Calendarul gradinarului vesel :-)) 8

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

olympia, ai mare dreptate si ai punctat f bine.In w-e am vorbit cu sotul ca ideal ar fi sa plantam pomii la 3 m de gard. Nu stiam ca exista o asemenea lege. referito la florile de langa casa, si sotul se temea ca nu e ok sa uzi temelia casei dar ca sugestie ar fi sa facem o mini-bordura lipita de casa si abia apoi sa fie stratul de flori. Acolo n-as pune flori cataratoare (zorelele le vreau pe gard) ci din astea cu bulbi gen lalele (cum am vazut la una din voi in poze), tufanele si ce-o mai fi. Dar spune-mi te rog, pomii se pot planta si in toamna sau doar anumite soiuri? Multumesc mult pt sfaturile cu planul, suna f bine.
ML, multumesc de incurajari, de data asta cred ca va fi mai greu, dar cu siguranta nu mai putin placut.
Tala, ce frumoasa trebuie sa fie gradina ta cu asemenea plante. Cum se cheama firma de la care vin baietii buzoieni? Succes la amenajari, sa va iasa cum doriti si sa scapati de pir! Crezica abundenta de pir era de la pamantul din fosa?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Aprilie-Mai 09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Liviana, eu n-am o gradina inceputa de la zero. Cele mai multe plante se datoreaza bunicului. Pentru el lupta cea mare a fost sa le prinda, estetic nu si-a facut vreun mare plan. Asa ca acum noi tot mutam si inmultim din ele. Pomii insa raman pe loc, aici nu prea e loc de razgandit si trebuie sa-ti spun ca nu-s prea fericita, ca trebuie sa-mi strecor legumele si florile printre ei, sa las loc sa ma cocot pe scara sa-i mai si culeg... Deci mare grija cum va desenati planul.
In privinta firmelor de amenajari, am vazut cam peste tot acelasi stil (pante facute cu rocarii, gazon, tuia sau alt conifer, putine flori)
Probabil asa se incadreaza intr-un pret acceptabil si o fi si mai comod de intretinut.
Daca as incepe acum gradina, eu as fi tare incantata sa aleg, sa imaginez diverse zone, insorite, colorate, altele mai umbroase,retrase, legate prin alei serpuite.
Miza e pe trandafiri, liliac, caprifoi, iasomie, bujori,plante odata puse cresc si te incanta cu parfumul lor, multi-multi ani. As avea o zona cu tufe (crini de-o zi, flox, in decorativ si printre ele as semana regina noptii, ochiul boului, gura leului, craite, tot felul de semintoase, in felul asta as avea o zona unde sa tot schimb culorile si miresmele)
Mi-ar place sa se catere spectaculos undeva pe o terasa o clematita sau floarea trompeta, trandafiri cataratori. Si pentru a separa zonele m-as folosi bordaje de buxus sau tuia.
In privinta pomilor, pot sa spun ca exact toamna si primavara se pun, deci faceti lista din timp

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Ibelciug nu ma gandeam ca pirul e din pamantul de la adancime (din contra, m-am bucurat ca acesta n-are samanta de buruiana) - dar prostia a fost ca nu m-am gandit sa curat buruienile inainte sa-l intind si poate nu trebuia sa-l imprastii prin curte pt ca este lutos.
Olympia, la planul de amenajare a curtii le-am spus celor de la firma cam ce-mi doresc in mare: flori tot timpul anului (inclusiv iarna ;)), parfum continuu (liliac, iasomie, glicina), flori perene decorative (trompeta turcului, clematite, trandafiri cataratori), albitia, un zid natural de tuija spre sud si ce surprize imi mai pregatesc - va tin la curent

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Mai primiti un gradinar , lenes ?

Gradinarese pricepute ,v-am descoperit de curand si am mare nevoie de un sfat : pot sa mut in perioada dintr-un loc in altul asta niste tufe de trandafiri ?

Eu am o gradina combinata (700 mp)- o parte gazon ,trandafiri diverse tufe..
si gradina de legume ,unde am ceva rucola,leustean si menta si mai urmeaza sa pun rasad de rosii .
...si 4 gaini
Tala ,noi de pir am scapat cu tratament chimic dar 3 ani nu am cultivat nimic in acea zona.Pretul pentru peisaj este super OK.

Alta intrebare : clematitele rezista in Bucuresti ? Am adus din Turcia un puiut dar nu s-a prins si nici nu am mai incercat.

Mai am intrebari dar trebuie sa plec ..

Ramona , ML

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Bine ai venit, Alina! Nu poti muta acum trandafirii, abia la toamna sau la primavara.
De fapt, eu in calitate de balanta veritabila de cate ori am mutat o tufa de trandafiri, de fapt am impartit-o, ca sa fiu eu sigura ca n-o pierd!

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmenbr

Ramona, cum ai pregatit tu pamantul pentru legume?
Noi azi am sapat si peste am pus 4 saci mari de pamant de la Miracle Grow Organic. Am udat bine si maine punem rasaduri de rosii si de ardei gras rosu si seminte de fasole verde si dovlecei( nu am gasit rasaduri si pt fasole verde si dovlecei, desi as fi vrut).
Nu e prea tarziu sa pun seminte acum?

Fetele americance care ati refacut gazolul, invatati-ma si pe mine please.
Backyardul meu are portiuni cu iarba uscata din cauza ca ownerul dinainte nu a mai udat de cand s-a hotara sa vanda casa din februarie. Am udat mereu mult si si-a mai revenit putin, dar tot nu e refacut. Care eprocedeul de refacere? Se grebleaza bine, se pune fertilizer si apoi? Sau pun direct seminte fara ferilizer?

Multumesc mult de sfaturi pentru lacramioare. O sa ma duc la Home Depot sa intreb de ele. Cum se numesc in engleza?

Spor la treaba la toate fetele.

Carmen & Ericutz (15.06.2004)

Ajutati-o pe Diana!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 " target="_blank"> Povestea nasterii!

4 anisori...uraaa!

Carmen, noi avem lut aici si a fost imposibil sa-l prelucram ca lumea. Zona de legume e mica, asa ca am scos pamint de acolo si am pus mult compost, plus pamint. E bine cum ai pus, dar mai imbunatateste solul cu "biscuiti" de vaca sau ce s-o gasi mai bine la voi in zona. Noi aici cu vacile...
Daca tin bine minte ai zis ca esti in zona 9. Uite aici am gasit planting schedule:
http://thevegetablegarden.info/resources/planting-schedules/zones-9-10-planting-schedule
Practic tu vrei sa "overseed" gazonul existent. E OK daca fertilizezi inainte, mai ales daca a fost neglijat.
Trebuie sa tunzi iarba cit mai jos, apoi in functie de nevoi poti sa "aerate" si daca e cazul sa "dethatch". Aeratul se face daca solul e prea compact. "Thatch" sint tot felul de "debris" care se aduna la baza ierbii, desupra solului. Asta se poate rezolva cu grebla, sau daca e mai rau poti inchiria o masinarie de la Home Depot. Mai poti intreba landscaping co. sa vezi cit iti cere pentru aerat si dethatch. Noua tocmai ne-au lasat unii la usa un estimate pentru aerat, $75. Si lotul nostru e dublu fata de al tau, deci mi se pare rezonabil.
Cel mai bine e sa fertilize dupa ce ai facut chestiile astea, asa ajunge mai bine la destinatie.
Faci indentatii cu grebla si imprastii semintele. Preferabil cu spreader, ca merg uniform. Apoi treci din nou cu spatele greblei, sa ajunga semintele bine in contact cu solul.
In prima faza uzi de 2-3 ori pe zi cite 5-10 minute. Nu trebuie udat mult odata pentru ca daca ai "water run-off" iti ia si semintele. Nu calcati pe gazon in perioada asta. Apoi continui sa uzi o data pe zi pina o vezi crescuta cit de cit.
Cred ca suna complicat cum am explicat, dar e treaba de citeva ore.
Edit sa zic ca-ti trimisesem PM zilele trecute, cred ca nu l-ai vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Bine ai venit Alina!
Eu trandafirii i-am mutat oricind, dar pe aici se simt in elementul lor si cred ca de asta nu mor niciodata.
Nu stiu cum e cu clematitele in Romania. Eu am pus unele anul trecut, la un moment dat am crezut c-au murit dar in primavara asta m-am trezit ca au rasarit din nou. Poate mai e vreo speranta si la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Alina si eu am mutat trandafirii oricand si dragii de ei nu au avut nici o problema. Clematitele rezista foarte bine in Bucuresti .Daca te uiti la pozele mele o sa le vezi in toata splendoarea lor. Au rezistat si pe timpul iernii inclusiv cele plantate in ghiveci.

coltul meu de rai



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_n

Buna

Vreau sa va rog sa ma ajutati sa identific o floare. Am inceput de ceva vreme sa primesc cadou in locul clasicelor buchete de flori - tot flori insa in ghiveci. Mare mare bucurie pe capul meu, mai ales ca florile au supravietuit si merg bine in continuare. In decembrie anul trecut am primit o floare si cu mare drag am transplantat-o intr-un ghiveci mai mare, am avut grija de ea....insa nu stiu cum se numeste si implicit nu am cum sa aflu detalii despre ea. Ceea ce m-a intrigat acum si mai tare e faptul ca a inflorit. E o floare mai aparte si as fi curioasa sa imi ziceti cum se numeste, sau daca aveti asa ceva, cum sa o ingrijesc cat mai bine si de ce nu, sa o si inmultesc.

Iata aici poze cu "minunea".
Astept raspunsuri...

Nu-i pasa nimanui cat de mult stii decat dupa ce afla cat de mult iti pasa

Poze cu noi

Uitasem sa raspund, mie mi se pare ca seamana mai mult a ficus. In orice caz nu cred ca-i cala.
E drept ca la plantele de apartament ma pricep mai putin. In orice caz, e foarte frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Intr-o carte cu plante si flori am gasit o floare care seamana foarte bine cu plata Oanei.
acea floare se numeste: Dieffenbachia seguine - Araceae Dumbcane Sunt mai multe feluri din aceasta familie de plante iar planta noastra ar face parte din soiul "Exotica"


Mergi la inceput