Stresul nasterii premature

Stresul nasterii premature | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

O nastere prematura este intotdeauna insotita de multe emotii. Puteti simti un soc, apoi o mare suferinta, tristete apoi speranta, panica si vina, poate chiar furie. Dar simtiti bucurie si iubire in aceeasi masura. Sentimentele pozitive, totusi, pot fi intunecate cu usurinta de teama si ingrijorare pentru starea bebelusului. Multe mame descriu experienta travaliului si a nasterii premature ca un carusel de emotii si sentimente. www.desprecopii.com/INFO.ASP?id=1786" target="_blank">In ciuda adevarului acestei comparatii, plimbarea intr-un carusel se termina la un moment dat, iar cu ajutorul iubirii si suportului celor din jur si dumneavoastra puteti depasi experienta aceasta. Iata sfatul de la Desprecopii.



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Fain articolul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Oh cat de bine descriu cuvintele astea,starea mea sufleteasca-de dupa nastere:"soc, apoi o mare suferinta, tristete apoi speranta, panica si vina, poate chiar furie. Dar simtiti bucurie si iubire in aceeasi masura."

Orice copil nascut inainte de 37 de saptamani,este considerat PREMATUR!!
M-a traznit ca un fulger nasterea puiului! Perioada postpartum a fost ingrozitoare.Mii de intrebari ma chinuiau,ma durea tot corpul atunci cand priveam sufletelul ala mic si firav,care n-a avut sansa sa mai stea la caldurica burticii mele,sa mai ia putin in greutate si sa-si maturizeze simturile.Pentru mine-cezariana-a pus capacul!Asta a fost picatura care a umplut paharul-nu ca m-as fi simtit tare rau dupa,dar nu am vrut sa fie asa.Am vrut sa nasc natural,sa-mi alaptez copilul din prima clipa,sa nu mai trec prin toate chinurile pamantesti ca sa-mi "conving" laptele sa apara,am vrut sa-l nasc asa cum e natural,firesc..dar nu s-a putut.Si daca va mai spun ca-in maternitate-a slabit peste 400 gr. si totusi ne-au dat drumul acasa fara sa ia in greutate,ca la 1 luna-inca nu le recuperase,desi mie imi curgeau sanii tare si-as fi putut alapta 2 bebelusi nu 1,ca el habar nu avea care era treaba cu suptul dar eu nu m-am prins..la cat de obosita,deprimata eram,ca a fost diagnosticat cu suflu sistolic gr.II si ca stau cu inima cat un purice pana la 2 ani..poate va mai faceti o idee despre cum sta treaba cu psihicul unei mamici de prematurel..Nu stiu daca simtitm toate la fel,poate conteaza si sprijinul oferit de familie-eu nu l-am avut! Inafara de sot,nimeni nu ma intelegea.Plus ca mai avem si vreo 2 prietene gravide aproape de luna a 9a si nu doream sa le sperii..ele stateau gramada pe mine cu telefoanele si intrebarile.. Cred ca mi-ar fi fost mult mai bine daca eram inteleasa,sprijinita si nu stresata cu sfaturi si invataminte babesti,daca mama era alaturi de mine,daca ma sprijinea si nu-stresa..E important sa ai pe cineva care sa te ajute cu casa(curatenie,spalat,calcat) si..sa-ti prepare si ceva de mancare..ca numai de asta nu-ti mai arde,desi e unul din lucrurile atat de importante pentru procesul de fabricare a lapticului atat de bun pentru copil! M-a ajutat bunul Dumnezeu sa trec peste toate-dar daca as fi stiut dinainte "cu ce se mananca" ingrijirea copiilor prematuri,imi era mult mai bine! Sanatate tuturor si-bebelusi la termen!!



Ela,mami de sufletel blond!!
Mihai creste!!
Copil zdravan, plin de viata, cu par balai si ochi albastri, ca si maica-sa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Zozela te rog din suflet imi spui si mie la cate saptamni ai nascut?Eu am acum 36 de dsaptamani si peste cateva zile imi va fi declansata nasterea.Nu voi avea 37 de sapt.Multumesc mult.As vrea sa povestesti mai multe.Cum s-a intamplat, de la ce a aparut nasterea prematura cum l-ai ingrijit mai atent fata ce cei nascuti la termen, totul.NU vreau sa te stresez dar cum ai spus si tu ai fi avut nevoie sa sti mai multe de dinnainte.Asa am sansa prin tine sa ma informez mai mult pentru puiutul meu iubit.Iti multumesc mult

+35 cu Stefania Gabriela
poze burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Iulia sfatul meu e sa incerci sa nu te stresezi. 36 de saptamani e totusi bine. Eu am nascut total neprevazut la 29 de saptamani, acum mai avem cateva zile si mogaldeata implineste un an. Roaga-te ca bebe sa fie clinic sanatos. La 36 de saptamani ar trebui sa poata respira deja singur. Greutatea e importanta dar nu atat de mult, se recupereaza. Tu trebuie sa fii puternica ca sa ii inspiri si lui bebe putere. Accepta orice ajutor ti se ofera si daca te ajuta vorbeste aici cu noi.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Joklk iti multumesc din inima pentru sustinere.Este adevarat ca sunt foarte stresata.Din saptamana 33 am fost diagnosticata cu amenintare de nastere prematura din mai multe motive: dop gelatinos cazut, col scurt placenta si sarcina inserate foarte jos, contractii neregulate dar totusi destul de dese si puternice.La 43 saptamani colul s-a deschis si am inceput sa ma dilat.La 35 de saptamani am inceput sa am o mica pierdere de lichid si s-a hotarat sa declanseze nasterea duminica 13 09 2009.Eu sper sa fie suficient kichid pentru inca o saptamana stau numai in pat si beu cat mai multe lichide.Daca as mai sta o saptamana as avea in jur de 37 de saptamani si ar si minunat.La eco de 34 s si 2 zile bebeluta mea avea 2398g deci greutatea este buna insa ar fi cel mai bine sa nasc la termin.SNP-ul mea ar fi 08 10 2009.Stiu ca nu voi ajunge sa nasc eu atunci dar macar sa am implinite 37 de saptamani.Atat ma rog si sa fie sanatoasa fetita mea draga ca tare mult mi-o doresc.Imi dau lacrimile numai la aceste ganduri

+35 cu Stefania Gabriela
poze burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Iulia o sa fie bine! Eu am nascut la 35 de saptamani.Bebe o sa fie bine-probabil ca va avea nevoie doar de putin oxigen.Mihai nu a stiut sa suga;reflexul asta-se pare-ca nu era format.Abia atunci cand a implinit varsta gestationala de 40 de saptamani,a inceput sa suga normal,sanatos si sa ia in greutate serios(si nu s-a mai oprit).Avea 1 luna si o saptamana atunci cand s-a pus pe supt de-a binelea.Pana atunci moflaia,doar.Starea mea psihica m-a impiedicat sa observ neregula.Abia la 1 luna,cand l-am cantarit,am vazut ca zmeul meu nici macar nu ajunsese la greutatea de la nastere.Am avut noroc cu pediatra,care m-a invatat cum sa-l pun corect la san,cum sa-l stimulez sa pape-nu sa doarma in timpul mesei,sa nu-mi fie teama si sa-l pun la san ori de cate ori cerea-la 1 ora,2,o juma' de ora..Daca ai 36 de saptamani deja,sigur o sa fie mai bine pentru bebe.Stai cuminte in pat si bea lichide.Orice zi in plus-conteaza.La fel-incearca sa faci rost de un cantar si sa-l cantaresti pe bebe inainte si dupa fiecare masa,sa vezi cat a supt.Eventual noteaza,ca sa-ti faci o socoteala la sf.zilei,sa vezi cat a papat..Of..Sunt multe de zis-pentru orice nelamurire,neputinta-te asteptam aici Doamne-ajuta sa stea bebe cat mai mult in burtica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Zozela iti multumesc din suflet pentru sfaturi.Orice este de folos acum.Cand ma gandesc ca mai sunt 4 zile parca mi se taie respiratia, zau

+36 cu bebeluuta scumpa Stefania Gabriela
poze burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Astazi ma duc la controlul mult asteptat unde se va decide daca imi va declansa nasterea la 36s si 3 zile>sper din inima si suflet ca nu este prea devreme.

+36 cu bebeluuta scumpa Stefania Gabriela
poze burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Ei,Iulia,cum a fost la control?!



Ela,mami de sufletel blond!!
Mihai creste!!
Copil zdravan, plin de viata, cu par balai si ochi albastri, ca si maica-sa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Felicitari Iulia! Bine ai venit Stefania !!



Ela,mami de sufletel blond!!
Mihai creste!!
Copil zdravan, plin de viata, cu par balai si ochi albastri, ca si maica-sa!

Mergi la inceput