Scoala postliceala asistent farmacie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Iar eu...obsedata...
Are cineva idee, ce este : avizul de libera practica?
Ce inseamna?
Cum se obtine?


Merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Probabil e ca si la alte profesii, termini o scoala si trebuie sa-ti iei aviz de libera practica intr-un anumit domeniu. Cum e la psihologi, de exemplu. Termini psihologia si apoi esti fiul ploii... Iti iei aviz de libera practica pe transporturi, pe psihologia muncii, la psihoterapie e mai greu, cred. Apoi esti debutant (practicant) cativa ani, apoi principal.
Cred ca e valabil pentru farmacisti avizul de libera practica. Pentru asistenti nu cred ca e necesar. Prietenei mele nu i-a cerut nimeni.
Totusi, scuze daca sunt indiscreta, ce profil tehnic ai? Poti face altceva. Invata sa lucrezi cu un program de devize si invata sa faci oferte. Invata sa lucrezi in SEAP. Stii ce cautati sunt cei care se pricep sa faca oferte, care sunt capabili sa stea sa-si bata capul o noapte intreaga ca sa scoata oferta cea mai buna si sa castige o licitatie? Brasovul e un oras mare, poti lucra si de acasa, poti face colaborari, ori de cate ori cate o firma interesata are cate o licitatie. Sau invata sa lucrezi in Autocad. Sunt si cursuri pentru asta, de catva luni, cred ca au si cei de la FEG. Poti face proiecte mici, un balcon, o casa, etc. De regula firmele de proiectare nu se baga la "maruntisuri", liciteaza lucrari mari. Cred ca ar trebui sa insisti un pic si pe domeniul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Tot eu, cu raspuns la toate...
Vorbesc despre ALPul necesar in meseria topicului: este o hartie eliberata de OAMMR (Organizatia Asistentilor Medicali si Moaselor din Romania) pe baza actelor care fac dovada ca ai absolvit scoala in domeniu, scoala ce te califica sa practici meseria asta, iar dupa ce acumulezi vechime se pretinde si efectuarea unor cursuri periodice, punctate, avand nevoie de un anumit nr de puncte pe an. Pana termini tu scoala se mai pot schimba multe. Asa e acum. Cert e ca fara ALP nu poti profesa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Subscriu la ce a postat @ellinia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui diuna

Tot eu, cu raspuns la toate...
Vorbesc despre ALPul necesar in meseria topicului: este o hartie eliberata de OAMMR (Organizatia Asistentilor Medicali si Moaselor din Romania) pe baza actelor care fac dovada ca ai absolvit scoala in domeniu, scoala ce te califica sa practici meseria asta, iar dupa ce acumulezi vechime se pretinde si efectuarea unor cursuri periodice, punctate, avand nevoie de un anumit nr de puncte pe an. Pana termini tu scoala se mai pot schimba multe. Asa e acum. Cert e ca fara ALP nu poti profesa.


Multumesc.
Deci nu-i problema in a obtine hartia.
Si mai gasesti si de lucru...
O sa trec pe la FEG...mai revin cu intrebari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellinia

Probabil e ca si la alte profesii, termini o scoala si trebuie sa-ti iei aviz de libera practica intr-un anumit domeniu. Cum e la psihologi, de exemplu. Termini psihologia si apoi esti fiul ploii... Iti iei aviz de libera practica pe transporturi, pe psihologia muncii, la psihoterapie e mai greu, cred. Apoi esti debutant (practicant) cativa ani, apoi principal.
Cred ca e valabil pentru farmacisti avizul de libera practica. Pentru asistenti nu cred ca e necesar. Prietenei mele nu i-a cerut nimeni.
Totusi, scuze daca sunt indiscreta, ce profil tehnic ai? Poti face altceva. Invata sa lucrezi cu un program de devize si invata sa faci oferte. Invata sa lucrezi in SEAP. Stii ce cautati sunt cei care se pricep sa faca oferte, care sunt capabili sa stea sa-si bata capul o noapte intreaga ca sa scoata oferta cea mai buna si sa castige o licitatie? Brasovul e un oras mare, poti lucra si de acasa, poti face colaborari, ori de cate ori cate o firma interesata are cate o licitatie. Sau invata sa lucrezi in Autocad. Sunt si cursuri pentru asta, de catva luni, cred ca au si cei de la FEG. Poti face proiecte mici, un balcon, o casa, etc. De regula firmele de proiectare nu se baga la "maruntisuri", liciteaza lucrari mari. Cred ca ar trebui sa insisti un pic si pe domeniul tau.


Multumesc, am incercat mare parte din toate asta...si n-am facut altceva decat sa investesc timp si bani.
Daca ma intrebi pe mine, in prisma putinelor interviuri din ultimul an...am o problema majora: sunt f. buna, dar nu sunt eu cea aleasa...
Si m-am cam saturat...sunt in majora depresie...si cum capacitate am, m-am gandit sa schimb domeniul...si daca tot schimb, sa fie si unul putin mai feminin.

Din pacate, Brasovul nu-i un oras..."atat de mare"...este chiar "cu circuit inchis".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

Am inceput sa ma interesez de scoli care ofera asa ceva. Pentru cele care sunt din orase mari, probabil ca e mai avantajos.
Am gasit la noi in oras(Alba Iulia) la Scoala de Afaceri de pe langa Camera de Comert Alba - "16 mil pe an+inflatia" (asa mi-a comunicat tipa de acolo), cursuri zilnice dupa masa, perioada de scolarizare de 3 ani.
Am sunat si la Sibiu la FEG insa acolo e 18 mil pe an, evident cursuri zilnice obligatorii, 3 zile scoala - 2 practica (deci cade din start optiunea asta pt mine).
Nu stiu cata incredere tre sa imi inspire Scoala asta de Afaceri insa pana in septembrie trebuie sa ma decid daca fac pasul sau nu.
Mai am de aflat si de pus in balanta in ce consta materia si examenele, cat sunt de dificile materiile si volumul de invatat (n-am fost niciodata buna la chimie).
Usor nu va fi in nici un caz, insa tre sa imi studiez posibilitatile interioare de a duce asa ceva la bun sfarsit.



Cauta si pastreaza mereu o bucata de cer deasupra vietii tale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_n

Am inceput sa ma interesez de scoli care ofera asa ceva. Pentru cele care sunt din orase mari, probabil ca e mai avantajos.
Am gasit la noi in oras(Alba Iulia) la Scoala de Afaceri de pe langa Camera de Comert Alba - "16 mil pe an+inflatia" (asa mi-a comunicat tipa de acolo), cursuri zilnice dupa masa, perioada de scolarizare de 3 ani.
Am sunat si la Sibiu la FEG insa acolo e 18 mil pe an, evident cursuri zilnice obligatorii, 3 zile scoala - 2 practica (deci cade din start optiunea asta pt mine).
Nu stiu cata incredere tre sa imi inspire Scoala asta de Afaceri insa pana in septembrie trebuie sa ma decid daca fac pasul sau nu.
Mai am de aflat si de pus in balanta in ce consta materia si examenele, cat sunt de dificile materiile si volumul de invatat (n-am fost niciodata buna la chimie).
Usor nu va fi in nici un caz, insa tre sa imi studiez posibilitatile interioare de a duce asa ceva la bun sfarsit.



Cauta si pastreaza mereu o bucata de cer deasupra vietii tale



Oana, asta-i si retinerea mea fata de FEG...
Daca cu atata scoala nu-mi gasesc de lucru, oare gasesc cu o "scoala de afaceri"sau "FEG"?
Asa s-au schimbat lucrurile si eu sunt chiar rupta de realitate?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

Buna !

Si eu sunt din Brasov si vreau din tot sufletul ca din toamna sa incep cursurile de asistent farmacie. Imi doresc din suflet asta. Am 2 fetite gemene de 2 ani si jumate, lucrez 9 ore pe zi, am terminat in 2006 facultatea de filosofie-jurnalism si vreau sa lucrez intr-o farmacie, mi s-a pus mie pata asa. Va rog frumos, tineti-ma si pe mine la curent, nu stiu cat costa la FEG, cand se face inscrierea...daca e ok...poate ne facem colege...
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

Flavia-Ioana FEG cost 18 mil pe an si inscrierile au inceput deja pentru cei ce au diploma de Bac din anii anteriori.

Pentru detalii www.feg.ro/" target="_blank">AICI. Sus pe banda aceea subtire si verde inchis sunt orasele, si acolo ai detalii de adresa si nr de tel.
Multa bafta.


P.S. Si eu fac aceeasi schimbare de macaz, din presa in farmacie. Sa vedem daca ma decid si daca reusesc sa o duc la bun sfarsit!

Cauta si pastreaza mereu o bucata de cer deasupra vietii tale

Mergi la inceput