Patrocle vs. Zdreanta :-))

Patrocle vs. Zdreanta :-)) | Autor: Deianira

Link direct la acest mesaj

Puteti sa radeti, dar subiectul e pe bune .
Tot incerc sa explic catorva cunostinte ca Patrocle (catelul Lizucai din Dumbrava Minunata) nu e latos si flocos, ala latos si flocos la care se gandesc ei fiind Zdreanta (cel cu ochii de faianta).
Eu am incercat sa le explic ca Patrocle arata ca un polonez :-)), dar nu stiu rasa si nici poze din film nu am gasit.
Ma ajuta cineva?

p.s. exista dovezi referitoare la rasa lui Zdreanta?



Good things happen to good people.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Patrocle

vs

Zdreanta

************************************************************************************
Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara :

858 - 2 euro/sms - Cosmote, Orange, Vodafone

www.inimacopiilor.ro

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei , www.inocenti.org -> sponsorizeaza un copil !

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Cu Zdreanta o rezolvi mai usor, ca nu stiu daca e vreo rasa de capul lui; insa Patrocle e cu pedigree.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Kay, vezi ca ma aburesti cu Patrocle! :-))
Lexi, ala ii!!! Stiam eu ca arata ca un crenvusti .

Acuma pot dormi linistita, dar daca aveti informatii noi legate de identitatea exacta a lui Zdreanta, nu ezitati sa scrieti .




Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Acuma am vazut si eu ca pot avea si parul lung ca m-am uitat mai bine pe link, dar eu mi-l inchipuiam fix asa!



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Pai asta e din cauza filmului "Dumbrava minunata"
Acolo e cel din poza lui lexi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu stiam ca Patrocle e winnie dog , dar e mai mare decat originalul si ca are niste pete albe pe el

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Patrocle din film e intradevar soricar (sau teckel). Dar din cate imi aduc aminte in carte e descris putin altfel.

Am gasit:

"Patrocle era un boldei ro#351;cat, cu picioarele scurte #351;i strâmbe #351;i cu capul mare. Intre ochii omene#351;ti, sprâncena#355;i negru, avea adânci cre#355;uri perpendiculare #351;i anii #351;i experien#355;ele vie#355;ii îi înc#259;run#355;iser#259; perii din jurul botului."


dex98
1. BOLD'EI, boldei, s.m. Câine de talie mic#259;, cu picioare scurte. - Bold + suf. -ei.
dor
2. bold'ei s. m., pl. bold'ei, art. bold'eii
nodex
3. BOLD'EI ~ m. 1) Specie de câini de vân#259;toare cu corpul lung si cu picioarele scurte, folosit pentru a scoate vulpile sau bursucii din vizuin#259;; baset. 2) Câine din aceast#259; specie. [Sil. bol-dei] /bold + suf. ~ei


Pana la urma se pare ca pentru Sadoveanu era un basset, desi in film era teckel.


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput