Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (109)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Am gasit intr-o revista ptr. parinti 10 'trucuri' ptr. copiii cu personalitate. Cum sa ii 'disciplinezi'
1. Babyproof; sa indepartezi tot ce e potential periculos.
2. Preventia: de cate ori e posibil, daca ceva nu e voie, nu ii lasa sa faca sau sa atinga.
3. Comunica simplu: Vorbeste calm si clar, pune-te jos, la nivelul lor si da instructiuni pozitive, adica in loc de "Nu sta in piciare pe scaun", spune "Stai jos pe scaun."
4. Redirectioneaza: Dupa ce l-a oprit sa faca ceva ce nu are voie, indreapta-i atentia spre altceva (ce are voie).
5. "Prinde-i" facand ceva bun: Copiii au nevoie de aprobarea parintilor si daca tot ce spui e Nu! Nu! Nu! ii descurajezi. Cand le spui cat sunt de cuminti sau ce bine au facut un lucru ei se simt mandri si abia asteapta sa mai faca o data.
6. Folositi rutina: Copiii la varsta asta nu inteleg prea multe legat de lumea din jurul lor. Rutina le da o senzatie de securitate si competenta ajutandu-i sa stie ce sa astepte.
7. Ofera alegeri sigure, 'safe': Da-le cate ceva de facut, de ex. la baita lasa-i sa aleaga ei jucariile cu care sa se joace, din moment ce ei nu stiu sa spuna Nu la baie, macar aleg cu ce se joaca. Dar nu le cere sa faca prea multe sau ceva prea complicat.
8. Fa sa para un joc: Cand strangeti jucariile sau cantati cantecele 'silly' cand asteptati la rand la ceva.
9. Salvati-i cand nu stiu sa se descurce: Copiii obositi, plictisiti, infometati sau agitati nu stiu sa se controleze. Au nevoie de o imbratisare, somn sau ceva sa pape, nu de disciplina!
10.Fiti un exemplu bun: copiii ne imita - e o buna parte din cum invata ei. Deci, purtati-va asa cum vreti sa se poarte si copiii vostri.

Asa cum spunea si MSBB, sunt chestii atat de logice, dar la care uneori nu te gandesti... sau nu le constientizezi decat cand cineva le spune cu voce tare (sau le scrie ) desi poate le faci deja.
Sper sa va ajute articolul.


_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Desiree, foarte interesante sfaturile pe care le-ai postat, ce sa mai, de bagat la favorite Mai, am facut sosul ala de marar, o nebunieeeeee, iar chiftelutele, am gasit pe un blog o reteta din carne de pui, tot asa bulgarasi, si le-am facut asa. Am cumparat in seara asta ingrediente ptr un chec cu branza, tot pe blogul ala am gasit reteta, o fac maine. DUPA SHOPPING!!!!
Eu o sa bag fata la baitza, papa, nani, si dupaia daca nu ma culc vin si mai bantui pe forum, Iuby pleaca la fotbal, remember?

YLARI
http://community.webshots.com/user/YLARI


http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Ylari, ma bucur ca ti-a placut sosul. Si Victoria a papat sosul, chiftelutele nu. Daca si din supica scuipa carnea afara

Cat despre sfaturi, ma bucur ca le-ai gasit folositoare.

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Ylari, ma bucur ca ti-a placut sosul. Si Victoria a papat sosul, chiftelutele nu. Daca si din supica scuipa carnea afara

Cat despre sfaturi, ma bucur ca le-ai gasit folositoare.

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!



desiree, sunt super sfaturili. Le invatzam pe de rost - si le recit, ca in faza de criza, cand nu ma mai ajuta neuronul, sa le repet


si fiica mea scuipa carnea din orice. Asta e. Nici io nu mor dupa carne. Peshte insa -mananc pana mi-e rau. Si fiica mea mananca bine peshte

Ylari, si io am spalat cupilu singura si culcat. Lasa ca ne facem noi mari si plecam as ne imbatam, dada? zi DAAAA.

Am facut supa de rosii. Cu prea mult orez pe care l-am prins si de oala, dar asta e doar o paranteza. FIfi a mancat super bine supa de rosii la turci , bine ei au si condimentele lor. Sper sa o manance si pe a mea

noi nu ne omoram cu sosuri. In afara de smantana . Chiftelute mai nou le fac la cuptor: bilutze si le pun in tava (de la Simonacip invatzata). Pt fifi, fac perisoare asha: cumpar piept de pui si bag la robot cu orez, marar, ou, iese aproape pasta, si le fierb. scot din apa de fiert, si adaug 1 lingura de unt + multa smantana, si dupa 1-2 clocote, bag perishoarele fierte si mai las 1-2 clocote. Io mananc asta cu mamaligutza. Merge si faraa.... in mamaligutza, ii faceam bucatzele, si bagam cate un pic de carnitza pe la mijloc, si dadeam si fetei.





o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Desiree sa stii ca eu sunt de acord cu tine, nu ca as fi in dezacord cu celelalte fete. Eu intr-o zi am citit ce s-a scris la abuzuri, am scos de la semnatura linkul. Am scos pozele goale cu copilul. Ma infior si acum numai la gandul ca cineva ar putea vedea altceva in copilul meu decat un copilas mic.
Eu nu il voi lasa niciodata in fundul gol. Din multe motive, unele igienice altele sa le zicem de alta natura. Eu insa oricum sunt disperata de felul meu, paranoica si tot ce vrei, da si cea cu drobul de sare si cu scenarii legate de ce ar putea sa se intample. Clar am nevoie de psiholog ca ale naibii lucruri se si intampla, iar sotul meu imi reproseaza, nu ne-a iesit nu stiu ce ca ai strambat tu din nas sa nu iasa. Ce sa zic, nu cred in asta dar cert e ca pana nu vreau din tot sufletul sa se intample ceva, pai nu iese.

Clar, imi trebuie un psiholog. Pana una alta sunt intr-o dispozitie cam de doi bani de ceva vreme. Sper ca iesirea la munte sa ma repuna pe sine. Nici eu nu ma mai recunosc.
Ma simt captiva. Imi si place "inchisoarea" dar trebuie sa fac ceva cu capul meu ca e prea neutilizat si pierdut intre piure de legume jocul de-a sus-jos si seriale downloadate de pe DC.

Nimic nu imi convine, totul ma deranjeaza si evident nu zic nimic. Cateodata ma intreb cat din toate astea sunt ceea ce vreau eu si cat sunt de dragul altora.

In fine, cum ziceam sper sa imi revin. Momentan sunt la capitolul depresie postnatala intarziata. Atunci macar aveam o scuza. Acum nu mai am. De fapt am uitat, iar am intrat in starea dinainte de ziua mea asta tb sa fie.

Na ca v-am impuiat capul cu prostiile mele. Scuze dati ignore.
NB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

cleo, hac, ce zici bre? Imbatat? Pei beui deja o bere... de aia am intarziat Deci Mara e fiica ta care se imbuiba numai cu peshte, da??? Ai fost tare cu orezu din supa! Ma batea si pe mine gandul sa-i fac. Poate saptamana viitoare.
Socrate, stai tu linistita, nu esti singura paranoica pe plantatie. Si io sunt la fel. Eu nu am lasat fata sa doarma singura... pana acu vreo luna. Si de atunci tin usa deschisa si urekile palnie sa aud ce se intampla (daca se intampla) si am un auz... o aud si cand se intoarce de pe o parte pe alta. Si altele, bineinteles. Vad ca e slaba activitatea pe aici, cred ca ma duc langa bebeluna.



YLARI
http://community.webshots.com/user/YLARI


http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Socrate eu o numesc depresia de la 1 an...al copilului! Pe bune ca am auzit n mamici care in jurul varstei de 1 an a copilului au inceput sa spuna: NU MAI REZIST!!...si au plecat la job, sau in lumea larga...glumesc! Eu zic ca iesirea la munte o sa-ti schimbe moralul. Insa nu trebuie sa te gandesti la ea ca la salvarea suprema, pentru ca atunci cand vei reveni va fi si mai rau!

Cat despre copii cu sau fara pampers...eu o voi tine pe Iasmi...cu sau fara pampers! Pozele respective nu le pun pe net. Si gata! Rezolvat dilema!

Ylari cred ca frecventam aceleasi bloguri culinare!

Erika da-mi un PM cu descrierea exacta (model, culoare), nr. 28 am retinut...si cand ajung in Carrefour o sa ma uit. Sanatate multa!

Vom merge si noi maine la Bookfest, insa nu stim ora asa ca nu ne dam intalnire cu nimeni. Vom merge fara Iasmina, cred!

Din doua surse diferite (un medic care a vazut aseara pe Iasmi) si o mamica cu copilas bolnavior (cu o luna mai mare ca Iasmi) am inteles ca circula o viroza urata cu manifestari respiratorii si digestive. Cica se ia super rapid si are forme si forme. Mai usoare, si mai virulente...noi nu avem asa ceva, insa am zis sa stiti! Se uita si medicul ala ciudat la noi ieri...se astepta sa fim un alt caz din multime. Slava Domnului ca nu suntem!

No merg si eu sa imbuc ceva (la ore din astea ma apuca... ) si apoi sa merg la somn!
Sa avem o noapte linistita!

mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati

Cat de maaaare sunt!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada79 spune:



Sa cresti mare si sanatos si fericit!!!!!!!!!!!!!!!!
Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Aoleu, inais, multumim de pontul ref la viroza! Eu blogul lui Edith l-am rupt in 2 azi. Si pe seara am facut si o salata orientala, sac! Culmea e ca nu prea mananc, si am inceput sa fac si abdomene. Aoleu dar ce greu mi-a fost. Dupa prima zi am crezut ca mi se rupe burta, a treia zi n-am putut sa fac decat vreo 2... dar de ieri mi-am intrat in forma, bag serii de 20! Musculosu s-a intors!!!


YLARI
http://community.webshots.com/user/YLARI


http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Edit: voila blogul culinar http://edithfrincu.blogspot.com/2009/04/chec-cu-branza.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Am revenit...am mancat cele mai bune rosii ever! Dulci, zemoase...o ne-bu-ni-e! Vreau sa-i dau si Iasminei maine.
Intrebare: ati dat rosii la copil? Si daca da, in ce combinatii? Ma refer la rosii crude. Eu una sa amestec cu branza ma gandesc...poate si putin patrunjel...ca un fel de crema de branza. Cu putin unt/iaurt/smantana...dar poate mai sunt pe aici mamici cu alte idei!

Chiar ca merg la somn!...sau la inca o rosie...moooama cat sunt de bune!

mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati

Cat de maaaare sunt!!

Mergi la inceput