A PATRUNS INIMA O SINGURA DATA, TI-A PATRUNS INIMA PENTRU TOTDEAUNA!
Este ceva similar cu experienta de toate zilele. De cate ori ii spui copilului,” nu pune mana ca te frige”, iar copilul pana nu pune mana, sa cunoasca traiasca realitatea cuvantului rostit nu va asimila mesajul, intelepciunea. De cate ori se spune ca pana nu ne dam cu capul de pragul de sus, nu il vedem pe cel de jos! Este acea metafora a cunoasterii prin dorinta, visare, imaginatie, credinta, versus cunoasterea prin traire!
De atunci, viata mea a fost o continua cautare de intregire, dorinta de unire a planurilor., de constanta a planurilor unite intr-o fiinta!

Am dat quote ca sa nu se piarda, cum s-a intamplat in ultimele zile, postari de valoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3

Citat:

www.randi.org/site/index.php/1m-challenge.html" target="_blank">Premiul de 1000000$ pentru primul om de pe planeta care va reusi sa puna un diagnostic intuitiv corect in conditii controlabile nu a fost inca adjudecat.

vai, ce idee minunata! eu propun, acordarea premiului cu titlul "pe unde treceti vestejiti", tandemului :
CAPCAUNUL
LADYJ
GABY3406
ZANA SUBSOLULUI
cu merite deosebite in practica ego-ului:
ironiei
sarcasmului
pseudointelectualismului
gluma ieftine
superficialitate
cinism
aroganta

sunt dovezi clare ale interventiei domniei voastre prin cuvant, si ceea ce emana el in planurile mental, spiritual, transcedental. cred cu toata taria ca meritati din plin acest premiu.


Draga 3x3,te inseli profund,acesti useri merituosi merita un premiu pentru rabdarea si toleranta pe care o manifesta atunci cand isi fura din timpul lor liber poposind aici pe postari, pe care eu cu mana pe inima recunosc ca nu am puterea sa le parcurg in intregime.
De ce?
CUVANTUL scris are amprenta si intentia persoanei care il transmite si atunci cand este spus cu intentie trebuie sa ne intrebam ce urmareste persoana care il emite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca30 spune:

3x3 eu cred ca faci bine scriind aici,nu pretind ca devorez citind tot ce scrii,dar cred ca prin scris iti eliberezi o mare parte din tensiunea acumulata in tine,pe toate planurile... celor care nu le place ce scrii sa nu citeasca,sincer nici eu nu citesc tot ce scrii mereu,uneori scrii cam stufos si efectiv ma gandesc la altele,dar ti-am votat subiectul cu 5 stele pt ca consider ca e Super ca cineva sa se descarce sufleteste asa cum o faci tu!
eu am plecat de la ideea de scepticism referitor la Dzeu,nu provin dintr-o familie religioasa,credeau asa si asa,fiecare dupa capul lui,asa ca eu am fost complet sceptica in existenta lui Dzeu,si am cautat o dovada ani la rand(de la 10ani la 21ani,acum am 30),pana am gasit "Ceva" care mi-a atras atentia,m-a lamurit cum sta treaba cu divinitatea si am inceput sa cred,incredibil!,am primit darul cel mai de pret- dovada divinitatii..stiu ca suna total paranoia pt sceptici(eu fiind o sceptica in trecut)..evident cred in felul meu in Dzeu,nu sunt ceea ce unii ar zice o "credincioasa perfecta",dar cred !
Inca o chestie,inainte sa cred in Dzeu am cercetat si aspectul puterii de vindecare,pot spune ca reuseam ceva doar pe caini si pisici,am facut chiar si spiritism(ce pacat nu?,nu pt un sceptic pe atunci)dovada a venit ,nu de mult, ca ceva exista(entitati/energie/clarviziune),pe atunci la 14-15 ani am aflat numele sotului meu si alte chestii care s-au adeverit acum,uimitor pt mine!Nu as mai face asta acum,pt ca nu mai sunt sceptica,acum cred ca Dzeu e parte din noi,e acolo unde vrem noi sa fie,eu ma multumesc sa stiu ca exista si ca uneori ma indruma spre lucruri/fapte bune(evident tin si de educatia si personalitatea mea,zice scepticul din mine)...Numai bine tuturor credinciosilor,dar si scepticilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Capcaunule, obstinenta cu care urmaresti acest post ma contrariaza si frustreaza in acelasi timp!
La referirile mele la Istorie devii acid iar la Mistice parca te fura visarea,sau ma insel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3

Citat:

www.randi.org/site/index.php/1m-challenge.html" target="_blank">Premiul de 1000000$ pentru primul om de pe planeta care va reusi sa puna un diagnostic intuitiv corect in conditii controlabile nu a fost inca adjudecat.

vai, ce idee minunata! eu propun, acordarea premiului cu titlul "pe unde treceti vestejiti", tandemului :
CAPCAUNUL
LADYJ
GABY3406
ZANA SUBSOLULUI
cu merite deosebite in practica ego-ului:
ironiei
sarcasmului
pseudointelectualismului
gluma ieftine
superficialitate
cinism
aroganta

sunt dovezi clare ale interventiei domniei voastre prin cuvant, si ceea ce emana el in planurile mental, spiritual, transcedental. cred cu toata taria ca meritati din plin acest premiu.



3x3, compania în care m-ai plasat ma onoreaza, îti spun foarte sincer.

Tie ti s-ar putea dedica premiu "pe unde trece stupefiaza" .

În rest, usoara greseala a transcrierii nick-ului meu - nesuferit multora de altminteri - ma întinereste cu 4 ani . As vrea sa-ti exerciti puterile si sa ma întineresti de-adevaratelea cu 4 ani... ce bine ar fi, offfff...

Mergi la inceput