Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

chatonico - e bestiala! ce copii pletoshi avem
sa stii ca si al meu e mult mai fericit la fundu' gol


Daaaaaaaa. Si a mea e superincantata cand e in funduletzul gol. Ii plac de asemenea apa si soarele, i-am promis ca o duc la 2 mai.

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )
http://picasaweb.google.com/costinstroie/AdelaMarisa#5324202110819507042

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

iaca si dragoana, progeseaza

http://www.vimeo.com/5187745



Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose





Mi-a facut o mare placere sa o vad pe Dragoana in actiune Ce fain se joaca ea acolo...

Olga, mamica lui David iepurasul


multumesc oli, aris :)



Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

La multi ani si de la noi sarbatoritilor de azi ! Dati o prajitura, ceva...?

Ayla, tu stii ca pina acum eu nu m-am bagat si in atitea capitole fff rar am mentionat ceva de Alma. Nu e lipsa de empatie, e dorinta de a nu reaminti, de a nu readuce in prim plan ceva ce oricum nu se poate uita.
Spui ca pina acum te-ai dedicat cu totul Luanei si au ramas probleme nerezolvate; e si normal sa fi facut asta. Nu, nu avem cum sa intelegem, cit timp nu am trecut prin ceea ce ai trecut tu; nici eu care am stat toata sarcina cu frica in sin ca-mi va lua Dumnezeu acest copil pentru ca pe primul pe care mi l-a daruit l-am refuzat, nici fetele care au pierdut o sarcina; doar cele care au ajuns sa isi vada copilul, mic si neajutorat, si sa stie ca se pot face prea putine pentru el, stiu cum te simti tu. Si poate ca nici ele, pentru ca nu exista doi oameni care sa simta la fel si sa faca fata durerii in acelasi fel.
Asa ca nu a fost rautacioasa remarca ta; si eu, si alte fete ne straduim sa ne aratam suportul moral; daca rugaciunile noastre pentru voi se duc in Cer sau se pierd in nicaieri nu stiu; eu nu-s o mare credincioasa, ba mai degraba spre deloc. Dar vrem sa stii ca incercam sa le inaltam (ca pe baloane) pentru ca daca stii asta, daca ne simti linga tine, poate povara ta va fi ...un strop mai usoara.
Eu stiu ca te bucuri in fiecare zi de ceea ce ai; numai ca nu e "ceea ce ai" ci este "ceea ce ti-a ramas". Asa ca pot sa inteleg ca ajungi sa privesti cu tristete ceea ce iubesti si este linga tine. Golul cred ca va ramine pentru totdeauna; poate va fi mai usor de suportat; ai rabdare cu tine, a trecut atit de putin timp !
Ma opresc ca mi-e teama de datul cu bita-n balta mai tare decit de...altceva. Si am acest talent, de a spune lucruri care imi dau seama ulterior ca au sunat nasol. Inchei scurt, spunindu-ti ca te si va iubim. Si nu cred ca vreodata, vreo fata de aici s-a intrebat "Iar vine Monica sa ne strice cheful cu tristetile ei??". asa ca daca vrei sa le impartasesti cu noi, te asteptam

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/ (poze noi)

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Pisigri un buchet mare de flori virtuale, din partea mea. E cel mai frumos mesaj pe care il puteai scrie pt mine.
Multumesc!
Am mai spus, si o stiu, nu vreau sa dau durerea mea nimanui, si cred ca inconstient nici nu vreau sa treaca. E tot ce mi-a ramas. Nu vreau sa uit, ar fi trist sa uit atat de curand, au trecut doar 4 luni. Ar fi trist sa ne gandim ca murim si suntem atat de repede uitati. Nu compar durerea mea cu a nimanui. Cand vorbesc uneori cu Aida, mama Emmei, ma simt "mica" in durerea mea. Ma plec in fata durerii ei si nu indraznesc sa pretind ca am dreptul sa sufar. Dar fiecare are durerea ei. Nici nu pot pretinde ca am dreptul sa cred ca necazul meu e mai mare decat al unei fete care a pierdut o sarcina. Fiecare s-a legat de copilul ei, pe care l-a dorit si l-a iubit. E vorba de ce simte fiecare in suflet, pana la urma asta doare. Ca am iubit persoana care am pierdut-o, ca o dorim cu noi, ca ne este dor de ea, de aceea suferim.
Nu ma pot gandi ca Luana, pe are am cunoscut-o, o iubesc, ii stiu zambetul, ganguritul, ii stiu mirosul, care face parte din mine si din viata mea... ar pati ceva. Am avut cu ea si am cu ea o relatie zi de zi, o relatie pe care nu am avut-o cu Alma. Nu am avut cand si cum. Dar a fost in burtica mea, am simtit-o, a trait in mine si prin mine, am dorit-o, mi-am facut vise, planuri, o iubeam, da, o iubeam. Toate stim cum e sa iubesti copilul inca din burtica, desi in comparatie cu ce simtim acum, azi, cand ii avem deja in brate, poate nu e mare lucru.
Ma bucur de ce am si de ce mi-a ramas. Ma bucur de ce mi-a ramas, si poate asta contribuie un pic la tristetea mea, uneori. Luana e cea care m-a ajutat sa gasesc putere si motivatie sa merg mai departe. Dar fiind ea, nu pot sa uit si sa nu ma intreb, cum ar fi fost Alma? Cum ar fi aratat acum, la 2, 3, 4 luni, si alte intrebari. Cum s-ar fi jucat si ele imrpeuna, s-ar fi descoperit, si-ar fi zambit. Cred ca sunt intrebari firesti.
Sper sa nu deranjez pe nimeni, ca nu asta vreau, pt ca si eu te iubesc si va iubesc. Faceti asa de mult parte din viata mea, de aceea si imi permit uneori sa fiu deschisa aici. Daca si aici pe forum ar trebui sa tac, de ce as mai intra? In viata de zi cu zi de prea multe ori, oricum incerc sa pastrez aparentele. Si eu merg inca la psiholog, care ma ajuta sa inteleg ca fazele prin care trec sunt normale.

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_K
de 2 sapt papam mar si morcov (singurele sau combinate) si ieri am "tras" o limbutza pe o piersica coapta si tare ne plac toate. azi o sa-i dau morcov fiert si cu o bucatica mica de dovlecel.

Ce ati avansat cu diversificarea.
Noi am papat suculet de morcov, cate 3 lingurite pe zi, apoi de mar, mai avem maine de test, apoi ii dau Hipp combinat, mar cu morcov, si ii pot da mai mult sa bea din biberon. Cum ii dai? In biberon? Sau gros, pasat cu lingurita? Noi doar suc am papat, ca i-am dat cu lingurita mica.

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA1974 spune:

Multumim muuuuuult fetele de urari.

Pisigri, dam ce vrei: laptic pt bb, praji pt mami cu silueta si o cola light pt restul.

Ayla, am sa pun o poza cu Sophia pt tine (are o rochita cu fluturasi, dar nu albi ), si mai pun cateva poze, imediat le incarc.


ada mami de Sophia-Maria (18.03.2009) si Ana-Gabriela (12.02.2005).
http://picasaweb.google.com/mart.apr09/ADA1974?locked=true#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Chatonel, ai pus si tu fata la flotari?
Ce ochi negrii are, si ce frumos rade, e adorabila!!
Mama ei de musca, ce-i dadeam eu, cum deranja fetita?

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Chatonel, ai pus si tu fata la flotari?
Ce ochi negrii are, si ce frumos rade, e adorabila!!
Mama ei de musca, ce-i dadeam eu, cum deranja fetita?

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA1974 spune:

A, si am luat si cadouri pt Sophia: 2 zornaitoare si 2 palarioare . Acum incerc sa o conving pe Gabi ca sunt ale Sophiei, si sa nu le mai zrangane ea, mai ales ca una are manerul cu fluier, si inca nu l-a descoperit Gabi .

Ayla, stii papuselele ingeras? (spun rugaciunea "ingerasului"). M-am gandit la Alma. Toate ne dam seama ca e f.f.f greu si cred ca nici una nu vrea sa fie in situatia ta, de aceea incercam sa fim alaturi cum putem: cu vorbe, cu fapte, prin tacere .

ada mami de Sophia-Maria (18.03.2009) si Ana-Gabriela (12.02.2005).
http://picasaweb.google.com/mart.apr09/ADA1974?locked=true#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Ada, avem un ingeras din acela, are Claudiu. Ti-am vazut fluturasul, si noi avem asa ceva, dar ne este inca mare. Ce frumos rade grasunica. Eu ma uit la Luana ce falcute are, si ma minunez la cat era de micuta. (ca nu era slabuta, era micuta cu totul. are Alex un miniclip cu telefonul, l-am tot cautat si nu stiu unde e sa-o vedeti in prima zi cand a supt la bibe, cat era de mica). Dar cand vad alti bebelusi de la noi, imi dau seama ca mai avem unde pune.

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgyiuly spune:

Buna fetele!
Apar si eu pe aici( cam rarut )!!!
Chatonel ti-am vazut dragoana este scumpa foc....mai ales cum alunga ea musca afurisita!!!Am vazut ca si a ta protesteaza vehement la statul pe spate.A mea face la fel, nu e chip sa te intelegi cu ea!

Aris ai un baietel foarte dragalas.Numai bun de pupacit!

Novus multumesc pt urarile facute pe 12 !

Gigelica si eu sunt din Focsani...abia astept sa ajung acasa si eu , imi e atat de dor de oras, de parcuri, de cofetarii..de tot!Felicitari pt botez!

Ayla pt o mamica curajoasa!

Apropo de vaccinuri...noi aici am facut vaccinurile de stat,cele obligatorii care sunt...Infantrix Hexa( am vazut ambalajul) si Prevenar.Asa ca cred ca si in tara sunt bune amandoua, cel de stat si cel cu plata, cred ca e doar o chestiune de bugetul sanatatii care inca nu-si permite sa bage Infanrixul la vaccinuri obligatorii( fara plata)
Aici Prevenarul este obligatoriu, la 3 si 5 luni...!
Noi vaccinurile le-am facut saptamana trecuta si din fericire fara febra sau alte manifestari!!!

Mai nou cred ca trecem prin puseul de 3 luni pt ca Giulia este foarte maraita si vad ca a invatat si sa planga .Seara nu prea ma mai inteleg cu ea..noroc ca adoarme in jur de 9.30-10 si doarme pana la 4-5-6 cu putin noroc, mananaca si doarme pana la 8-9!

Si cu dormitul dupa amiaza e o adevarata aventura..nu adoarme decat cu mine langa ea, cu sanul in gura ..sper ca e doar o perioada si apoi isi va relua bunele obiceiuri de pana cum!!!

Fetele voi ce mai folositi la plimbare acum ..ca landoul mi se pare ca e foarte calduros....cel sport este recomandat dupa 6 luni?!!!!

Am pus si eu poze la semnatura!
Pup toate fetele si ghioceii frumosi!!!

georgiana

mamica de Giulia
http://s431.photobucket.com/albums/qq32/gogoasha27/giulia%203luni/

Mergi la inceput