de ce limba germana ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anka1 spune:

Eu cred ca e mai bine sa inveti cat mai bine germana si pe urma engleza. O spun din proprie experienta. Daca inveti germana, engleza o poti invata si mai tarziu, nu este efortul atat de mare. Invers, zic eu, e mult mai greu. Eu am invatat germana de mica si engleza nu am facut deloc la scoala, am inceput sa invat eu singura pt ca mi-a trebuit iar apoi am continuat in facultate. Si pot sa spun ca mi-a fost usor. Firma la care lucrez acum are drept limba oficiala, limba engleza. Si ma descurc f bine, nu am probleme.

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Interesat subiect!

Este ideal sa vorbesti mai multe limbi, nimic de spus, insa decat sa vorbesc 3 limbi la nivel de intelegere si exprimare 70-90%, prefer sa ma axez pe una, dar s-o stiu bine cu expresii si subtilitati. Sunt plecata din romania de mai bine de 5 ani, aud zilnic toate limbile pamantului, insa folositoare imi este una singura "ENGLEZA". Am studiat in scoala, engleza, franceza, rusa...timpul petrecut sa invat franceza si rusa il consider timp pierdut, chiar daca ma intalnesc zilnic aici cu o frantuzoaica, "fata" vrea sa-si exerseze engleza, si o inteleg.
Regret ca n-am avut in copilarie sansa sa invat engleza de la un nativ, sau sa fiu data la o scoala cu predare in limba engleza. O inteleg si o vorbesc destul de bine, insa sunt departe de a vorbi ca un nativ, sunt departe sa pot spune o gluma ca un nativ si ar mai multe de spus.
Toti vorbim o singura limba indiferent de nationalitate ( engleza). La serviciu muncim intr-o singura limba ( engleza)

La ce folos s-o fortez pe fiica-mea sa invete koreana atat timp cat in cativa ani ne vom muta intr-o alta tara unde va studia si vorbi tot in engleza. Suficient ca o stresez cu limba romana.
In conluzie, daca aveti copii mici oferiti-le sansa sa invete engleza bine, sa mearga la gradinite/scoli cu predare in limba engleza. Engleza este usoara cum spunea cineva mai sus, dar daca n-o vorbesti si n-o intelegi ca un nativ? Eu cred ca pentru asta trebuie s-o inveti in paralel cu limba materna.
Germana e o limba grea, insa mult mai uosara decat o limba asiatica, cei mici o pot invata repede daca sunt expusi, dar trebuie sa ai si o motivatie, trebuie sa stii sigur ca-ti va folosi. S-o invat doar de dragul ca pot tine o conversatie in limba germana, cand tot globul vorbeste engleza, m-as mai gandi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Copii mei invata germana pt ca nu au incotro ...pt copii e relativ usor sa invete o limba noua, pt ca, cel putin la gradinita, nu o invata cu reguli, si pur si simplu vorbit. Mie mi-a luat un an pana am invatat germana, fie-mea a invatat in 6 luni
Ca argument pro: Germania e cea mai puternica tara din Europa, si daca faci afaceri cu parteneri germani, e un avantaj sa stii limba, invatarea englezei va parea o joaca de copii deoarece gramatica germana e foarte grea
Contra: pronuntia germana e destul de...dura (ca un latrat ) plus ca in zona centrala si de N a Germaniei, R-ul e relativ gresiat (cam ca la francezi)si eu am dificultati sa o dezvat pe fie-mea de asta, atunci cand vorbeste engleza.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui virgi

[...], aud zilnic toate limbile pamantului, insa folositoare imi este una singura "ENGLEZA".
Toti vorbim o singura limba indiferent de nationalitate ( engleza). La serviciu muncim intr-o singura limba ( engleza)
S-o invat doar de dragul ca pot tine o conversatie in limba germana, cand tot globul vorbeste engleza, m-as mai gandi.


Virgi, ai spus cam ce gandesc si eu ! Subiectul vine intr-un moment in care tocmai am o colega care are baietelul la gradinita germana si vad zi de zi cum se lupta sa-si bage si fetita acolo, plus sa-l inscrie pe baietel la liceul german ... Asa ca mi-am pus problema daca nu ar trebui sa ma preocup si eu sa-i asigur asta fetei mele.

Parerea mea este ca o limba straina, oricare ar fi ea, nu trebuie sa fie un scop in sine. Atunci cand o inveti, e bine sa te gandesti care sunt perspectivele pe care ti le va deschide si inspre ce domeniu vrei s-o apuce copilul in viitor.

De exemplu, ai mei au avut aceeasi preocupare ca orice parinte, ca e bine sa invete copilul limbi straine, chiar daca inainte de Revolutie nu prea se stia bine la ce imi va folosi. si au incercat cu germana pe la 4 ani, nu mi-a placut deloc, am urat orele de germana. La 7 ani am cerut eu sa-mi puna meditator la franceza, am fost foarte atrasa de limba franceza si am invatat-o la perfectie. am facut si facultatea in franceza, am facut studii in Franta, dar profesia mea de acum nu are deloc legatura cu limba franceza. Limba pe care o folosesc acum si profesional, si cand merg in vacante sau delegatii este engleza, chiar daca am fost de 3-4 ori in Germania. Nu mi s-a intamplat sa nu ma inteleaga cineva, desi nu am facut engleza in scoala, tot ce stiu am invatat intr-un an de meditatii si din filme/carti/muzica/documentatie tehnica.

Chestia cu limba germana mi se pare un pic de snobism, stiu ca si pe vremea mea se punea mare pret pe liceul german, am avut cunostinte care au facut germana de mici si care o vorbesc la perfectie, dar nu pot sa spun ca au avut o cariera fulminanta ! Poate i-a ajutat germana, dar nu a fost factorul care le-a determinat evolutia ... Iar altii, care nu au facut germana atat de intensiv, au poate cariere mai impresionante.

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?
www.avonromania.webs.com" target="_blank">Hai sa discutam despre frumusete si ... bani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Bogdana - ai dreptate! Daca ai sansa s-o dai la o scoala cu predare in limba engleza, va avea numai de castigat. Asa are sanse sa faca o facultate oriunde in lumea asta. Indiferent in ce tara vrei sa studiezi: china, korea, USA, etc. toti iti cer la admitere sa stii engleza "foarte bine", abia apoi te obliga sa le inveti si limba tarii, daca este alta decat engleza. Oriunde te angajezi, trebuie sa stii engleza.
La mine tv-ul sta non stop pe CNN, inteleg 100%, insa cand sunt doar cu nativi in discutie, ma simt ciudat, nu stiu de ce. Oricat de mult as incerca nu pot sa vorbesc ca ei natural, nu le pot intelege glumele uneori, asta ca n-am invatat-o la varsta cand o limba se invata natural. Dupa cateva ore de stat impreuna cu ei, ajung acasa obosita, lucru care n-ar trebui sa mi se intample. Si ma repet, daca-s fi invatat-o de mica, daca as fi studiat-o intensiv in scoala la o varsta mica macar cativa ani, m-as fi simtit altfel. Insa, too late!
Luana acum vorbeste engleza mai bine decat romana, dupa 2 ani de mers la gradi cu predare in limba engleza, as putea sa spun stop, gata engleza stie, se va descurca..si s-o dau mai departe la o scoala cu predare intr-o alta limba, insa vreau in final sa nu se vada nicio diferenta intre engleza ei si cea a unui nativ. A treia limba vreau sa si-o aleaga ea, nu vreau sa i-o impun eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

la noi a fost mai simplu...Ozi a mers in germania si i-a placut limba asa ca a vrut sa o invete...nu face la scoala si nici nu vrea sa o mut la una ce are in plan de inv germ pt ca vrea si franceza.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Imi aduceti aminte de verisoara mea, romanca: a facut facultatea in engleza in Bulgaria, s-a maritat cu un bulgar si au plecat in Statele Unite, au avut o fetita si au plecat apoi in Filipine detasati cu serviciul cativa ani. Bunicii in viziteaza des si fetita mai vine la ei, asa ca vorbeste cu ei romana si bulgara, cu parintii si prietenii lor, engleza si la gradinita si cu bona filipineza (care de fapt se cheama altfel, am uitat eu cum) si nu are probleme cu asta. De ce sa nu invete mai multe limbi straine de mici si numai una? Exista studii care arata ca mai multe limbi de mici au efecte negative?

Pe de alta parte, stiti UNDE gasesc sa cumpar in Bucuresti CD-uri sau DVD-uri pentru copii in germana? N-am gasit nicaieri, mi-am facut permis la Casa de Cultura Germana pana la urma, doar sa imprumut...
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

LindaZ, uite un site dragut care-i placea mult copilului meu cand era mai micut: http://www.philipp-maus.de/start.html

In Ro am gasit niste CDs cu germana pentru copii de la isa multimedia. DVDuri cu filmulete sau CD-uri cu povesti ai putea comanda de pe amazon.de, asta in cazul in care livreaza si in Ro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Linda - nimic mai frumos si mai simplu..sa ai sansa sa inveti una doua trei limbi straine natural, dar cati copii sunt in situatia asta? Normal ca un copil cu parinti de nationalitate diferita va invata din start ambele limbi, daca mai are sansa sa aibe si o bona ca in cazul nepoatei tale...si mai bine. Subiectul facea referire la educatia si invatarea unei limbi in scoala. Vorbim deja de o varsta cand o limba straina nu se mai invata natural, ci prin studiu, daca nu a fost expus acelei limbi inainte de inceperea scolii.

Si eu am in jurul meu copii de 3 ani care pot vorbi 3 limbi, insa in final cea mai corect vorbita va fi cea care o va studia la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Un link dragut, pentru incepatori, cu vocabularul de baza (inclusiv cu sonor), este urmatorul:

http://www.languageguide.org/deutsch/

Si eu optez pentru germana, fara un motiv special , e o limba frumoasa, tocmai pentru ca e grea Daca stii germana, celelalte limbi se invata mult mai usor!


Alina


***

Mergi la inceput