Motive pentru nasterea prin cezariana

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Draga Cucuveaua din Timisoara,
Nu stiu daca esti mama deja sau insarcinata sau doar o persoana care are cateva cunostinte medicale - de folosesti termeni medicali - dar:
1. frica de durere este ceva cert, sigur si implantat in creierul unei femei. Nu poate fi scos de acolo cu una cu doua.
2.povesti de la tv: toate povestile si nenorocirile de la tv sunt adevarate, acei copii chiar s-au nascut cu probleme, au manutele si claviculele rupte de la nasterea normala. Si da, unele din ele, respectiv fracturile si handicapurile pe viata de la lipsa de oxigen - se puteau evita prin cezariana.
2. moftul mamei - nici nu am cum comenta aspectul asta. Fiecare are ce mofturi pofteste. Si daca educatia si stiinta imi permite, am mofturi. Cu toate ca cezariana nu e un moft, este o optiune.
3. faza cu controlul e chiar haioasa. Pai tu preferi sa fii la mana unei moase cretine care urla la tine, iti induce sentimentul de vina ca nu nasti mai repede sa poata pleca acasa, ca nu te dilati - parca ar tine de vointa ta? Chiar preferi sa urli ca vaca pe o masa/pat de nenorocit de spital din tara asta?
Eu imi doresc control asupra ce mi se intampla. Nu sa vina un alt om, doctor sau ce-o fi, sa imi zica ca nu imi face epidurala, cezariana sau orice alta interventie, daca eu vreau. E inimaginabil ca altcineva sa decida in locul meu.
4. bani aruncati - pai unu la mana, daca ii am si e placerea mea sa ii 'arunc', e fix problema mea ce fac cu ei. Eu i-am muncit, eu ii cheltui pe ce vreau; doi la mana: si daca nasti normal tot bagi in toate buzunarele, tot cheltui.
Si mai e ceva, a naste intr-o clinica particulara, cu plata cu cardul la sfarsit versus a baga maruntis in 'n' buzunare, plicuri la indemana si milogeli in fata altor oameni.....alege, care varianta ti se pare mai eleganta?
-idei de pe net - ei, aici cred ca e singurul punct unde ai o umbra de dreptate. Sunt intr-adevar pe net o gramada de neavenite care isi exacerbeaza trairile, emotiile si mai ales experientele la niveluri destul de ridicate pentru a emotiona si alte nefericite la fel de slabe de inger.

Eu sunt insarcinata in 10 sapt si cu ajutorul lui Dumnezeu o sa duc sarcina pana la capat. Dar nu imi imaginez, nici macar prin gand nu-mi trece, ca toata experienta sarcinii, frumoasa cum sper sa fie de acum inainte, se va sfarsi cu mine urland ca din gura de sarpe, curgandu-mi sange si secretii pe corp, efectuandu-se asupra vaginului meu o epiziotomie si/sau rugandu-ma de alti oameni pe care nu i-am vazut in viata mea sa il lase pe sot in camera, sa imi dea voie sa folosesc telefonul mobil, sa imi faca un calmant, sa imi aduca copilul, etc.....no way.
Am facut o operatie intr-un spital de stat, noroc ca am plecat a doua zi dimineata, ca sigur luam la bataie pe cineva de acolo, ma refac super repede dupa operatii, oricum nu asta e primul punct in favoarea cezarienei.
Ma repet, a sta cracanata pe o masa si a urla ca vaca nu ma caracterizeaza. Am citit o gramada, m-am informat, stiu ce inseamna una si alta.
Rugamintea mea este ca sa nu mai folosesti tonul acesta de superioritate pe care l-ai avut in ultimul mesaj.....suna ca si cum te dai mare ca toate nasc ca proastele prin cezariana, cand ar trebui sa stea sa sufere si sa urle.
Sau cumva ai avut deja 7 nasteri si stii foarte bine ca poti sa nasti in 40 de minute? Daca nu e asa, atunci pastreaza un ton echidistant, pentru a nu mai genera si alte raspunsuri vehemente ca cel de fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

propun sa se dea avertisment persoanelor care folosesc expresiile "urla ca vaca", "nasti natural ca vaca la abator" si toate derivatele de aici. si sunt multe care au folosit aceasta expresie, si aici si la subiectul celalalt, nastere naturala sau cezariana.

consider ca este o jignire profunda la adresa tuturor mamelor de pe acest forum care au nascut natural (ca vaca sau nu ) chiar daca nu e nimeni nominalizat.



Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Ramonika - ai perfecta dreptate. Actul nasterii este sublim si nu ACCEPT ca cinva sa rada de el. Spune-mi pe PM ce si cum si dam averstisment si chiar eliminare de pe acest forum.



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

desprecopii, o ai pe onorata doamna blue-flower chiar la acest subiect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Mirela (desprecopii) - multumesc.
aici este vorba de blue_flower si o sa spicuiesc din subiectul "de ce asa multe operatii de cezariana in RO". tin minte ca si acolo s-au folosit mult astfel de expresii, insa nu mai imi amintesc cine anume a spus-o. o sa caut si revin.

PS: tin sa mentionez ca nu e nimic personal, sunt pt. prima oara acum in 19 saptamani si inca n-am nascut, insa mi se pare bataie de joc exprimarea asta...


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Draga Cucuveaua din Timisoara,
Nu stiu daca esti mama deja sau insarcinata sau doar o persoana care are cateva cunostinte medicale - de folosesti termeni medicali - dar:
1. frica de durere este ceva cert, sigur si implantat in creierul unei femei. Nu poate fi scos de acolo cu una cu doua.
2.povesti de la tv: toate povestile si nenorocirile de la tv sunt adevarate, acei copii chiar s-au nascut cu probleme, au manutele si claviculele rupte de la nasterea normala. Si da, unele din ele, respectiv fracturile si handicapurile pe viata de la lipsa de oxigen - se puteau evita prin cezariana.
2. moftul mamei - nici nu am cum comenta aspectul asta. Fiecare are ce mofturi pofteste. Si daca educatia si stiinta imi permite, am mofturi. Cu toate ca cezariana nu e un moft, este o optiune.
3. faza cu controlul e chiar haioasa. Pai tu preferi sa fii la mana unei moase cretine care urla la tine, iti induce sentimentul de vina ca nu nasti mai repede sa poata pleca acasa, ca nu te dilati - parca ar tine de vointa ta? Chiar preferi sa urli ca vaca pe o masa/pat de nenorocit de spital din tara asta?
Eu imi doresc control asupra ce mi se intampla. Nu sa vina un alt om, doctor sau ce-o fi, sa imi zica ca nu imi face epidurala, cezariana sau orice alta interventie, daca eu vreau. E inimaginabil ca altcineva sa decida in locul meu.
4. bani aruncati - pai unu la mana, daca ii am si e placerea mea sa ii 'arunc', e fix problema mea ce fac cu ei. Eu i-am muncit, eu ii cheltui pe ce vreau; doi la mana: si daca nasti normal tot bagi in toate buzunarele, tot cheltui.
Si mai e ceva, a naste intr-o clinica particulara, cu plata cu cardul la sfarsit versus a baga maruntis in 'n' buzunare, plicuri la indemana si milogeli in fata altor oameni.....alege, care varianta ti se pare mai eleganta?
-idei de pe net - ei, aici cred ca e singurul punct unde ai o umbra de dreptate. Sunt intr-adevar pe net o gramada de neavenite care isi exacerbeaza trairile, emotiile si mai ales experientele la niveluri destul de ridicate pentru a emotiona si alte nefericite la fel de slabe de inger.

Eu sunt insarcinata in 10 sapt si cu ajutorul lui Dumnezeu o sa duc sarcina pana la capat. Dar nu imi imaginez, nici macar prin gand nu-mi trece, ca toata experienta sarcinii, frumoasa cum sper sa fie de acum inainte, se va sfarsi cu mine urland ca din gura de sarpe, curgandu-mi sange si secretii pe corp, efectuandu-se asupra vaginului meu o epiziotomie si/sau rugandu-ma de alti oameni pe care nu i-am vazut in viata mea sa il lase pe sot in camera, sa imi dea voie sa folosesc telefonul mobil, sa imi faca un calmant, sa imi aduca copilul, etc.....no way.
Am facut o operatie intr-un spital de stat, noroc ca am plecat a doua zi dimineata, ca sigur luam la bataie pe cineva de acolo, ma refac super repede dupa operatii, oricum nu asta e primul punct in favoarea cezarienei.
Ma repet, a sta cracanata pe o masa si a urla ca vaca nu ma caracterizeaza. Am citit o gramada, m-am informat, stiu ce inseamna una si alta.
Rugamintea mea este ca sa nu mai folosesti tonul acesta de superioritate pe care l-ai avut in ultimul mesaj.....suna ca si cum te dai mare ca toate nasc ca proastele prin cezariana, cand ar trebui sa stea sa sufere si sa urle.
Sau cumva ai avut deja 7 nasteri si stii foarte bine ca poti sa nasti in 40 de minute? Daca nu e asa, atunci pastreaza un ton echidistant, pentru a nu mai genera si alte raspunsuri vehemente ca cel de fata.



am citat doar ca masura de precautie, sa nu dispara...


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cucuveaua spune:

frica de nastere o au intr-adevar toate mamele, depinde insa de nivelul educatie si cultura, cum se manifesta aceasta frica.poti sa urli cat te tine gura, poti sa rabzi in tacere sau poti sa asculti de medic si de moasa si sa nasti mai usor.sau sa vii cu capsa pusa din luna 1 de sarcina, ca vrei cezariana.apoi sa plangi ca nu ai lapte, ca nu poti sa mergi sau sa tii bebele in brate si sa te vaiti pe forumuri ca nu-ti fac nesimtitele de asistente analgetice, ca doare operatia.decat daca dai spaga, evident.nu ca ti-ar cere cineva...dar asta e alta problema.povestile de la tv sunt umflate cu pompa, ca si ei au nevioe de audienta.de obiciei isi dau cu parerea persoane care habar n-au de medicina in general, nu mai zic de obstetrica....
nici o moasa nu e cretina sa-ti vrea raul.daca urli si faci ca toate alea, n-o sa-ti zambeasca.dar nu esti vaca, esti om.nu cred ca cineva sa nu-ti fi respectat acest statut.
umila roaba....e exagerat, dar nici medicul nu e sclavul tau.adica poti sa-l suni la 5 dupamasa, duminica, sa-l intrebi daca ai voie sa mananci paine si usturoi, dar cand iti propune ceva, ca, deh, omu a facut facultate, nu seral, are experienta a sute de nasteri, tu vii si zici:nu vreau epiziotomie, ca nushce studiu din finlanda zice ca....sau am citit pe net ca....sau vreau cezariana la un deget dilatatie ca sunt in travaliu de 72 de ore, cum am mai citit pe-aici....travaliu care de fapt incepe pe la 4 cm dilatatie si multe alte conditii....
indiferent de moft, cezariana, peridurala, sau nastere vaginala, secretii o sa-ti curga din corp, draga blue_flower, e inevitabil
daca ti se pare rusinos, nu mai fa copii.sau gaseste pe net, sursa ta de baza de informare, o metoda de a naste fara o hematie, fara sa-ti curga lichidul amniotic pe picioare sau pe burta, fara taietura....poate oral.premiul nobel te asteapta.
da, am nascut si eu, ca vaca, cum zici tu, cu epiziotomie, cu durere, fara sa scot un cuvant.puteam sa fac cezariana oricand, doar sunt ....nu conteaza....mama.dar stiu, ca doamne-doamne a lasat femeia sa nasca asa, pt ca e cel mai bine pt ea si bebe.nu incep teoria adaptarii copilului nascut natural vs cezariana....n-are sens.te invit la o maternitate, sa vezi mame cezarizate si mame nascute natural.o sa vezi singura diferenta.in romania, banii conteaza.motivele de cezariana sunt 70 % inventate.ramane moftul.....banii.....si nestiinta.sa dea d-zeu ca peste 4-5 ani sa se nasca numai prin cezariana.poate ma imbogatesc si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelya_ spune:

Fiecare mama e libera sa aleaga cum va naste pruncul ei .
Si mie imi spun femeile mai in varsta din jurul meu sa nasc natural dar nu le voi asculta pe ele ci imi voi asculta parerea medicului meu.
Oricum medicul meu mi-a promis ca o sa ma asiste la nastere indiferent de modalitatea in care voi naste si am incredere in el .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Cucuveaua, ai raspuns frumos, inca ai de lucrat la detaliile sarcastice si importanta exagerata pe care ti-o dai (nu prea esti singurica in bransa pe forumul acesta sa stii) dar este primul mesaj pe care il citesc de-al tau si cat de cat normal.

Acuma, ca nu sunt de acord neaparat cu ce ai spus este alta poveste. Eu cred ca sunt fff exagerate povestile si de o parte si de alta si bineinteles foarte influentate de propria experienta. Cum este si povestea mea bineinteles. Eu am facut cezariana, nu am tipat ca nu-mi fac asistentele calmante, de fapt toata lumea a fost extraordinar de draguta, spitalul curat, toti prompti, recuperarea a fost super ok, am facut cu anestezie regionala, am vazut bebele imediat si a stat cu mine in salon de la cateva ore dupa nastere. Am fost incantata de prima experienta si sper din toata inima sa fie tot asa de frumoasa si cea de-a doua care vine in curand.

In timpul operatiei am stat si am ascultat povesti din sala, am nascut vineri si duminica am plecat acasa.
Asa ca am vazut sincer, si cezarinate (nu mai stiu cum le-ai numit tu) adica eu, si fete care au nascut natural (prietena mea buna) cu epiziotomie + ruptura si un cusut de 40 min, cu un fir care a plesnit, cu o noua interventie, cu alaptat numai la orizontala, cu probleme diverse ramase in urma nasterii. Acum, la a doua nasteer, prietenei mele i-a refacut si prima cusatura, nu prea a prin anestezia, in fine, acum e mult mai bine.

Bineinteles ca este un caz aparte, poate si al meu, dar asta a fost povestea mea.
Nu e chiar atat de scarry, nici o situatie nici alta, trece, si greul incepe acasa, dar cat de mult merita!!!!

Nu stiu ce s-a intamplat cu blue-flower, insa sincer, daca asta este parerea ei cam are dreptul sa o aiba, altfel ar trebui sa se adune pe acest forum (desi al cuiva care poate decide ce si cum) numai persoane cu aceeasi parere fata de nastere/alaptat/epiziotomie/cezariana etc daca Mirela, nu accepti sa rada cineva de acest act. Sincer, mie mi se pare 'outcome-ul', adica aducerea unui copil, unui alt suflet pe lume ceva fantastic, un adevarat miracol, dar nu procesul prin care iese copilul si pe unde. Acesta chiar nu mi se pare sublim si nici cele asociate nasterii.

Putem sa povestim (si s-a facut o gramada, pe toate siteurile specializate si in toate limbile) despre sange, excremente, rupturi, secretii, hemoroizi, etc, despre acestea putem vorbi cat ne deranjeaza si ca ne rusinam intr-o mai mare sau mai mica masura, nu cred ca cineva rade de actul nasterii si anume de la conceptie la aducerea pe lumea a unui copilas.

Eu cred, sunt convinsa de altfel, ca blue_flower se referea la cele asociate actului sublim si nu la aducerea pe lume a unui bebe. Si aici parerea ei e la fel de buna ca a celorlaltora. Parerea mea.

Va pup

Clau 29+ cu si Alessia Maria 13 iulie 2007


varsta bb2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Citat:
citat din mesajul lui cucuveaua
nu incep teoria adaptarii copilului nascut natural vs cezariana....n-are sens.te invit la o maternitate, sa vezi mame cezarizate si mame nascute natural.o sa vezi singura diferenta.in romania, banii conteaza.motivele de cezariana sunt 70 % inventate.ramane moftul.....banii.....si nestiinta.sa dea d-zeu ca peste 4-5 ani sa se nasca numai prin cezariana.poate ma imbogatesc si eu.

Eu cred ca ar trebui sa fie la alegerea fiecarei viitoare mame, ea si numai ea stie care este limita suportabilitatii durerii pentru ea, sau care sunt situatiile care ii creeaza disconfort fizic sau psihic. Nu vad de ce, daca ea se simte umilita si tratata "ca o vaca" (ceea ce trebuie sa recunoastem, se intampla foarte des pe la noi) pe masa de nasteri, ar trebui sa nasca natural doar ca au unii prea multa grija de cat de repede sau incet se va recupera ea dupa nastere, si daca va avea sau nu lapte din prima zi si alte de astea. Sunt numai problema ei. Ce, ii ridica cineva o statuie ca s-a chinuit enshpe ore in travaliu si a nascut natural? Nu asta te face mama, ci ceea ce faci dupa, pana la sfarsitul vietii as zice.
Da, si, daca se recupereaza repede dupa nasterea naturala, ce? Poate va avea traume psihologice care nu vor trece niciodata. Poate va renunta la ideea de a mai avea vreodata alti copii din cauza amintirilor neplacute din sala de travaliu, nu toti au forta interioara sa treaca peste asta.
Ca info: am nascut natural, cu epidurala, de doua ori. La prima epiziotomie 6 saptamani nu am putut sta in fund, iar taietura m-a deranjat cam 6-7 luni cand faceam dragoste. Tot ca info: laptele nu mi-a venit decat in ziua 3-4, desi am nascut natural.

Mergi la inceput