Citim impreuna? (organizatorice) II

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns speed spune:

carmina,votez cu povestasul,scuze de scapare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

si io is vraiste da' vin totusi cu o propunere:

Clarice Lispector – Patimile dupa G.H.


about a woman who, in the maid's room of her comfortable Rio penthouse, endures a mystical experience that leads to her eating part of a cockroach.

pe-asta trebuie neaparat s-o citesc, multumesc ca ai propus-o. n-am auzit de lispector pana acum, si vad ca e una dintre cele mai mari scriitoare in brazilia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

V-am spus vreodata ce mult imi iubesc orasul? Orasul asta universitar in care acum 6 ani s-a desfiintat singurul anticariat (si era unul decent, stateam cu orele acolo), in care cartile dorm cu anii pe rafturi? Am gasit Javier Marias, Inima atat de alba, chiar la libraria din coltul strazii! Doua exemplare cumintele, editia din 2008, coperta cartonata, ilustratie nu prea pe gustul meu dar am cartea!

Citez de pe coperta interioara a cartii:
"Romanul Inima atat de alba (Corazon tan blanco) publicat in 1992 s-a bucurat de un succes fulminant nu numai in Spania, unde in doi ani atinge cifra record de cincisprezece editii si este distins cu Premiul Criticii (1993) dar si in strainatate: in Franta (prima tara care l-a tradus), unde i se acorda premiul Femina (1996), Marea Britanie, Germania (cel mai vandut roman strain al anului 1996), Italia, Austria, Olanda, Grecia, Portugalia, Brazilia, Suedia, Danemarca, Irlanda (Premiul IMPAC, 1997)."
Aici a scris Lilanda despre carte si a mai spus ea ca-i un "regal stilistic". Ca sa stim despre ce-i vorba...

De-acu fac dansul bucuriei, de maine dau cartea la scanat pentru cine o mai vrea!

Asa... Am gasit la Polirom cartea pe care a propus-o speed, www.polirom.ro/catalog/carte/o-lume-pentru-julius-2377/" target="_blank">O lume pentru Julius. Prezentarea pe care i-o face editura, in caz ca nu mergeti pe link:
"Traducere din limba spaniola si note de Andrei Ionescu.
Romanul este o descriere a societatii peruviene din perspectiva unui tinar crescut intr-o familie bogata si puternica din Lima. Darimat de moartea surorii lui in urma unei boli grave, se vede obligat sa se adapteze unei lumi corupte, iar predilectia lui de a socializa cu servitorii familiei le creeaza motive de ingrijorare mamei si tatalui sau vitreg, un mare magnat. Echenique satirizeaza cu rabdare si profesionalism obsesiile peruviene in privinta statutului social, delimitat de clasa, rasa, cultura si limba. Prin intermediul lui Julius, inocent si sensibil, valorile sociale devin pretextul unor dezbateri, uneori pline de umor, alteori strabatute de o indignare cu greu retinuta. Cartea depaseste insa cu mult tema oligarhiei, sub auspiciile careia dateaza si biografia autorului. In spatele puternicei critici sociale, se afla un portret al suferintei umane prin excelenta, al carui cadru general mentine o stare de empatie intre cei bogati si puternici, expunindu-le ipocrizia si complicitatile, si lumea celor de jos. Indiferent de zidurile ridicate de privilegii, nimeni nu poate dejuca farsele batrinetii, dezamagirile iubirii sau absurditatea mortii."
Am si trecut-o pe lista mea de preferinte, in asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian
pe fondul panicii care ma cuprinde la gandul ca de la 1 august ma intorc la munca, las copila acasa, pierd 90% din timpul de citit pentru mine etc. cercul de lectura e perfuzia care ma tine vesela.

daca iese Perez-Reverte, iese cartea de la care m-am abtinut.


Mihaelka, azi ies la vanatoare si sper sa nu ma intorc fara carte.



Asta cu perfuzia o inteleg asa de bine, nici n-ai idee...Succes cu intorsul la muncile campului

Sa-ti ajute Al de Sus la vanatoarea de carti! Sa te intorci cu scut si sub scut!

Cat despre Perez-Reverte, si eu m-am abtinut . Am citit www.polirom.ro/catalog/carte/clubul-dumas-1567/" target="_blank">Clubul Dumas si www.polirom.ro/catalog/carte/tabloul-flamand-1253/" target="_blank">Tabloul flamand. La amandoua am remarcat intriga detectivistica, amandoua m-au tinut cu sufletul la gura ca sa vad who dunnit, amandoua se folosesc de forme de arta (carte si tablou) ca ascunzatoare de indicii secrete. Sunt carti de aventuri cu insertii de supranatural si mistere a la Da Vinci Code. Carti ideale pentru ecranizat sub forma de 'filme de sambata seara' - ceea ce s-a si intamplat. Polanski a facut www.imdb.com/title/tt0142688/" target="_blank">The Ninth Gate dupa 'Clubul Dumas' - cel mai prost film al lui Polanski - iar Jim McBride a facut www.imdb.com/title/tt0111549/" target="_blank">Uncovered, cu Kate Beckinsale, dupa 'Tabloul flamand'.

Nu neg ca mi-ar placea sa vad daca 'Harta sferica' infirma sau confirma patternul.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian
Am gasit Javier Marias, Inima atat de alba, chiar la libraria din coltul strazii!


Vezi ce bine e sa-ti trimita cineva gandul al bun?




You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui liadorian
Am gasit Javier Marias, Inima atat de alba, chiar la libraria din coltul strazii!


Vezi ce bine e sa-ti trimita cineva gandul al bun?

You cannot both dance and not pay the piper.



Intotdeauna!
De maine incep sa trimit scanul ala. Cred ca o sa vina pe bucatele, da-l cosi tu la loc.

Muncile campului... mai bine nu ma gandesc. Ma gandesc s-o pensionez pe mama, sa stea ea cu Una, altfel mor de grija. Tu ai reinceput din februarie, parca?

Harta sferica nu mai e de cumparat la Polirom Numa la biblioteca sa mai dau de ea, pentru ca luna asta mi-am casapit bugetul pentru carti pentru tot anul. Asa-i la depresie, devin cheltuitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

eu am gasit ceva aici pentru www.scribd.com/doc/12766103/javier-marias-inima-atat-de-alba" target="_blank">Inima atit de alba...paginatia nu e cea mai buna...ce parere aveti ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina
Eu zic sa votam pana vineri inclusiv, si de sambata ne apucam de citit. Avem la dispozitie, ca de obicei, 2 saptamani pana pe 11 iulie, urmand ca pe 12 iulie sa inceapa urmatoarea runda de propuneri.


Uof, voiam sa mai astept cu votul pana se mai decide lumea, ca sa nu inclin eu neaparat balanta intr-o parte sau in alta. Dar cred ca maine si poimaine n-o sa am net acasa, asa ca nu stiu daca mai pot intra.

Deci votul meu merge la Javier Marias, Inima atat de alba. Am mai zis-o, da' repet poate mai e cineva interesat: de maine incep s-o scanez, pe bucatele. Daca mai vrea cineva cartea, sa-mi dea de stire.

O sa stau ca pe ghimpi pana ne intoarcem vineri de la tara si-o sa deschid pagina asta. Inainte sa plec trec si pe la biblioteca, sa caut Harta sferica, daca iese Tunelul am noroc, o am acasa...

Mai am de recitit un pic din Tobitul lui Agopian, trag de el pana sambata, ca sa trec cu voi la carte noua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursuleata spune:

Buna fetelor!!!
Foarte frumos ce faceti voi aici, va urmaresc de cand ati inceput.
Tema de acum imi place foarte mult si pentru ca de sambata am inceput sa citesc Harta Sferica a lui Reverte am vrut sa o propun dar mi-a luat-o altcineva inainte. Dar o pot vota? Sau numai cine propune si voteaza?

Vlad
Mami de ursulet
bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Fetelor, sunt varza ... exista undeva o lista cu TOATE propunerile ?

Mergi la inceput