Top 10 gradinite in Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui adanedea
cum spuneam sunt noua

managerul isi schimba userul dar naravul ba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adanedea spune:

draga capcaunule/sau capcauno

cum spuneam in mesajul meu, SUNT NOUA PE FORUM, acesta a fost si motivul pentru care mi-am cerut scuze, ANTICIPAT, pentru greselile ce cu siguranta ar fi urmat.
deci, ca sa revin, mi se pare lipsit de etica mesajul postat de tine, avand in vedere ca habar nu ai cine este in spatele celui postat de mine.
daca ai o problema de orgoliu, parearea mea este ca aici nu este cazul, fiecare dintre noi avem dreptul a ne spune parearea DESPRE CEEA CE STIM SI CUNOASTEM, unde nu deti informatii nu mi se pare cinstit si totodata politicos, etic si moral sa faci afirmatii gratuite.
in cazul in care beneficiezi de veleitati de clarvazator/oare atunci ar trebui sa faci o pauza, pentru ca se pare ca "viziunile" pe care le ai nu sunt tocmai cele mai potrivite.

singurul lucru pe care vreau sa ti-l transmit eate acela ca nu sunt manager, sunt consilier juridic, si nu mi-am schimbat userul.

in ceea ce priveste naravul, crede-ma nu ai vrea sa ai de-a face cu el.

din ce am inteles citind celelelalte mesaje acesta este un forum respectabil, unde cei interesati posteaza impresii si pareri cu privire la experientele pe care le au sau le-au avut in materie de unitati de invatamant prescolar, astfel incat cei dornici sa-si poata forma o opinie si a putea face cea mai optima alegere pentru copilasul lor.

parearea mea este ca astfel de rautati sunt gratuite si totodata neavenite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adanedea spune:

draga capcaunule/capcauno

din curiozitate am citit mesajele tale anterior postate pe acest foru. da-mi voie sa-mi exprim compasiunea pentru viata amara pe care o ai. trebuie sa fie extraordinar de greu sa fi vesnic nemultumit de propria-ti persoana, insa sfatul meu este sa iei lucrurile asa cum sunt, si sa multumesti lui Dumnezeu pentru ca existi.
mesajele tale nu transmit altceva decat in spatele lor se afa o persoana profund lipsita de orice optimism, orice gandire pozitiva, si tottimpul preocupata a-i critica pe alti.

poate ar trebui sa incepi prin A TE CRITICA PE TINE INSUTI/INSATI, asa vei avea ocazia sa realizezi ca nu esti perfect/a, si noi toti nu fecem altceva decat sa ne exprimam punctul propriu de vedere cu privire la perceptiile noastre asupra a ceea ce vedem si simtim. poate daca ai privi viata dintr-o perspectiva mai optimista n-ai mai deborda de atata rautate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ramaneti on topic va rog. In egala masura avertizez asupra reclamei ilegale pe acest forum fie directa fie mascata - aviz gradinita Elite. In cazul in care nu va conformati ne obligati sa suspendam conturile dvs.
Daca doriti reclama si/sau publicitate va rog sa va conformati politicii www.desprecopii.com in acest sens.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emistanciu spune:

De ce orice parere pozitiva este considerata reclama iar orice rautate este binevenita?

Subiectul Top gradinite a fost deschis tocmai pentru ca parintii sa isi exprime opiniile (asta implicand si numirea gradinitelor in cauza).Daca parintii critica anumite aspecte este foarte bine, gradinitele vad ce au de imbunatatit. Si slava Domnului sunt muuuuuuuuuulte aspecte de imbunatatit, parerea mea. Este insa foarte important sa criticam fara sa ofensam.

Piece of advice: apreciati lucrurile ca fiind bune sau rele numai dupa o experienta proprie si nu bazat pe asumptii si suspiciuni.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Stimata d-na Stanciu. Sensul acestui topic este de prezentare a opiniilor mamicilor sau taticilor dupa caz cu privire la opinia lor vis a vis de gradinita unde isi au copiii inscrisi. Nu este absolut deloc un topic in care si prin care un manager al unei gradinite private sa-si promoveze institutia. De asemenea nu este admisa reclama directa sau indirecta nici din partea utilizatorilor. Dvs. insa cu regret o spun faceti reclama oarecum voalata - insa in esenta este reclama la institutia dvs. Nimic rau in sine insa nu aici sau nu sub aceasta forma. Daca doriti spatiu publicitar va rog sa comunicati - avem aceste proceduri. Daca insa nu doriti spatiu publicitar - este in regula, insa in acest caz nu sunt admise informatiile despre institutia dvs. de tip prezentare,reclama, website s.a.m.d.
Asta nu inseamna ca nu puteti discuta la marele general deci ca si opinii generale asa cum ati initiat un topic care este la limita dar deocamdata a fost lasat. Dar treceti la "ofensiva" - asa incat va transmit cu aceasta ocazie o avertizare directa pentru nerespectarea Regulamentului de utilizare.
Sper sa fi fost corect inteles.



Ar fi fost bine sa cititi in prealabil informatiile special postate pentru cazurile de acest gen:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=96008
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanaradu spune:

buna ziua. sunt cred cel mai nou membru al acestui site si am tot citit opiniile celor ce au scris cu mult inaintea mea, facand referire la gradinitele in care copii dumnealor isi petrec timpul atunci cand parintii lor merg la serviciu. am dat peste informatii utile, peste un top al gradinitelor dar am dat si peste tot felul de suspiciuni conform carora ar exista interese ascunse, publicitate voalata si tot felul de astfel de chestii. sincera sa fiu, eu nu as fi in stare sa alcatuiesc un top fara sa dau nume, nu as stii ce sa aleg pentru copii mei daca nu mi s-ar furniza niste informatii directe de la persoane care au copii intr-o gradinita sau in alta iar cei ce isi asuma raspunderea pentru continutul afirmatiilor facute, fac absolut un lucru normal si au din partea mea toata admiratia de care pot da dovada. daca cineva are de facut obiectii, poate veni cu propuneri constructive fara a intra cu bocancii peste munca altora, facand remarci civilizate chiar daca au ceva de criticat. pentru mamicile din sectorul 4, as recomanda cu multa caldura gradinita "alba ca zapada", care desi este una de stat, se poate ridica la cele mai inalte standarde din toate privintele. super, super, super...
sa nu credeti ca lucrez acolo dar va spun cu toata sinceritatea ca acolo mi-am crescut baietii si am fost tare multumita. felicitari celor de acolo si sper ca nu apar ca in cazul altor gradinite rauvoitori care cred ca fac publicitate. va multumesc pentru posibilitatea de a intra in contact cu alte mamici si desigur cu...alte pareri. la buna vedere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_ctin spune:

Sunt mamica lui Alex, un baietel de 1 an is 8 luni, care de la varsta de 1 an si 3 luni merge la gradinita Elite. Noi suntem foarte multumiti de gradi si am invatat multe acolo, chiar daca sunt mamici care considera ca nu ai ce invata un copil asa mic, eu sunt de alta parere.
Alex in prim saptamana a invatat sa manance singur cu lingurita -chiar daca mai cadea si pe langa, dupa aprox o luna a inceput sa bea si continutul unei cani cu lapte. De cand a intrat in colectivitate, Alex a mult mai comunicativ si mai sociabil, o mare parte din acestea sunt meritul personalului de la gradi Elite. Nu am sa intru in amanunte in legatura cu ceea ce ofera sau nu ofera gradinita Elite, doar spun ca noua ne-a priit mersul la aceasta gradinita, ne-am acomodat uimitor de repede si nu e zi in care sa il intreb pe Alex daca merge la gradi si el sa zica "nu". Activitatile educationale sunt multe si variate, de la citit, mimat, jucat si vizionat povesti - sapt. trecuta au avut "cei trei purcelusi", pana la cantat, dansat, jucat cu mingea (prins, aruncat), facut turnuri de cuburi si altele. Copiii peste 2 ani pot merge la inot - la piscina cu instructor, cand vremea le permite, toti copii merg in parcul Carol care e vis-a-vis de gradinita, mancarea e superbuna (nu se foloseste decat carne de pui si vita), meniul e facut de nutritionist si portiile sunt facute pentru varsta fiecarui copil (nu am vazut nici un copil grasut acolo - stiu ca e obsesia multor mame). Limbile straine nu se fac intensiv la grupa Mancubs - pana in 2 ani, dar la cei mai mari am vazut cu ochii mei o ora de engleza si pot spune ca am ramas impresionata sa vad copii de 3 ani care stiu sa spuna partile corpului in engleza si respecta niste comenzi spune in engleza. Chiar si copiii de la grupa unde e Alex -
Mancubs mimeaza un cantecel in engleza in care bat din palme, tropaie si topaie asa cum spune cantecelul.
Fiecare parinte primeste saptamanal un weekly report -adica ce urmeaza sa face copilasul sapt urmatoare - de ex. citim povestea...., urcam si coboram trepte (pt copii pana in 2 ani), invatam sa ne descaltam pantofii si sa ne punem lucrusoarele la loc, etc.
Dar ca sa raman la subiect, punctajul meu e urmatorul:
- curatenie -5 (se folosesc ciupici ca la dentist)
- educatie - 5 (nici nu credeam ca se pot face atat de multe lucruri cu un copil de pana in 2 ani)
- hrana - 5 (pana sa ajungem aici, nu stiam ca bucatariile din gradinite au cate 3-4 chiuvete: pentru carne, legume, fructe, spalat pe maini)
- comunicare cu parintii -5 (nu exista subiect ce nu poate fi discutat cu personalul din gradi -de la asistenta medicala, la educatoare, nu numai la nivel inalt -de directoare)
- locatie - 4 (mi-ar fi placut sa aibe o curte mai mare - chiar daca copii merg in PArcul Carol, ar fi avut loc pentru mai multe topogane si pentru joaca in curtea gradinitei)
- jucarii educative - 5 (de 1 martie, Alex mi-a facut cu ajutorul Anei si al Cameliei o felicitare cu palmutele lui, il lasa sa coloreze cu carioci, acuarele, se joaca cu plastelina, toate non=toxice)
- raport calitate/pret - 4 (sunt bugetar si in acest an de criza, mi-ar fi placut sa mai scada un pic taxa astfel incat efortul financiar sa nu fie asa de mare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adanedea spune:

Draga moderatorule,

Din cate am observat citind cu atentie mesajele anterioare, acest segment are ca topic tocmai impresiile si parerile parintilor ai caror copii frecventeaza o anumita unitate prescolara, detalii si amanunte care se vor a veni in sprijinul parintilor care inca nu au experimentat inca acest moment din viata copilului lor.
Cu alte cuvinte, mi se pare exagerata interventia dvs. tata timp cat toti (dar absolut toti) cei dinaintea mea nu au facut altceva decat sa posteze mesaje ce acelasi tip/gen, FARA INSA A FI AVERTIZATI ca ar proceda la o modalitate ascunsa de a face reclaman unei gradinite sau alteia. Nicaieri in regulament nu scrie ca nu avem dreptul sa ne exprimam opinia critica sau pozitiva cu privire la unitatea de invatamant aleasa de noi. Poate unii dintre cei care scriu/citesc aceste mesaje chiar nu stiu incotro sa se orienteze. A da o mana de ajutor nu inseamna reclama. Multe mamici ar fi dorit sa cunoasca o serie de amanunte despre gradinitele alese in vederea frecventarii lor de catre copilasi, si s-au trezit ca au facut cea mai proasta alegere, IN NECUNOSTINTA DE CAUZA.

Va pun o singura intrebare : (si chiar va rog sa-mi raspundeti sincer) - DACA ATI AVEA UN COPIL CE URMEAZA A FI INSCRIS LA GRADINITA NU ATI DORI SA CUNOASTETI O SERIE DE AMANUNTE DESPRE GRADINITELE PE CARE (POATE) LE-ATI TRECUT PE LISTA DVS CA FIIND POTRIVITE ? Ce anume va da siguranta ca ati ales sau alegeti cea mai buna gradinita pentru copilul dvs. OARE NU DORITI PENTRU MICUTUL-A DVS. TOT CE EATE MAI BUN ?
Dati-mi voie sa cred ca mesajul dvs. nu este decat o incercare de a tempera rautatile ce frecvent sunt postate fe forum.
In fapt ce reprezinta un FORUM - UN SITE PE CARE OAMENII IL FOLOSESC SPRE A SCHIMBA IMPRESII SI PARERI CU PRIVIRE LA DIFERITE ASPECTE/PROBLEME/EXPERIENTE PERSONALE DE VIATA/IDEI etc.

Ce are de-a face reclaman aici ? Daca stati sa va ganditi, pana si simpla discutie intre doua persoane referitoare la o banala cutie de lapte - daca sunt postate pareri pozitive sau negative / pro sau contra acestui produs - poate fi considerat reclama.

Ca si jurist, consider ca nu se incearca altceva decat, si va rog sa-mi iertati expresia dar e imprumutata, a "BAGA PUMNUL IN GURA" celor ce chiar au un cuvant de spun FIIND IN CUNOSTINTA DE CAUZA si NEBATAND CAMPII CA SA SE AFLE IN TREABA.

Eu personal chiar am apreciat persoanele care au postat o serie de mesaje pentru naturaletea, simplitatea si, zic eu, fair play-ul de cae care au dat dovada in apreciereil lor atat pozitive cat si negative la adresa unitatilor de invatamant prescolare avute in vedere.

Haideti sa nu dam dovada de exces de ze, sa fim cinstiti, si cel mai important SA NU UITAM CE DE RECURGEM LA ACESTE DISCUTII PE FORUM - PENTRU A NE DOCUMENTA, PENTRU A STRANGE INFORMATII, TOCMAI PENTRU A FACE CEA MAI BUNA ALEGERE - PE SCURT - NE FOLOSIM SI INVATAM DIN EXPERIENTA ALTORA.
Credeti-ma, si ma puteti verifica, oricat de mult v-ati dori sa fie reclama ceea ce se poasteaza pe forum, lipsesc multe elemente pentru ca aceste, spun eu, constatari sa devina reclama, cu atat mai mult cu cat insusi subiectul este : "TOP AL GRADINITELOR BAZAT PE INFORMATII REALE, PE EXPERIENTELE VOASTRE DE MAMICI".
Ca atare, nu am facut nicio reclama, doar mi-am exprimat parearea, si cred eu ca inca traim intr-o tara democratica, desi ne indreptam inspre baza societatii si nu spre varful ei, in care suntem liberi a ne exprima liber opiniile.

Va multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am sa fiu explicit. Intradevar daca vine o terta persoana si isi spune opinia (pozitiva sau negativa) totul este Ok.
Daca vine un proprietar de afacere si isi prezinta avantajele - nu este Ok.
Daca vine o terta persoana si indica un website comercial in ultima instanta - nu este Ok.
Am scris pe scurt care sunt considerentele acceptate sau neacceptate pe acest forum.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput