Motive pentru nasterea prin cezariana

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

iasmin....daca nu ai avut voie sa faci efort niciodata cum vrei sa nasti natural?????? nasterea naturala pp un mareeeeeeeeeeeee efort....3 ore la sala, continu, la tras de fiare e mic copil pe langa o nastere naturala....la o nastere naturala TOTI muschii participa, TOATE organele asa ca nu cere imposibilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

iasmin....daca nu ai avut voie sa faci efort niciodata cum vrei sa nasti natural?????? nasterea naturala pp un mareeeeeeeeeeeee efort....3 ore la sala, continu, la tras de fiare e mic copil pe langa o nastere naturala....la o nastere naturala TOTI muschii participa, TOATE organele asa ca nu cere imposibilul


Eu habar nu am cum e la sala- nici macar 5 minute. Da io eram viteaza (inca mai sunt, citeam despre VBAC). Pai daca toata lumea zice ce frumos e sa nasti natural si ce repede iti revii, nah, normal ca cezariana nu ma mai incanta. Mai ales ca si acum dupa 8 ani inca ma mai strange locul acela unde s-a practicat incizia. (cateodata parca ma si doare)

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

e frumos sa nasti natural si iti revii repede, intradevar...si intradevar operatia e operatie. acum na....la tine chiar a fost caz de ceza asa ca nu fi "dezamagita"...ma rog nu asta e cuvantul da cum nu-l gasesc. cel mai imp e ca puiul si mama sa fie bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodilux spune:

Buna!

Am nascut natural, acum aproape o luna. Va pup pe toate. Totul e fost foarte ok. Avem o bb sanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_blue spune:

ptr fetele din romania

pana la urma cum e cu varsta mamei ca motiv de cezariana?(adica peste 35 de ani)

situatia specifica e urmatoarea:
38 de ani
primipara
toata sarcina petrecuta in pat (efectiv)din motive de iminenta de avort
dureri lombare acute declansate in tp sarcinii si care m-au paralizat la pat efectiv timp de 2 luni (cu perspectiva agravarii durerilor de spate din cauza nasterii naturale)

in situatia asta se aproba cezariana?

stie cineva o lege/ordin...care sa reglementeze relatia medic /pacient (in afara de legea drepturilor pacientului)

ceva de genul:ma duc la medic si ii spun ca de 2 zile am febra...el imi da tratament tinand cont de ceea ce ii spun -nu tb sa dovedesc ca am avut febra


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui mychydutza

daca ai avut o interventie oftalmologica de tipul transplantului de cornee, e obligatorie cezariana!

*"Europa sa ne ierti....astia-s singurii experzti!"*



Sau daca ai dioptriile prea mari ( peste -4,5 ) asociat sau nu unei tensiuni oculare mari , deoarece exista riscul deslipirii retinei cu agravarea ( cresterea ) dioptriilor .

R_ocsy 28 + Ana Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragalina spune:

Citat:
citat din mesajul lui crocodilux

Buna!

Am nascut natural, acum aproape o luna. Va pup pe toate. Totul e fost foarte ok. Avem o bb sanatoasa.


Buna, felicitari din tot sufletul pentru bebelina si in special pentru nasterea naturala. Eu n-am avut privilegilu acesta.
Fara rautate, dar cred ca, la noi in tara iti trebuie APROBARE pentru nastrea naturala, nu pentru cezariana.
Nu este normal sa ti se impuna, la 32 ani, cezariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cucuveaua

motive de cezariana:
bani de aruncat pe geam
.....


depinde de clinica unde nasti
unde am nascut eu era acelasi pret: fie ca te macelarea, fie ca te scremeai singura tot 40mil dadeai

---------------------------------------

www.razvan-zainescu.eu/home/" target="_blank">SMS pentru o viata!

---------------------------------------
Marina & ANA SOFIA 05.08.08

Mami Marina - Gospodina

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miram spune:

hai sa fim serioase ca nu de bani e vorba!!!!!
iaca-te doua linkuri serioase si interesante
http://www.childbirthconnection.org/pdfs/cesarean-birth-mothering-ponte.pdf

http://www.childbirthwithlove.com/cesarean.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

buna fetelor eu sunt din targoviste unde sincer nu avem medicii cin estie ce asa ca am o poveste cam ciudata dar cu final fericit.
am ramas insarcinata fericire mare ca nu puteam m amm chinuit ceva timp. a trebuit sa ma ia un medic in evidenta asa ca zis si facut dar pe la 6 luni jumate acel medic a incepuat sa urle satipe sa se comporte numai nu cum trebuie cu mine.dar a fost cel mai bun lucru posibil care mi sa intamplat ca de altfel nu mai eram aici sa povestesc. si mam mutat inainte cu utin de a naste la alt medic care sa ii dea dumnezeu tot binele din lume si mia zis ca la mine nu se pyune problema la o nastere normala deoarece am UTERU stramb si copilu nu poate sa se intoarca pt a se pregati de venirea pe lume asa ca din acel moment toate sperantele cu nasterea naturala sau distrusam asteptat sa treaca cele 9 luni care nu au mai venit ca la 36 des sapt am nascut o mandrete de fata.dar prin cezariana si atunci a descoperit medicul ceva neasteptat ca aveam pe langa malformatia uterului, acesta era ff subtire si nu ar fi rezistat unei nasteri normale asa ca multumim lui Dumnezeu ca alti au loau decizia in locul meu asa ca o concluzie personala nasterea normala este fffffff buna numai cand nu ai probleme

getik si mika mea minune ariana-ioana 29.12.2009

Mergi la inceput