nasa la catolici

nasa la catolici | Autor: magdalena67

Link direct la acest mesaj

buna, as vrea sa stiu si eu daca am putea cununa o familie mixta in care baiatul este catolic si fata ortodoxa, noi fiind ortodoxi?
daca se poate, care ar fi indatoririle noastre ca nasi, care ar fi obiceiurile ?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

Din cate am cautat eu si am citit eu pe net se poate sa ii cununati pe cei doi. Sunt foarte multe cazuri de casatorii mixte si cu nasi de alta confesiune.

Despre obiceiurile lor am citit ca la ceremonia catolica totul se invarte in jurul mirilor (ei isi rostesc juramintele, ei isi pun verighetele pe deget) nasii au mai mult rol de martori. Problema e la botezul de copii, acolo nasii musai sa fie catolici, deoarece ei sunt garantul credintei, si atunci trebuie sa fie catolici, ca aia e religia in care se boteaza.

Bineinteles ca in biserica intrarea se poate face in diferite feluri, nu obligatoriu ca la ortodocsi - mirii cu nasii. Pot intra nuntasii, apoi mirele insoti de mama sau de sora sau de domnisoara de onoare si la final, mireasa, singura sau insotita de tata sau de frate. Nasii nu sunt obliogati sa aiba lumanari - o fac doar daca vor.
Ei au obligatorie si un soi de pregatire teoretica cu preotul care va oficia slujba, inainte cu ceva vreme de ceremonie. La fel e nevoie sa se spovedeasca neaparat inainte, deoarece la ei nu exista in timpul ceremoniei religioase chestia cu piscot si vin ca la ortodoxi, care sa subtituie impartasania.

La catolici nasii au mai mult rol de martori, nu au nici o obligatie religioasa sau ceva de facut, doar semneaza la finalul ceremoniei ca au fost martori la ce s-a intamplat

Sper sa aveti parte de o experienta frumoasa si sa iasa totul bine.


Cauta si pastreaza mereu o bucata de cer deasupra vietii tale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu vin sa contrazic doar faza cu nasii la botez: fi`mea e botezata catolic, dar are nasi ortodocsi.
Edit: cel mai bine sa vorbesti cu preotul, fiecare are stilul sau mai mult sau mai putin tolerant.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri, chiar ma bucur ca am sa ii pot cununa pe acesti copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

acum va rog frumos spuneti-mi, traditiile de la noi, precum turta miresei, lumanari, dezbracatul,luat mireasa de acasa, se respecta, sau sunt doar pentru ortodoxi?

Mergi la inceput