Colegiu asistente medicale

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vicky81 spune:

Si inca ceva, un vecin abea a terminat scoala de asistent si mi-a spus ca nu-i problema daca nu ajungi mereu la cursuri, trebuie sa fim prezente la practica caci cu aia ramanem, de acolo invatam caci vorba aia eu practica trebuie sa fac nu sa tocesc cartile ca nu o sa incep sa le spun pacinetilor din carti, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gwendoline spune:

buna ,
Si pe mine mar interesa sa incep scoala , dar in ce consta testul de cultura generala?Stie cineva?

Eu acum 8 ani am facut un an la soaca de asisteti medicali in Timisoara si stiu ca era axamen biologie chimie si nu mai stiu exact ce.

Gwendoline si Kylian

Dariana,mamica de Gwendoline(16.06.2005) si Kylian (20.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vicky81 spune:

Gwendoline, nu stiu exact ce sa-ti raspund mi sa spus clar ca testul se trece nu-i problema, acum numai Dumnezeu stie ce-o fi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gwendoline spune:

Am sunat la scoala si intardevar testul e din cultura generala nu neparat din domeniu (medical) eu am facut deja un an in timisoara acum 8 ani si mi sa spus ca pot incepe al 2 lea an , asa ca mai vad si eu cum e acum incerc sa_mi scot adeverita de la scoala din timisoara si va trebui sa dau niste teste in cursul primului trimestu, va fi greu sa reiau tot anul , dar voi incerca!!

Gwendoline si Kylian

Dariana,mamica de Gwendoline(16.06.2005) si Kylian (20.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Stie cineva cand va fi acest test si interviul? Am inteles ca in luna iulie dar....Stiti ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vicky81 spune:

Da, interviul va avea loc maine, pentru cei care sunt inscrisi pentru dimineata la ora 8, iar cei care sau inscris la cursurile de dupa-masa la ora 16.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gwendoline spune:

Bafta!!!

Gwendoline si Kylian

Dariana,mamica de Gwendoline(16.06.2005) si Kylian (20.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_bld spune:

Buna fetelor.Am citit postarile voastre si va urez mult succes celor care se inscriu anul acesta la scoala.Eu tocmai am terminat scoala de asistent farmacie,la Fundeni,lucrez in farmacie de 6luni,am lucrat tot timpul scolii(in alta parte),prezenta nu era obligatorie dar in cazul nostru s-a tinut mult cont de asta la examenul final.Si sora mea a terminat scoala de asistent generalist in urma cu cativa ani,dar nu a profesat niciodata.Acum tocmai a nascut si un medic pediatru i-a oferit un loc de munca in spitalul unde a nascut,dar ea.Oricum,pentru cine intereseaza,taxa scolarizarii(la asistent de farmacie) a crescut de la un an la altul,ajungand la 1400lei.Si Fundeniul e scoala"de stat"...Mult succes in continuare si fetelor,daca aveti un vis,un tel,luptati pentru el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicopuscasu spune:

Nu stiu daca mai este de actualitate.

Personal iti recomand sa te inscrii la cursurile UMF Sectia Asistenti Medicali, 4 ani la zi.
Eu am terminat in 99 o postliceala sanitara Sf Iosif, o scoala catolica.
De 10 ani figurez ca angajat al Sp Municipal.
Acum 1 an am terminat UMF Sectia Moase pt ca eu lucrez pe obstetrica.
Facultatea este baza acu, ai salariu mai mare cu cca 400 lei fata de asistentele cu postliceala.
Asta este trendul, de as med cu studii superioare.
Cursurile sunt 4 ani la zi, fara taxa, exista si cu taxa.
Examene la bio si chimie/fizica.
4 ani grei, prezenta la cursuri, 1 punct scazut la 5 absente.
Practica in spitale pe toate specialitatile.
Diploma universitara la final.
Se poate...face.
Eu am terminat UMf la 30 ani cu 2 copii si un sot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui nicopuscasu

Nu stiu daca mai este de actualitate.

Personal iti recomand sa te inscrii la cursurile UMF Sectia Asistenti Medicali, 4 ani la zi.
Eu am terminat in 99 o postliceala sanitara Sf Iosif, o scoala catolica.
De 10 ani figurez ca angajat al Sp Municipal.
Acum 1 an am terminat UMF Sectia Moase pt ca eu lucrez pe obstetrica.
Facultatea este baza acu, ai salariu mai mare cu cca 400 lei fata de asistentele cu postliceala.
Asta este trendul, de as med cu studii superioare.
Cursurile sunt 4 ani la zi, fara taxa, exista si cu taxa.
Examene la bio si chimie/fizica.
4 ani grei, prezenta la cursuri, 1 punct scazut la 5 absente.
Practica in spitale pe toate specialitatile.
Diploma universitara la final.
Se poate...face.
Eu am terminat UMf la 30 ani cu 2 copii si un sot.

www.nico.stfp.net


Nico, te rog dai mai multe detalii despre cursuri ( cand si cum erau), examene ( cate intr-o sesiune), etc.

Merci!

Mergi la inceput