o mamica singura

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ishulina spune:

Nona, tu inca insisti ca acest om sa fie tata responsabil pentru copilul tau???? Pai daca el nu e capabil sa fie aproape cand e bebe bolnavior, cum va fi aproape cand e copilul bine, fericit si marisor?
Si decat sa-l minta cum te minte pe tine ( si tu esti adult, si abia iti poti infrana nervii si supararea)nu crezi ca e mai bine sa nu stie ce-i cu tatal lui?
Un copil simte mai tare dezamagirea cand isi asteapta tatal si el nu apare! Ii promite poate , ca va veni de ziua lui si boul poate are o alta iubita cu care va pleca in alt concediu!!!!!!!!!
De ce te incapatanezi sa-l disciplinezi si sa-l responsabilizezi daca omul nu vrea??

Viitoare mamica 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Stiu ca ce o sa sciu acum o sa te deranjeze poate......insa asta este punctul meu de vedere referitor la povestea ta.
Eu cred ca tu nu vrei sa dispara din viata voastra si gasesti ca scuza vezi domne e bine pentru copil sa fie cu tatal lui. Mai femeie, citeste absolut tot ce ai scris cu un an in urma si pana acum. Realizeaza ca te amagesti aiurea, insa peste cateva luni o sa-ti amagesti propriul copil.
Au fost fete care au trecut prin experienta ta si ti-au recomandat din suflet sa nu faci greseala sa-l treci in certificatul copilului, chiar ti-au adus argumente sa te determine sa nu faci aceasta greseala. Tu ce ai facut ai gasit aceeasi scuza "pentru binele copilului am considerat ca e bine".
Stii ce o sa faci?! O sa-i faci rau copilului tau!!!!
Trezete-te !!!
Peste cateva luni copilul o sa inceapa sa cunoasca si alte persoane in afara de mama.O sa ajunga sa-l imbraci cu inimioara batandu-i de fericire ca vine tata sa-l vada , o sa il dezbraci stergandu-i siroaie de lacrimi ca nu a venit tata, asta dupa ore de asteptare si sperante.
Ai gasit diverse scuze "pentru binele copilului", insa au fost doar scuze , pentru tine ai facut-o, il tii legat de tine.
Ia gandeste-te daca copilul avea 3-4-5 ani si treceai cu el pe langa tatal lui el fiind cu iubita (cum tu ai spus ca s-a intamplat), si copilul alerga intr-un suflet la el si el ii intorcea spatele. Cum era???????
Ce simtea copilul?!!!!
Trezete-te !!!!! Ii faci rau copilului tau !!!

Sau ar mai fi o varianta, fa orice si recucereste-l, fa-l sa renunte la relatia de o are , invatati sa va iubiti din nou, iertati-va greseliile si traiti fericiti alaturi de copilul vostru.

P.S. ai spus cumva ca el mai are un baiat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Pentru pasaport si iesirea din tara du-te si consulta un avocat, deschide proces de incredintare si apoi nu mai ai nevoie de acordul lui, ti-am spus asta si mai in urma. Se poate, consulta un avocat si ai sa vezi.

E aiurea sa-ti spun acum "ti-am spus eu" dar chiar asa se intampla, cum am patit si eu.

In momentul in care deschizi procesul de incredintare se va stabili si pensie alimentara, chiar daca tu doresti sa refuzi nu poti, legea prevede ca e dreptul copilului si tu ca mama nu ai dreptul sa refuzi pensia. Tot la acelasi proces se va stabili si program de vizitare asta numai daca solicita el, astfel poti sa ii spui "trebuia sa vii sambata la 2, n-ai venit, la revedere, ne vedem sambata viitoare".

Nu stiu de ce insisti sa facilitezi tu o relatie intre el si baiatul tau. Lasa-l pe el sa isi exercite acest drept cum doreste el, vrea sa aibe o relatie, bun, sa vina in orele de vizita, nu vrea, ura si la gara. In realitate nu ai cum sa-l fortezi sa aiba o relatie sanatoasa cu copilul. Cu timpul daca se tine de orele de vizita si este un tata bun atunci poti lasa si tu garda jos si sa nu mai tineti cont de hotarerea judecatoreasca, sa va intelegeti omeneste si amical. Insa acum nu cred ca ai cu cine discuta.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

Off..imi pare rau sa aud prin ce treci insa, toate te-am avertizat ca un a semnea om nu se schimba. Daca el te-a lasat sa treci singura pe eprioada sarcinii chiar nu stiu ce pretentii mai poti avea de la el.

Pot doar sa (ma)repet ceea ce deja fetele au spus: incearca sa te rupi definitiv de el, incearca sa-ti faci o viata doar a ta fara zbucium pentru ca ai tu nevoie dar cel mai mult are si va ava avea copilasul tau. Tu nu ai nevoie de factori care sa-ti perturbe linistea si echilibrul ci din contra. Nu spun ca este usor, sti ca si eu am fost in aceeasi situatie. Insa eu cred cu tarie ca un copil crscut cu dragoste si liniste sufleteasca, chiar daca nu are un tata, acel copil se va dezvlta armonios. Si in plus, nu crezi ca ar trebui sa fi disponibila sufleteste pentru o eventuala viitoare relatie cu un om care sa va iubeasca pe tine si puiul tau?
vezi de viata ta si lasa-l in treburile lui !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaF spune:

Mi se pare prosteasca mandria unor mame de a nu accepta pensia alimentara de la tatal biologic. Pensia aceasta e dreptul COPILULUI, nu al vostru, daca nu ai nevoie de bani acum ii potzi depune la banca pe numele baiatului, cu sigurantza nu ii vor strica pe viitor.

Sa stii ca nu-tzi ridica nimeni statuie pt atitudinea asta mandra, ba isi rade in barba cu actuala ce ieftin se spala pe maini de voi.

In rest, no comment, un fel de "du-te, da' nu ma lasa"!

Mergi la inceput