Gravidute si mamici de Constanta (56)

Gravidute si mamici de Constanta (56) | Autor: AngeliquedeS

Link direct la acest mesaj



Mamici si gravidute de Constanta

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20
21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33, 34, 35,36
37,38,39,40,41,42,43,44,45,46,47,48,49,50, 51, 52, 53, 54, 55

LISTUTA NOASTRA:

MAMICI :
Adryana_4u- Bianca
Abibrinza- Victor-Catalin si Mihai
A_deju- Eric
Andata - Octavian si Alexandra
Andicu- Filip Gabriel
AndreB-Matei
AngeliquedeS - Mihai Viktor alias Pupi
Bavi-
Bisous -Cristina si Victor
Calinclaudia - Clara Maria
Carmenita
Chryssy -Elif
Creem - Maria Sofia
Crisis81- Teodora
Dady68-Andreea si Bianca
DanaDumitru-Riana Maria
Dandusa- Crinuta si Radu Ioan
Daniela76 -Alexandra
Daria Ioana - Casandra si Darius Costin
Deiutz - Ana Ilinca
Denise1301 - Jasmin
Docdecap - Serban
Elena81 - Sebastian Alexandru
Ege - Arzu Ege si Efe
Elizz -
Eris - Iannis Cristian
Flisa - Luca Gabriel
Fiquelle - Sofia Mariasi....
Gabiu - Albert Mihai
Gabriela82
Ghibuadina - Alexia
Ina78 - Gabriel
Isidora - Isidora si Ioan
Ingerash M - Alin-Gabriel
Jojo_miha - Theodora Ioana
Jadesy - Cleopatra Lavinia
Lulu 77 - Luca Gabriel
Madaluta - Darius Cristian si Briana Amelia
Maia37 - Andra si Vlad Constantin
Mamacita - Alexandru si Anabella
Mary_lou - Patrick Andrei
Mav - Sebastian si Antonio-Gabriel
Menuet - Ana Maria
Mirela79 - Maria
Mokika - Crina si Theodor
Mocutza -Andreea Alessia
Mymy -
Myral - Isabela si Elisa
Nastasie - Razvan Mihai
Ontica Camelia - Alexandra Elena si Teodora Lucia
Pisikuta - Lola
Ralina - Ioana Teodora
Roxanalucia - Victor
Roxx - Luca Teodor
Roxi79ro- Patris Daciana
Simonasima- Sara Gabriela
Teano -
Tinna S - Andrei si Alexandru Luca
Umfatel-Andreea Elena si Paul Mihai
Ylilimic -
Yannia - Alessandra



GRAVIDUTE :


Andata
criss 2081
cami_antonia
Esma_angel
Fareselena
Inlaura
Jojo
Larisel
Mano
Selen80
Supermami22




ZILE DE NASTERE:


Ianuarie
1-Andrei (Tinna)
6-Casandra (Daria Ioana)
6- Elif (Chryssy)
10 - Andata
15-Serban(Docdecap)
17-Ianis-Cristian(Eris)
21- Cleopatra Lavinia (Jadesy)

Februarie
1-Yannia
2-Bianca(Adryana4u)
4-Sebi(Mav)
14-Bianca(Dady68)
14-Luca (Tinna)
23-Alexia(Ghibuadina)
23-Ioan(Isidora)
26-Camelia Ontica
27-Alexandra-Elena(onticacamelia)
29-Vlad Constantin (Maia37)

Martie
1-Mamacita
12-Theodor-Ioan
16-Fisun (ege)
16-Victor (Roxanalucia)
20-A_deju
22-Gibuadina
23-Eris

Aprilie
3-Andreea_Elena( Umflatel)
11-Alessandra(Yannia)
11-Gabriel(Ina)
22-Victor( Abibrinza)
23-Teodora (Crisis81)
25-Alexandru (Mamacita)
25-Docdecap
26-Ana-Maria (Menuet)
27-Ina

Mai
1-Lulu
5-Mihai(Abibrinza)
8-Briana-Amelia (Madaluta)
8-Crisis81
10-Ralina
12-Daria Ioana
14-Darius-Costin (Daria Ioana)
16-Bogdanel (Ellen79i)

Iunie
5 -Madaluta
12-Angelique
20-Irina81
27-Filip (Andicu)

Iulie
11-Menuet
14-Mav
20-Criss 2081
22-Anabela(Mamacita)
23-Isidora
23-Simonasima
24-Maria(Mirela79)
27-Andreea Alesia (Mocutza)
30-AndreB
31-Roxanalucia

August
2-Alin-Gabriel(Ingerash)
5-Teodora-Lucia(oticacamelia)
8-Alexandru-Nicolas(Fiquelle)
9-Roxx
12-Crina (Mokika)
12-Sofia Maria(Fiquelle)
13-Dodo_pui
20-Luca (Lulu)
23-dady68
24-Andicu
26-Alexandra (Andata)
27-Dandusa
28-Theodor ( Mokika)

Septembrie
1-Matei-Cristian(irina81)
2-Sara Gabriela (Simonasima)
4-Adryana_4u
6-Mirela79
9-Abibrinza
11-Octavian (Andata)
14-Andreea(Dady68)
16-Mocutza
25-Paul Mihai(Umflatel)
29-Teodora (Jojo_miha)
30-Ege (ege)

Octombrie
5-Riana Maria(DanaDumitru)
6-Esma(Esma Angel)
11-Isidora(Isidora)
16-Efe (ege)
24-Creem
24-Selen80
27-Antonio-Gabriel(Mav)
29-Bogdan(Dodo_pui)
31-Radu Ioan(Dandusa)

Noiembrie
1- Crinuta(Dandusa)
1- Razvan(Nastasie)
2-Adriana(Nastasie)
5- Matei(AndreB)
7- Maria-Sofia(Creem)
13-Ingerash
16-Mokika
16-Umflatel
20-Nur(Esma Angel)
24-Jojo_Miha


Decembrie
4 -Ioana Teodora (Ralina)
5 -Luca(Roxx)
14-Darius-Cristian (Madaluta)
15 Eric(A_deju)
25-Tinna
28-Viktor (Angelique)


LINKURI UTILE

REMEDII HOMEOPATICE 1, 2,
How to brest feed, Calculul datei nasterii,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe,
www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere,
www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina - saptamana cu saptamana
Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere
www.netmedic.ro/ghid-prim-ajutor/capitolul-v#obstructia-cai-aeriene-copil" target="_blank">Ghid de prim ajutor -BLS LA COPIL- Obstructia caii aeriene la copil

MEDICI SI ANALIZE IN CONSTANTA




________________________

Angelique, mami de Pupi (28.12.2007)
Inimioara mea
zicolorata

Sa-l ajutam pe Mihaita
Bazar pentru Mihaita

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Sa ne poarte noroc!

Citat:
citat din mesajul lui babyyy
Fetelor va rog frumos ma ajutati si pe mine cu niste informatii:
Doctorul Rusa Ionut mai da consultatii la vechiul cabinet pe Ieremia Grigorescu?
Ce program are si cat mai este consultatia?
Va pup si multa sanatate,sarcina usoara!


Babyyy, personal nu stiu nimic, insa mai ai putina rabdare sa intre mai multe fete, care poate au mai mers pe la Rusa, imi pare rau. La telefon nu poti afla info?

Asa este, aveti dreptate cu incurajarile voastre, vorba lui Cristi, ar trebui sa nu mai fiu asa dura cu mine, atata vreme cat e ceva ce se intampla frecvent si se poate intampla oricui.

Larisel, mi-ai dat o veste tare proasta si mie mi se parea logic sa fie asa adica suspendarea sa inceapa dupa trecerea celor 15 zile, dar fiindca nu mi-a spus politaiul nimic am sperat sa fie cum imi convine mie Evident ca acum am citit sa ma conving....

Adriana, da, tie tb sa iti multumim pt crema, e vorba de crema aceea buna pt iritatiile de la fundulet. Ma bucur nespus ca Bubu e mai bine. SI sa stii ca si al meu e in permanenta cu mana la "jucarie" nici nu asteapta bine sa ii dau pampersul jos, de cum il simte mai lejer, incepe sa se scociorasca pe acolo. SI se trage de ea de la 4 luni cu atata constiinciozitate de-mi vine rau cand il vad cum o intinde zici ca e elastic. Banuiesc insa ca dc l-ar durea s-ar opri.

Si Adina, da, i se scoala in clipa in care umbla la ea Oricum, e a lui, sa traga de ea cat vrea, si asta face parte din procesul de autocunoastere, cand se trage de ureche, de ex, toata lumea - Vaaai, cum se joaca cu urechea! - si cand se trage de putzica nimeni nu stie cum sa se arate mai oripilat. Asa se formeaza complexele si curiozitatea nesanatoasa. Strict parerea mea O sa uite de sportul asta, cel putin in public



Angelique, mami de Pupi (28.12.2007)
Inimioara mea
zicolorata

Sa-l ajutam pe Mihaita
Bazar pentru Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

angi,multumim de capitol nou!si sper ca stai mai bine cu moralul!
eu una sunt bucuroasa,azi sunt fericita...cel putin azi...mihaita,de fapt cazul lui mihaita,a fost preluat de o fundatie din bucuresti,M.A.M.E...si azi sun si intreb s eu de eventuale numere de teledon...surpriza..le aveau pregatite..efectiv nu mi-a venit sa cred,mai ales ca dej intrasem in panica,mai am bani strict pt 2 luni de terapie...iata numerel:
0 900 900 320-pt 10 euro
0 900 900 325-pt 5 euro
...
daca vreti si puteti,dati-le si voi mai departe...si va multumesc ca mi-ati fost si-mi sunteti alaturi!

P.S.am uitat ce era important,numerele sunt in reteaua romtelecom!

MIHAELA MAMI DE ANDREEA(03.04.1997)SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Despre noi,aici!
A&M


BAZARUL LUI MIHAITA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreB spune:

Bravo Mihaela! Cum sa nu, vom suna, mai incape vorba?


Adina, eu cred ca nu l-ai observat tu prea bine, e fiziologic sa li se scoale de mici bebelusi, sau poate ca e mai rezistent Ioan la aerul mai rece (fara pampers)?

Angie, continuand ce au zis fetele de un singur lucru imi pare chiar foarte rau pentru tine, ca s-a intamplat acum vara, cand ai fi putut iesi cu Pupicu la plimbare, la mare zilnic... Pacat... Dar veti gasi o solutie cat mai buna, ai sa vezi ca o sa fie bine...
cu toate ca nu-i momentul potrivit am si eu un pitic in creierel pentru tine care imi tot canta : rasaduri, rasaduri...? Le mai pastrez?

Doc, cum se mai simte Serbanu?







Mama lui dom' doctor (?) Matei (5 nov. 2007)

My new blog http://secundavietiimele.blogspot.com/

Matei la fotograf http://home-and-garden.webshots.com/slideshow/565482382Dpsuvf]


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

kris, la fel e si bubu, o trage de mama focului.eu il mai intreb pe ionut daca nu il doarecand trage de ea asa.ca deh, ei sunt baieti si ta-su stie mai bine ca mine.
ma bucur daca v-a ajutat crema.v-am zis ca eu am folosit-o la 2 saptamani cand avea carne vie.si am incercat toate cremele posibile de pe piata.si dupa ce m-am chinuit 2 saptamani mi-a dat dr preparatul asta sin in 3 zile facuse coaja.am zis ca nu e adevarat.va dati seama la 2 saptamani sa nu pui pampers la copil si numai pantalonasi.si spalat dupa fiecare pipi si caca.vai de viata mea cand imi aduc aminte.
imi pare inca o data rau pentru permis, dar vorba fetelor:bine ca ati scapat numai cu atat.la mine aici in intersectia e a 2 a oara intr-o luna cand se busesc astia.azi au fost implicate mai mult de 2 masini, cred ca vreo 4.nici una nu mai mergea si au trebuit tractate.

adriana&razvan-mihai 01.11.2004
varsta lui razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

salutare!

eu ii deschid hot-line lu' fi-miu, ca fierbinte tot este.
n-a mai sarit de 38.8, nu i-am mai dat nurofen sa nu ma mai sperii ca ieri, dar i-am dat algocalmin la temperatura mai sus mentionata si l-am lasat sa doarma si in tricou si saracu il cam luase cu frig... a iesit cu tat-su acum o ora l aplimbare, ca era ca leul in cusca, si acuma bantuie pe aici, nu mananca ciorba ca ii sta in gat, da' iaurt cu cereale pana la loc comanda daca se poate.

mai devreme am pus mana pe el si incepuse iara sa friga, l-am lasat pe tat-su ca eu sunt nauca de nesomn si mai am si treaba, bine macar ca a venit Adi si ma bazez pe el.
later edit: retrag treaba cu ma bazez pe el, l-am lasat sa ii ia temperatura si sa ii puna un supozitor acum o ora si acum 10 minute imi vine la usa cu cupilu in brate ca nu stie sa puna supozitor (ha?) si ca nu i-a luat temperatura, care cupilu a sarit iara de 39, si anume 39,2. si a primit supozitorul direct din mama iubitoare a mamei, si a ramas sa primeasca lapticul din mana iubitoare a tatalui.
si sper sa nu mai faca iara febra noaptea asta, ca maine sigur bantui pe cineva...

arabela, aici se poate vorbi despre cuie din inima, daca vrei

va pup tare!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen79i spune:

Buna seara..

Ce fac mamicile?
Eu sunt plina de nervi...
Cine cunoaste o croitoreasa buna rog sa-mi dea si mie un pm cu date...multumesc anticipat...

sa va povestesc ce am patit azi...de imi venea sa omor pe cineva...
Am fost azi la insolito( spun si unde ca imi vine sa le pun o bomba)....si ajung eu cu nasa( sa-si faca rochia pt nunta) si cu domnisoara de onoare a carei rochie vroiam sa i-o fac acolo ......si dupa ce stam o ora si jum in cele din urma suntem bagate in seama...( mai fusesem in Aprilie si patroana ne-a zis sa venim dupa 15 Mai ca mai primesc materiale si dam atunci comanda) si cand colo...patroana plina de scarba ne zice ca nu mai primesc comenzi ca au prea mult de lucru.....asta ii spunea nasei..nasa...ca haideti ca va rugam...moment in care am vazut negru in fata ochilor...adica noi ne rugam...sa ne faca 2 rochii...si logic ca m-am certat cu "vaca"...le-am scos pe astea val-vartej din magazin...injurand logic...adica PE BANII MEI STATEAM SA MA ROG DE O NESARATA....NASA S-A SUP PUTIN CA EA VROIA ACOLO..CA LUCREAZA BINE.... i-am zis : " du-te tu ...noi cautam in alta parte...."
Am plecat PLINA DE NERVI...nu-mi venea sa cred...ajunsesem sa ne rugam sa ne faca 2 rochii asta dupa ce ea singura ne spusese sa venim atunci...pai asa se fac afacerile in ziua de azi? iti bati joc de clienti? ii tratezi in scarba ?
M-am calmat la un suc cu domnisoara mea...dar tot raman cu problema...trebuie sa-i fac rochita domnisoarei....
Deci..cine stie pe cineva HELP!!!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaAlex spune:

salut!...

angeliquedes ...dura lex, sed lex :( ...in fine, este neplacut ce ti s-a intamplat, dar ....daca nu reusesti nimic pentru a-ti salva permisul pe perioada verii, ma ofer ca atunci cand plec la plaja sau la joaca :)) cu copii, evident...sa va luam cu noi...si ma gandesc ca nu sunt singura...

isidora...stai linistita, nu toti micii barbatei ridica steagul de fiecare data cand ii dezbracam...pana la urma nici cei mari nu sunt intotdeauna in pozitie de atac:)...am avut aceiasi indoiala (cauza cred ca e comuna...primul nascut e fata, deci mai putine problemute la nivelul asta), asa ca am discutat si cu prietene-mamici de baieti si cu pediatra, care m-a linistit pe deplin...si cand am incetat sa mai pun intrebari si am tratat problema senin, hop a inceput sa se ridice:)), acum cateodata cand ma grabesc sa plecam si vreau sa termin repede cu imbracatul ...mai intarziem un picut pe acest motiv:))) ...si sa vezi distractie...el o trage, ti arata cu degetul si imi explica ...eu ma abtin sa rad...
Pe scurt, nu e cazul de ingrijorare, oricum nu indica in nici un sens performantele de mai tarziu :) ...asta e de la pediatru citire...am observat ca dupa 1 an jumatate se inalta mai des :))
p.s. trecem subiectul asta pe ordinea de zi de la proxima intalnire:))...e tare greu in scris...
am vazut o reclama tare de tot:)))acum la tv...are legatura cu subiectul pe undeva..."discutie intre doi barbati: ioane, tie tot 8 secunde iti ia ???...nu, mie 24 de secunde!!! si ridica o felie de paine unsa cu pateu :)))"reclama la pateu ardealul:))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen79i spune:

Angi scuze...acum am citit ce ai patit...imi pare asa rau ..dar o sa treaca...tinem pumnii pt examen si sa treaca mai repede timpul...

Din pacate nu prea mai apuc sa citesc...mai putin..toata ziua suntem plecati si seara abia apuc putin net si abia citesc cate putin.....sper sa ma linistesc dupa nunta, vine si sotul si cred ca o sa avem mai mult timp...

pupam fetele si strumfii...

PS. Cine ne poate ajuta cu rugamintea de mai sus...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

ellen,vrei musai sa faci rochiile,de ce nu cumparati?la diversitatea existenta cred ca puteti sa va asortati,ca banuiesc ca acesta este motivul...
Este in City un magazin,imi scapa acum numele,dar mi-amintesc eu,pe langa "Dl.Girafa" cu rochii faine;n-am intrat,am vazut site-ul si vitrina.Mai este vizavi de mine,pe Lahovari,un magazin italienesc(vorba vine,aduce o tipa din Italia la comanda),daca te intereseaza iti mai dau detalii.Samd,mai sunt optiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaAlex spune:

mamacita...vorbesti cred de magazinul "ardent" lipit de dl.girafa

Mergi la inceput