Scoala postliceala asistent farmacie

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

OANA, multumesc mult pt raspuns, zilele astea o sa ma duc sa ma inscriu...Pupici si multa sanatate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Flavia-Ioana

OANA, multumesc mult pt raspuns, zilele astea o sa ma duc sa ma inscriu...Pupici si multa sanatate !

Flavia de Alexia-Ioana si Daria-Maria 23.11.2006

www.flickr.com/photos/9808659@N04/" target="_blank">Pozicile noastre

Flavia...ti-ai gasit de lucru! Felicitari ( eu caut din-naintea ta...tot in Brasov).

Poate ne intalnim la scoala asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

Stie cineva care este salariul de debutant al unui asistent de farmacie?

mami de Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Citat:
citat din mesajul lui fluturasha23

Stie cineva care este salariul de debutant al unui asistent de farmacie?

mami de Iulia



Variatiile de la un oras la altul sunt destul de mari.Iar criza asta a afectat domeniul. Daca nu ai deloc experienta cred ca trebuie sa te astepti la ceva mai mult decat minimum pe economie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elero spune:

Buna,si eu sunt din Brasov si ,ma intereseaza scoala feg pt asistent de farmacie. Va rog pe cele care v-ati inscris sa-mi spune-ti cum este (adica cat de greu)si cam ce materii se invata?Intreb asta pt ca nu sunt chiar o iubitoare de chimie,dar asi incerca la anu.Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Si eu imi doresc sa ma inscriu la o scoala de asistenti de farmacie,pentru ca degeaba am facut facultatea si am luat si licenta am dat banii efectiv degeaba pe facultate mai bine faceam postliceala aceasta,cine este din Bucuresti si stie vreo scoala de acest gen va rog sa imi dati mai multe detalii,pret,daca prezenta este obligatorie etc.Va multumesc

Alina mami de Delia(03.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

De curiozitate intreb: daca mi-am luat licenta de asistent medical cu 10 ani in urma si nu am lucrat niciodata in domeniu am vreo sansa sa pot lucra acum in Ro? sau trebuie sa fac scoala din nou?
Scoala facuta in USA e recunoscuta in Ro? in USA o scoala din asta de asistent de farmacie dureaza intre 6 si 10 luni si ai titlul de tehnician de farmacie nu exista asistent de farmacie aici; ma bate gindul sa fac o astfel de scoala si tare as vrea sa stiu daca as putea profesa cu ea in Ro?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

@msl1, nu trebuie sa faci din nou scoala de asistent medical (pe care, din cate inteleg, ai facut-o in Rom.), trebuie doar sa fi reatestata, mai multe informatii aici:http://www.oamr.ro/index.php?infoutile. Deci poti lucra in Romania -btw, ce-ti veni???-
Despre recunoasterea scolii de asistent de farmacie facuta in SUA nu stiu nimic, dar cred ca te poti adresa tot organizatiei de mai sus pentru informatii. Am si eu o curiozitate: pot profesa in SUA ca tehnician de farmacie cu scoala tehnica postliceala de asistent de farmacie facuta in Ro.? Se echivaleaza studiile (partial, complet...)? Ce face, exact, un tehnician de farmacie acolo? Nu-mi inchipui ca face ceea ce face si aici, chiar nu cred ca elibreaza retete de vreun fel, in nici un caz de hipnotice, stupefiante etc. ca aici, sunt convinsa ca nu lucreaza fara a fi supervizat de farmacist etc. Deci...ce face? Se pare ca nu am doar O curiozitate...

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Diuna, multumesc frumos pt informatie!
Da scoala de asistent medical am facut-o in Ro acum 10 ani si din pacate nu ma angajeaza nimeni aici pt ca toti vor experienta; mi-am echivalat studiile aici si mi-am luat si licenta de aici deci am dat examen serios si 3 ani de postliceala este echivalat cu colegiu de stat sau particular de aici de 2 sau 4 ani dar fara titlul de bachelor degree care in ro se obtine cred dupa ce faci scoala postliceala din cadrul facultatii de medicina de 4 doar aceea este echivalata cu batchlor degree aici deci daca as mai faceo o data la aceea m-as duce. Dupa batchelor dregree aici se merge la master in nursing si chiar doctor in nursing...daca iti poti inchipui asa ceva...; deci si postliceala de farmacie este la fel recunoscuta aici cea de 2 ani ma refer, dar probabil ca tot experienta vor si probabil ca trebuie sa faci ceva curs in plus pt legislatie ca astia sint cu droguri cel putin in Ca este legallizat consumul de droguri pt cei cu probleme.Pt asistent medical nu am avut nevoie de nici un curs in plus. Un tehnician de farmacie face aproape totul in farmacie de la eliberare de medicamente de orice fel pune marfa pe rafturi, prepara retete, prepara solutii face inventar etc etc si in spital de ex prepara solutiile perfuzabile si le duce pe sectie etc etc, este foarte strict aici cu medicamentele nu-i ca in ro; stii cum este sau cum era in spital in ro ca ma doare capu stai sa iau un agocalmin din cutia de urgenta aici nu exista asa ceva, daca faci asa ceva nu numai ca te da afara dar poti ajunge si pe la inchisoare...este f f diferit sa lucrezi fata de Ro si ca asistent si ca asistent de farmacie; deci cred ca studiile sint echivalate dar din punct de vedere cum trebuie sa lucrezi cred ca e necesar de un training serios pt cei care vin din Ro.

Mie imi veni sa fac altceva pt ca nu reusesc nici cum sa ma angajez pe post de asistent medical si ma gindesc daca fac scoala aici am alte sanse ca este scoal facuta aici si vreau sa fie ceva ce se poate folosi si in ro in cazulin care ma intorc, si probabil ca ma voi intoarce la un moment dat cine stie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Si eu multumesc de informatii, @msl1, insa mai am o nedumerire: daca tehnicianul de farmacie face toate cate ai enumerat tu, farmacistul ce face?

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput