Poftele in timpul sarcinii

Poftele in timpul sarcinii | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Nu se stie precis de ce unele femei insarcinate poftesc la muraturi si inghetata, sau la alte combinatii ciudate de alimente. Exista numeroase teorii despre poftele din timpul sarcinii, insa a fost dificila evidentierea unui motiv clar, biologic sau fiziologic al poftelor. Medicii sunt in general de acord ca poftele din timpul sarcinii sunt foarte normale, iar in afara faptului in care poftiti la ceva nesanatos, satisfacerea poftei este probabil cea mai buna idee. www.desprecopii.com/info.asp?id=1780" target="_blank">Iata sfatul de la Desprecopii.

Ce pofte speciale ati avut voi, gravidutelor - pana acum?



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

La prima sarcina nu am avut nici o ,,pofta ,, , nici nu am stiut ca sunt insarcinata , dar acum la a 2 a sarcina - sunt in 34 de sapt - am avut toata perioada sarcinii pofte , in special la muraturi si fructe , eu care nu mancam un mar pe luna . Dar voi mamici la ce ati poftit ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katyuscha21 spune:

eu la prima sarcina am avut odata pofta de inghetata si nu oarecare incghetata aveam un anumit fel si ii zic lui barbatumiu sa mergem sa cumparam sa nu mai pot si ma duc ceva drum pe jos ajung la magazin cumparam inghetata si ghici ce nu am mancat inghetata ci am doar mirosito si sotul cand avuzut ce fac azis: doar pt atat mai adus pana aci numai ca sa cumperi inghetata si sa o mirosi? ce sa ma enervat atunci mama mama.iar la adoua ce am avut a fost pofta de frisca era vreo 9 seara ca eu vreau frisca unde sa se duca sotul dupa frisca si mia gasit dar mia cumparat 2 tuburi sa fie sigur ca nu il mai trimit inca odata.


cam astae au fost la mine dar stati ca inca nu sa terminat sarcinamai am sal zapacesc pe sot

Mami de baietel dulce ANDREI 2 ANI SI 9 LUNI (26.09.2006)
17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona9999 spune:

am citit tot aici pe forumuri ca daca pofteset sau mananca muraturi mai mult at va fi baiat, iar daca pofteste sau mananca mai mult dulciuri e fata. Eu sunt, dar dintotdeauna am fost mai mult cu muraturile. si ioata ca asteptam un
asa ca la mine s-a potrivit interpretarea poftelor.......

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genie79 spune:

Si eu cand am fost gravidutza am mancat mai mult chestii sarate decat dulci si a iesit baietel.
O fii ceva adevar si in chestia asta babeasca!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelya_ spune:

Eu sunt in 7 saptamani insarcinata si nu mai suport dulciurile . As manca numai acrituri
Poate da Domnul si babele au dreptate si poate o sa am si eu un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katyuscha21 spune:

si eu cand am fost insarcinata cu Andrei mancam numai acrituri si acum mananc dar mai mananc si dulciuri si fructe care eu de frunte cand auzeam parca imi dadea cineva cu ceva in cap.

19+ si lumina ochilor mei ANDREI 2 ani si 9 luni 26.09.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

uite ca la mine nu s-au adeverit cele "babesti". eu pana pe la mijlocul sarcinii n-am avut nici un fel de pofte, insa pe la 18 - 20 de saptamani (nu mai stiu exact) m-a apucat o pofta nebuna de sirop de zmeura (din acela facut acasa si care apropo - e dulce) cu apa minerala sau sifon. umbla toata familia (sot, mama, soacra, prietena, matusa) sa caute pe la cunostinte siropul buclucas, ca eu nu mai puteam, vroiam doar sirop, sirop, sirop. nici pana atunci si nici de atunci nu mai vreau, insa atunci eram innebunita, nici nu stiu de unde mi-a venit acea pofta si iata ca am doi nazdravani de baietei care peste cateva zile fac 5 luni fix.

tuturor

Eni de Raymond si Roland (01.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Eu cu poftele am cam aceeasi teorie ca in articol, adica organismul tau sau/si al copilului "cere" anumiti nutrienti, care se gasesc cu predilectie in anumite alimente.

De ex, la prima sarcina - primele zile de sarcina (nici nu stiam ca sunt insarcinata) mi-a fost o pofta nebuna de prajiturile unei vecine, care facuse de ziua ei si ma servise. In alta zi, trecand prin marchet, i-am spus sotzului sa cumparam crenwursti (el a facut niste ochi mari, stiind ca eu nu voiam niciodata crenvwursti...). Dar pe parcurs am constatat ca poftele imi vin pe fondul "foamei" momentane de anumite alimente.
De ex, daca mancam ceva cu carne inainte de a pleca la cumparaturi, nu-mi mai era pofta de cernwursti sau de parizer in market.
daca mancam mai des cate ceva dulce acasa, nu mai pofteam sa innebunesc la prajiturile vecinei sau la alte chestii dulci pe care le vedeam/miroseam.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

deocamdata nu prea am avut pofte, doar de muraturi (castraveti murati) dar rar. la mine nu s-au adeverit fazele cu dulce/acru, pt. ca mai degraba mananc acrituri si se pare ca vom avea fetita.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_s spune:

nici eu nu cred in mitul acesta cu dulce - fata si acru - baiat. depinde de organism. si ca tot suntem la capitolul pofte, pe perioda sarcinii, ce sa va spun, as manca usturoi cu orice!!! si eu care nu ma atingeam de usturoi pana acum de nici o culoare. de fapt asta m-a si pus pe ganduri, am poftit la frati-miu la usturoi, si am zis, hopa ... nu e de gluma, trebuie sa imi fac un test rapid, desi mai aveam vreo 2 zile pana la CM. si a fost cu nococ!

va poop si bblusi sanatosi!

Mergi la inceput