experiente mistice

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

indiferent cat de blocat iti ramane mentalul pe un subiect al vietii, rugandu-te vei chema in ajutor sufletul! si ti va veni in ajutor! indiferent cat de grea este situatia, cat de serioasa este problema de viata!
cum se face rugaciunea? simplu! foarte simplu! umil! sincer! devotat DIVINITATII! centrat cu gandul pe Creator! daca spui rugaciunea si mintea iti zboara iar cine stie pe unde, incepe-o de la capat!
pana am invatat modalitatea de dialog interior cu divinitatea, am practicat rugaciunea Tatal Nostru. cand nu am stiut sa ma rog! apoi, cand am invatat sa ingenunchi toata fiinta mea in fata divinitatii, cuvintele au fost inlocuite de tacere. apoi din tacere, mesajul inimii pentru Dumnezeu a venit de la sine!
am realizat ca este egoist si inapropiat sa spun in rugaciune "Doamne, da-mi ce am nevoie sa imi fac viata mai usoara!". asta este...cerseala, nu rugaciune! am trecut si prin faza asta egoista a rugaciunii. si a venit acea tendinta de a cere ce am nevoie, din imaginea pe care mi-am format-o despre Dumnezeu, prin studiu, traditie...este absolut inevitabil, daca Dumnezeu este parte din fiinta noastra ca si scanteie divina care este sufletul, sa stie foarte clar de ce am nevoie! cand se deschide inima, sufletul iti patrunde in templu, in mod activ, si se uita ce doare, unde doare, ce face, cum poate sa faca. si trimite mesaje, prin vis, prin intuitie, prin alte manifestari psi!
planurile personale sunt ale chakrelor energetice 1-2-3.
planurile spirituale sunt ale chakrelor 4-5-6-7
planurile transcendente sunt ale chakrelor 8-9
cand apare un dezechilibru, simtit la nivel de corp fizic sau psihic, apare intotdeauna la nivel de chakra 1, 2 sau 3! pentru ca astea sunt planurile personale. cum se simte dezechilibrul de chakra? orice este in afara sferei armoniei, este dezechlibru de chakra!
daca te certi cu cineva, provoci un dezechilibru atat in chakra 2, chakra 1 si chakra 8! in cel de langa tine cu care te certi, produci in primul rand dezechilibru in chakra3 (pentru ca inevitabil intr-o cearta ranesti cu cuvatul), apoi produci si acolo un dezechilibru al chakrei 8, unde se inscriu datoriile karmice. in timp, aceste legaturi vor fi intretinute instantaneu prin memorii fugare. sufletul, va incerca puna in viata conditii si situatii in care problema sa fie rezolvata. daca persoana este intuitiv deschisa si sincera cu sine (de cele mai multe ori mesajele intuitive sunt respinse, pentru ca vor cere ceea ce de regula ego-ul refuza), va recunoaste ca repetarea unei istorii in viata are la baza o problema ce trebuie clarificata.
poate, ca una din aceste persoane este si cea de care Nikole a mentionat, o persoana care a persistat sa fie intr-un anumit fel in viata ei. daca ea si-a ales o cale ca aceasta, sa provoace spiritual persoanele cu care vine in contact in viata asta, atunci istoria se va repeta (si nu ai cum rationa situtaia sau judeca persoana) pana cand va simti ca si-a facut datoria. numai ea si DUmnezeu au acces la adevarata cauza a realitatii vietii ei interioare care o influenteaza sa ia decizii in viata. datoria celui care vine in contact cu o astfel de persoana, este sa isi faca datoria de suflet!
nimeni nu este perfect sanatos, ca urmare, nimeni nu are chakrele 1-2-3 in armonie totala!
la nivel de chakra1, sunt probleme legate de familie, societate! la nivel de chakra 2 sunt probleme de siguranta, de supravietuire, de conservare, probleme financiare, de relatie, casatorie. la nivel de chakra 3 sunt toate problemele generate in subiectul EU!
daca problema o simti la nivel de imagine personala, atunci atentia tebuie centrata pe chakra3, daca problema apare in familie cu sotul, de exemplu, atunci sunt implicate chakra 2. cum evolutia oricarei decizii, creatii trece prin mecanismul de inradacinare si iesire in lantul cauza efect, karma, o problema la chakra 3, de exemplu, va produce in lant dezechilibru la nivel de chakra 2 si apoi la chakra1!
in practica, de exemplu, o persoana cu self esteem deficitar va influenta mai putin constructiv relatiile pe care le are in viata (chakra2), si realitatea acelei persoane in social va fi foarte redusa, micsorata, minimalizata!
BellaDonna, acolo unde nu este armonie, pace, iubire neconditionata, este amprenta ego-ului pentru sine! daca acest ego va fi in serviciul sufletului, atunci viata va fi un proces mistic de alchimie interioara! consecintele acestei realitati intodeauna genereaza armonie, echilibru, pozitiv, suportiv, asertivitate, generozite!
daca as avea un sfat in privinta informatie despre chakre, ti-as recomanda, sa faci o cautare generala, sa citesti, cam ce se psune pe internet, si, sa vezi tendinta generala in descrierea acestor centrii energetici. astea sunt doar reprezentari simbolice a unei realitati energetice.
conform experientelor mele,mi-am format o reprezentare personala a acestui sitem de chakre, dupa principiul totul este in unul si unul este in tot! astfel, la nivelul fiecarui centru energetic, exista reprezentarea trinitatii (personale, spirituale si transcedentale). prin rugaciune, in anumita problema, se face trezirea laturii transcedentale (sufletului) in centrul care este implicat in sustinerea vitatiltatii divine pe planul fizic. cand vointa canta eulologia, are loc un efect la nivel energetic similar cu cel al rugaciunii. cu cat eulologia invadeaza mintea, cu atat tensiunea se distribuie in campul de energie vitala. iar o problema de la micro, devine macro, generala. au loc foarte usor exagerarile, deteriorarile de perceptie a realitatii. in rugaciune, efectul este invers, cu cat persisti in rugaciune, latura transcedentala va fi activata, si cuvantul interior la nivel de decizie va fi dictat de suflet! ceea ce se stabileste in sistemul energetic va fi vitalite, armonie, echilibru, solutie, viziune clara a situatie de viata! oamenii vin, se deschid cai, oportunitati, apar solutii, intr-un cuvant, materia se concretizeaza in forma in care personal este nevoie de ea. fac aceste afirmatii pe baza experientelor de viata!

"rugaciunea" in ego genereaza la nivel mental confuzie,ratacire, tensiune.
rugaciunea in suflet genereaza pace, echilibru, armonie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

traim intr-un ocean de energie. relatiile pe care fiinta umana le dezvolta in viata face parte dintr-un scenariu de karma deja activat in chakra8, planul transcedental, cand fiinta s-a nascut! in virtutea unor "lectii spirituale", unele situatii de viata par sa se repete, daca experienta de viata nu a fost destul de "graitoare din punct de vedere spiritual. lipsa suportului transcendental in viata determina un blocaj de gratie divina, intre planul transcendent (sufletul) si planul fizic (personal) intretine drame la nivelul fizic.
ce inseamna asta?
in exemplul pe care l-ai dat, Nikole, doamna care se pare ca traieste intr-o situatie de viata dramatica, dar pe care nu doreste sa si-o schimbe, este un exemplu clar al acestui blocaj dintre planuri. Este inutil sa ii vorbesti unei astfel de persoane in termeni rationali, pentru nu are capacitatea sa iasa din “cadrul” ei energetic de decodare a informatiei, de la nivel cognitiv, pana la nivel spiritual, transcendental. Si am sa explic de de nu poti rationa un astfel de caz, ca sa nu mai consumi energie pretioasa de viata vorbind unui om care nu te aude, intelege, si mai mult, frustrarea ca vorbesti la pereti poate induce o stare de tensiune psihica. Si aim ult mai multe lucruri frumosase de facut in viata, decat sa vorbesti unei persoane intr-o “ limba”pe care nu o intelege!
cum lucreaza gratia divina: la nivel spiritual, sustine creativitatea, imaginatiea. la nivel fizic genereaza vitalitate! Co-creatia, vizeaza lucrarea planurilor transcedentale in planurile fizice si spirituale, cu formarea de un intreg vital creator de materie, viata, realitate! Iar planurile “vibreaza” intr-o armonie de la 7 la unu, si de la 1 la 7, prin miscarea de jos in sus a creatie prin serviciul ego=ului in alchimia interioara, si de sus in jos, prin coborarea gratiei divine in “cupa” de creatie fizica! O schimbare a acestei ordini, va genera blocaje, confuzie si un sir nelimitat de problem de la nivel psihic, social , fizic...cu reflectare in planurile spiritual, karmic!
Spre exemplificare, am sa descriu tabloul energetic la nivel subtil al acestei persoane, careia ii vorbesti, si se pare ca nu te aude!
Omul este energetic structurat, deci, pe centrii energetic i personali, 1-2-3, pe centrii spirituali, 4-5-6-7, sip e centrii transcedentali, 7,8. Gratia divina anima centrul 8, inspira pentrul7, sustine reprezentarea simbolica, mental a mesajului in centrul6, da gravitate prin decizie, cuvantului, centrul5, il imprima afectiv, centrul4, se identifica in valoare personala, centrul3, in extinde in planul de relatii personale si actiune, centrul2, il identifica la nivel de societate, centrul1, si iese in planul cauza effect, prin centrul1.feed-back-ul la nivel transcendental se realizeaza prin tipul de animatie la nivelul fiecarui centru, prin care energia divina, initial, s-a individualizat.asadar, orice materializare in viata, fie la nivel de cuvant sau fizic, este “receptionata” ca feed-back in centrul 8. Functie de ce mesaj aduce sufletul, in miscarea de jos in sus, nevoia delumina, il determina sa trimita
impulsuri” specific in plaurile fizice, pana cand lumina a primit si lumina a intors!
Daca persoana aceea, nu are nici o deschidere spirituala (cel putin vizibila, prin preocupari sau acte de viata), daca persoana nu are nici un Dumnezeu ( nu crede in Dumnezeu, insa are formate credintele ei personale, mituri, arte divinatorii, magie, superstitii), daca mentalul acestei persoane sustine la nesfarsit o drama din care refuza sa iasa, daca afectiv este un univers de reactii, atunci aceasta persoana, ca sa functioneze viabil intr-un sistem energetic ce exista indiferent daca recunoaste sau nu aceasta realitate subtila, face prin actiunile propii o superpozitie a centrilor energetici din planul personal1-2-3 in planul spiritual (un fel de reflectare in oglinda). Planul transcendental trimite aceleasi si aceleasi mesaje, aceleasi situatii, aceleasi incercari pana cand prin vointa, acea persoana va face o schimbare!
Cum se face , aceasta reflectare in oglinda? centrul 3, se reflecta in centrul 4, ca urmare persoana se defineste pe sine prin reactii afective in experientele de viata. Cu cat aceasta imagine este mai puternica, cu atat exista riscul de exagerare a afectiunilor implicate in viata (cu calitati de la special pana la ideal). Centrul 2, al supravieturii, relatiilor, se reflecta in centrul 5,deciziilor. Ca urmare, orice situatie de viata tinde sa depinda de o relatie specifica. Iar relatiile vor fi in mod vital suportul de cuvant rostit pentru orice actiune de viata. Centrul 1 se reflecta energetic functional in centrul 6. Mentalul este “ingreunat” de intreaga experienta de viata, care iese din sistemul energetic in planul cauza effect. Efectul la nivel de grup, familie, social, va fi perceptia unui haos! centrul 1 se incarca cu un mental (centrul 6) suprasolicitat de evenimente. chakra7 este separata in aceasta reflectare de catre restul de chakre. E un fel de cutia pandorei, in care orice este posibil, in cadrul unei istorii in afara celei personale!
Cu o astfel de reprezentare la nivel energetic, orice incercare de a rationa o situatie este o incercare de separare a reflectarilor energetice la nivelul centrilor energetici si fructificare ulterior de valori specifice fiecarui centru in atitudini si actiuni de viata. A separa aceasta reflectare , inseamna a “taia” izvorul vital care inspira, motiveaza si sustine aceasta persoana. De aceea, orice ai spune, sau orice i se va spune, din exterior, nu va fi perceput, receptionat (indifferent cat de multe sfaturi ar primi, de bun simt si crestine). Pentru ca limbajul ideei de a trai nu se “citeste” la nivelul energetic, si prin urmare, nu are acces la receptionarea mentala(6), decizionala, motivationala(5), afectiva(4), valorica personala(3), de relatie personala(2) si de grup(1).
Orice persoana de genul asta, daca apare in viata altor persoane, este, in mod inevitabil o provocare spirituala. Daca se raspunde in limbajul planului personal(egoist), atunci la nivel energetic se formeaza legaturi de relatie karmice. Aceste legaturi, pentru ca sunt “vii” se hranesc cu energie de viata pretioasa, ce ar fi trebuit sa fie utilizata in mod pozitiv si creator, in fiecare moment prezent. Ca urmare, “secatuiesc” de vitalitate prin hranirea unei memorii a egoului :de aici reactulizarea frecventa a evenimentelor, cu drenaj de vitalitate si declansarea de stari de discomfort.
daca mai exista si un copil in familie, el este dependent de parinti din toate punctele de vedere, inclusiv energetic. Energia vitala de la copil poate sa treca la parinte, pentru ca parintele a “pierdut” gratia divina “impachetata” in energie vitala, doza zilnica, vitala. Copilul, care este un canal deschis cu divinitatea, primeste mai multa energie vitala decat necesara, iar acest surplus se va inregistra in karma copil-parinte, prin datorii de energie, gratie divina(ceva asemanator cu credit-urile card, se fac imprumuturi pe care intr-o zi trebuie sa le dai inapoi). Efectul pe care il poate avea aceasta distributie de energie in datorii si pierderi, poate fi, la nivelul copilului, foarte semnificativ.
Copilul este foarte receptiv. Ca urmare, primind mai mult decat trebuie, si ii este dat, pana se va acomoda acestui nou regim, poate sa dezvolte un comportament “plin de energie”, adica il va face foarte activ!
Iertarea si comunicarea directa prin constiinta trimite un mesaj planului transcendental, de unde,ulterior, se vor face reglarile in vietile fiecarei persoane implicate. Persoana cu probleme de viata, va fi cu universul ei, persoana care a fost implicata in viata acesteia si care a vorbit deschis, si iertat, isi taie “cordoanele “ energetic prin care pierdea pretioasa energie. Copilul, prin urmare, nu va mai fi nevoie sa “canalizeze” pentru parinte un surplus de energie, si in timp, reactivitatea lui va intra intr-un normal de vitalitate sesizat in primul rand prin comportament.
Nikole, am citit mesajul tau in care vorbeai despre joaca copilului.aceste randuri sper sa te clarifice mai in detaliu in privinta cautarilor de raspuns la descrierea facuta.. Nu am putut formula in acel topic un process de alchimie interioara si traire mistica, pentru ca nu era in subiect.conform aceluia, am sa iti raspund intr-un limbaj corespunzator, la rubrica respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

3X3 MULTUMESC PENTRU RASPUNS...

eu mi-am facut datoria morala, si mi-am cerut scuze pentru modul in care i-am vorbit,ptr cum am jignit-o, nu insa si pentu ceea ce am spus, cred ca trebuia sa stie.

Ulterior, tot gandindu-ma la situatia ei, si implicit la problemele pe care le-a creeat intregii familii, am realizat ca este o pierdere importanta de energie din partea mea(sotul de mult a devenit indiferent fata de persoana ei, nu o suna, nu o intreaba de sanatate, etc), si ca mai sanatos este sa ma concentrez asupra propriei mele existente, si viitorului familiei mele, decat sa ma pierd in valuri de detalii vis a vis de modul ei de viata, (cu atat mai mult cu cat are un copil care este traumatizat fizic si psihic, iar eu sunt martora directa la aceste episoade) care mi-au facut f mult rau, zile la rand...nu e de mirare ca aveam dureri de cap zilnice, stari de irascibilitate, Kevin a fost si el f afectat de starile mele, si ambientul casei...se trezea noaptea tipand, adormea f greu, era agitat in timpul zilei

so...mi=am cerut iertare si sanatate... am incercat inca sa o ajut, sta ca vai de ea in casa tatalui ei care are si el multe probleme...am chemat-o aici daca vrea sa vina, din partea mea e bine-venita
A refuzat.
desi recunosc ca prezenta ei in viata noastra imi dispalce ...nu e ura, insa stiu ca va fi mereu un bagaj greu de dus in spate, si nu stiu daca ii voi face fata greutatii.

Tipa umanitarele de adevarate tragedii, iar eu trebuie sa intretin inca o familie incapabila sa-si obtina propria paine zilnica...oh, da, intr-adevar prezenta ei este o provocare din multe puncte de vedere in viata mea.

E o lupta pe care nu mi-am dorit-o niciodata, insa poate ai dreptate...poate din tot calvarul asta, eu trebuie sa invat ceva, sa evoluez, poate ea e doar un instrument, poate imi face un serviciu...

mi-am cerut iertare si de la mama ei, ptr modul in care m-am comportat...stiu ca a durut-o sa-si vada copilul pus la perete, oricat de indreptatita as fi fost...

om vedea cum or evolua lucrurile, dar ca... uite inca o ironie in viata...
am avut mereu o hachita...psihica:sa nu ma casatoresc niciodata cu un barbat divortat, care are obligatii(copii), ptr ca stiam ca nu il pot imparti...ptr ca cer atentia absoluta din partea partenerului..
si uite ca nu are sotul copii, insa are o...sora-copila care trebuie intretinuta mai rau ca un scolar...

si uite asa a mai picat un "principiu"

multam mult pentru timpul tau 3x3.


Nikole, mami lui Albastrel(4.08.2007) si fericita 18+cu...Albastrica
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Nikole, ma bucur ca ti-ai reglat conturile de constiinta cu persoana. era foarte important pentru tine si copii tai, care depind de tine!
restul, nu mai depinde de tine, fiecare are contractul lui sacru cu divinitatea! si una dintre sarcini este responsabilitatea! daca nu si-o asuma, nu este de mirare ca nu are nici un loc unde sa stea, pare ratacita! vezi, metafora radacina a chakrei unu! nu ma va mira nici faptul daca persoana va declansa boli, probleme legate de sistemul inumitar! oricum, este datoria acelei persoane fata de ea insasi, sa isi rezolve problemele. iar tu, ca ai intrerup circuite de energie vitala cu aceasta persoana, circuite intretinute de mental amintiri, replici, trecut comun intretinut si reactulizat prin memorie!

Rugaciunea TATAL NOSTRU spune, "precum in cer, asa si pe pamant".
iata, cum poti face un discernamant pe masura intr-un act de viata;
daca tu crezi ceva, si in viata aplici altceva, atunci maresti distanta considerabil dintre interior si exterior, in loc ca interiorul sa iti fie exteriorul trait! adica, ce este in inima, sa fie si in cuvant, ce este in gand sa fie si in fapta, asa cum zice foarte bine, "TALAL NOSTRU": precum in cer aca si pe pamant! cerul este interiorul, pamantul este lumea fizica in care noi devenim participanti co-creatori ai divinitatii! PENTRU CA IN ULTIMA INSTANTA DIVINUL ESTE CEL CRE TRAIESTE IN NOI! NOI SUNTEM IN SERVICIUL LUI!
singra practica de care ai nevoie este: RUGACIUNE CA GRATIA DIVINA SA ITI DIRIJEZE PASII IN ORICE ACTIVITATE, SI DESCHIDEREA OCHILOR CONSTIINTEI IN ORICE ACT DE VIATA: FATA DE SOCIAL, GRUP, FAMILIE, RELATIE, FATA DE SENTIMENTELE PE CARE LE VEHICULEZI, DECIZIILE PE CARE LE EI, GANDURILE PE CARE LE AI, CREDINTELE PE CARE LE ASIMILEZI!

Este o munca de o viata!
de exemplu, un exercitiu. cand esti intr-un dialog cu cineva care te supara, irita. inaite de a exterioriza replica care crezi ca te indreptateste sa o dai, ia o pauza, si asculta-ti dialogul interior, mentalul, inima, constiinta!. intreaba constiinta daca asta este cea mai nimerita reactie! atunci vei observa ca vei primi un mesaj de inima, de constiinta. mesajul de inima este de la spirit, de constiinta este de la suflet. iar daca iti vei da dreptate, atunci, ego-ul, prin mental este cel care iti rapsunde!
ce alegi, este doar o decizie karmica, pentru ca in functie de sinceritatea ta pe plan spiritual vei urmari inima sau constiinta, sau ego-ul! aici, numai tu si Dumnezeu sunteti! daca nu il auzi pe Creator in tine, atunci esti singura! iar lucrarea interioara, singura, este greu de facut, pentru ca mentalul, ego-ul este neputincios, de unul singur!el nu va fi capabil de vindecare niciodata! indeiferent ca va vorba de vindecare a problemelor psihologice, sau biologice! el este acela care a declansat bolile, dezechilibrele! cum crezi ca tot el isi va dezice "creatia"! este un non sens! de aceea este greu si de abordat o situatie de criza prin ratiune! este nevoie de spirit, de suflet, de inima si constiinta! iar acestea se activeaza in planul fici numai prin RUGACIUNE: DOAMNE, COBOARA GRATIA DIVINA (PENTRU VINDECARE, PENTRU CUNOSTERE, PENTRU INDRUMARE, PENTRU INTELEGERE, PENTRU IERTARE, PENTRU ACCEPTARE, etc!).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

ieri am avut o experienta foarte interesanta. am primit un telefon de la o prietena de aici. si, printre altele, mi-a povestit cat de stresant si obosita se simte in serviciul pe care il face, in mod paradoxal, cu placere. am ascultat-o o ora si jumatate aproape, fara sa spun nimic, doar sa confirm receptia de mesaj. si, foarte interesant, in timp ce vorbea, si-a dat seama ca isi pierde vocea. la sfarsit de dialog, a constatat ca abia mai vorbea. a vrut sa inchida. i-am atras atentia ca practic pe mine nu m-a intrebat nimic, ci doar a vorbit cat s-a simtit ea bine despre problemele ei. si-a cerut scuze, a ras, si m-a intrebat. i-am dat ultimile noutati.
am incercat sa ii fac o mica prezentare a ceea ce se intampla in sistemul ei energetic. si, intr-un dialog dirijat de tema in discutie, a inceput sa vorbeasca despre ceea ce ii place. surprinzator, si-a recapatat vocea! i-am spus cum vad eu situatia ei, intuitiv. m- a ascultat. la urma, mi-a multumit ca i-am dat cateva directii in management-ul stress-ului, dar printr-o abordare spirituala. ca si crestin, se duce la biserica, in fiecare duminica, si este un om frumos la suflet. insa cand e vorba de ea insasi, ajunge in situatii limita cu sanatatea si vitatitatea.
mi-am dat seama, in timp ce ii vorbeam, ca practic nu stia cum sa aplice aceasta legatura intre spirit, suflet, si fizic. si ca, din punct de vedere teoretic, totul se rezuma la o abilitate de a judeca si dorinta de a controla cat mai eficient prin mental toate inconvenientele de la nivel psihologic si fizic. abordarea singura din punct de vedere mental si fizic, doar,a problemelor, in cazul ei, este pur si simplu incompleta!
am decis sa incerc sa ii explic cum se face blocajul, la nivel energetic, a acestei incercari de a intelege situatia(pe care o constientizeaza, insa este foarte ineficienta). in timp ce vorbeam, am realizat ca as putea sa scriu, o "fiziologie" a spiritului. sa descriu, cum se face repartitia de gratie divina in corpul uman, cum se face managementul vitalitati prin implicarea mentalului versus constiinta, in functie de problema, si cum raspunde sistemul de chakre, ca intreg intr-o anumita situatie.
de exemplu, in cazul ei, este un om al ordinei si disciplinei duse la limita(chakra3 foarte dominanta)! aplica aceste valori si in educatia copilului(chakra2), in viata persoanala, dar si in munca pe care o face(chakra1). in interior, acesta ordine este la un nivel de dorinta de a controla totul in jurul ei, si in ea insasi! traieste intr-o oboseala cronica de ani de zile, cu probleme de sanatate, cu incercari repetate de a face fata, constientizand unde greseste, insa ineficienta abordarea, chiar dirijata si de psiholog. este tipul de persoana care pentru o problema de sanatate, consulta doctorul, pentru ca doreste sa controleze orice stare pe care o are, sa stie de ce, cum si ce poate face. din punctul asta este foarte dibace! acum, doctorul i-a spus ca este doar un virus, si sa se odihneasca. deci, a pus, iar in mana ei, decizia de a se ingriji, pentru ca din punct de vedere medical, nu era un caz de ingrijorare. dimensiunea la care ea isi pune problema despre sanatatea ei, este insa ingrijoratoare. pentru ca isi doreste foarte mult sa schimbe ceva. nici nu stie ce, nici nu poate!
pana acum ca am vorbit despre energetica chakrelor fara o conexiune "fiziologica" intre ele. daca apare o problema, un blocaj, la o chakra, cum reactioneaza celelalte? vazut ca un intreg, totul este un sistem functionabil din punct de vedere energetic! iar daca blocajul apare in mod special pe chakra 1, ca in cazul prietenei mele, de ce toate celelalte stari, si cum se comporta restul sistemului energetic? pentru ca in final, sfarseste in lipsa de vitalitate, in oboseala cronica, in depresie, in boli pasagere(raceli frecvente), dar si cronice (au aparut varice foarte mari pe picioare, are dureri de spate, dar si probleme la ochi,este un proces continu de pierdere a vederii...) si multe alte probleme de sanatate pe care nu le mentionez, minore, insa nu ingrijoratoare pentru o abordare medicala, pentru ca la nivel clinic, este inca intr-o limita normala).
iata cum arata din punct de vedere spiritual conditia fizica a prietenei mele. refuzul, esecul, intarzierea de a vedea cauza spirituala a pierderii de vitalitate, se exprima la nivel fizic prin pierderea vederii. problemele la picoare(varice), problemele pasagere de sanatate, care o doboara la nivel de sistem imunitar, vin pe un bocaj de chakra 1. depresia este iar o problema de chakra1.ineficienta in abordarea de sine este iar, blocaj la chakra1. totul indica chakra1! insa, ce se intampla cu ceilalti centrii energetici?
in discutia cu ea, am realizat, ca daca abordez un blocaj de chakra fara sa iau in considerare conditia celorlalte, am facut o greseala de princiu, raportata la idea mistica, TOT IN UNUL SI UNUL IN TOT.adica, daca e blocata chakra 1, de ce apar probleme serioase de pierdere a vedereii (chakra6)? din punct de vedere medical cauzele sunt clare! dar, fondul spiritual al acestei cauze? in trinitatea fizic, spirit, suflet, abordarea unei probleme doar din punct de vedere fizic, este handicapanta! asa cum la nivel mental abordarea unei probleme din punct de vedere al ego-ului este insuficienta!
multe teorii spirituale sustin ca orice conditie fizica si/sau psihica(normala si/sau patologica) are o cauza la nivel spiritual. si aceasta afirmatie este fondata tocmai pe interrelatia acestor trei planuri! iata deci, TRIMITATEA, TATAL, FIUL SI SFANTUL DUH!
abordarea vietii din punct de vedere spiritual implica spiritul, ca purtator de cuvant al sufletului, in dialog cu ego-ul de a citi mesajele la nivel energetic, spiritual si mistic.
apare, in imaginea asta, o abordare, de sus in jos, spirituala, si de jos in sus, psihologica! cand abordarea spirituala co-creaza cu abordarea ego=ului, atunci avem un sistem energetic viabil din punct de vedere mistic. cand abordarea se face de pe planul transcedental, singura atitudine a ego-ului va fi de retragere pentru ca divinul sa "curga", sa umple CUPA, sa lumineze templul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

doctor Norm, spune, in "The Science of Medical Intuition", ca pentru a fi capabil sa citesti mesajele intuitive trebuie sa inveti sa citesti semnele corpului, sa citesti reactiile emotionale. el spune, ca emotia este o reactie fizica care citita la nivel mental iti da informatii despre conexiunea din punct de vedere psihologic stabilita. separa conceptul de simtire de cel de senzatie (de altfel folosit mult mai des in comparatie cu cuvantul senzatie), considerand ca simtirea este atat o reactie de senzatie raspuns a corpului la stimuli, cat si o senzatie declansata de reactia emotionala.
in cadrul unei stimulari, solicitari constante, fizice si psihice, senzatiile fizice si cele emotinale ajung in cele din urma sa genereze stressul. ca reactie imediata de compensare si echilibrare, corpul este cel care "descarca" "stressul" de la nivelul psihic, la nivelul fizic. si cel care inevitabil devine stressat, pana se "supraincarca" psihicul, este corpul!
metodele de relaxare prin ghidare imaginara sunt metode de a invata citirea a ce anume este tensionat la nivelul corpului, cat este tensionat. se face, printre altele si o exersare a capacitatii de citire a corpului!
fiecare metoda de comunicare presupune un limbaj. comunicarea intuitiva la nivelul fizic, va fi exersata prin exercitiile de relaxare(exerseaza intuitia la nivel fizic); comunicarea la nivel spiritual este exersata prin creativitate, arta(intuitia la nivel spiritual)! comunicare la nivel transcedental este exersata prin rugaciune (deschiderea intuitiva la nivel mistic)!
dificultatea de a obtine un feed-back pozitiv in procesul de cautare spirituala, vine tocmai din folosirea unui limbaj haotic interior raportat la toate nivlele. si nu este de mirare, daca persoana, pornita pe un drum spiritual, din dorinta de a intelege de ce se intampla si simte ceea ce se intampla, nu gaseste prea multe raspunsuri, si cu cat face mai multe cautari, cu atat mai mult ratacita se poate simti! si toate astea, pentru ca nu exista o coerenta la nivel de limbaj interior. am amintit de acest limbaj, insa fara sa mentionez explicativ cum vad acest limbaj. ceea ce s-a intamplat ieri , in discutia cu prietena mea, am avut inca odata certitudinea, ca pentru a descrie o traire mistica, e nevoie nu numai de cuvinte, dar de o modalitate de a citi cuvintele si de o modalitate de intelegere a limbajului interior. si asta este citirea simbolica, si intuitiva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

ani de zile, in timpul studentiei simteam o nevoie vitala de relaxare si meditatie. era o cautare stimulata de spirit si suflet. am invatat astfel, sa dau atentie reactiilor emotionale pe care le am. primul pas in invatarea citirii intuitive a fost ascultarea limbajului corpului si dialogului mental! pe care fiecare il are! sa observ cum si cat imi umbla razna mintea, pe unde. apoi am putut sa disting dialogul la nivel de chakra personala, si la nivel de chakra-ele spirituale.
schimbarile de valori personale au avut loc in ani! descoperirea prin experiente mistice a valorilor vietii, si implementarea acestora in viata de toate zilele a necesitat o schimbare radicala a unor valori interioare. pentru ca altfel, ceea ce era in teorie la nivel de credinta, nu se putea manifesta la nivelul planului fizic. o prietena de a mea mi-a spus cativa ani de zile, "nu incurca planurile". dar niciodata nu mi-a explicat ce inseamna sa nu incurc planurile! era vorba de co-creatia ego-ului in planul spiritual!
mi-am dat seama ca tot ceea ce cuprindeam prin gandire, la nivel mistic era eronat. o singura data in viata, am avut experienta levitatiei, dupa o amiaza in rugaciune, urmata de o noapte in meditatie si auditia mantrei OM. cand am recuperat perceptia fizica, am sesizat, de fapt, pas cu pas, cum mental formulam ganduri ce erau atat de...grele!si odata cu ele,am recapatat si perceptia gravitatiei! gustul amar cu care am ramas in privinta acuratetii mentale, a declansat o reforma interioara ce continua si in ziua de astazi!

odata deschisa poarta la nivel transcedental prin suflet, si cand lumina divina se face vazuta in templu, lasa o dorinta permanenta de cautare, de regasire, de unire a planului fizic in spiritual si transcedental. Isus a facut aceasta metamorfoza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

mi-am promis sa nu mai intru aici din cauza ironiilor.
dar imi calc aceasta promisiune pt a raspunde unor intrebari referitore la 3x3, la preocuparea ei pt copilashul ei,etc.
da,eu i-am vazut minunea,ii cunosc numele ,varsta,am aflat cate ceva despre viata lor.si ma bucur,nu e nimic ireal.sunt o mama,un copil,o familie.cu preocupari de mama si copil.
si acest subiect nu e un monolog,e un dialog.asta e,unii nu vor sa vada,nici sa auda.
chiar daca nu scriu toti cei ce citesc,ceea ce se discuta aici le poate fi de folos.
raspunsul vine tarziu,stiu.dar mi-a scapat discutia.nu stiu cum,ca de citit,citesc.si imi cer scuze ca readuc in discutie,dar asta e adevarul si trebuia sa-l spun.
3x3

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans


avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

un alt important pas in invatarea limbajului interior si cunoasterea lumii de dincolo de constient, este cunoasterea realitatii mesajelor viselor!
am mentionat candva, ca visul este ochiul energetic al universului care este fiinta umana. la nivel de spirit, exista ochiul al treilea, ochiul spiritual( la vizualizare arata intr-adevar ca un ochi,pe un fond de lumina albastra, violet).la nivelul sufletului exista ochiul lui Dumnezeu!
aceasta poarta catre energetica, spiritualitatea si misticul fiintei umane este o comoara de informatie in calatoria mistica, in descoperirea experientei lui Dumnezeu in trup-templu!
din experienta mea in drumul misticului fara manastire, cunoasterea constienta a realitatii visului este un alt important pas in dezvoltarea si cunoasterea limbajului interior!
visul in general este un domeniu ignorat de fiinta umana. accesul la o comunicare cu informatia din vis este foarte redus tocmai datorita implicarii foarte limitate a constientei in activitatea de vis!
in vis, exista informatie de la nivelul vital al corpului. daca corpul este dezechilibrat energetic, iar fizic, manifestat acest dezechilibru prin boala(chiar si o simpla raceala, sau oboseala), visele au tendinta sa fie foarte confuze!
si, exista vise, care sunt de fapt calatorii astrale, iesiri ale corpului energetic-spiritual, care sunt recunoscute si manifestate la nivel de trup, tot prin vis! iar acestea se intampla, intotdeauna la ora specifica din noapte.intotdeauna! cu exceptia iasirilor din corp programate prin vointa(relaxare, meditatie). asa cum creierul, ca suport fizic pentru activitatea mentalului are nevoie de vis pentru a se recupera, tot asa, spiritul are nevoie de eliberare de trup, pentru a se intoarce la sursa divina de viata! si de acolo aduce gratie divina, care la nivel de trup este inteleasa ca energie vitala.visele la nivel de spirit si suflet sunt clare, chiar si prezenta constiintei, mesajele sunt coerente si vitalizante. visele la nivel de suflet, sunt experiente mistice. in literatura religioasa se vorbeste adesea de mesajele divine aparute in vis.
este foarte interesant, in planul fizic, visul este confuz, in planul spiritual este constient, in planul transcedental visul atinge claritatea si vitalitatea fortei divine!
ca realitate ultima, viata din trup, este gratie divina! si nicidecum viata de celule! celula nu exista fara suport divin! pur si simplu nu exista! cu exceptia cand masinile medicale din terapie intensiva intretine un corp in viata!

cum invatam sa citim visul! nici eu nu am stiut! pana de curand! insa, au fost cateva vise, care mi-au dat informatia esentiala de intelegere a mesajului viselor! au fost unele din acele vise care raman in memorie ani de zile, fara sa piarda din acuratetea detaliilor! ele raman in memorie pentru ca sunt purtatoare de mesaje, mesaje foarte importante din punct de vedere spiritual si mistic!
chiar daca visul foloseste un vocabular comun cu cel din starea de constienta, totusi, combinatia lui este simbolica. imi aduc aminte de un vis postat mai devreme. era vorba de bucatarie, de carti de studiu, de flori de o anumita culoare. daca limbajul a fost foarte simplu, combinatia s-a referit simbolic si functional la realitatea purtatorului de vis. adica, bucataria, este un loc unde de obicei se pregateste mancarea, din ingrediente separate. mesajul transmis este de implicare si pregatire. cartile de studiu, iar, sunt un mesaj simbolic de pregatire pentru viitor. floarea era simbolul de vitalitate si suport energetic, iar culoarea florii trimitea la nivelul de centru energetic care avea nevoie de suport prin implicare constienta.
ar fi mult mai interesant de discutat daca ar exista mai multe vise de interpretat, numai in exemple, se poate face o intelegere a realitatii mesajelor din vis!
ma gandesc ca ar fi un subiect comun, destul de comfortabil pentru cei ce citesc sa intre in dialog! cunoasterea si intelegerea acestei realitati este un pas primar in deschiderea si conasterea limbajului interior, limbajului corpului, spiritului si sufletului! ca o metafora de comparatie, aceasta intelegere este similara cu primii pasi pe care un bb ii face, invata sa faca!din nefericire, personal, mult timp am ramas la nivel de bajbaire si mers de-a busilea! mi-au trebuit ani de zile pana am invatat sa merg! adica sa patrund cu constiinta si constienta in vis, si sa calatoresc, iau decizii, tot atat de bine ca si in stare de constienta! insa in alt plan al vietii! cel al gratiei divine, al spiritului al sufletului, al energeticii fizice!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Mie imi place subiectul acesta mai ales ca mie mi se pare ca visez foarte mult.Uneori am senzatia ca visez toata noaptea. Insa sunt unele vise pe care le "simt" cumva mai putin importante, si nici nu mi le maintesc decat foarte vag, dar mi se intampla sa am si vise atat de "puternice" incat mi se par foarte reale. Ca si cum mi s-ar intampla in plan fizic.

Ultimul vis foarte "real" s-a repetat cateva luni bune la un interval de cateva saptamani.Ultimul a fost cam de doua saptamani.
Nu este exact acelasi vis, adica nu are loc de fiecare data in acelasi loc, dar ideea este insa comuna. Visez ca sunt impreuna cu sotul si piticul meu sau sunt doar eu cu sotul intr-un loc anume loc si dintr-o data vedem ca apare cumva un val urias de apa (apa este intotdeauna foarte curata, de un albastru deschis f frumos) care se apropie amenintator, ciudat, nu ne temem de aceste valuri, ele trec peste noi, ne udam doar si scapam fara nicio zgarietura/trauma. Visul acesta l-am avut luni la rand. Ultima data visul a fost acelasi, doar finalul a fost diferit, am vazut valul cum se forma, apa era curata si albastra, chiar asteptam sa treaca din nou peste noi, dar de data aceasta nu a mai trecut, s-a spart inainte de a ajunge la noi.


Mergi la inceput