Poftele in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Pofte ... inca nu am avut (poate doar pofta de lamaie, cand imi e greata, dar cred ca e mai mult o nevoie decat o pofta). Eu sunt (eram...) o mare amatoare de ciocolata, dar nu am mai pus gura pe ea de multe saptamani (chiar dinainte de a afla ca sunt insarcinata).
Sotul e tare haios, ma tot intreaba cand zic ca as manca ceva "ti-e pofta?", dar mie nu mi-e neaparat pofta, m-as putea lipsi de mancarea aia. La mine lista e mai larga cu ce nu as manca, dar cred ca se datoreaza greturilor: carne tocata, grasime... mancare gatita cat mai putina, si prefer fierturile, in schimb mananc orice legume sau frucea crude,si lactate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Eu nu am avut niciunfel de pofte, cu toate ca sunt destul de pofticioasa de felul meu. Ba nici pofta de mancare nu prea am avut

Ema de 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruta1 spune:

eu de fel nu sunt pofticioasa, si nici in sarcina n-am fost, decat o singura data, cand as fi mancat o prajitura cu ciocolata si frisca, de-mi ploua in gura! nu-mi venea sa cred ca mi se intampla mie! :-)bineinteles ca am primit-o si-am mancat-o toata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MayaSorina spune:

Hello,

Eu pot sa spun ca am fost un caz fericit. Nu mi-a fost rau si am putut sa mananc ce am poftit. Despre "craving" nu pot sa spun ca am suferit, dar am mancat multe fructe pentru ca stiu ca fac pielea bebelusului frumoasa si pe langa asta imi plac. Suc de lamaie sau suc de portocale cu kiwi facut l.a blender

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonaa93 spune:

Sunt la prima sarcina, 8 luni am acum si trebuie sa va spun ca pe tot parcursul sarcinii am poftit numai la lucruri nesanatoase. Mai ales in primele luni: chips-uri (doar cu sare) si cartofi prajiti... imi sclipeau ochii. Iar la dulciuri nu mai spun, daca nu mancam ciocolata pur si simplu imi nevea sa plang :)) Pe parcurs am inceput sa o las mai moale cu chipsurile dar nici acum nu pot renunta la cartofii prajiti.
Muraturile sunt iar ceva ce nu pot refuza si portocalele [daca simt miros de portocale si nu primesc in vine sa lsin :)) ]. In rest, nu prea am avut cine stie ce pofte si am putut sa mananc absolut orice mancare. Oricum, eu am fost o fire pofticioasa inca dinainte sa fiu insarcinata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chicu09 spune:

Buna fetelor .Cred ca asta e un subiect foarte delicat...numai ce citesti si iti vin alte si alte pofte . Eu cu acest prichindel ma topeam dupa (si n-as refuza nici acum) inghetata,ciocolata,cafea..si tot ce se poate numi dulce. Nu exagerez,bineinteles dar le pofteam. Acum mananc fructe zilnic si nu pentru ca mi-ar sta in fire, ci din cauza LUI
Va pup si pofta buna va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Eu in timpul sarcinii au poftit doar la bomboane fondante,aici unde sunt nu se gasesc,dar cand am venit in tara mi-am cumparat imediat.
Cafea nici nu am mai putut sa beau,eu care beam cafea zilnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laylaleyla spune:

buna,sunt noua aici,sunt in a 24 saptamana si o sa am o fetita.
cred ca asta cu dulce si acru e adevarat eu am mancat foarte mult dulce pana acum si o sa am fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliamed spune:

.SI eu la primul copil mancam castraveti murati acri. Asta fiind acum 6 ani si a iesit un baietel .acum sunt insarcinata in 28 de saptamani si poftesc la dulciuri.desi la eco a zis ca pare a fi tot baietel.sa speram ca sa inselat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliamed spune:

Daca la eco 18 saptamani a zis ca e baiat sigur .nu sa inselat.eu vreau fetita am un baietel de 6 ani

Mergi la inceput