experiente mistice

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

am dat exemplul de mai sus pentru a intari mesajul ca experienta mistica este o realitate zilnica in viata omului, cand omul are "ochi de vazut si urechi de auzit"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

foarte interesant,conform experientelor mele am vazut un singur vartej energetic, undeva in dreptul sternului. palnia energetica era foarte evidenta, insa am fost impresionata de zgomotul pe care il facea vartejul energetic, similar cu cel al unui motor ce lucra la o turatie foarte mare!
tot din experienta, pot spune ca straturile energetice au fost doar trei, cel fizic, cel pe care il simtim in fiecare zi, cel spiritual, care pastreaza forma corpului fizic, forma pe care si-o pierde cand intra in planul transcedental al sufletului!
am fost foarte surprinsa cand mi s-a psus ca se omului i se vor dezvolta alte nu stiu cate chakre! datorita traditiei si literaturii in domeniu, am admis existenta si distributia planului energetic in cele 7 chakre in domeniul fizic, si a unei chakre karmice si existenta unui centru al sufletului!
este insa foarte interesant cum tot scrierile esoterice si sacre admit existenta TOT-ULUI IN UNU!
Asa cum inteleg eu fiziologia chakrelor, fiecare centru energetic are structura fizica, spirituala si transcedentala! toate planurile legate prin constiinta.
psihologia vorbeste despre constiinta la nivelul planului fizic. insa exista si un nivel de consitiinta al planului spiritual(face accesul la cunoastere in determinismul atat transcedental-karmic cat si fizic-planul spiritual este locul unde se face balanta intre ce s-a facut si ce nu s-a facut in ordinea divina), si un nivel de constiinta al planului divin( aici se manifesta gratia divina corespunzator fiecarui centru). am sa descriu, din punctul meu de vedere, cum functioneaza acesti centrii, in imaginea pe care am simtit-o si trait-o! experientele mistice pe care le-am avut de-a lungul vietii, m-au trimis la intelegerea fiintei umane ca univers energetic, spiritual si transcedental in formula in care am sa fac descrierea!
cum are loc procesul de evolutie pe chakre? cum se face, cum functioneaza procesul de creatie?
m-as bucura daca as avea exemple pe parcurs, ca sa pot face descrierea si prin fapte. am sa ma rog sa continui dialogul!
nu renunt la a discuta despre vise. ele sunt partea elementara si de baza in cunoasterea si extinderea constiintei pe nivele.
am avut zile grele. am avut vise pamantene. reactiile in fizic au fost...devastatoare, lipsite de echilibru, si incarcate de suferinta. sper sa fie mai bine.
azi noapte am vazut in vis natura nobila a copilului meu si atat de diferita de a mea. spun asta din experienta, pentru ca studentia celor doua scoli mi-am petrecut-o in mediul pedant al unei doamne academician profesor doctor, si mi-a trebuit luni de zile sa acomodez acelor valori de viata, pe care puiul meu se pare ca le are din natura(ma surprinde si uimeste permanent) in realitate, desi foarte micuta, este foarte fina, foarte politicoasa...pe langa faptul ca este foarte frumoasa.
intotdeauna am fost adepta teoriei ca acolo unde exista echilibru energetic intre planuri, planurile se modeleaza unul dupa altul.unde exista frumusete spirituala, planul fizic va radia aceasta lumina! de ce se spune ca femeia insarcinata radiaza frumusete?pentru ca este deschisa planului de creatie al nivelului divin in planul fizic! si femeia insarcinata intotdeauna va radia frumusete, lumina, gratie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

cum lucreaza gratia divina in templu?
am sa fortez o imagine ca sa reprezint anatomia energetica pe chakre!
ceea ce conteaza este structura lor trinitara, fiecare chakra purtand nivelul energetic corespunzator fiecarui nivel!
daca omul este foarte egoist, si actioneaza in viata sa pe nivelele planului fizic, asta nu inseamna ca structurile energetice ale planului spiritual sau transcedental sunt inactive! si ele funtioneaza in fiecare secunda de viata si decizie a omului. dar cum?
cum totul este in unul,si unul este in tot, in fiecare chakra,exista trei zone, una apartinand planului fizic, cea de-a doua apartinand planului spiritual, cea de a treia zona, fiind cea a sufletului!
cand in viata se ia o decizie egoista, toate nivelele vor vibra preponderent in zona planului fizic, in zona ego-ului, care devine dominanta in distributia gratiei divine, adica energiei vitale!
cand are loc un miracol, zonele de proiectie ale sufletului in chakre elimina orice bariera de rezistenta generata de ego si materia se supune mesajului gratiei divine, iar materia se transforma in directia impusa de constiinta divina!

constiinta, ca natura este una singura! este divina! insa ea se manifesta, la fel ca si planul energetic, diferit in planul fizic, diferit in planul spiritual, si se dizolva complet, pentru ca este una si aceeasi, in constiinta divina! in momentul acela de contopire in constiinta divina, omul vine in trup cu memoria experientei mistice!
echilibrul intre planuri inseamna o existenta in acelasi grad de "densitate" a fiecarei zone. daca gandim preponderent egoist, vom stimula chakra, energia in determinismul fizic. la nivel energetic, zona planului fizic se "deschide" zonei planului spiritual si gratia divina va fi cea care va modela materia, in functie de limita prin care omul inradacineaza valoarea divina in procesul de creatie.
zona planului spiritual va "alchimiza intreaga zona a planului fizic cand ego-ul, ca esenta, nu va mai functiona decat ca identitate pentru planul fizic, dar nu si pentru definirea identitatii in fizic. Isus este cel care a facut alchimia mistica a planului fizic in cel spiritual si transcedental. dar pana corpurile lui s-au despartit (adica a murit in planul fizic, dar nu si in planul spiritual, si divin), a simtit durerea, a avut emotii, a existat in planul fizic in mod complet!
persoanele care cauta perfectiunea in planul spiritual, sunt persoanele care stapanesc planul fizic, in limita adevarului stiintific.si invers. persoanele care aduc cunostinta la lumita stiintei, sunt persoane care bat la portile transcedentului! urmatorul stagiu de descoperire este cel divin! pentru a trece de planul spiritual, in planul transcedental, trebuie sa caute adevarul, nu in stiinta, ci in divin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

cu cat gandim proponderent intr-un sens, cu atat mai mult se va contura planul de pe care se ia decizii in sensul acela. De exemplu, cu cat maimult isi va dispretui socrii cineva, cu atat mai mult se va incuraja manifestarea materiei in sensul ales.
daca se cauta calea spirituala, se face o distribuire a gratiei divine, a energiei vitale in zona spirituala, iar ego-ul se supune valorilor dupa care fiecare descoperire spirituala devine realitate! numai acele metamorfoze mistice care aduc spiritul in manifestarea materiei sunt cele autentice. prin contrariu, daca un individ care spune ca este pe calea spirituala de ani de zile dar are probleme serioase la nivel de societate, ca responsabilitate (si am cunoscut un caz ca acesta), acela intretine o disarmonie a planurilor, si nu armonizarea lor in realitate, practica, asa cum rugaciunea Tatal Nostru spune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

ce alt sens putea fi dat acelei expresii foarte bine cunoscute, culegi ceea ce semeni!
planul pe care il hranesti cu gratie divina, energie vitala, cu viata, planul acela se va materiliza, manifesta! in acest sens, in fiecare secunda de viata, in fiecare clipa, ceea ce decidem sa traim, este ceea ce decidem sa se intample in viata! cand deciziile personale duc intr-un punct in care realitatea mistica a persoanei nu mai corespunde cu realitatea fizica, apar momentele foarte dificile! apar schimbarile radicale, evenimente extreme, socuri, inclusiv boli! nu pentru ca DIVINITATEA doreste asta, ci pentru ca se genereaza o asa discrepanta intre planurile universului care este omul, incat, planul spiritual, va influenta karmic manifestarea materiei pentru a impiedica planul material avansa, intr-un sens care mareste diferenta dintre realitatea fizica si realitatea mistica a omului.
aceste schimbari apar indirect ca o consecinta a deciziilor luate intr-un sens cu neglijarea sau nepasarea celorlalte! aceste schimbari sunt generate de un feed-back subtil la nivelul planurilor energetice!
sa luam un exemplu.omul ia o decizie, materiala egoista.in planul subitl energetic vita , gratia divina va hrani nivelul egergetic al planului fizic, care va rezona in toti centrii energetici. actiunea odata manifestata, de la cuvant rostit, si pana la acte concrete de manifestare a materiei in sensul dorit, va intra in planul cauza efect. din planul karmic, aceste acte vor fi transmise atat spre planul fizic, dar si spre planul spiritual! informatiile care vin dinspre planul spiritual prin intuitie, constiinta, vor incerca sa echlibreze actul de decizie manifestat preponderent in materie. cand nu se asculta glasul interior, informatia din planul spiritual va intra in planul karmic, si de acolo, evenimentele se vor contura in asa fel incat planul material sa se deschida si planului spiritual!
am sa fac o analogie a fenomenului subtil cu un proces biologic. in stomac, exista niste receptori specifici(celule specializate sa conduca un anumit tip de informatie, conform cu caracteristica fiziologica intretinuta) care trimit informatiile la centrii nervosi responsabili pentru mentinerea unui nivel normal de aciditate a sucului gastric. procesul este mult mai complicat. eu incerc sa descriu superficial procesul. sucul gastric are un anumit nivel de aciditate, recunoscut de aceste celule receptoare ca normal. daca se bea apa, aciditatea scade (apa are o propietate chimica foarte specifica, in mediul bazic se poarta ca un acid, in mediu acid se poarta ca o baza).celulele receptoare, alerte de schimbarea nivelului aciditatii, trimit semnal la centrii nervosi, pe cale vegetative, pentru secretie suplimentara de acid gastric! in timp, acest proces, devine un habit.iar in conditii normale, la nivelul stomacului se va produce o cantitate suplimentara de acid, care va incepe sa erodeze mucoasa dinspre interior... si omul se trezeste in ani de zile ca face gastrita. iar in combinatie cu alti factori(ereditari, psihologici, fizici) se poate declansa o serie de alte boli.
genul acesta de control karmic exista si in planul subtil! omul ia decizia (bea apa in timpul mesei), va genera un feed-back de control la nivel karmic (necesitatea de mai mult acid), aceste feed-back-uri, se vor intoarce in planul fizic( suplimentul de acid va satisface nevoia momentana), dar si in planul spiritual (nevoia de mai mult,"invata celulele sa produca acid mai mult decat trebuie). celulele, ca si elemente vitale independente de vointa si supuse unui proces de control vegetativ simpatic si parasimpatic (determinismul karmic si divin),sunt in analogie similare cu planul spiritual. cand stimularea in planul fizic va fi incarcata, reactia in planul fizic va fi dureroasa, printr-o supra incarcare a planului spiritual cu "datorii karmice"!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3

, sunt persoane care bat la portile transcedentului! urmatorul stagiu de descoperire este cel divin! pentru a trece de planul spiritual, in planul transcedental, trebuie sa caute adevarul, nu in stiinta, ci in divin!


...cand privirea este coborata din planul divin catre planul fizic, este coborata cu umilinta si smerenie, cu compasiune si iubire, cu intelegere si nu judecata, cu sprijin si nu critica...
...cand privirea este ridicata dinspre planul fizic catre planul spiritual-divin, este ridicata cu mandrie, in loc de supunere, cu vanitate in loc de modestie, cu judecata in loc de intelegere, cu critica in loc de co-creatie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

in imaginea celor expuse mai sus, cu cat omul se indarjeste sa isi relfecte viata in planul fizic cu ego nu in slujba spiritului, cu atat mai serios se angajeaza in viitoare disarmonii! design-ul subtil al planurilor urmareste armonia divina, dupa care co-creatia ar trebui sa se desfasoare!
de exemplu, o persoana sta intr-o casatorie, din compormis. isi aduce scuze ca acea casatorie ii asigura un acoperis deasupra capului, sau cine stie ce alta scuza. insa sufletul acestei persoane este in permanenta suferinta. acea persoana, mai devreme sau mai tarziu, va suferi, fie o boala cronica, fie o situatie familiala atat de severa incat este nevoita sa paraseasca casa...orice se poate intampla! insa persoana poate sa actioneze de pe pozitia victimei, sustinand ca dupa ce sufera in viata tot ei i se intampla tot raul! este complet disarmonic tendinta de a privi viata din perspectiva ego-ului, pentru ca blocheaza orice comunicare cu spiritul si sufletul! nu pentru ca aceste planuri nu trimit mesaje, ele vin, mesajele intuitiv (de exemplu, ca in cazul de mai sus, mesajul ca ar trebui persoana sa isi ia viata in mainile propii si sa iasa dintr-o relatie ca aceea), dar sunt respinse din start, nu sunt ascultate!
intr-o relatare a doctorului Norm(in The Science of Medical Intuition), de exemplu, o persoana cu cancer intr-o faza terminala, exista intr-o casatorie foarte nefericita. isi ura sotul. cand a realizat ca energia ei vitala, gratia divina se scurgea in mentinerea acelei relatii morbide, i-a spus doctorului Norm ca nu isi poate permite luxul sa mai fie depresiva, sau sa mai urasca, si ca nu il va lasa pe sotul ei sa o darame cu boala! cand a luat hotararea asta, ea in cateva saptamani s-a vindecat complet, iar sotul ei in cateva luni a murit!

ce s-a intamplat? ea s-a eliberat emotional, afectiv de situatie prin iertare si eliberare de orice conflict! la nivel de karma,ea si-a taiat cordoanele energetice cu care isi hranea o situatie dezastruasa, iar el hranindu-se cu aceasta investitie de energie vitala de la sotie, si-a continuat "aria" in dreptul lui. in planul subtil, insa nu mai avea "partener" de schimb de "mingii", tot ceea ce el trimitea emotional, fizic , afectiv catre sotie se intorcea catre el!. cand ea si-a limpezit legaturile prin eliberare de situatie in mod constient, karma intregii situatii de disarmonie a legaturii s-a distribuit catre el. el continuand sa aibe aceeasi pozitie, atitudine! ca urmare, el si-a supraincarcat planul fizic cu o karma care i-a redirijat energia vitala intr-o relatie pe care numai el o intretinea din punct de vedere subtil la nivel disarmonic. nu a facut fata acelei schimbari, s-a imbolnavit de cancer si a murit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3

in imaginea celor expuse mai sus, cu cat omul se indarjeste sa isi relfecte viata in planul fizic cu ego nu in slujba spiritului, cu atat mai serios se angajeaza in viitoare disarmonii! design-ul subtil al planurilor urmareste armonia divina, dupa care co-creatia ar trebui sa se desfasoare!
de exemplu, o persoana sta intr-o casatorie, din compormis. isi aduce scuze ca acea casatorie ii asigura un acoperis deasupra capului, sau cine stie ce alta scuza. insa sufletul acestei persoane este in permanenta suferinta. acea persoana, mai devreme sau mai tarziu, va suferi, fie o boala cronica, fie o situatie familiala atat de severa incat este nevoita sa paraseasca casa...orice se poate intampla! insa persoana poate sa actioneze de pe pozitia victimei, sustinand ca dupa ce sufera in viata tot ei i se intampla tot raul! este complet disarmonic tendinta de a privi viata din perspectiva ego-ului, pentru ca blocheaza orice comunicare cu spiritul si sufletul! nu pentru ca aceste planuri nu trimit mesaje, ele vin, mesajele intuitiv (de exemplu, ca in cazul de mai sus, mesajul ca ar trebui persoana sa isi ia viata in mainile propii si sa iasa dintr-o relatie ca aceea), dar sunt respinse din start, nu sunt ascultate!
intr-o relatare a doctorului Norm(in The Science of Medical Intuition), de exemplu, o persoana cu cancer intr-o faza terminala, exista intr-o casatorie foarte nefericita. isi ura sotul. cand a realizat ca energia ei vitala, gratia divina se scurgea in mentinerea acelei relatii morbide, i-a spus doctorului Norm ca nu isi poate permite luxul sa mai fie depresiva, sau sa mai urasca, si ca nu il va lasa pe sotul ei sa o darame cu boala! cand a luat hotararea asta, ea in cateva saptamani s-a vindecat complet, iar sotul ei in cateva luni a murit!

ce s-a intamplat? ea s-a eliberat emotional, afectiv de situatie prin iertare si eliberare de orice conflict! la nivel de karma,ea si-a taiat cordoanele energetice cu care isi hranea o situatie dezastruasa, iar el hranindu-se cu aceasta investitie de energie vitala de la sotie, si-a continuat "aria" in dreptul lui. in planul subtil, insa nu mai avea "partener" de schimb de "mingii", tot ceea ce el trimitea emotional, fizic , afectiv catre sotie se intorcea catre el!. cand ea si-a limpezit legaturile prin eliberare de situatie in mod constient, karma intregii situatii de disarmonie a legaturii s-a distribuit catre el. el continuand sa aibe aceeasi pozitie, atitudine! ca urmare, el si-a supraincarcat planul fizic cu o karma care i-a redirijat energia vitala intr-o relatie pe care numai el o intretinea din punct de vedere subtil la nivel disarmonic. nu a facut fata acelei schimbari, s-a imbolnavit de cancer si a murit!



Infricosator de logic, cu atat mai mult cu cat cunosc personal o situatie f similara cu cea expusa de tine.
Din pacate...iertarea, purificarea, eliberarea nu salveaza intotdeauna viata...poate ca acestea vin prea tarziu, nu stiu....



Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si fericita 26+cu...Albastrica/Luana
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

oh, Nikole, iertarea, eliberarea, purificarea intotdeauna au posibilitatea de a salva vieti! insa iertarea in toate planurile, purificarea in toate planurile, eliberarea din toate planurile.
eliberarea in planul fizic, va fi facuta prin metode de relaxare, prin intelegerea a cum o situatie poate sa afecteze. psihoterapiile sunt ideale pentru acest nivel! dar nu suficiente pentru a lasa miracolul sa se intample! persoana despre care doctorul Norm mentioneaza, a participat sesiuni de terapie pentru relaxare si reechilibrare!a fost informata! deciziile luate au fost rezultatul intelegerii depline a procesului de "let it go"!
am relatat in paginile anterioare despre mecanismul fiziologic al starii de stress, si cum el afecteaza corpul de la hormonal pana la o stare perceputa subiectiv. intentia mea a fost de a transmite o imagine generala a cum planul fizic poate fi afectat in conditiile in care managementul gratiei divine-energie vitale se face in mod disarmonic!
odata persoana informata, prin constientizare, poate sa controleze mult mai benefic energia vitala-gratia divina! stressul, depresia, anxietatea, vinovatia...nu sunt doar conditii psihice exterioare responsabilitatii subiectului. ele apar pentru ca in mod constient , deliberat, subiectul a luat decizii clar in favoarea acestora, targuind un beneficiu imediat sau conditionat!

m-a impresionat o poveste pe care Caroline o relateaza in cartea "Why people don't heal and how they can". un invatat care avea cativa discopoli a declansat cancer la mai multe tesuturi in acelasi timp. vazandu-l in conditia acea, discipolii l-au intrebat, de ce nu face nimic pentru el, de ce nu se salveaza! raspunsul lui a fost, foarte calm si sigur. vrei sa ma fac bine, am sa ma fac. si in mod miraculs, foarte rapid, cancerul a disparut din corpul sau. discipolii l-au intrebat iarasi, de ce s-a lasat inbolnavit. iar maestrul le-a raspuns c-a luat pe umerii lui tot ceea ce discipolii lui nu au putut si nu erau pregatiti sa inteleaga, si ca va elibera aceasta datorie spirituala in momentul cand ei vor fi pregatiti.
nu e minunat!

invatatul, a preluat niste manifestari ale spiritului care provocau invataceii in planul fizic pentru a se contura prin creatie legea divina. daca discipolul nu a fost pregatit, inseamna ca nivelul lui de intelegere si alchimizare interioara a provocarilor din fizic a fost inca sub dominatia planului fizic! de credeti ca toate filmele cu intelepti dau scene foarte bine cunoscute ca esenta, in care maestrii pun la munca discipolii in materie ca sa slefuiasca spiritul!
de cate ori persoana crede ca a atins o stare de spirit, pentru a implementa spiritul in realitate, adica a il trai in prezent, trebuie ca valoare vehiculata teoretic sa fie in egala masura manifestata si in practica! asa cum, foarte bine spune rugaciunea TATAL NOSTRU, "precum in cer asa si pe pamant"!

imi aminteste aceasta poveste de replica binecunoscuta in ortodoxie: sa se lase pe umerii Domnului necazurile omului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

diferenta dintre discipol si omul de rand consta in faptul ca omul este atat maestru cat si discipol. discipolul se defineste in viata de zi cu zi! cel mai autentic maestru este omul insusi!
maestrul, simbolic este spiritul, si sufletul! discipolul este ego-ul planul fizic, care se supune mesajelor purtate de spirit!prin manifestarea spiritului si sufletului in planul fizic, in creatie Divinul se regaseste pe Sine, se reintregeste pentru ca actul primar, initiat de Adam si Eva prin decizia de a fi ei insisi in creatie, se anuleaza din karma, iar ceea ce s-a creat ca Adam sau ca Eva, va fi iarasi DIVIN!

Mergi la inceput