dieta pe baza de apa

dieta pe baza de apa | Autor: bb_yasmi

Link direct la acest mesaj

a incercat-o cineva?? cum se procedeaza??
am inteles ca se bea dimi pe stomacul gol cate o cana de apa si in fiecare dimi creste cant,apoi o iei invers, descresti cant. dar cum e exact>>>???

_____________________________________________________________________
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"
__________________________________________________
happy mom Lavi si buburuza mica Iasmina Alissa 31.10.2007

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Am incercat eu ceva de genul asta, nu stiu ce as mai putea face sa slabesc ... cred ca le-am facut pe toate. Beau dimineata pe stomacul gol cate o cana cu apa si apoi o umplu la loc si o las la indemana. Si beau ori de cate ori pot, cat de mult posibil. Chiar si la serviciu, cred ca zic bietii mei colegi ca sunt bolnava, ca altfel ar fi imposibil ca un om normal sa mearga asa de des la baie... Rezultate se vad dimineata, acu' sa ma scuzi, nu mai e nevoie sa astept cafeaua ca sa ma duc la baie. De slabit nu cred ca am slabit - eu, ca bona mea a slabit 3 kg intr-o luna cu apa, ca ea m-a convins.
Noutati - cica ceaiul de chimen inhiba pofta de mancare, iar o lingurita de ardei din aia iuti (nu mai stiu cum le zice cheyenne? oare) pusa in mancare micsoreaza cu 25% nr. de calorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

si cum procedezi?? din cate am citit este cam asa: se incepe cu 250 ml de apa plata ( o cana) pe stomacul gol si se creste cantitatea zilnic pana ajungi la 3 l (pe stomacul gol dimineata) nu mananci pana nu termini apa de baut si lasi o pauza de 30 min dupa. apoi se descreste cantitate.

a incercat cineva asta??

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi si buburuza mica Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

pe cuvant de cercetas! fara rabdare, munca si un regim de viata sanatos nu poti sa ajungi sa slabesti - mai ales multe kg! nu vorbesc de 2 kg....
Crezi ca daca mananci orice, oricat, nu faci sport si bei apa cu zecile de l ajungi unde iti doresti? Pun pariu cu tine, pe orice ca nu vei ajunge decat sa te chinui o saptamana, sa bei apa, vorba bancului ca un bou si dupa ai sa treci la o alta dieta "minune".
Mai bine sa te documentezi cu atentie si sa faci ceva de durata dar cu rezultate decat ceva rapid dar fara rezultate!

poze

blog personal www.de-azi.ro
pentru cine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Pai cum sa bei 3 l de apa dimineata pe stomacul gol .... sau n-am inteles eu bine, cred ca as pocni la propriu. Eu beau apa normal, pana plec la serviciu, de exemplu, cam intr-o ora, beau cana de dimineata, apoi o cana de cafea, apoi iar o cana de apa. Daca mai am timp mai beau una chiar inainte de a iesi din casa si chiar si asa, cum ajung la serviciu, directia baie mi-o iau. Poate, daca as sta acasa ... dar nici asa nu cred ca as reusi sa beau trei litri de apa intr-un timp relativ scurt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi
din cate am citit este cam asa: se incepe cu 250 ml de apa plata ( o cana) pe stomacul gol si se creste cantitatea zilnic pana ajungi la 3 l (pe stomacul gol dimineata) nu mananci pana nu termini apa de baut si lasi o pauza de 30 min dupa. apoi se descreste cantitate.

Asta se califica in topul celor mai stupide si daunatoare diete pe care le-am auzit. De intoxicatia cu apa ati auzit? Probabil nu . Singurul fel in care o sa slabiti si o sa mentineti greutatea este daca mancati sanatos (nici prea mult, nici prea putin) si va dati jos de pe scaun si faceti miscare. Ca sa slabiti trebuie sa schimbati stilul de viata pentru ca ce va adus kg in plus le va pune la loc.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

deus, ai mare dreptate, e usor de zis......eu vreau sa dau jos 3-4 kg.
ellinia, nu stiu detalii, decat ceea ce am citit pe net, dea sat si intrebam aici. pe net scrie sa bei dimineata, dar nu intr-un timp relativ scurt, ci sa nu mananci pana nu termini de baut apa.

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi si buburuza mica Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

?!?Nu stiu daca sa rad sau sa plang..
Deus,cata rabdare ai:-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui dooku3

?!?Nu stiu daca sa rad sau sa plang..
Deus,cata rabdare ai:-))


patreaza pt tine ironiile.....
daca nu ai un raspuns la subiect chiar nu ma intereseaza....

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi si buburuza mica Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia_m spune:

Intoxicatie cu apa?? Cum e asta? Am dat si eu search pe google: cantitatea recomandata este 30 grame de apa/kilogram corp. De exemplu, daca ai 65 kilograme ar trebui sa bei aproximativ 2 litri.
Eu ma chinui sa beau, la recomandarea medicului intre 2 si 3 litrii de apa pe zi pentru ca am probleme cu rinichii. Nu mi s-a intamplat niciodata sa ma intoxic. Cata consum atata elimin.

Anyway... dieta (in forma pe care o stiu eu) nu presupune consumarea a 3l de apa pe stomacul gol ci a aproape 2l:
in prima zi bei 1 pahar cu apa dimineata pe stomacul gol, Ziua 2 = doua pahare, Ziua 3 = trei pahare, Ziua 4 = patru pahare, Ziua 5 = cinci pahare, Ziua 6 = sase pahare, Ziua 7 = sapte pahare.
Asta e jumatatea curei si de aici incepem descrescator: Ziua 8 = sapte pahare, Ziua 9 = sase pahare, Ziua 10 = cinci pahare, Ziua 11 = patru pahare, Ziua 12 = trei pahare, Ziua 13 = doua pahare, Ziua 14 = un pahar.
Chinezii folosesc apa calda pentru ca da rezultate mai bune in topirea grasimilor insa mie mi se pare gretoasa. Nu e deloc usor sa bei atata apa, fie ea si rece (la temp. camerei). Daca mai e si calda... bleah! Apropos, eu nu am baut apa cu pahar mare ci cu o ceasca de 200-250 ml.
Mai e o dieta similara cu Grapefruit (f. buna si pentru detoxifiere) dar creste aciditatea/modifica PH-ul organismului. Pentru a evita asta eu am tinut-o in combinatie cu iaurt: Ziua 1 = 1/2 grapefruit dimineata + 1 iaurt natural la ora 16:00, Ziua 2 = 1 grapefruit + 1 iaurt natural la ora 16:00, Ziua 3 = 1+1/2 grapefruit dimineata + 2 iaurturi naturale la ora 16:00, Ziua 4 = 2 grapefruit dimineata + 2 iaurturi naturale la ora 16:00, Ziua 5 = 2+1/2 grapefruit dimineata + 3 iaurturi naturale la ora 16:00, Ziua 6 = 3 grapefruit dimineata + 3 iaurturi naturale la ora 16:00, Ziua 7 = 3+1/2 grapefruit dimineata + 4 iaurturi naturale la ora 16:00.
Asta e jumatatea curei si de aici incepem descrescator: Ziua 8 = 3+1/2 grapefruit dimineata + 4 iaurturi naturale la ora 16:00, Ziua 9 = 3 grapefruit dimineata + 3 iaurturi naturale la ora 16:00, Ziua 10 = 2+1/2 grapefruit dimineata + 3 iaurturi naturale la ora 16:00, Ziua 11 = 2 grapefruit dimineata + 2 iaurturi naturale la ora 16:00, Ziua 12 = 1+1/2 grapefruit dimineata + 2 iaurturi natural la ora 16:00, Ziua 13 = 1 grapefruit dimineata + 1 iaurt natural la ora 16:00, Ziua 14 = 1/2 grapefruit dimineata + 1 iaurt natural la ora 16:00.
Am alternat o data grapefruit rosu si data urmatoare grapefruit alb si am ales fructul in asa fel incat sa fie cat mai mic si mai zemos (cu coaja subtire).

Intre dieta cu apa si cea cu grapefruit am avut o "pauza" de 14 zile in care am luat multivitamine, am mancat cam tot ce am vrut cu conditia sa nu fie gras sau gatit cu ulei si am evitat zaharul, faina alba si sucurile carbogazoase.
Practic am mancat pe saturate din urmatoarele alimente: Ziua 1 = piept de pui fiert, rotisat sau la gratar, Ziua 2 = peste la gratar sau rotisat, Ziua 3 = mere crude sau din compot, ananans crud sau din compot, legume fierte sau la gratar, Ziua 4 = cremwusti fierti, sunca slaba cu branza si paine prajita, Ziua 5 = friptura de vita sau de pui (fara piele) cu garnitura de orez sau cartof copt, Ziua 6 = supa de legume, Ziua 7 = salata de varza cu putin otet si putin ulei de masline, biscuiti dietetici, cafea cu lapte si indulcitor. Urmatoarele 7 zile am mancat la fel ca in acestea 7. Tot aceste alimente le-am consumat si in timpul curelor cu apa si grapefruit.
Am slabit aproape conform targetului (as mai fi vrut sa dau jos inca 2-3 kg dar simteam ca o sa ma dezintegrez daca nu mananc o shaworma in secunda in care am terminat cura cu grapefruit ). Practic targetul era 15 kg si eu am slabit 12.
La final am fost foarte multumita de felul cum arata atat corpul cat si tenul meu dupa aceste cure. Mi-am facut si analizele de sange dupa ce am slabit si am pus stop curelor. Totul era normal cu exceptia Calciului total care avea valoarea 8,3 mg/dL in conditiile in care valorile de referinta erau intre 8,6 si 10,3.
Dupa ce am revenit la alimentatia normala (care include pizza, prajituri, shaworma, sucuri carbogazoase s.a.m.d) am pus la loc 2-3 kg. De fapt asta era si motivul pt care vroiam sa mai slabesc 2-3 kg ca eram sigura ca o sa pun la loc cam atat.
Curele le-am terminat acum 5 luni si jumatate si kg le-am pus in primele 3 luni. Acum pare ca m-am stabilizat.
Eu ma ingras de la tiroida si acum iau si un tratament medicamentos pt aceasta problema, si sper sa ma ajute si sa nu ma mai ingras.

Emilia M

Copii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Cura cu grefe am tinut-o si eu si nu am slabit niciodata mai mult de 2 kg. O tineam iarna, parca era mai usor, imediat dupa sarbatori. De dieta asta cu apa ce sa zic, mi se pare cam de domeniul fantasticului. Nu stiu cum as putea sa beau 8 pahare pe zi, pe stomcaul gol, ar trebui sa ma trezesc pe la 5 si pana la 8 tot sa beau apa. As incerca, nu zic nu ... sa vad pana unde pot merge.

Mergi la inceput