Poftele in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns janinaalex spune:

Buna viitoare mamici...sunt noua pe site...ma prezint cu o sarcina de 7 saptamani.Eu sunt o pofticioasa din fire,dar acum pot sa zic ca as manca orice,tare imi este teama sa nu ma ingras...dar nu ma pot abtine;nu manank mult cat sa imi fac pofta si atat...
Sper sa fie bine si sa trec repede de perioada aceasta cu poftele.
Va sarut pe toate si o sarcina usoara va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

Citat:
citat din mesajul lui janinaalex

Buna viitoare mamici...sunt noua pe site...ma prezint cu o sarcina de 7 saptamani.Eu sunt o pofticioasa din fire,dar acum pot sa zic ca as manca orice,tare imi este teama sa nu ma ingras...dar nu ma pot abtine;nu manank mult cat sa imi fac pofta si atat...
Sper sa fie bine si sa trec repede de perioada aceasta cu poftele.
Va sarut pe toate si o sarcina usoara va doresc!



pe parcurs ce trece timpul o sa vezi k silueta ramane pe locul 2, cel mai important o sa fie faptul k bebe sa creasca si sa fie sanatos!

kmy 28+ IUSTIN-GEORGE
DPN 18.04.2011
(12.04.2011 dupa morfologia fetala semII)
Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maia123 spune:

Fetelor, pofetele mele din sarcina sunt mai mult decat curioase: am posfta sa miros si sa gust var de pe pereti (nu lavabila!!) si sa gust de asemenea creta. Stiu, e nefiresc, pare lipsa de calciu, dar analizele sunt ok. E ingrozitor, ca suint pofte necomestibile. Ma rog ca dupa ce nasc sa nu mai poftesc la asa ceva, ca e f greu sa treci prin asa stari....
Asadar, daca aveti pofte culinare, sunteti fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Eu pana acum, (am aproape 33 saptamani de sarcina) nu am avut nici o pofta. Am in continuare o pasiune pentru dulciuri insa mancam dulce si inainte de sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorutzaddd spune:

e tare ciudata sarcina cand ai pofte.
la inceputprimele 2 luni mancam grefuit. unu intreg o data. mama da acru era. eu n-am mancat in viata mea inainte grefuit
apoi au fost portocalele
apoi a fost crema de zahar ars. mancam in fiecare zi si numai dinaia puteam manca dimineata
apoi a fost lasagna
astea nu le mai pot manca acuma. mi se face rau numai daca ma gandesc.
apoi au fost mirosurile la parfumuri. iubeam toate parfumurile NOI. bineinteles ca a fost Craciunul si am cumparat parfumuri dar care sunt puse pe HOLD pentru ca acuma nu mai imi place mirosul lor
in rest cu parfumurile vechi nu am nici o problema

apoi a fost perioada a doua cand mancam o saptamana acelasi fel de mancare sau cateva zile
de exemplu salata de rosii cu ceapa si ulei
sau sandwici facut la aparat/Toast cred ca-i zice- cu branza topita salam si rosii
sau cartofi pai cu o groaza de mujdei

acum sunt in perioada cornurilor 7Days, biscuitilor digestivi,compotului de piersici, si clatitelor
si ardei iute

astea predomina.. deci numai prostii
ahh, si visez noaptea la Coca Cola. mai beau unpic ca simt ca nu mai pot. stiu ca nu e bun, stiu
si printre astea mai incerc sa mananc si ceva sanatos

si am luat multe kg din cauza acestor pofte... vreo 8 in 20 de saptamani

referitor la sexu lu bebe, dupa toate calendarele, calculele etc, trebuia sa am fetita dar ecografia zice ca e baiat..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giulia_S spune:

draga dorutzaddd, eu am 27 de saptamani, dar pot sa spun ca pofta de sandwichuri si de salate este similara Si eu am pofte pe perioade: daca pe la 6-7 saptamani muream dupa o cafea, inchipuie-ti ca pe la 8-9 saptamani nu mai putea suporta mirosul, aproape ca simteam pe cineva de la cativa metri daca a baut cafea. Inainte sa raman gravida, cam cu aproape un an ianite, m-am lasat de fumat dupa 10 ani. Incepusem sa visez intr-o perioada numai tigari, sa adulmec mirosul si sa imi placa sa stau pe langa fumatori. Acum nu-l mai suport. Acum imi place grozav mirosul de castraveti si mi-e pofta de shaworma si ciocolata cu alune de pamant. Cam grav, nu? Cred ca poftele sunt asociate totusi cu niste nevoi fizice sau psihologice (ma gandesc ca de tigarile pe care visam nu as vi zvut niciodata nevoi, fiziologic vorbind).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorutzaddd spune:

asa e cu poftele..
nu cred ca patesti mare lucru daca nu mananci atunci ce-ti trebuie, dar eu sincer numai la respectivul aliment ma gandesc, si imi simt saliva in gura, iar a doua zi dimineata tot cu gandul la respectivul aliment. deci nu prea scapi...

si eu m-am lasat de 1 an jumate de tigari dupa ce am fumat tot asa 9-10 ani. nu am pofta de ele ca norocul.
dar in schimb am pofta de Coca -Cola de care nu am reusit sa ma las

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giulia_S spune:

draga dorutzaddd, cred ca ai dreptate in legatura cu faptul ca nu ti se poate intampla nimic daca nu mananci ce iti pofteste inimioara, mai ales daca este nesanatos, dulce in exces si alte alea care contribuie la formarea "depozitelor" adipoase nedorite in timpul sarcinii.
Dar imi amintesc de faptul ca bunica mea imi povestea ca, inainte sa o nasca pe mama, i s-a facut o pofta de paine proaspata care i-a declansat travaliul - vorbim de anii 1953, cad totul era rationalizat, painea era la cartela iar brutariile miroseau a coca proaspata de te facea sa-ti fie pofta chiar daca erai satul. Dar tot ce-mi povestea ea venea pe un fond de interdictii sociale si de criza generala de refacere, cand reminescentele celui de-al doilea razboi mondial inca erau resimtite de populatie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_k spune:

eu am o singura problema,dupa ce mananc un lucru la care poftesc,mi se face rau si nu stiu de ce,ca nu mananc in cantitati mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cereline spune:

Singura mea pofta este de pepene,dar dupa ce l mananc il vomit!Noaptea visez numai pepeni,dar ma abtin ca ce sa fac,m am saturat sa l tot dau afara! 30+ Maya-MariaAMR 8-10 saptamani!!!

Mergi la inceput