Burtici fericite de septembrie-octombrie (72)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 1sweet_angel spune:

Categorie: LEGISLATIE
Subiect: Concediu prenatal
Autor: Avocat Alina Pufu
Data adaugarii: 10-08-2007
Modificari: 0
Data ultimei modificari: niciodata


"Conform Ordonantei de Urgenta nr. 158 din 2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari de sanatate, concediul pentru sarcina( concediu prenatal) se acorda pentru o perioada de 63 de zile inainte de nastere . Dupa nastere se acorda 63 zile concediu de lauzie. Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele in functie de recomandarea medicului sau de dorinta beneficiarului in asa fel incat perioada minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 zile.
In concluzie din totalul de 126 zile concediu de sarcina si lauzie este obligatoriu ca 42 zile sa fie concediu postnatal pentru a putea beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului.
Diferenta de 84 de zile poate fi concediu prenatal.
Poti intra in concediu prenatal de la 6 luni si jumatate."

asta am gasit eu pe net referitor la concediul prenatal
sper s fie de ajutor......pt mine este.


22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1sweet_angel spune:

Citat:
citat din mesajul lui laura78nico

Am si eu o intrebare: se confrunta vreuna din voi cu tendinte de constipatie? daca da ce faceti?

Laura 20+ si Ramona Cristiana 20.03.2007


eu am avut probleme saptamana trecuta......vreo 3-4 zile.....am scapat mancand fructe....piersici si pepene in special si apoi la cel mult jum de ora bagam si o cana de lapte. un om normal ar fi stat toata ziua la wc dar eu ....pauza . dupa o cura de-asta timp de 3 zile mi-am revenit........acum ce pot sa zic fiecare cu ale lui....

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu0308 spune:

Mercic!

Raluca 27+ mamica de viitor - Alexandru 09.09.09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

1sweet angel eu beau bere fara alcool, tocmai ca sa evit alcoolizarea copilului si ptr ca imi este efectiv pofta de bere, mai ales pe calduricile astea.
+ 27 Alexandru (12.09.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Referitor la bere, mie imi place berea de ani de zile...si in sarcina asta am baut cat mi-a trebuit...si zilnic daca am avut pofta...dar doar fara alcool. Am descoperit Ursus fara alcool care are un gust f bun si f apropiat berii cu alcool.

Dana 25+ cu Alexandra
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Dana&year=2009&month=9&day=21&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

mai fetelor eu am baut bere cu alcool cateva guri atunci cand am avut pofta (nu foarte des). medicii mi-au spus ca nu este nici o problema daca bei un pahar de bere/vin/sampanie din cand in cand. am baut chiar si o gura de lichior/cognac totul e sa nu devina rutina.

Ioana 25+ cu

bebe Carol Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu0308 spune:

Sincer si eu am mai baut cate un pic de bere cu alcool, am baut si cate o gurita din ce mi-a fost pofta, chiar daca era cu alcool.

Raluca 27+ mamica de viitor - Alexandru 09.09.09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Pentru dana (techila) .... in legatura cu concediul pentru tatici si cursul de puericultura
Legea nr. 210/31.12.1999

Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.

ART. 1
(1) Concediul paternal se acorda in conditiile prevazute de prezenta lege, in scopul de a asigura participarea efectiva a tatalui la ingrijirea noului-nascut.
(2) Tatal copilului nou-nascut are dreptul la un concediu paternal de 5 zile lucratoare, in conditiile prevazute de prezenta lege.

ART. 2
(1) In cazul in care titularul dreptului la concediu paternal este asigurat in cadrul sistemului asigurarilor sociale de stat, el are dreptul la un concediu paternal platit de 5 zile lucratoare.
(2) Concediul paternal se acorda la cerere, in primele 8 saptamani de la nasterea copilului, justificat cu certificatul de nastere al acestuia, din care rezulta calitatea de tata a petitionarului.
(3) Indemnizatia pentru concediul paternal se plateste din fondul de salarii al unitatii si este egala cu salariul corespunzator perioadei respective.

ART. 3
(1) Tatal care satisface serviciul militar obligatoriu are dreptul, la nasterea propriului copil, la o permisie de 7 zile calendaristice, acordata in conditiile prevazute la art. 2 alin. (2).
(2) Permisia prevazuta la alin. (1) se acorda si tatalui care satisface serviciul militar obligatoriu, in vederea recunoasterii paternitatii, in conditiile legii. Permisia solicitata va fi justificata cu certificatul de nastere al noului-nascut, din care sa rezulte calitatea de tata a militarului, respectiv cu declaratia de recunoastere a paternitatii, intocmita in conditiile legii.

ART. 4
(1) In cazul in care tatal copilului nou-nascut a obtinut atestatul de absolvire a cursului de puericultura, durata concediului paternal, acordat in conditiile art. 2, se majoreaza cu 10 zile lucratoare.
(2) Tatal poate beneficia de prevederea cuprinsa la alin. (1) numai o singura data.


Enjoy!

Ramona

Tudor Gruia 23+

Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Buna dimineata burticutze!

Eu m-am trezit devreme azi..Wow cred ca m-am stricat ...la ora 8 .30 m-am trezit..

Am umblat bezmetica prin porturi ... mi-a spus o prietena care lucreaza pe vas de croaziera ca vor trage pt cateva ore si in Stockholm si muream så o vad putin..Nevoie, nici urma de vas..Si o ploaie mocaneasca si vreo 9 grade..Brr .Nema iesit din casa ..Azi program de tv, haleala si facut nimik.

EmyLa multi ani iti urez si eu så fii sånåtoasa si så ai un bebe la fel de sånåtos

Kawaichan si centura mea o port cand stau in picioare.. Må jeneaza daca o am pe mine cand stau jos..

Azi voi bantui si eu pe aici ca eu nu am parte de 30 de grade så ma topesc si eu oleak

Iulika, cea mai fericitå 28+cu Bruce Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

Cam tarziu ma trezesc si eu.
Kiki cri si ioanna81 casa de piatra, multa fericire si sanatate.
Gegea multumesc de sfaturi. Urmatoarea tarta va fii si mai buna.
Cristina Ana iti doresc concediu ffff placut in continuare la turculeti. Sa halesti bine ca am vazut eu ca tu ai unde sa pui ca sa zic asa, spre deosebire de noi celelalte care suntem deja voinicute sau grasute cum doriti.
+ 27 Alexandru (12.09.2009)

Mergi la inceput