paralizie in timpul sarcinii

paralizie in timpul sarcinii | Autor: mitospitea

Link direct la acest mesaj

sunt insarcinata in 21 de saptamani.aceste crize, care dureaza 2-5 minute, au aparut initial noaptea, si nu le-am luat in seama, crezand ca amortesc in somn. apar numai pe partea dr.de la inceputul lui mai au aparut si ziua, cam la o saptamana. initial am crezut ca este o spasmofilie(eu mai fac crize de spasmofilie).apoi au inceput zilnic, dupa amiaza, sau seara, cand eram foarte obosita. neurologul mi-a spus ca atata timp cat sunt insarcinata, nu pot sa fac RMN si ca sa speram ca nu-mi pierd cunostinta pana nasc. de cand am inceput sa simt miscarile copilului, sunt ingrijorata, pentru ca dupa crize il simt ca se misca foarte agitat. am vazut in 2 randuri mici chiaguri de sange,foarte mici si negre care mi s-au scurs din vagin. oare are vreo legatura cu crizele astea? aceste crize il afecteaza pe copil, ii fac rau, paralizeaza si placenta? ma gandesc daca ma vor lasa sa nasc normal... daca poate cineva sa-mi dea niste raspunsuri ...sunt foarte ingrijorata. deci in timpul crizei, care incepe de la fata si coboara pe mana si picior, nu mai pot sa vorbesc clar, obrazul il simt ca si cum mi-ar trage cineva de el. deci mereu, numai pe partea dreapta. mai am si niste stari ca si cum s-ar pregati o criza, dar criza nu apare. sunt ca o oboseala brusca in mana si picior si o senzatie ciudata in gura , pe laterala dreapa a limbii. ce as mai putea spune este ca la cutremurul din 1986 aveam 6 ani si mi-a cazut o vaza de lemn in cap, pe dreapta, mi-a spart capul si atunci e posibil sa-mi fi pierdut cunostinta.
astept niste raspunsuri. va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Nici EEG nu poate medicul neurolog sa-ti faca?
Asta e total diferit de RMN si poate indica daca apar modificari la nivelul creierului care sa duca la aparitia acestor "crize".
Multa sanatate!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna,

parerea mea este ca ar trebui sa te duci la mai multi dr (neurologi si ginecologi), dar la dr buni, care sa iti spuna si ce poti face, si cum si daca afecteaza crizele placenta sau bebelusul. Poate ca acum nu il afecteaza atat de mult, insa cum va fi mai tarziu? poate cu medicatia necesara (ce poate fi luata si in timpul sarcinii), crizele vor disparea sau macar vor scadea in intensitate si frecventa. poate ca daca stai in pat nu vei mai face crize...vezi ce solutie exista...

Nu prea este ok nici cu chealurile de sange negru, ai fost la ginecolog? ce ti-a spus?

Bafta multa, multa, sa fie bine!

Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput