Admitere in clasa a 5-a

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Da.
In cazul asta ...
Scoala la care mergem noi are medii mai mari, cu exceptia lui Tudor Vianu, care e foarte departe de mine (am face peste 1 ora pana acolo).
Deci n-are rost. Ramanem la generala.



Sorana si Monica (6 ani)

Teledon pt Mihaitza in reteua Romtelecom

0 900 900 320-pt 10 euro
0 900 900 325-pt 5 euro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

La discrepanta asta m-am gandit cand am spus ca rezultatele de la Vianu sunt dezamagitoare.Am tot citit pe aici ce nebunie e acolo ,ore,concursuri etc.M-am inspaimantat atunci.Ma asteptam numai la 9.99 sau 10.M-am uitat mai atent si vad ca la absolvire aproape toti au peste 9.8Fratilor in 4 ani ,doar o medie ,doua ,trei de 9 ,in rest 10 pe linie.In schimb,tezele nationale,simulacru asta de examen,vine si mai pune lucrurile la locul lor.
Voi ce ziceti de asta:media absolvire 9.63,note la teze:romana 5.8,matematica 6.91Din pacate,nu este singurul exemplu de la Vianu.Si mai vad si un copilache de politician cu media de absolvire 9.81su cu aia la teze 8.11.Vi se pare normala diferenta?.Pai asta o sa aiba o medie de admitere in jur de 9 ,dar valoarea lui adevarata este in jur de 8-8.5.Deci,brambureste ierarhia de admitere.
Se pare ca e in plan o alta modalitate de admitere ,una mai corecta,care sa nu ia in calcul mediile din gimnaziu.Inca nu a aparrut nimic oficial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Fenomenala Abramburica asta
Am citit acum pe net, o stire ceva mai veche (adica de prin mai) in care dna ministru spunea ca le-a cerut inspectoratelor o analiza privind discrepanta dintre notele obtinute de copii la tezele unice si evaluarea lor din timpul anului...Si in final s-a pronuntat pentru desfiintarea tezelor! Dar nici vorba de ex de admitere...fiindca ei i se pare normala evaluarea continua (in termeni romanesti...cadorisirea profilor pe toate partile de cum intri in scoala si pana iesi). Si facea analogia cu studentii care sunt evaluati in timpul anului la seminarii, examenul de final contand doar 40% din nota.

De fapt am auzit ca au introdus deja de proba evaluari in cls a II-a si a IV-a. Of, si macar daca am avea profesori capabili si corecti. Daca ar fi asa, ar fi minunat, dar din pacate lucrurile stau cu totul altfel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Cu alte cuvinte...daca notele din teze sunt mai mici decat cele din timpul anului...problema e la teze, nu la evaluarea umflata de peste an.

Edit:
Sper ca se va ajunge macar la o varianta: media V-VIII + ex de admitere la liceul ales, intr-o proportie rezonabila (40% si 60%)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974
Si mai vad si un copilache de politician cu media de absolvire 9.81su cu aia la teze 8.11.Vi se pare normala diferenta?.Pai asta o sa aiba o medie de admitere in jur de 9 ,dar valoarea lui adevarata este in jur de 8-8.5.Deci,brambureste ierarhia de admitere.


acu am vazut despre cine e vorba "care este"...deh, romana bat-o vina! Va trebui saracutul sa isi mute bagajelul (cel putin pentru un semestru...ca dupa aceea...dorul de Vianu il va aduce cu siguranta inapoi) peste drum la Neculce sau la Caragiale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Va impartasesc temerile legate de corectitudinea unui sistem de admitere bazat pe note de absolvire, in conditiile in care nu exista un sistem unic de evaluare.

Am scotocit site-ul edu.ro si nu am gasit nici un act sau declaratie oficiala din care sa rezulte ca se va modifica sistemul de admitere la liceu. Exista doar zvonuri...

Singura sperata este in Descentralizarea invatamantului preuniversitar, care va dreptul ficerui liceu sa-si stabileasca singur criteriile de admitere. Acesta descrentralizare ar trebui finalizata in 2009-2010. Cu toatea astea, data fiind inertia mare nu cred ca liceele se vor grabi sa schimbe sistemul de admitere.
Eu nu am auzit licee nemultumite de ci doar parinti nemultumiti.

In plus sistemul de repartizare computerizata a costat o caruta de bani, asa ca nu cred ca-l va arunca cineva la cos prea curand...

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Grav este faptul ca exista scoli unde li s-a spus copiilor de VII-VIII ca ei nu vor mai da teze unice sau ca notele nu mai conteaza la admitere. Deocamdata totul e la nivel de zvon, nu exista nici un proiect de modificare a admiterii la liceu.

Iulia

Mergi la inceput