Pepenasi de iulie-august 2008-IN SARBATOARE! (126)

Pepenasi de iulie-august 2008-IN SARBATOARE! (126) | Autor: iul-aug2008

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iul-aug2008 spune:


Avem 123 pepenasi: 61 fetite si 62 baietei

Mai

22-Andrei Codrin de monalac + Cris
23-Antonia Gabriela de irda + Daria

Iunie

7-Allesio Michele de danangie cu (DPN 30.10.2009)
9-Matei de Nati
-Alexandra de adelais
14-Alexandru Ionut de ella81it
-Stefan Cristian de syyylviuta
16-Thea Patricia de SunSmile
17-Rayan Ioan de AlinaMaria + Mandy Stephanie
-Alexandra de maitreyi
18-Flavius Casian de the_andreea + Theona
-Denis Alexandru de kla78
19-Maria de anaxena
20-Andrei de ali
23-Andrei de Dianami + Iulia Anastasia
-Victor Andrei de Roxana01
-Anna Alicia de Sibylle + Vladimir
-Cezar George de ralirali + Anastasia
24-David Andrei de lcazangiu
25-David Andrei de rontzy
27-David Gabriel de flo1980 + George Alexandru
-Maya Andreea de mcoca
-Anthony de Biribu + Anna
28-Dilara Gabriela de MIKYCRIS + Delia
-Amalia Gabriela de irinuca_81
-Timeea Cristina de Kimmy
29-Denisa Ioana de a.cicel + Bianca Maria
-Alexandru de amalia1

Iulie

1-Erika Stefania de ankalaura + Eliza Maria
-Ana Irina de Gini75
2-Irina Paula de Gabriela82
3-Luca de map + Robert
-Aida Maria de Didi81
4-Ana Raluca de Tecky
-Amira Maya de mada_mxm + Arianna Raisa
-Nancy de boticelina
-Mena de mariana_1976 + Monica, Matei, Markus si Magda
-Nicholas de morcoveatza
5-Ilinca de ioana + Tudor
-Lucian de madina71 + Adrian
6-Sara-Maria de Cami08
8-Vladut de ileanna
9-Xenia de gallyb
10-Karina Francesca de tiberica + Alina Florentina
-Constantin de danabb1
-Razvan Mihai de monysorescu
11-Ioana Maria de AnnaBaby
-Denisa Maria de dara_d
-Eduard Gabriel de alina25 + Darius Andrei
13-Daria Maria de jjovana80
-Razvan de lylis
14-Ilinca Melania de Caprioara + Matei
-Alexandru Matei de ana_a + Stefan
-Ioana Maria de mishuc
-Daria Ecaterina de kamelya
15-Miruna de dia_filipas
-Darius Andrei ingeras de camy_pus cu Flavius Cristian(DPN 11.11.2009)
-Alex de laremi
-Eevi Klaara de Yael + Jael si Nardi
-Leia Maria de mihamiha + Leon
16-Irina de bobitamica
-Andrei Gabriel de CristinnaP
17-Patrick Ioan de pagurschimag + Fabian Stefan
-Anais Iman de narcisa.s
-Natalia Ioana de katalyna

-Luca Andrei de moni_or
18-Luca de bubuleana
-Miruna de Ralu79
19-Nicholas Cristian de atb
-Filip de bujo
21-Sara de dr_anca
22-Miruna de Violeta_m_tm
23-Vlad de ina_C + Radu
-Andreea Maria de irolf1 + Alex Gabriel
25-Alexander de Ada_S + Alvin Raul
-Elena Theodora de motanik
-Laura Ioana de punca1976
-Alexander David de Ingry
27-Maya Elena de estrella80
29-Sebastian de scumpi
-Tudor Milan de sursula
-Darius Gabriel de Anilansa
30-Mihai Daniel de cristina_26
-Sara Alecsia de ankuta_1982
-Sara Maria de carissma
31-Sebastian de pica1
-Ilinca Maria de Clabur + Ania

August

1-Andreas de sisialberg
2-Mircea Victor de marimar + Matei si Romana
3-Bogdan Victor de struluta
4-Victor Ioan de truli-luli + Ana
-Alexandru Nicholas de Figuelle + Sofia Maria
-Ioana Rebeca de bufi
-Maria Alexandra & Ioana Teodora de alexa_teo
5-Ana Sofia de Marina_1609
-Adina de maria-86
6-Clara Andreea de dana81
7-Andreea Maria de ladymina77 + Bogdan
-Antonio Matei de AndreeaOr
-Raisa Andreea de michellab + Cristian Bogdan
8-David Alexandru de iriss27 + Yvonne Maria
-Bianca Maria de baby_r7
-Maria Sofia de ooka
10-Mihnea Robert de blueeyes2003
11-Andrei Tudor de diarux
-Toma Paul de Mitzi76 + David Tudor si Luca Sebastian
12-Clara de locca + Matei
-Mara Alexandrina de anaco
-Alexandru de cristina_p
15-Andreea Maria de dma2007acum din nou! (DNP 27.12.2009)

19-Mara de turturica
-Gabriel Ionut de NinaG
20-Allegra Cara de Carmenela
-Serbam Petru de serbanica
21-Andrei de catilin2008
-Filip David de ElizaClara
22-Theodor de mobriq + Eduard
23-David Stefan de ileanna_83
26-Andrei Daniel de andrey2008
27-Raul de oanasm
-Radu Mihai de Serenity90

Septembrie

2-Alexandra Valentina de violeta29

Prietene dragi
Violeta69, Crisis81, Monik76, Tuchi123, mami de Bogdan Gabriel (04.01.2009) , kity2004, Maryb , mami de Mario Gabriel (13.10.2008), Marryanne, Aalina, mami de Fabian (23.02.2009), Rain, Mihaelaaa, Crisarh, acum din nou!

Zile de nastere
Ian-1-Anastasia,3-Cris,7-Matei(Caprioara),12-Ileanna,17-Mandy,19-Serenity90,20-Adrian,21-Anaco,26-Roxana01,30-Atb,Tiberica
Feb-4-Punca1976,5-Monysorescu,Anna,Yvonne,7-Delia,8-Danangie,9-Diarux,14-Syyylviuta,16-Mihamiha,18-Cristian,21-Ooka,23-Amalia1,George
Martie-3-Madina71,4-Boticelina,Serbanica,6-Ella81it,8-Katalyna,9-Catilin2008,16-Maitreyi,19-Alina_Maria,25-Kimmy,29-AnnaBaby
Apr-1-Mariana_1976,4-Alexa_teo,5-Eduard,6-Lcazangiu,7-Ania,8-A.cicel,9-Anilansa,10-Mikycris,11-Andrey2008,16-Sibylle,Flo1980,25-Gabriela82,26-The_Andreea,30-Rontzy
Mai-1-Nardi,4-Ralirali,5-Biribu,8-Dianami,Michellab,13-Leon,15-Darius,16-Ana_a,22-SunSmile,ankuta_1982,28-Ali,Bogdan,31-Fiquelle,Dana81
Iun-13-Violeta29,16-Gallyb,24-Moni_or,25-Alvin,26-Dia_filipas,30-Irinuca_81
Iul-5-laremi,6-Caprioara,9-Bobitamica,12-Bufi,13-Cristina26,Daria,Alina,15-Iulia,17-Map,23-Ladymina77,24-Pagurschimag,25-Anaxena,27-Morcoveatza,29-Cristina_p,30-Irda,31-Alina25
Aug-2-Oanasm,4-baby_r7,Clabur,10-Carissma,11-Ralu79,turturica,12-Sofia,14-Sursula,Ingry,17-Kla78,Robert,Ana19-Stefan,21-Arianna,22-Alex,25-Bubuleana,26-Eliza,27-Theona,30-Bianca
Sept-6-Bujo,Daria,8-Nati,Jjovana80,11-kamelya,13-Matei(locca)14-Monalac(,NinaG,15-Estrella80,Tudor,16-Marina_1609,21-Camy_pus,22-Ada_S,23-Ankalaura,24-Sisisailberg,28-Blueeyes2003,ElizaClara
Oct-2-Dma2007,12-Mada_mxm,13-Mitzi76,15-maria-86,17-Vladimir,18-Truli-luli,22-Violeta_m_tm,25-Narcisa.s,29-Carmenela,31-Mcoca
Nov-1-Tecky,2-Maryb,4-Dara_d,Gini75,5-Danabb1,6-Maggyc,17-pica1,Mobriq,Fabian,18-Didi81,20-Lilys,24-Motanik,Jael,26-AndreeaOr,27-Iriss27
Dec-26-Dr_Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

ile super, super tare ce povestesti tu acolo da'...iaca perversu nu e la vama asa ca intreb si io...barbata-tu a stat in cucu gol si cand veni boti ? asta e un fel de irlandezu' reloaded numa ca irlandezu de acu' e romanas

-------


Ana-Maria de bebelakis Alexandra

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

iaca post de inceput de capitol la mine

-------


Ana-Maria de bebelakis Alexandra

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:


Ankooo da-ti-as suturi! vrei sa ma cu apa??? Fato, da, misca fundu' mai derect m-o-ntrebat daca vreau sa vad cum isi "wiggle" ea fundu' na si mi-a zis ca si a lui Aaron wiggles! A, da, si m-o informat ca baietii au putza Fato, ma chinui de doua saptamani ca aia cu "willies" e veche, sa gasesc metoda de explicare corecta. Pana la urma cumpar o carte

Irolf asa si io, atata mi-a zis mama de sex, ca sa nu vorbesc de el si ca ii rusine asa ca...Gica contra iar , io vreau sa le cresc nurmale (atat de nurmale cat pot fi cu asa parinti ca mine si irlandezu', saracele )

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Madalina mamica fericita de Sonia si bebe Julia
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=73416c45ab38350f329596" target="_blank">Slideshow Sonia www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733e6ffec10c82874e8219" target="_blank">Slideshow Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:


Mai3 ce ai bre cu irlandezu'? a aratat cucu pe-aci si io nu stiuuuu???? Il astept cu drujba la usa!!!

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Madalina mamica fericita de Sonia si bebe Julia
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=73416c45ab38350f329596" target="_blank">Slideshow Sonia www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733e6ffec10c82874e8219" target="_blank">Slideshow Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:


Ileanno fata jos palaria la "paduchii tai" Tare povestea

Gata ma duc sa-mi beau ceaiu' di ora shinshi ca o romanca tradatoare ce-s

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Madalina mamica fericita de Sonia si bebe Julia
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=73416c45ab38350f329596" target="_blank">Slideshow Sonia www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733e6ffec10c82874e8219" target="_blank">Slideshow Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

ARIADNA multumesc mult de informatii. Eu ma gandeam sa ii dau gomboti cu branza, dar aia au albus crud, ma rog, fierbe dupa aia in apa impreuna cu gombotul, dar poate mai astept o luna ca n-o fi foc.

MAYTREYI, DR-ANCA, stiu ca sunteti d-rite/viitoare d-rite si evident nu m-am referit la voi si nici la TOTI medicii, am si zis ca nu-mi plac generalizarile, dar trebuie sa recunoastem ca spaga rules in sistemul asta bolnav care e sistemul sanitar romanesc. Si eu nu sunt de acord ca asa e mentalitatea, adica poate asa e, dar asa au facut-o medicii, daca ti-e draga viata cotizezi, daca vrei sa fii bagat in seama. Eu nu zic ca de vina sunt numai medicii, ca probabil daca ar avea salarii decente n-ar fi asa, insa nu se poate afirma ca romanul de aia da spaga la medic ca ii e drag sa dea spaga.

Iar in legatura cu rezidentiatul in medicina de familie, eu nu contest, dar sa dau un exemplu concret. Fosta d-rita de familie a lui Luca: la vreo 40 si de ani (deci a terminat de ceva vreme si faculta si rezidentiatul), cotata ca d-rita buna in oradea, are multi copii inscrisi, alearga de dimineata pana seara la consultatii la domiciliu, cere 80 ron pe consultatie, la 6 saptamani imi recomanda deja suc de madarine pt. constipati lui Luca, la 7 luni cica deja pot sa-i dau si sarmale daca le fac cu carne de pui, smantana de pe la 6 luni etc etc. Pe la 6-7 luni avea Luca o perioada cand regurgita f. mult si observasem ca era de la Humana 2, trecusem de la 1 la 2, iar sfatul d-ritei, in loc sa-mi recomande alta marca de lapte, cum o rugasem, cica sa-i reduc la o singura portie de lapte ca "e mare deja". Cand am intrebat-o de Prevenar mi-a spus ca nu a auzit, ca ea nu are timp sa citeasca "aiureli pe internet". Deci ma scuzati daca voi considera ca acest doctor umbla doar dupa bani (daca mergeai la ea la cabinet unde consultatia era gratis nu mai era toata lapte si miere, ca la domiciliu) si n-a pus mana pe o carte sau pe un articol pt. ca n-are timp si sunt "aiureli". Dar cum am spus, asta a fost experienta mea nefericita, nu spun ca toti sunt asa, asa cum nu spun nici ca toti strainii merita premiul Nobel. Nici d-rita actuala de familie nu ma da pe spate, dar asta e.

ILEANNA , esti totala cu kk lui Vladut si socul lui barbate-tu. Dar chiar asa, bine zice Maytreyi, a avut Boti peisaj de cuc de admirat sau nu?

Monica, mami de Luca

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_teo spune:

Cristina 26 multam fain de tot....le meriti.
in ceea ce priveste olita le-am luat initial una pentru ca trebuia sa le fac analize la urina si nu reuseam sa strang si am luat doar una am zis ca e prea devreme cand le-am luat-o aveau doar 7 luni si am pus-o prima pe Alexa si Teo din patut facea ca toate alea ca vroia si ea si l-am lasat pe sot cu ele si am mers repede sa mai iau una ca na si mi-au stat din prima fara scandal si alte alea...si acum daca pe timpul zilei nu prea sunt pe faza la gesturile care-mi indica ca fac ceva in pampers,dimineata cand se trezesc amandoua stau la olita si sper mandria mea fac ambele treburi acolo.nu o forta,va sta si la olita,are timp.multa rabdare pana atunci...dai jucarele preferate in timp ce o asezi la olita.

ariadnabr ce bine se inteleg ele doua si iaca ca ai in Sonia un ajutor de nadejde daca strange jucariile din urma Juliei...sa-ti traiasca

dana81 surato sa va fie de bine cu "iepurasul" de acum sa te tii tare cand te-o musca:)))
ms frumos in ceea ce priveste pm-ul

mada mxm draga mea nu am de ce sa ma supar...eu asta stiam si asta am citit in "N" carti despre bebe daca la voi e altfel n-am sa te contrazic,asa este si caisele si piersicile provoaca alergii.
la noi cum bine ai spus banana se da pe la 9 luni,deci.......tu faci cum se face acolo si eu fac cum se face la noi...nu vad de ce m-as supara.

flo1980 multumesc.

boti fata sa-i treaca bubitele.

eu in ceea ce priveste ciresele si capsunile sunt in dubii si nu vreau sa risc pe sanatatea fetelor mele,au timp...sunt si alte fructe care le pot manca...

ariadnabr in ceea ce ai dorit sa subliniezi,vitaminele care le contin ciresele si capsunile pot fi foarte simplu inlocuiete cu alte fructe,nu cred ca neaparat trebuie sa i le dai pe alea,fiecare e cu propiu stil de asi alimenta copilul....

gataaa eu nu mai zic nimic caci nu vreau sa se ajunga in alta parte...pe toti copii care papa toate fructele si nu sunt mofturosi,ma bucur pt ei si pt mamicile lor.

Annababy sa va fie de bine cel de-al 4 dintisor...
eu tare-s mahnita,ale mele au doar 2 de fiecare de aproape 2-3 luni si vad ca nici gand sa le mai iasa ceva,au gingiile umflate rau dar le au asa de ceva vreme,vad yo bine ca le supara gingiile,dar ba sa apara.

Dana sincere condoleante.

Dara ce harnicuta fusei tu....

katalyna....pupam dulce dulce motzata si pe david...deci stii tu de ce si cine suntem,nu?:)))))








In data de 4 august 2008 s-au nascut Alexandra &Teodora, minunile lui mamy si taty.

http://s471.photobucket.com/albums/rr74/alexa_teo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

se pare ca daca mai sta domnul ileana in vama si mai vine si irlandezu' se face coada acolo frate

stiu ca sunt multi medici lemn la noi...am avut si eu contacte cu ei...si eu cred ca voi fi cam la fel pana capat ceva experienta dar sa incercam, cum zice si moni, sa nu generalizam...ca rateuri dau si unii si altii insa au si succese notabile si unii si altii!

-------


Ana-Maria de bebelakis Alexandra

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

si acu pt cine nu stioe ce sa mai faca de mancare:

sufleu de conopida cu smantana.

1 conopida
3 oua
100 g unt
200 g cascaval ras
2 linguri smantana
1 lingura faina

se fierbe conopida. se sfarama cu furculita si se amesteca cu galbenusurile, untul, cascavalul ras, smantana amestecata cu faina si albusurile spuma. se unge tava cu unt, se presara pesmet, se toarna maglavaisul si se da la cuptor.

sufleu de ciuperci

250 g ciuperci
3 oua
2 linguri de unt
2 cani lapte
4 linguri faina
1 ceapa
sare, piper

se calesc ciupercile cu ceapa pana scade zeama lasata de ciuperci. se prepara sosul din unt amestecat pe foc cu faina si stins cu lapte rece. se lasa sa fiarba putin si se amesteca bine. se lasa la racit si se amesteca cu ciupercile, galbenusurile, condimente. se toarna albusurile spuma si se amesteca usor. se unge tava cu unt se pune maglavaisul si se da a cuptor.

eu le-am facut pe amandoua in aceeasi tava, jumi-juma ca mie nu imi place conopida da' lu' a nieu da

-------


Ana-Maria de bebelakis Alexandra

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput