experiente mistice

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

gabi,nu e nici o problema ca/////'te bagi".orice parere e binevenita.excluderea a inceput din partea lor:inainte cu 2 zile de nunta il invitau doar pe sotul meu la ei la masa,2 i-au spus in fata mamei mele ca nu eu trebuia sa ii fiu sotie,3.cu un an inainte,dupa ce au fost la noi,mi-a iesit o umflatura pe fata .nici cos,nici intepatura.si mi s-a umflat o alunita pe gat,de am intrat in panica.dupa ultima plecare am pierdut o sarcina si am facut mari eforturi sa-mi revin.aveam insomnii,senzatii ingrozitoare.
fetitza, a stat o data cu ei 2 ore si a facut o diaree cu sange,un an si jumatate amumblat pe la medici,ea s-o pierd pt ca i se distrusese mucoasa digestiva cat-pe ce sa faca peritonita.in peroada cu "energia negativa".avea cosmaruri,o faceam cu mir ca sa adoarma si areeam tamaie in casa.asa ma linisteam si eu.
sa fie concidenteze?eu nu mai cred asta.nu am detaliat aici,sunt multe amanunte,dar nu e chiar locul.
multumesc,gabi.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

of,3x3,e asa stufos e ce ai scris ca mai tre sa-l citesc de cateva ori.si sa ma pun la punct cu termenii specifici ca-s in ceata.
tre sa studiez ca sa te inteleg mai bine.ca eu nu am notiunile de baza privind ego,chakra,etc.
dar am vazut ca tot apare o problema legata de orgoliul meu.
si da,m-am simtit mai bine dupa rugaciune si post,dar greu-greu mi-am revenit.
parca am preioade mai bune si mai putin bune.si da,copilul e influentat de starea mea.
ma apuc de studiat si revin.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3

am amintit de vorba (vorba, dulce vorba din popor, intotdeauna am iubit proverbele, vorbele din batrani, pentru ca ele contin intelepciunea unui univers); ca nu e de glumit cu..."parintii mananca agurida si copiilor li se strepezesc dintii".



Ce spui tu aici nu este un proverb, o vorba din popor (cel putin nu o vorba a poporului roman), ci este un citat din Biblie. Iar Dumnezeu, prin proorocul Iezechiel, spune ca lucrurile nu stau deloc asa cum spuneau cei din popor:
Iezechiel, cap. 18:
2. "Pentru ce spuneti voi in tara lui Israel pilda aceasta si ziceti: Parintii au mâncat agurida si copiilor li s-au strepezit dintii?

si mai departe:

19. Dar veti zice: Pentru ce fiul sa nu poarte nedreptatea tatalui sau? Pentru ca fiul a facut ceea ce era drept si legiuit si toate legile Mele le-a tinut si le-a implinit; de aceea va trai.
20. Sufletul care pacatuieste va muri. Fiul nu va purta nedreptatea tatalui, si tatal nu va purta nedreptatea fiului. Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rau, rautatea sa.

As mai vrea sa te intreb ceva, este o intrebare destul de transanta, dar te rog mult de tot sa nu te superi (si mai ales, sa NU-ti stergi postarile, probabil unora chiar le sunt de folos). Te intreb nu cu rea-vointa, ci pentru ca ma intereseaza fenomenul: am citit in celelalte postari ale tale vindecarile pe care le-ai facut si eu te cred ca le-ai facut, nu am nicio indoiala. Intrebarea mea pentru tine este: Cum stii tu, de unde stii ca le-ai facut cu ajutorul lui Dumnezeu? stii bine ca si raul, satana, se poate transforma in inger de lumina si ca poate face lucruri la fel de bune si extraordinare ca si Creatorul. Toti vindecatorii de care am auzit, dar TOTI fara exceptie, marturisesc ca fac aceste vindecari cu ajutorul lui Dumnezeu, ca se roaga, ca postesc, insa eu ma indoiesc sincer ca toti sunt ajutati de Dumnezeu, chiar daca faptele lor sunt unele bune si extraordinare, adevarate minuni. Toti vad 'lumina divina' in momentul vindecarii, insa de unde stiu ei ca, in spatele binelui/vindecarii pe care o fac, nu se ascunde un 'troc' nevazut de ochiul uman, ca pretul platit pentru vindecarea miraculoasa nu este chiar sufletul omului vindecat?
Deci TU cum te verifici?



_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
cm a facut o afirmatie din practica ei ca medic intuitiv. ca avortul apare in corpul energetic si al barbatului, si nu numai al femeii, ca purtator de sarcina? nu este fantastic?

Fantastic, intr-adevar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Multumesc pentru raspuns.

Citat:
1.Biblia este o colectie de scrisori.


Ei, nu chiar....adica nu este doar o simpla 'colectie de scrisori'.

Citat:
2. orice sursa de “vindecare” alta de cat GRATIA DIVINA este MIT!!!!!!!!!!!!!!!!!! Iar atunci, vindecarea nu exista!!!!!!!! Este cu totul altceva, daca gasesti un nume, as dori s ail cunosc. Dar nu este vindecare! MITUL ANIMAT PRIN CREDINTA IN EL CONTROLEAZA FORTA VITALA. Zeii si zeitele, sunt localizati ca energie in chakra7. Iesirea din mit si deschiderea catre unica sursa de creatie cere...mult curaj! Pentru ca de obicei, si asa devin animate miturile, zeii si zeitele, mitul are reprezentare pentru facilitarea unei conexiuni mai...”senzoriale”, usor de accesat in sistemul de credinte, valori! Din pacate, multe din mituri sunt traite la scara individuala.


Trebuie sa recunosc ca nu prea am inteles ce ai vrut sa spui aici, mai ales partea cu 'Zeii si zeitele, sunt localizati ca energie in chakra7". Care zei si care zeite?

Sa inteleg ca vindecarile se fac numai/exclusiv cu puterea lui Dumnezeu? ca raul NU poate sa faca nimic bun (nici macar in aparenta)?

Chiar Isus a avertizat ca vor fi multi care vor face minuni in Numele LUi, vor scoate chiar draci in Numele Lui, insa El le va spune: "Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi care lucrati faradelege."


In rest, cu transferul de energie intre soti, nu stiu, nu ma bag, chiar nu am suficiente cunostinte in domeniu, ca sa pot emite macar o parere.

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elena
In rest, cu transferul de energie intre soti, nu stiu, nu ma bag, chiar nu am suficiente cunostinte in domeniu, ca sa pot emite macar o parere.

~~o se misca? Se misca! Asadar are energie cinetica. Care se transfera intre soti, de la el la ea. QED.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
cm a facut o afirmatie din practica ei ca medic intuitiv. ca avortul apare in corpul energetic si al barbatului, si nu numai al femeii, ca purtator de sarcina? nu este fantastic?

Fantastic, intr-adevar!


Capcaunule, unii dintre "therapists" sunt "medici intuitivi". Reciproca nu e valabila.

(ps: da' vad ca citesti în amanunt toate postarile lui 3x3 ... eu sunt mai superficiala, mai grabita câteodata, si citesc pe diagonala... si uite ca-mi scapa exact ce e mai interesant )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3

am vrut sa va intreb de mult, de credeti ca unele mesaje sunt atat de confuze, iar altele atat de clare?


Pentru ca cel care le scrie are perioade oscilante:
-perioada de limpezime a gandurilor cand stii clar ce vrei sa zici si sa transmiti;
-perioada de bajbait prin intunericul psihicului cand nici autorul nu stie ce vrea sa zica, pentru ca ´´filtrul´´ nu-i functioneaza. Pana de curent, cu alte cuvinte.


Ar mai fi varinata nr 3: autorul, cu buna stiinta, incalca principiile comunicari si se distreaza de efectul pe care-l produce confuzia propriilor cuvinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Ar mai fi varinata nr 3: autorul, cu buna stiinta, incalca principiile comunicari si se distreaza de efectul pe care-l produce confuzia propriilor cuvinte.

Pe scurt, de 3 ori distractie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Ar mai fi varinata nr 3: autorul, cu buna stiinta, incalca principiile comunicari si se distreaza de efectul pe care-l produce confuzia propriilor cuvinte.

Corolar 1 la Var nr. 3: poate fi vorba de practicarea dicteului automat.



Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput