Mamici de zmeurici de iulie-august 2009 (56)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

alexutza
LA MULTI ANI!

Azi am fost la plaja, de la 9-11, cu bluza alba peste burtik si intrat in apa pana sub burtik! Am gresit? Ca ma bate gandul sa merg si maine! Alexia e innebunita, de fapt noi doua, eu de abia rezist sa nu scufund burtik, asa m-as balaci!

Cri mami de Ale ( 2003) & +28 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Giova, stiu ca nu mai sunt mamicile in listuta.
Mi-am amintit ca cineva o cauta pe Nusy, cand ar fi avut DPN-ul si n-o mai gasea ca sa se lamureasca la cate saptamani a venit zmeurica.
De-asta am propus sa trecem si saptamanile.

Alinalex....felicitari pt. burtica, sa creasca mare si frumoasa si sa stea bebele in ea pana la termen.

"Daca rad cand toate merg prost inseamna ca am gasit pe cineva pe care sa dau vina."

Atat e de mare burtica 36+ Robert Constantin
AMR 3 -
Asa arat eu acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

alinaalex,felicitari si bafta cu noua burtica,sa dea DD sa ajungeti la termen si sa aveti parte de un bebica sanatos si frumos.
Am mai citit ca vb despre scosul din casa al bebeilor.Noua ne-a citit popa,mie si fetii la 8 zile in usa Bisericii ca nu avem voie in Biserica pana dupa 6 sapt.Si dupaia am iesit intr-o veselie afara,mai ales pe caldurile ce erau.Noi avem noroc ca stam, la curte si o scoteam in curte la inceput,apoi dupa vreo 3 sapt direct in parc seara dupa 6 si stateam pana pe la 9-10 ca papa aveam la purtator.Am auzit si eu de cazuri cand nu au iesit cu bebe pana la botez....Doamne iarta-ma ce fac daca botez copilul la 1 an?Sau la 6 luni?Ma exilez cu saracu copil in casa?Si la 40 de zile am mers singura,adica fara fata,si mi-a facut molifta si gata.Am botezat-o la 4 luni jumate si a fost super ok.Acum o sa botezam mai devreme ca nu vreau sa ne prinda toamna tarzie,mie imi plac nuntile-botezurile-petrecerile vara sau macar sa fie frumos
.
MI-ati facut pofta de dovlecei pane,si am proasssspetiii ca mi-a adus socrella de dimineata si cand vine tati ma bag la o tura-doua-noua sa pap cu mujdei desi stiu ca dupaia mooorrrrr,dar macar mi-am facut damblaua.

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria
30.05.2008

32sapt+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Buna seara

Hop si eu ca cioara aia care-si lauda puiul....stiti voi cum e...
Azi printesa mea are 1900 +/-225 grame si e grasutza si vioaie...da cu toate cele si e o dragalasa....Dpn-ul s-a mutat pe 14.08.2009 si suntem si o capoasa adevarata si mancacioasa.......nu mai avem circulara de cordon.....ne-am desurubat.......doamne ajuta sduntem bine si sanatoase .......
Va doresc si voua la fel pentru bebei.


Madalina s30Eva-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Alina
Sa auzim doar de bine de la voi

AnamarialuiIulia (23.03.2006) si33+ cu Teodora
Nasterea printesei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Eu am facut plaja cu burtica descoperita, cate 2 ore pe zi si n-am avut absolut nimic. Aveam no-spa la mine in caz de probleme, dar n-au fost. Si ma mai si intorceam o ora pe jos, in soarele pranzului. Am vazut si niste dr la tv care spuneau ca plaja nu e interzisa gravidelor daca sarcinile decurg normal. In apa n-am intrat, era inca rece, am auzit ca azi a fost foarte calda, eu as incerca, tot asa, cu no-spa la mine in caz de ceva.

Citat:
citat din mesajul lui CRIXIA

alexutza
LA MULTI ANI!

Azi am fost la plaja, de la 9-11, cu bluza alba peste burtik si intrat in apa pana sub burtik! Am gresit? Ca ma bate gandul sa merg si maine! Alexia e innebunita, de fapt noi doua, eu de abia rezist sa nu scufund burtik, asa m-as balaci!



Alinaalex, sarcina usoara si bb sanatos, sa o duci cu bine la termen!

34+ Filip
Minunea Sfantului Nectarie

AMR 6 sapt!!!

http://bd.lilypie.com/Oy3Kp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Alinaalex FELICITARI!!!Sarcina usoara si la termen cu BB sanatos!!!Daca ai chef sa le spui si fetelor de la endo,ca altfel le spun io
Moniland e bestial caruciorul!Sa-l foloseasca fetitele sanatoase!
Pooh eu am luat cu varf flexi electronic.Mai am in casa pt noi electronic,nemtesc si nu mi-a facut fitze .Sunt curioasa asta daca e bun,daca nu trec si eu pe clasic,dar categoric il voi folosi pt fundulet,acolo se vede cel mai sigur cum stau cu febra.
Crixia te poti baga in apa cu conditia sa nu fie rece sau cu clor mult.Burtica trebuie acoperita,eu asa stiu ca patrunde lumina la ei prin ea,iar cea data de un soare puternic este destul de neplacuta pt ei.Plus caldura si razele nu prea ok.
ne e foaaameeee!!!huh ce sa mancam???Mi-e pofta de ciorba de burta dar sa fiu servita cu ea nu sa trebuiasca sa o fac


"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

ne e foaaameeee!!!huh ce sa mancam???Mi-e pofta de ciorba de burta dar sa fiu servita cu ea nu sa trebuiasca sa o fac


"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



Cel; mai simplu sa iti astamperi si fomica si pofta,te duci repejor la magazin,iei o conserva de ciorba de burta de la scandia si ai rez pb.Nu-i chiar stralucita dar merge de pofta,si eu am facut asa o data.

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria
30.05.2008

32sapt+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Eumada felicitari pt grasumica in grafic!
Elena
Alinutza nospa eu iau pt cand ma doare de ma doare burtica si magneB6 il iau in genere/zilnic,alaturi de fier si de Omega3.Normal dupa schema dr-lui T:4 tab/zi.Dar acum merg pe 2/zi.
Alex&Sara multumescL-am sunat pe tati si ne scoate in oras,aia cu conserva o tin de rezerva
Fug sa ne pregatim


"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romanitza spune:

Wooow, nu-mi vine sa cred. Intai am citit tot capitolul anterior si mi-a luat destul de mult...

Felicitari Nusy!!!!! Sa aveti parte de o cuminte si mancacioasa!

Despre Bia are cineva vesti? Bravo, fetelor, ce mult ma bucur ca s-a dat startul la zmeurici!

mQQm - ma bucur ca pana la urma n-a fost nimic grav cu Denisa, sper sa scapati si voi de necazurile astea cat mai repede. Ce face Pepitzel?

alinaalex - sigur ca ne amintim de tine. Felicitari si sa fie intr-un ceas bun!!!

Luci - sa stii ca am mai auzit de persoane care tineau copilul nou-nascut in casa 40 zile, dar aici n-am auzit pe nimeni sa faca asa ceva. de obicei, a 2a zi dupa ce l-ai adus acasa, il si scoti la plimbare. Cel putin, eu asa am de gand sa fac. Si eu am dureri de burtica, mai ales acum ca bbita apasa cu capul pe cervixul meu si o simt tot mai grea. Dar am fost la doctor zilele trecute si mi-a spus ca deja e in pozitia buna si ca totul arata bine. Doctorul meu e cam zgarcit in a ne da detalii despre greutate, lungime, cordon ombilical... eventual spune ceva daca sunt probleme... dar altfel, nu. Mi-a zis de la inceput ca nu are rost sa imi fac eu griji pentru asta, e bine sa gandesc pozitiv si doar daca am vreo problema, ma va lamuri. Sper ca totul sa decurga bine si de acum inainte. mama si bblina

Crixia - tu intrebai daca mai sunt "mamici eroine" pe aici Iata-ma!!! Lucrez vreo 8-9 ore/zi si o sa continui inca vreo 2-3-4 saptamani, sa vad cat oi mai putea, ca deja sunt in saptamana 34. Am noroc ca, spre deosebire de ce am citit aici referitor la caldurile insuportabile din Romania, aici inca n-a venit nici primavara... Dimineata avem doar 7-14 grade si ziua pana in 17-20 grade, intunecat si ploios. Ma plangeam eu de vremea asta, dar totusi e mult mai bine asa... Vad ca nici nu mi s-au umflat picioarele, ma simt bine, doar foarte obosita si imi doresc sa dorm cat mai mult.
Scriau fetele de aici ca au probleme cu somnul... eu nu am, adica ma trezesc de cateva ori sa ajung la baie, dar atat. Cred ca si oboseala de la job isi spune cuvantul, asa ca am un somn bun.... deocamdata

Elena - sper ca bbii tai sa mai stea putin la caldurica in burtica, daca nu, nu trebuie sa te sperii, e absolut normal sa vina pe lume mai devreme. Aveti grija de voi si stai in continuare in pat

Alinutza - multumim de info postate, o sa le copiez si eu sa le aprofundez. Foarte, foarte interesante, mai ales la mamicile aflate la prima sarcina, just like me

Moniland - super camera fetitelor si lucrurile cumparate. De-abia astept sa ne arati si pozele cu gemenele imbracate in ele. Am spus ca o sa pun si eu poze cu ce am primit la baby-shower, n-am apucat, dar am primit o multime de hainute frumoase.
Am mai avut parte de o surpriza saptamana trecuta, cand cei de la munca mi-au organizat un baby-shower, am primit un scaun reglabil pe 3 pozitii pentru hranit copilul de la o la 3 ani, o lenjerie pentru patut (pilota, cearsaf, bumper), jucarii, o trusa cu termometre(pentru luat temperatura in ureche, suzeta de masurat temperatura, pt fundulet, plus 30 benzi de aplicat pe fruntea bbului si masurat temperatura).

Am pus si eu niste poze pe contul comun cu burtica la 32 saptamani, dar nu stiu daca le-a vazut cineva... N-am apucat sa mai intru de atunci sa vad daca s-au trimis sau nu... O sa imi fac timp azi sa ma uit...

toate zmeuricile si revin mai incolo

Mergi la inceput