Mamici de Fulgusori de Nov.Dec2009(26)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Ramonika iarta-ma, am uitat, ce ziceai ca faci tu la serviciu? Ca vin si io . Eu am zile aici de ma urc pe pereti si plec in spume acasa. Plus ca as fugi din Bucuresti

monis 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

A_driana..nu te mai agita...administrarea unor medicamente tine strict de problemele fiecareia si de evolutia sarcinii...de ex.eu nu mai iau nimik acum,am luat doar acid folic pana in sapt.12..

miany
15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5
Ramonika iarta-ma, am uitat, ce ziceai ca faci tu la serviciu? Ca vin si io .


pai am scris mai sus: frec menta (cel putin azi). am avut si zile pline, insa nu le duc dorul...

daca tot e vorba de indemnizatia asta, am si eu o intrebare: cele 12 luni in urma se iau de la intrarea in prenatal, de la nasterea propriu-zisa, sau de la intrarea in CIC? daca eu intru in prenatal sa zicem de la 1 noiembrie, mi se calculeaza care 12 luni? 1 noiembrie 2008 - 31 octombrie 2009? sau cum?
e important sa stiu, ca la noi se dau niste bonusuri de Craciun si vreau sa stiu daca se vor include sau nu.
mersi mult.

Editez mereu, ca dau send fara sa recitesc si gasesc greseli.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrutza spune:

Va multumesc mult, fetelor, pentru felicitari si pentru ca mi-ati adaugat baietelul in listuta.
Cat priveste certitudinea ca e baiat, eu sunt convinsa 100%, ecografia a fost facuta cu dr. Iosup, cel mai bun din tara dupa parerea mea, care si la Simona mi-a spus la 14 saptamani ca e fetita si mi-a dat poza cu pasarica ei, si am si de data asta poza cu putica L-am intrebat daca e baiat sigur si a spus ca da, uite si dovada...N-am auzit de greseli ale lui in aceasta privinta.
Cami, tu cand afli ce este? Ca sarcina ta e de-o seama cu a mea, ar trebui sa se vada.
Va pup, ma duc la examen ca am o restanta la master. Ca asta imi mai lipsea acum...examene si dizertatii


Andrutza 15+ si Simonica ei draga (n. 17.01.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

Mai,da chiar avem spor la povesti....de abia reuseam sa urmaresc ce scrieti..d-apoi acu..o fi plusul de energie din trim II ?!

miany
15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Ramonika adeverintele contin salariile nete pe ultimele 12 luni de dinaintea datei nasterii copilului. Depinde cand nasti, dar nu pari a prinde decembrie... nu'sh ce sa zic. Poate vb cu ei sa-ti dea bonusul in NOV, ca pe firma n-o costa nimic, dar pe tine te ajuta


monis 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

andrutza bafta la examen. Si eu sunt la master, dar asta e, trece . Pe ce faci masterul, pe juridic?


monis 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralia spune:

bun, monis5..
deci, daca intru in concediu prenatal in luna noimebrie (termen nastere estimativ 25 decembrie ), ar trebui sa stau la munca pana in noiembrie cand intru un concediul acela legal de 126 zile, nu cei 2 ani.. am inteles.. am inteles si calculul tau.. frica mea mare este.. daca firma se inchide, sa zicem, in august?
eu ce fac atunci, mai primesc indemnizatia de crestere copil?
sau daca cumva, firma se inchide si ne trimite acasa cu salarii compensatorii( sa zicem 3 sau 6), astea se calculeaza cum? ca venit total intr-o luna sau se imparte pe cate luni insemana (3 sau 6)..
sa vorbesc cu cei de la resurse ca in momentul in care se va sti ca se inchide firma.. sa imi dea CO legal, apoi voi baga unul medical si apoi cate zile oi putea din cele 126 ( caci am inteles ca obligatoriu tb sa am 42 dupa nastere:)


oli 8 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

mersi monis.
oricum firma noastra am impresia ca mai da niste bani in plus, bonus la nastere si chiar un supliment lunar care sa acopere diferenta de cei 15% (mai mult sau mai putin). tre sa ma interesez, oricum e super bine.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrutza spune:

Adriana, triplu test se face intre saptamana 14 si 18 sau 20, nu mai stiu exact, asa ca probabil te va trimite dupa acografia de 15 saptamani, asa cum m-am dus si eu.
Raluci, eu dupa 12 saptamani am intrerupt acidul folic si am inceput omega 3. Mi-a spus medicul ca trebuie sa iau toata sarcina omega 3 si, din amintirile mele, in ultimul trimestru o sa iau si fier. Cam atat.
Monis, eu nu cred ca obligatoriu se diminueaza indemnizatia daca iti concediu medical, si asta pentru ca concediul medical se plateste cu 75% din brut, iar indemnizatia se calculeaza la net. Eu, cel putin, daca as intra in medical, as primi mai multi bani decat primesc venind la serviciu. Din pacate, am prea multa treaba si o colega la care tin si care ar trebui sa faca si treaba mea, asa ca nu pot pleca.
Referitor la master, fac Dreptul afacerilor la Titulescu, am terminat dreptul si m-am gandit ca o specializare nu strica, nu stii cand ai nevoie.

Andrutza 15+ si Simonica ei draga (n. 17.01.2005)

Mergi la inceput