Motive pentru nasterea prin cezariana

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui unombun

da,am nascut anterior natural,ca informatie.Asa ca stiu ce scriu si imi asum responsabilitatea fiecarui cuvint scris.


Nu mi-a rezultat de absolut niciunde ca ai nascut inainte natural, iti spun f sincer si de aia am si intrebat - fara nici un comentariu - ... dupa cum vezi si din postarea urmatoare a emanouelei... nu s-a inteles asta nici o clipa. Si am scris pentru ca ma interesa subiectul, nu ca sa ma aflu in vorba. Regret si retrag ce am afirmat, ca mi s-a parut aiurea recomanadarea ta, dar nu aveam cum sa stiu povestea... desi nu sunt chiar exterm de multi membri aici, tot nu poti sti toate povestile...
Cat despre discutia de pe privat, ramane pe privat si nu are nici o legatura cu subiectul. Imi pare rau ca nu ai inteles nimic din ea, dar repet, e privata, ca daca aveam altceva de spus, iti spuneam aici, nu in particular - a fost o observatie personala si deloc o judecata...
Dar ma rog, fiecare intelege ce vrea
Iti doresc sa te bucuri din plin de bebelus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

unombun...draga mea, nu avem de unde sti povestea vietii tale, nu suntem nici mafalda si nici cititori in stele, nu avem de unde afla mai multe daca nu ne spui...regret ca ai trecut prin asa ceva, regretabil este, dupa cum spui, ca in romania te lasa in travaliu 2 zile....e inuman si inadmisibil asa ceva....daca ai fi fost putin mai explicita nu se ajungea la sit asta aiurea....ia si pastreaza-ti resursele pt pitic, crede-ma ca ai nevoie, si nu te mai supara pe toata lumea. daca ai sa citesti postarea ta, cu calm si fara nervi, care a adus la aceasta nelamurire, ai sa intelegi ca nu ai facut nici o referire la o nastere a ta anterioara. deci, eu imi cer scuze....chiar daca nu am de ce si iti doresc numai bine si sa te bucuri de bebe
PS. nu e uman si demn de nick ul tau, sa facem urari de genul facute de tine, indiferent de pers....zici ca unul din motivele cezarienei a fost varsta ...deci ai niste ani....nu suntem pe un site ca sa ne "blestemam" colegele....
monis...ai 38 sapt....normal, la varsta asta de sarcina tre sa stii pozitia bebe, greutatea aprox pe care o va avea la nastere, si cu putin noroc si daca are circulara ori ba....bine, circulara nu e motiv de cezariana...de placenta praevia si alte nenorociri cred ca nu e vb pt ca ti se spunea si sarea din calcul nasterea nat...daca ai un medic in care ai incredere si te sustine pt o nastere nat, incearca asa....insa nu lungi mai mult de 14 ore travaliul pt ca dupa intervine suferinta fetala si nu e bine delok. hai ca mai e putin....stiu ca asta ti se pare cea mai lunga perioada, dar trece si ea
sarcina usoara in continuare si nastere cum iti doresti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andraiulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui danadc

Am miopie avansata corectata cu laser. Deci am optata: cezariana recomandata de medicul oftalmolog.


Si daca nu ar fi fost problema cu ochii as fi optat tot pentru cezariana. De ce? Personal mi se pare mai civilizat. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, este o chestiune de principii. Nu agreez ideea de a ma chinui de durere, cand se poate altfel. Si nu regret alegerea facuta.






........................
Dana, mamica Amirei (02.03.2008)



Aici simt nevoia sa te contrazic..chiar se poate naste si civilizat si nedureros natural. Pe cuvant!! Mi s-a parut atat de simplu, incat cezariana mi se pare o optiune atat de indepartata...

Andrushca, new mummy
Sophie Amelie(17.09.09), our sweet baby, we luv' u!

Povestea gogoshicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andraiulia
..chiar se poate naste si civilizat si nedureros natural. Pe cuvant!! Mi s-a parut atat de simplu, incat cezariana mi se pare o optiune atat de indepartata...


Subscriu
Am nascut acum 1 saptamana, natural (cu epidurala e drept) si in 2 ore a fost gata. As face-o oricand din nou. Si sunt atat de bucuroasa ca nu a fost nevoie sa ajung la cezariana ... Si eu aveam o usoara obsesie cu miopia mea / riscul dezlipirii retinei... chiar nu mi s-a parut in travaliu ca "mi-ar iesi ochii din cap". Dar asta a fost cazul meu. Fericit.
Va pup pe toate si recuperare rapida, indiferent de felul nasterii.

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

pt proaspata mamica....ma bucur nespus ca totul a fedurs bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blueiris spune:

La prima sarcina am fost o inflacarata sustinatoare a nasterii naturale. Acum ma pregatesc de cezariana. Fara motive medicale. De ce? Am ajuns la spital cu o fisura la membrane. In jumatate de ora aveam membranele smulse de-o moasa care trebuia sa plece si o perfuzie cu occitocina (scuze daca denumirea nu este corecta). D-rul a venit dar fiind duminica seara cred ca se grabea. Fetita s-a blocat in bazin, a avut si circulara de cordon. Epidurala o aveam cumparata, am si montat-o dar n-am facut decat prima doza de anestezic ca nu simteam cum trebuie contractiile.
Din femeia care spunea ca o sa mearga la spital zambind, o sa-si muste buzele ca sa nu tipe ca pe camp, am ajuns un om cu mii de vase sparte pe fata, cu o frica inimaginabila ca fetita n-o sa iasa cu bine din treaba asta. Plus, am urlat de erau ai mei distrusi toti afara si-am muscat (da, am muscat-o pe moasa de 100 de kile care statea cocotata pe coastele mele si nu ma lasa nici macar sa iau o gura de aer intre contractii). Prima si prima impresie pe care-am avut-o cand am vazut copilul n-a fost de fericire. Mi-a venit sa urlu cand am vazut-o vanata, cand am realizat cat trece pana smiorcaie ca o pisicuta (n-a fost mult cred, ca altfel ar fi ramas cu sechele, dar a fost cea mai lunga asteptare din viata mea) si cand am vazut ca avea capsorul foarte foarte deformat.
Au dus-o la salonul de bebelusi si pana dimineata nu m-au mai lasat s-o vad si nici pe sotul, ca e noapte si dorm asistentele (e pe bune!!!).
Pana dimineata cand a putut sotul samearga s-o vada mi-am facut un milion de ganduri, eram convinsa ca nu-i bine si-mi ascund.
Sunt convinsa ca daca nu ma grabeau sa ajung de la non-contractii la nascutul propriu-zis in 4 ore poate era alta povestea. Poate se angaja copilul corect pe traseu. Poate, poate...
Cu epiziotomia alta poveste de spus nepotilor. Prietena mea care nascuse cu cezariana deja facea sport (lejer dar facea) si eu inca ma mai chinuiam cu taietura.
Slava Domnului, fetita este perfect sanatoasa.
Dar numai gandul ca am optiunea cezarienei m-a facut sa mai fac un copil.
Am prietene care au nascut natural f repede si f usor si prietene care au facut cezariana si au spus ca-i floare la ureche si altele care-au spus ca e monstruoasa refacerea.
Sunt convinsa ca depinde foarte mult de organism si, pana la urma, de norocul pe care-l ai.
Eu, cu experienta pe care-am avut-o, nu mai vreau sa nasc natural. Punct.


Mami de Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Am citit subiectul, iar motivul meu pt. o eventuala cezariana vad ca nu s-a mentionat...Desi eu am avut o nastere naturala, foarte usoara si cu dureri mai mult decat suportabile (fara epidurala, ca la noi in oras nu se face!!! ), daca ar fi sa mai am un copil as opta pt. cezariana, pt. ca mi-as dori sa mi se lege trompele...eu vad asta contraceptivul perfect pt. mine (poate pt. ca si mama le are legate si ei i-a fost tare bine asa).


Dia, mami de Miruna (15.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

dia - trompele se pot lega si prin laparo, fara operatie, e mult mai usor de suportat pt tine. eu care am avut cezariana din motive medicale ma bucur ca exista optiunea operatiei pt cine are probleme, dar altfel nu o recomand nimanui, ca cine nu a fost operat nu stie ce inseamna lucrul asta. am citit de femei care s-au recuperat usor, speram sa fie asa si la mine, dar eu stateam in patul ala de spital si ma rugam sa mor ca nu mai pot de durere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Cristi, mersi de raspuns, nu stiam ca se face acum si cu laparo...adevarul e ca eu avand o experienta foarte frumoasa cu nasterea naturala, nu as vrea cezariana, mai ales daca exista si alte metode de a rezolva dorinta mea cu trompele.


Dia, mami de Miruna (15.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristi_2003

dia - trompele se pot lega si prin laparo, fara operatie, e mult mai usor de suportat pt tine. eu care am avut cezariana din motive medicale ma bucur ca exista optiunea operatiei pt cine are probleme, dar altfel nu o recomand nimanui, ca cine nu a fost operat nu stie ce inseamna lucrul asta. am citit de femei care s-au recuperat usor, speram sa fie asa si la mine, dar eu stateam in patul ala de spital si ma rugam sa mor ca nu mai pot de durere.


Pot sa imi spui si mie te rog care e procedura de ligaturare prin laparo? Ce tip de anestezie se face? E nevoie de spitalizare? Unde se poate face?
Multumesc anticipat

Mamica Sarei Maria (22.11.2006) si 31+ Sebastian Petru

Mergi la inceput