Poftele in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgianarrj

eu azi am fost la ginecolog si am aflat ca sunt graviduta in 7 saptamani,si pot spune ca as fi mancat pana acum cateva zile non stop castraveti murati,insa acum tot ce mananc vomit.va rog sa ma ajutati ai sa imi spuneti cum sa trec peste asta:)


Saracutza de tine! Si eu am patit cam la fel. Am aflat ca sunt insarcinata cand eram in 6 saptamani si dupa cateva zile a inceput teroarea mirosurilor!

Nu am vomitat f des dar eram cu "nodul" in gat mai tot timpul. Imagineaza-ti ca nu puteam nici macar spala vasele ptr ca imi venea greata sau mai mult...imi era greata doar daca pronunta cineva cuvantul "mancare"!!
Ce m-a ajutat cat de cat a fost sfanta lamaie pe care o purtam feliutze dupa mine oriunde ma duceam. Si curios ...cafelutza de dimineata imi diminua starea de greata! dar depinde de la persoana la persoana! cineva mi-a spus ca a facut cafea din orz si s-a simtit mai bine...
La mine greturile erau intense dupa ora 14.00 asa ca mancam bine dimineata , un pic la pranz si seara era un cosmar...Singura pofta avuta pe perioada greturilor a fost aceea de cartofi! si asta mancam seara de seara..cartofi fierti, la cuptor, piure....am evitat doar prajeala...

Acum sunt in 14 saptamani si sunt mult mai bine (cam de 10 zile) dar inca mai simt greata la unele mirosuri.

Pofte nu mai am, nici macar de cartofi...asa ca mananc un pic din toate ca sa fiu sigura ca bebe are tot ce-i trebuie.

Georgiana: o sarcina usoara si multa bafta in lupta cu greturile (rsa vezi partea plina a paharului...adica faptul ca "datorita" greturilor nu te vei ingrasa in primele luni! )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci1418 spune:

eu mai am o saptamina pina la CM insa ne mai zicand de simptomele sarcinii pe linga ele mai am si pofte enorme ba de dulce ba de sarat dar mai mult legat de sarat, in ultimul timp ma trage la mincaruri din peste insa eu nu am iubit pestele niciodata numai il miroseam mi era rau si acuma sau checeaup ma mir de gusturil emele mai ales la miezul noptii uneori mii cida deja pe ele ca nu vin mai devreme ca sa pot sa ma duc sami procur.... insa inca nus sigura daca sunt insarcinata, astept CM apoi voi mai vedea...DEsi mil dorim foarte mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci1418 spune:

mai am o saptamina pina la ciclu si 20 zile de la act... miine am sami fac un test nustiu daca e inca prea devreme insa am deja pofte greata si dureri de sani si dizconfort nu am mai patit asa... si ma gandesc poate a venit cel mic la mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marci1418

mai am o saptamina pina la ciclu si 20 zile de la act... miine am sami fac un test nustiu daca e inca prea devreme insa am deja pofte greata si dureri de sani si dizconfort nu am mai patit asa... si ma gandesc poate a venit cel mic la mine...
Nu ne-ai zis cum a iesit testul dar sper ca te-ai inscris la vreo odisee de nu ai mai scris

16 s+ http://community.webshots.com/album/575361149cWVlfo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci1418 spune:

mia esit testul negativ si am inceput sa lucram din nou la acest proiect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinushka spune:

fetelor nu suport carnea, doar in sarmale pot sa o mai mananc, dar sa fie foarte putina, si sunt innebunita dupa zeama de gaina cu bors acru. Asa e cu poftele, dar ai mei se tot ingrijoreaza ca nu maninc carne si suntem in 6 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Nu prea am pofte, decat foarte rar. Nu imi era nici foame pana vinerea trecuta, de o saptamana mananc intr-una ... poate trebuie sa recuperez ca nu m-am ingrasat decat un kilogram in 15 saptamani
La inceputul sarcinii imi placeau muraturile enorm si dulciurile nu le puteam vedea. acum, muraturile, imi plac la fel de mult ... dar ... mi s-a deschis si apetitul pentru dulciuri, va trebui sa le mai tai !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Eu simteam nevoia de dulce in a doua perioada a sarcinii si am nascut un baietel. Eu stiu ca de fapt prin pofte organismul cere ce are nevoie la un momendat, binenteles ca nu vorbesc de persoanele gurmande sau care isi induc constient sau inconstient poftele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

eu poftesc de cateva zile sorici de porc . de la inceputul sarcinii am avut o ispita f mare cu dulciurile. am incercat sa mananc ciocolata si bomboane cu limita si sunt multumita ca nu am luat f multe kg pana acum
pupici la toate burticutele si cele ce asteapta samburei in pantecele lor

"Cand traiesti cu Dumnezeu gasesti fericire si in nenorocire"-Sfantul Tihon Zadon
28+ - Maria-Emilia
http://community.webshots.com/album/575239850kJqaRO
*mamica unui fluturas*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinutzza_87 spune:

Doamne ce bine ar fi sa se adeverasca chestia cu acru si dulce, noi ne dorim foarte mult un baietel, si daca ne-am lua dupa pofte asta ar iesi, asi manca muraturi in special gogonele intr-una ,si fructe cat mai acre cum ar fi portocale care inainte mancam una p an ;)), kiwi, si struguri. Inainte sa fiu insarcinata eram topita dupa dulcuri zilnic trebuia sa mananc ceva dulce am doar daca miros ceva imi vne sa vomit.....e bine cel putin nu mai ma ingras si de la dulce
;))

14+

link=http://www.TickerFactory.com/]
[image noborder]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;15;19/st/20100618/dt/7/k/e191/preg.png[/image]
[/link]

Mergi la inceput