Mamici de zmeurici de iulie-august 2009 (53)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Adriana stiu si eu de baile calde, ca provoaca travaliul. acum sper sa nu o fi comis, apa nu a fost chiar calda. Nu mai fac altele...cred ca e ultima pana la venirea bebeului.
si eu am caruciorul si scoica de spalat. poate reusim sambata daca o fi vreme buna.
Ema, Nour bine ati revenit.
Nour nasol cu dintii, va trece si perioada asta, urmeaza altele.
Ciudata traditie acolo, dar tot e bine ca nu-ti vin acasa, la spital poate nu stau asa de mult.

va, pe maine.

_
Gio33+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Multumesc fetelor!! Sunteti dragute, sa avem toate parte de zmeurici sanatoase si frumoase!

Noi am sarbatorit in familie, dar sambata o luam de la capat, cu niste prieteni. Voiau sa faca Baby Shower weekendul asta, am zis ca nu, asta e al meu, celalalt al bblinei .

Subscriu, nu am nici bagaj de spital, de fapt nici lucrurile cumparate toate, cand le citesc de pe listuta mi se pare, eh, big deal, dar practic nu am decat o camasa si vro 2 chiloti. De fapt si camera e inca in varuiala, sotul ca cica sa schimbam culoarea, era somon, acuma n-am idee ce-o sa fie.

In schimb ma laud.... am facut prmul set de cearsaf si "paturica" pt bebelina!!!! Nu e nimik deosebit, dar pentru mine, wow, prima data cand apas pe pedala de la masina, si merge! Cand ma gandesc ca mi-au trebut pest 4 ore sa pun atza pe bobina si apoi sa invart atza aia pe acolo, si acuma in 5 minute de gata!! Of, asa e cu invataceii... dar cum zicea intr-un film "the journey is more important than the destination", eh? Cred ca asa o sa fie si cu bbii, se mai invata din mers, din incercare si eroare.

Am vazut despre Infacol, mai exact despre substanta activa, simeticona, tocmai citisem despre asta in cartea aia www.youtube.com/watch?v=eFBhiQ07jO4" target="_blank">The Happiest Baby on the Block (foarte faina de altfel), si zicea ca gazele nu sunt o cauza dovedita a colicilor. Medicamentul asta e un fel de Maalox cum luam noi, n-o fi rau (macar atat!) dar nici ca e exact ce are nevoie bb. Oricum si de la voi si de pe alte site-uri am auzit ca de multe ori functioneaza.

Wow, www.youtube.com/watch?v=WkR_e1L6zxI&feature=quicklist" target="_blank">cum se calmeaza un bb!!! Pare trucat, asa i-a mers tipului. Si by the way, tatii sunt, se pare, mai buni la linistit copii mici decat mamele, cica: infasatul o fac cu o mai mare fermitate, "sh"-ul mai puternic si leganatul PE O PARTE (pe spate doar pt dormit) ii calmeaza mai repede. Tre' sa ii instruim, daca asa zice la carte...

33+ Daria Alessia


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nour spune:

Am schimbat si eu semnatura... ramasesem in urma de tot.

GIOVA tocmai asta zic ca e nasoala perioada asta si nu stiu cum o sa fie cand o sa se trezeasca si pitika si bebe in acelasi timp. Nu ma prea bazez pe sotz ca are un somn de poti sa ii pun pe amandoi la ureche sa ii planga si nici macar sa se intoarca de pe o parte pe alta nu ar face. Are un somn atat de adanc. Ma rog doar ca bebe mic sa aiba somnul lui taica-su ca in felul asta m-as descurca.

Of, si ce traditie... ca trebuiesc pregatiri mari pt petrecerea asta. De parca as face nunta iar... mai bine zis, un fel de botez la locul faptei. Am comandat mancare, bautura racoritoare, aranjamente florale pt salon, cadouri de dat la invitati (un fel de amintiri de la nasterea bebelului), hainele, etc etc... Mai multa bataie de cap toata chestia asta decat bagajul de spital. Daca va arat poze de la nasterea fetitei sa vedeti ce bagaj de spital am avut... o sa radeti de mine bine de tot. Mama radea de mine ca imi pierd avionul daca nu ma grabesc ca la cate bagaje am nu ma duc la spital cu siguranta.


EMA te pupacesc si pe burtika dar ii trimit un pupacioi maaaaare lui MILAN. Intelege ceva despre venirea fratiorului? Noi suntem amandoua cu DPN in aceeasi zi...


PS: Imi poate trimite si mie cineva datele de la contul comun?! Va trimitem si noi doua trei poze mai actualizate... ca la webshots nu am mai adaugat de nu stiu cand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nour spune:

MOTANA cu intarziere urez si eu LMA! Sa fi fericita si sa ai parte de un bebe sanatos si papacios si daca se poate fara colici.
Daca nu ma insel eu.. parca tu ziceai ca te apuci de facut un sling nu?! Ai reusit in final? Sper sa nu gresesc... daca da, imi cer scuze dinainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica2008 spune:

fetelor am mancat de am spart azi dar e bine ca la kg stau la fel creaca nu o sa depasesc 10 kg plus pana nasc.bebe al meu e mai linistiit creca e suparat ca nu e tasu acasa,mereu face asa cand pleaca si cand vine inapoi si ii aude glasul se misca intruna.eu am o presimtire ca o sa nasc pe la sf luni,acuma cum o vrea bebe sanatosi sa fim amandoi ca pregatiti suntem de mult
scriu si eu mai mult azi ca daca nu maine seara cand intru iar gasesc capitol nou
va pupic noapte buna burtici daca mai reusiti sa dormiti ca eu mai am un pic si dorm in fotoliu



monica mamica in devenire+35denis stefan
doamne ajutane sa avem bebici sanatosi
amr 5 sap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Nour, merci de urari. Da, eu ziceam ca fac sling, am materialul luat (un in vernil, f. putin elastic), faza e ca imi imaginam ca nu e big deal cu masina de cusut, si adevarul e ca nu e chiar asa complicat, insa ai nevoie de putina practica la inceput. De aia inca mai exersez cu paturici, bavetici, asternuturi micute si abia apoi ma arunc la sling. Nu vreau sa stric materialul din start, plus ca am nevoie de inele de alea mari, dar din aluminiu as vrea, am gasit dar din fier creka, is cam grele. Si o sa iau si material pt. wrap, un fel de jersey, care se ruleaza singur la capete, nu tre' sa ii mai fac nimik, sa il cos.

Am auzit si aici ceva de genul... cine vine la spital sa vada pe bb tre sa ii dai asa un cadouas ... yo m-am zburlit imediat.. io sa dau, sa sa primesc? haha! Dar cred ca face soacra ceva gen ciocolatele si dulciuri asa in pungulite sau cosulete, oricum nu am multi care sa ma viziteze.

Adriana, tu tot te plangeai de kg in plus parca, abia am vazut o poza in albumul nostru, tin sa zic ca nu ti se vad aproape delooooc!!!! Stai linistita, ca esti super asa. Din cate vad eu, cine a luat mai mult de la inceput s-a mai potolit, eu, care pana in luna a 7-a nu luasem nici 4 kg, vreau sa va zic ca de atunci... , deja aveam 10 peste acu vreo 2 saptamani, nu mai am chef sa ma cantaresc, of! Deci totul pe ultima suta de metri, mmm nasol!

33+ Daria Alessia


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matcha-oana spune:

buna dimineata!
ieri am fost la spital,ne-a aratat camera unde se naste,si ne-a povestit despre toate risuriile ce pot intervenii inainte ,si dupa nastere!m-au cam speriat ,dar sa speram ca Dumnezeu ne ajuta sa trecem cu bine peste toate!
ceea ce m-a mirat este ca nu s-a spus nimic de epidurala,in romania se face,nu?aici nu se face,te lasa sa te chinui te pune sa te plimbi pe coridoare pana te dilatezi!ce frica am,deci e clar o sa am o nastere grea!
ne-a vorbit despre bagajul ce trebuie facut pt spital si am ramas uimita cand s-a spus ca tampoane foarte groase si normale,sampon, sapun,pasta de dinti ,noste servetele umede,dezinfenctant si prosop sunt pregatite cadou de la spital.aaa si pampers pt bebe deasemenea.
ce bine am scapat de unele griji ,eu ar trebui sa imi aduc doar pijamale,sutien,papuci si centura care se pune dupa ce nasti pt retragerea oaselor.
nu stiu daca voua v-a spus ceva de genul,binenteles ca eu nu stiam ca atunci cand ti se rupe apa,sa nu faci baie ,ca e riscul mare de a intra microbi la bebe,deasemenea si sexul in ultima perioada a sarcinii!
Doamne ajuta sa nastem toate cu bine ,fara probleme,caci la cate am auzit
va pup pe toate burticiile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coccorina spune:

Neatza si de la noi. O ?
Eu am niste randunici care isi fac un cuib abia acum!!??, si fac asa o galagie...de numa. Mai am un cuib la alta camera, dar ele si l-au facut de multisor, deja cred ca "clocesc". Mi's asa de dragi, le astept in fiecare an, asta e al doilea de cand vin la noi. Anul trecut cand au venit ceva bun s-a intamplat, si anume EU , anul asta ce o mai fi? cred ca vine mea sanatoasa si papacioasa.
Doamne fetelor, ma ia cu emotii de la stomac la gandul ca mai e asa putin si nu mai avem timp de noi, gata!!! pentru bebici numa. Apropos de emoticonu asta "" - asa de tare imi place din cauza ca bebeii mi-s foarte dragi cand sug bibe sau suzi, ca dau asa din barbita si cu guritza aia mica a lor si ochii mari..........UFFFFFF imi vine sa-i mannanc.
Tati- adica sotul - spune ca o sa fiu superr dragastoasa si o sa sufoc bebitza. Ci ci daca...eu o iuby deja...
Poopici, mai ne scriem maine ca azi am primul examen.

Viitoare Mami superr fericita! 32+ Isabelle
AMR 7 SAPTAMANI Bebelina in buritk Zambeste, viata e frumoasa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Neata!!!Multumim pt. cafea!Raportez si eu de cateva zile contractii nedureroase (sau ce o fii ele)...Adriana,imi pare rau ca te doare asa de tare spatele,am si eu niste dureri...phiiiiiiiiiii.....iar ieri seara simteam cum mi se dilata oasele bazinului,ma dureau toti muschii de la brau in jos,noroc ca nu a fost caldura si am adormit relativ repede.....Ma mai mandresc cu 19 kg luate in plus,atatea am avut cand am nascut-o pe TimeaSper sa nu ma mai ingras,chit ca pofta de mancare amPooh,mami de Timea(15.06.05) si 36+AMR 4 Sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Aaaa,si am 36 de saptamani,am intrat in a 37-a....asta inseamna ca sunt in luna a noua?Pooh,mami de Timea(15.06.05) si 36+AMR 4 Sapt.

Mergi la inceput