~~ Copiluti de mai-iunie 2005 (107) - LMA !!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Mercedes, la multi ani fericiti!

Tdi ! Eu am cam absentat si am citit pe diagonala, dar cred ca intr-adevar Alyssa e "perfect normala". Cred ca multe ne-am facut probleme la un mom. dat pt. copii si am ajuns si la psiholog (unele ). Cred ca atunci cand se va exprima mai bine va veti mai linisti. Daca te consoleaza cu ceva si Stefan face crize si se tavaleste pe jos, distruge obiecte, loveste pe cine gaseste in cale etc.

Azi i-am luat "mapa cu lucrari" de la gradi. A ras Maria de el, mititelul ... e un neinteles . Nu stiu daca mai e vreun copil de varsta lui care nu deseneaza nimic inteligibil, nu numara, nu stapaneste culorile. Si cu toate astea si psighologul si homeopatul m-au asigurat ca e f. inteligent si matur pt. varsta lui. Si eu stiu ca e un destept . Asa ca am lasat balta si psihologul si homeopatul si ma "lupt" eu cu el.

Nelia, sanatate multa! Dar voi tot le trageti cu diverse gripe . Si eu am inteles ca totusi aporcina asta nu e asa de grava. Sper sa fie asa. A, nu sunt chiar asa de tinerica , dimpotriva ma simt ca o baba cateodata. M-am intalnit cu fratele unei colege de facultate, care nu ma mai vazuse de mai mult de 10 ani si ce m-a mai "complimentat" ca nu ii vine sa creada ce schimbata sunt, ca eram o fetita si acum... pai normal cu burtoiul meu imens, piciorele butuci si alba in cap .

Androix, complicate si la tine lucrurile . Decizia ta mi se pare foarte buna, dar eu imi permit sa vorbesc, doar o am pe mama langa mine. Imi place sa cred totusi ca si in alte circumstante, as prefera sa tin copiii acasa cu mine, oricat de greu mi-ar fi.



Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

La multi ani fericiti Bianca!

La multi ani fericiti Patrick!

Petrecere frumoasa va doresc!

Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

LA MULTI ANI BIANCA DE ELISOR!
LA MULTI ANI PATRICK DE NEWMAMI!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NewMami spune:

" La Multi ANi!' Bianca, fetita balaie cu ochii ca si cerul, sa-ti dea Dumnezeu multa sanatate, fericire, noroc in viata, sa fi iubita si sa ai parte numai si numai de bucurii.
Mami Elisor, sa-ti traiasca fetita, sa te bucuri de ea si Andreas pana la adanci batraneti, sa-ti insenineze viata in fiecare clipa.
Va de mii de ori.

"La Multi Ani!" Patrick, baietelul meu drag si scump, ii multumesc in fiecare secunda lui Dumnezeu ca ni te-a dat. Sa fi sanatos si fericit, mami si tati te iubesc mult de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

La multi ani Bianca si Patrick. Sa cresteti mari, frumosi si sanatosi. Sa aveti multe bucurii in viata si sa fiti inconjurati de iubire.

Nelia, brrrr! gripa porcina?! bine ca si-au revenit copilasii. Sanatate maxima.

Tdi, sa se faca Aly fetita cuminte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Buna dimineata ...

LA MULTI ANI GABI !!!!!!!!!!!!!!

... sa fii mereu tanara, frumoasa si cu acelasi spirit vesel. Sa nu ne uiti nici la 100 de ani. Viata sa-ti ofere clipe minunate si bucurii nemaiintalnite...

LA MULTI ANI BIANCA !!!!!!!!!!

LA MULTI ANI PATRICK !!!!!!!!!!

La multi ani cu sanatate, Domnul sa va dea de toate,poate un strop de fericire, poate unul de iubire, poate unul de noroc, poate toate la un loc


Laura cu BIANCA si DELIA
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

La multi ani Mercedes sa ai parte numai de lucruri bune si impliniri.

La multi ani Bianca sa cresti mare ca frumoasa esti,sa ai parte de tot ce iti doresti si o viata plina de impliniri .

La multi ani Patrick sa cresti mare si sa ai parte numai de lucruri frumoase.



Tdi eu am mai zis si o repet Atomica trebuie sa fie bine ca eu altceva nu concep.

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

La multi ani Bianca de elisor sa cresti mare, sanatoasa si tot atat de frumoasa cu ochisorii aceia stralucitori!

La multi patrick! sa cresti frumos si sanatos si cine stie poate vei fi un innotator bun avand in vedere cat de repede de misti in apa. Eu sincer din cauza celor intamplate in 2006 on apa imi este frica sa o duc pe bia la innot, in baie in cada tot timpul isi pune ochelarii lui cristi de apa si ,,ea innoata.. tb sa iesim afara sanu o deranjam,,.

nelia-am citit ce ai scris, daca al tau nu se simte f bine poate ar tb. sa mergi cu el sa l vada un dr.

nelia-am citit si eu acolo,pe acel link si pe multe alte situri.Oricum mi am listat si cartea aia cu autismul si am inceput eu de una singura acum 2 ani cu aroximatie sa fac cu bia.Inebuneam ca nimeni nu ma intelege si ca bia nici macar ,, apa, nu spunea... la un moment dat mi am dat seama ca si bate joc de mine si mi a raspuns traduz in maghiara... eu tot ii spunea apa ea imi raspundea viz(corespondentul) sau mergea si mi aducxea sticla.Mult a trecut de atunci si vad acum si cred ca si sotul a realizat cand am lasat o odata pe bia sa mearga ei impreuna la logoped ce inseamna multe lucruri.Daca pentru bia ii trebuia acest hop cu logopedul asta e nu mi pare rau de bani bine ca este pe drumul cel bun. Mai tb lucrta un pic dar e ok. Eu cel putin recomand tututror parintilor din jurul meu atunci cand simti ca ceva nu e ok sa te duci la medic, logoped ce vrei.Voi stiti ca eu am fost cu bia peste tot si mi s a spus ca e bine sa nu mi fac griji dar o intarziere de limbaj tot a avut si chiar nu stiu care a fost cauza.

newmami-eu m am linistit cu vb. biei acum. Ideea e ca tot am spus ca nivelul grupei(m am referit atunci la varsta erau mai mici decat bia din 28 de copilasi sa zicem vreo 4 copii erau aprox la fel ca ea restul mai mici)si acum am vazut la serbare ca si la vorbire sunt mult sub nivel.Am zis ca degeaba ii dau eu ore de logopedie care crede-ma nu sunt ieftine, merg cu ea la dif activitati,iar acum de luni iar va merge la o gradi de vara unde sunt fel de fel de activitati nu doar joaca si o bag inapoi la gradi in toamna unde nivelul iar e sub.Ea de fapt nu avea acolo pe cine sa imite in sensul pozitiv.Asa am primit si activitatea ei in primele luni de gradi desena frumos zic eu peste nivelul gr. mici iar acum nici macar nu si termina desenul si e clar ca e mers in jos.Acum poate fi si cauza accidentului nu stiu dar acasa cand o pun deseneaza frumos .. i am arata dupa ce termina un desen cum sa l uniformeze cu un pic de vata, e incantata si si trece manuta peste ce a colorat si mi spune,, mami e super,,.La grupa la care am transferata sunt copilasi de varsta de 5-6 ani dar sunt cativa copilasi vreo 4 care sunt aprox la varsta biei sau sub(care au ramas acolo cand am schimbat eu grupa).Cu edu asta am fost tot timpul pe aceeasi lungime de unda atata eu cat si bia.Sper sa fie ok.

Multumesc fetelor pentru urari pana la urma la insistentele copiilor am sarbatorit la mc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

La multi ani BIANCA !!!
La multi ani PATRICK !!!
Sa fiti ocrotiti toata viata de rele, sa nu stiti ce-i necazul, sa fiti fericiti si sanatosi impreuna cu toata familia, sa ineptei fiecare zi cu zambete si bucurie!

TDI, mi-au dat lacrimile citit ce frumos ai scris de sotul tau, de voi, de fata. Se simte asa multa iubire acolo. Alyssa va fi bine, ca doar are atata ocrotire si dragoste in jurul ei!


Alaturi de SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Gabi, si noi am fost ieri la serbare la Andrei, nici la el in grupa mica nu vorbeau f. bine toti copiii, in special baietii. Si Andrei are inca intarziere de limbaj, dar progreseaza, mai ales ca el a inceput sa vorbeasca la 3 ani.

Uitati-l ieri la serbare:



Si aici e traducerea

Fat Frumos aseara /Sa nu va mirati /Un zmeu si un balaur /Avea invitati /Si cu voce calda /Fara de pereche /Le citea la oaspeti /O poveste veche /Tanara-i sotie /Trasa prin inel /Turna in pahare /Ceai de musetel



Alaturi de SEBI

Mergi la inceput