Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (08)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

Ayla, mamicile au in instinct sa nu se rastoarne peste bb. Acuma mai sunt si cateva exceptii dar extrem de rare.
Noi dormim cu bestiocul in pat de la 3 dimineata pana la 6. Si il punem intre noi doi si sam destul de lipiti de el si individul e tare fericit. Nu ni s-a intamplat sa ne rostogolim peste el. Inplus nu se poate sa doarma bestiocul mic fara bestiocul mare cu noi (care bestioc mare are 11 ani deja). Noroc ca ne-am exilat pisicile pe balcon ca nush unde mai incapeau(pt iubitorii de miorlaitoare: stati linishtiti ca balconul are 10 metri patrati aproape cat o camera si in plus nu bate soarele in el deloc toata ziua)
Intrebare pt fetele care dau formula la bbei: vreau sa iau cu mine (just in case) cand plec un bibe de laptic nan pt nou nascuti. Intrebarea mea e la modul urm: sa pun un bibe de apa plata dorma si sa pun amestecul cand e cazul? sau sa fac amestecul de acasa? Apa plata dorna sau apa de bblusi trebuie fiarta si racita pt formula sau nu? La fetita shtiu ca fierbeam apa orice se intampla dar cred ca exageram un pic cu sterilizarile pe vremea aia si cu calcatul si fiertul rufelor ei. Nu de alta dar nu si-a format imunitatea la timp si am tras-o destul de urat mai tarziu.
Bibe asta e lptic imi e necear destul de rar. Deobicei iau laptic muls de la mine pt cazurile cand ma deplasez mai mult de doua ore in oras. Numa ca mi sa intamplat ca haplea meu desi il alaptasem sanatos inainte sa plec sa-mi faca figura de vreo 2 ori sa bea si bibe si sa mai urle si ca nesimporcul dupaTre sa pun poze a vedeti ce straturi de sunculita a pus si ce gusita are

Mami de Damian Codrut Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Pisigri nu-ti mai fa atatea probleme. Chiar era un subiect despre bebe in avion. Zborul dureaza 2 ore jumate, timp in care Ilinca va dormi. In avion o ti in brate la tine, legata in centura ei, de centura ta, la decolare si aterizare, apoi o poti desface si sa o lasi sa doarma la voi in brate culcata. Din cauza presiunii si a zgomotului va dormi pe tot parcursul zborului. Cand va fi sa pleci iti mai dau si alte indicatii daca vrei. Oricum dureaza mai putin si e mai putin complicat decat cu masina. In septembrie e ok pt mers cu bebe in Turcia, in lunile de varf e crima si pedeapsa. La ei e foarte cald. Ai mai fost pana acum? Noi am renuntat la Turcia tocmai datorita temperaturilor, si Alex doar in august avea asa concediu lung.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lysbeth
Intrebarea mea e la modul urm: sa pun un bibe de apa plata dorma si sa pun amestecul cand e cazul? sau sa fac amestecul de acasa? Apa plata dorna sau apa de bblusi trebuie fiarta si racita pt formula sau nu?

Apa plata este microbilologic pura, nu se fierbe!
Apa de la robinet se fierbe si se foloseste in acea zi, prin fierbere se duistruce clorul care o protejeaza de inmultirea bacteriilor

Pt calatorii exista recipient de dozat lapte praf. Arata asa, pui acasa in el cate masuri dozatoare ii prepari la bebe, si dupa ce masori apa in biberon (sau o ai deja in bibe de acasa masurata), desfaci capacelul, plasezi palnia si torni laptele praf.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

Ayla multumesc. Asa ma gandeam si eu cu apa plata dar am zis sa intreb mamicile cu experienta la asta

Mami de Damian Codrut Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

lysbeth canuta de aceea cu masuri pt lapte praf exista si de la Avent. Noi am luat una, dar sa speram ca n-o sa trebuiasca sa o folosim curand.

Tu cum transportai cu tine lapticul muls? Caci si mie mi-ar conveni sa-i dau laptic din biberon decat sa ma apuc sa alaptez pe cine stie unde, dar am crezut ca se branzeste f repede. Cum poti sa-l transporti sa fie comestibil cat mai mult?

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Lisbeth eu nu fierb hainutele Luanei, le spal la 30 de grade dar le mai dau o tura de clatire. Alex si Clau fac iritatie de la orice dero daca nu sunt clatite bine si mi-a fost teama sa o testez pe Luana acum, fiind mica si cu pielea sensibila. Bine, lor nu le clatesc de doua ori, dar daca la bebelusi este recomandat asa, Luana avand risc de doua ori, si caz in familie, si fiind prematuir, asa am tot spalat.
Hainele le calca menajera intr-o zi a saptamanii, cam tot ce spal eu in saptamana aceea. La inceput nu am vrut sa calce ea hainutele Luanei, dar din cazua oboselii am acceptat. Nu le calca pe motiv de sterrilizare ci ca aspect. Nu vad de ce le-as steriliza, de vreme ce le pun dulap, pun mana pe ele, etc, odata spalate sunt curate, nu? Doar nu avem raie sa le sterilizam.
Biberoanele se sterilizeaza pt ca lapticul ramas poate crea probleme la burtica.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Mamici, pe caldurile astea pe la ce ora iesiti cu bebeii afara?

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

fetele, scriu telegrafic, ca am o pozitie tare ciudata.
Eu folosesc dozator de lapte praf cum a aratat Monica si termos de 500 ml.
Olga, biberonul cu laptele tau rece, de la frigi, il pui intr-o gentuta din aceea ce pastreaza temperatura (n-am poza la indemana dar caut) si cand iti trebuie, gasesti o toaleta, incalzesti biberonul sub jet de apa calda si gata.


8 saptamani si 5 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

fetele, scriu telegrafic, ca am o pozitie tare ciudata.
Eu folosesc dozator de lapte praf cum a aratat Monica si termos de 500 ml.
Olga, biberonul cu laptele tau rece, de la frigi, il pui intr-o gentuta din aceea ce pastreaza temperatura (n-am poza la indemana dar caut) si cand iti trebuie, gasesti o toaleta, incalzesti biberonul sub jet de apa calda si gata.


Keutu cheliutu 8 saptamani si 5 kg


Kea super Nu-mi trecea prin cap cum as putea incalzi biberonul. O sa caut o gentuta si o sa-i fac proba, sa vad cat se pastreaza lapticul.

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Olga, la orice bar, restaurant, terasa, etc, iti incalzesc apa sau laptele pt bibe. Claudiu a baut bibe pana la 3 ani si am ceva experienta.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput