extractie dinti de lapte cariati la 1 an si 9 luni

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

ambramburika, e foarte bine ceea ce faceti.pe cat posibil evitati biberonul si orice indulcit.statul cu biberonul in gura afecteaza foarte mult dintii.nu am retinut cati ani aveti?scuze.
pai eu am fost prima oara cu el cand am vazut dintii macinati sa zic in jurul varstei de 3 ani.eu zic ca e cel mai potrivit atunci.macar asa in joaca sa se obisnuiasca, nu neaparat sa-i si lucreze.
eu ma invinovatesc extraordinar de mult pe problema asta, ca stiu cat trage saracutul de el acum.si sper ca macar altii sa nu faca, ca mine.daca as fi stiut ca se va ajunge aici......

adriana&razvan-mihai 01.11.2004
varsta lui razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

acum am citit:1an si 7 luni.e cam devreme.si daca ziceti ca nu aveti probleme, eu zic sa mai stati.parerea mea.
genial, asta spuneam si eu:ca se extrag, cel mai indicat ar fi sa se extraga cu un an inainte de iesirea celor definitivi, deci cam in jur de 5 ani.si aveti grija ca la 6 ani apar in spate de tot masele definitive, nu mai stiu cate la numar, dar cica sunt undeva in spate, care apar fara sa cada absolut nimic.si de alea sa aveti mare grija ca sunt definitive si trebuie periate foarte bine.mai ales noi cu probleme.


adriana&razvan-mihai 01.11.2004
varsta lui razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Imi pare tare rau ca aud de astfel de carii la copii atat de mici.
Pot sa va fac urmatoarea recomandare:

Si eu era sa ajung in aceeasi situatie cu fetita mea la varsta de doi ani. Dar am scapat multumit unui medic minunat care ne-a ajutqat sa incetinum mult "caria de biberon" cu ajutorul unui gel cu fluor pe care il aplicam cu sfintenie in fiecare zi de 3 ani de zile. Daca nu-l aveam nu stiu cati duinti mai avea copilul meu acum. La varsta de doi ani am observat pe dintisorii din fata ca au pete maronii. rapid am mers la stomatologul copilului cel mare si ne-a recomandat acest gel. Gelul se numeste FLUOCAL GEL il comand prin posta de aici http://www.medicam3.ro/index.php?page=produs&id=158
Intre timp am mai fost in vizita la stomatolog si s-a mirat de efectul pe care l-a avut gelul. A recunoscut ca daca nu-l foloseam acum era dezastru in gura copilului. Si asa tot avem doua maselute putin cariate, dar sunt carii la baza gingiei care nu se pot trata.

Le doresc multa sanatate copiilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana Cocieru spune:

Buna fetelor!
Si noi avem din pacate aceleasi probleme... ma tot gandesc ce bine era daca imi spunea si mie cineva cand era copilul meu mic ca se poate intampla asa ceva. Vladut are acum aproape 6 ani, iar petele galbene de pe dintii din fata le-am observat prima oara pe la 1 an si ceva parca. Am fost cu el la un dentist chiar atunci, copilul fiind destul de cooperant cat sa se uite doctorul la el in gurita. Ne-a dat atunci niste pastilute cu fluor. Poate datorita lor dintisorii lui au rezistat totusi mai mult, pentru ca acum, desi sunt stricati, nu sunt macinati cu totul, si avem speranta ca vor mai rezista vreun an, pana se schimba. Ceea ce ma ingrijoreaza insa e ca au fost afectate si maselutele, are si vreo 2 gaurele prin ele si l-au durut de cateva ori. Trebuie sa mergem neaparat la dentist.. problema e ca eu sunt singura acasa cu ambii copii (cea mica are 8 luni), iar tratamentele astea la dinti dureaza. Am mai fost acu cateva luni, cand i-au cazut incisivii de jos... dar nu ne-a zis nimic de cariile lui. Totusi voi merge cu el la dentist din nou, neaparat, ca sa-i repare ce e de reparat si sper eu sa sigileze dintisorii sanatosi, mai ales pe astia noi, ca sa nu mai avem probleme in viitor.
Sanatate copilasilor si dintisori albi si frumosi!
Liliana, mami de Vladut si Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genial spune:

mgabi, spui ca gelul cu flour il aplici in fiecare zi... am primit si eu unul de la medic insa mi-a sugerat sa o spal cu el doar o data pe saptamana, nu mai mult... dar daca spui ca o speli cu el de 3 ani, inseamna ca e ok. ciudat la noi insa este faptul ca dintii din fatza desi sunt tociti pana la gingie, au o culoare normala zic eu... adica in comparatie cu cei albi si frumosi, diferenta nu este mare. Acum pot sa o spal pe dinti si ne spalam de 3 ori pe zi... imi dau pumni in cap ca nu am reusit sa o spal inca de cand era mai mica, dar era atat de incapatanata si urla numai cand vedea periuta de dinti, nu deschidea gura de nici un fel si imi era frica sa nu o traumatizez cu lupta asta zilnica... aplicam tot felul de metode ce credeam ca ii va face placere, era imposibil... ma termina cu nervii, incat renuntam si incercam in alta saptamana... pot sa zic ca abia acum am reusit doar ca ma gandesc constant ce bine era daca o spalam inca de la prima aparitie a dintilor... poate nu se mai ajungea la aceasta problema... tind sa cred ca nu doar biberonul este de vina... iar spalatul pe dinti este al naibii de important!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octopusu spune:

Citat:
citat din mesajul lui mgabi

Buna.

Imi pare tare rau ca aud de astfel de carii la copii atat de mici.
Pot sa va fac urmatoarea recomandare:

Si eu era sa ajung in aceeasi situatie cu fetita mea la varsta de doi ani. Dar am scapat multumit unui medic minunat care ne-a ajutqat sa incetinum mult "caria de biberon" cu ajutorul unui gel cu fluor pe care il aplicam cu sfintenie in fiecare zi de 3 ani de zile. Daca nu-l aveam nu stiu cati duinti mai avea copilul meu acum. La varsta de doi ani am observat pe dintisorii din fata ca au pete maronii. rapid am mers la stomatologul copilului cel mare si ne-a recomandat acest gel. Gelul se numeste FLUOCAL GEL il comand prin posta de aici http://www.medicam3.ro/index.php?page=produs&id=158
Intre timp am mai fost in vizita la stomatolog si s-a mirat de efectul pe care l-a avut gelul. A recunoscut ca daca nu-l foloseam acum era dezastru in gura copilului. Si asa tot avem doua maselute putin cariate, dar sunt carii la baza gingiei care nu se pot trata.

Le doresc multa sanatate copiilor




Gabi - in linkul pe care l-ai pus este un gel la care scrie ca tb aplicat o data la 1 an sau cel mult o data la sase luni, tu spui ca ii dai cu el in fiecare zi........

te rog sa imi dai si mie datele stomatologului la care ai fost , as vrea si eu sa merg cu baietelul meu care are pete maronii pe dintisorii din fata de la 1 an si ceva. Am fost cu el la doi medici, care nu mi-au spus nimic, doar sau uitat si au spus ca nu sunt cavitatii si sa il spalam mai bine pe dinti........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

fetele din bucuresti, eu am plecat din cta la bucuresti la facultatea de stomatologie, catedra de pedodontie.imi scapa numele acum, e o dr tinerica de nota 20 acolo.

adriana&razvan-mihai 01.11.2004
varsta lui razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

pt. octopusu si genial

Chiar daca in prospectul acelui gel scrie ca este indicat sa se foloseasca odata pe an din experienta va spun ca nu se intampla nimic daca il folositi in fiecare zi. Mai mult noi am inceput sa aplicam acest gel prioma data la stomatolog, iar conform prospectului el se tine pe dinti 4-5 minute dupa care nu se bea apa timp de 30 de minute pentru a avea efectul maxim astfel incat el sa se aplice 1 data/an. Dar va imaginati ca un copil de 2 ani nu va sta cu gura deschisa si cu gelul aplicat 5 minute. Inportant este sa nu inghita gelul deoarece poate provoca la inceput o usoara diaree.

Clinica la care a fost este http://www.sharkdentclinique.ro/ la Dr. Ene. Se poate face programare.( Nu ets medic pentru copii dar trateaza si copii "cuminti")


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns servetel spune:

Imi poate spune si mie cineva daca consultatiile si tratamentele stomatologice la copii sunt gratuite, daca nu cam cat costa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Eu am obisnuit-o pe Maria cu spalatul pe diniti spalandu-ma mai intai eu in fata ei si apoi ne "spalam" reciproc (are ea o periuta mica si pasta speciala de la nenedent, care se vindea impreuna cu un degetar de silicon si care i-a placut initial dar nu multa vreme). Eu o spal doar dimineatza si mai si uit uneori. Trebuie neaparat sa ma obisnuiesc si seara ca sa nu mai adoarma cu lapticul pe dinti, ca m-am speriat de ce am vazut ca au patit puii vostri. Partea buna e ca noaptea nu mai bea nimic.


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput