Remedii pentru raceala in timpul sarcinii

Remedii pentru raceala in timpul sarcinii | Autor: witeflower

Link direct la acest mesaj

Ma refer la remedii sigure, nu la cele controversate, mai ales la remedii care nu au efecte negative nici in primele saptamani de sarcina.

Racesc relativ usor, iar daca se lasa cu tuse, scap foarte greu fara medicatie. Nu pe tot ce se gaseste la farmacie scrie daca se poate lua in sarcina. Nici despre leacurile naturiste nu stiu care sunt sigure.

De exemplu, daca mi se inflameaza aigdalele, ca sa nu ajung la febra si tuse, dupa mintea mea as lua Decasept, Faringosept, sau ceva pe baza de miere, propolis... Pt. tuse as lua sirop de muguri de pin sau Stodal. Sau bomboane mentolate, sau cu eucalipt, tot de la farmacie. Pt nas infudat, as folosi uleiuri pt inhalatii. Pt febra - paracetamol.
Dar nu sunt sigura ca e ok. (Stiu ca ar trebui sa intreb medicul, dar adevarul e ca la obstetrician nu am fost ... inca , iar in medcul de fam nu prea am incredere...)

Despre ceaiuri nu intreb, ca este deja un subiect pe tema asta.

M-as bucura foarte mult sa primesc cateva raspunsuri tintite, pt, diferite simptome, argumentate medical.
Promit ca ma voi documenta si eu si voi reveni indata ce am unele informatii, spre a fi de folos si altora.

Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

De asemenea, m-ar interesa daca sunt indicate in sarcina anumite suplimente nutritive, de ex uleiul de catina, uleiul de peste, produsele apicole, de ex polenul sau propolisul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Eu am fost racita de multe ori in sarcina asta si am luat asa:
- de la Boiron medicamente homeopate: Paragrippe (mi s-a parut mai bun decat Oscillococinum), Homeogene sau Homeovox (pt gat), Coryzalia (pt nas)
- spray cu apa de mare
- sau mult ser fiziologic pus in nas (chiar are efect)
- sirop de tuse Babicum (cu extract de patlagina si inca cateva ingrediente)
- sirop Stodal homeopat (nu mi s-a parut eficient)
- aerosoli cu Prospan
- ceai cu multa lamiie si miere
- gargara cu apa cu sare pt gat
- paracetamol maxim 3 pe zi (mai ales in caz de febra)
- frectie cu otet de mere
- felii de cartof crud puse la talpi, pe frunte, la gat

Tot ce am scris mai sus mi-a fost recomandat de medicul de familie.
Dar intotdeauna trebuie sa verifici ce ti se prescrie pt ca mie medicul de familie imi recomandase, de exemplu, un sirop de tuse care continea niste uleiuri volatile interzise in sarcina.

Un sfat ar fi sa maninci in fiecare zi macar o lamiie, chiar daca nu esti racita, eu am incercat si am racit mai rar.
Iti urez multa sanatate.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Multumesc mult, Ela2001, sunt niste sugestii utile. La fel ca si tine, am indoieli cu privire la ce imi recomanda uneori medicul de familie, dar intre timp am reusit sa tin tusea sub control cu sirop de patlagina si miere de albine. Am sa incerc cu lamaia, si cu gargara (de asta uitasem).
Cat despre cartof, am mai auzit de la cineva - dar chiar da rezultate???

Mergi la inceput