Colegiu asistente medicale

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1
in sala de operatie m-au ridicat doctorul instrumentarul si asistenta ei 3 ca sa ma mute de pe o masa pe alta.

Ce spui tu aici nu e ridicat. Te-au tras pe un cearceaf de pe o masa pe alta, nu te-au RIDICAT. Asta facem si noi cand transferam pacientii de pe strecher, dar asta nu e ridicat. Si nici nu inteleg cum sunt ridicati pacientii ca sa fie spalati sau stersi la fund? Ii tine cineva in aer?

Cat despre aparatele pe care se folosesc aici, ma indoiesc ca nu exista in America pentru ca noi de acolo le importam . La fel nu cred ca in Europa de nord e cum zici tu avand in vedere ca au cel mai ridicat standard de asistenta medicala din lume. As prefera sa aud parerea cuiva care chiar lucreaza intr-un spital american. Nu vreau sa te supar dar lasi impresia ca stii despre ce vorbesti dar nu poti sa-ti imaginezi un hoist, asta ma face sa cred ca n-ai idee.

Nu stiu ce ai tu impotriva acestei meserii, dar este o meserie foarte bine vazuta prin lumea civilizata. Se castiga foarte bine, joburile sunt sigure si conditiile de munca nu sunt nici pe departe ce povesteti tu. In Australia sa fi medic, asistenta sau farmacist ti se deschid multe usi si ai multe avantaje. Primesti mult mai usor imprumuturi la banci, daca concurezi cu altcineva pentru o chirie foarte buna de exemplu prefera sa ti-o dea pentru ca a lucra in meseriile astea implica automat o anumita valoare morala si stabilitate financiara.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Bird, la tine se tareste pacientul cu cearsaful, la noi SE RIDICA IN BRATE si este mutat.
IN Canada taica-miu a fost impresionat de asistentele MARI care ridicau pacientii. Nu ii puneau pe umar si nu ii tineau in brate, dar pt. mobilizarea unui pacient ai nevoie de ceva fort fizic, la asta se referea Msl, ca depui si efort atunci cand speli un pacient spre exemplu, cand il muti de pe pat pe targa chiar si cu strecher-ul acela.
Am folosit si noi asa ceva si in nici un caz nu este floare la ureche, este un efort fizic.


**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Bird, la tine se tareste pacientul cu cearsaful, la noi SE RIDICA IN BRATE si este mutat.

Eu nu am nici un dubiu ca asta se intampla in Romania. Fiecare cu cat il duce capul . Am citit povestea unuia care s-a operat si targa aia pe roti cu care l-a dus din sala de operatie pana in salon nu intra pe usa salonului, asa ca un infirmier l-a luat in brate si l-a dus pana in pat . Australianul s-ar fi gandit imediat sa cheme un constructor sa largeasca usile saloanelor dar probabil asta este mult prea simplu si practic pentru mintile luminate si cultivate din Romania. Asa ca toti pacientii in spitalul respectiv erau transferati in felul asta . Riscul pentru pacient si pentru bietul infirmier nu se pun . Anyway, noi nu transferam cu cearceaful ci cu o scula speciala, tehnica avansata nu jucarie . E o folie de plastic foarte solida care aluneca foarte bine pe ea insasi. Se pune folia in 2 sub pacient si apoi se trage partea de deasupra pe care sta pacientul si aluneca pe partea de jos, aproape fara efort.

Citat:
ca depui si efort atunci cand speli un pacient spre exemplu

Cum anume depui efort cand speli pacientul? Se spala fata cand sta pe spate in pat, apoi 2 persoane il intorc pe o parte, cineva ii spala spatele si schimba cearceaful. Asta daca pacientul e complet incapabil.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Bird, cu folie din aia transferam si noi am scris de cearsaf pt. ca l-ai mentionat tu anterior.
Si nu e vorba de minte luminata, e vorba de bani, totul se reduce la asta. Sau ai impresia ca in Romania lucreaza retardati si in Australia IQ-ul e in plop?

daca ai probleme cu spatele toata aceasta munca de asistenta/infirmiera le accentueaza, presupun ca nu trebuie sa-ti explic de ce anume.
La asta se referea biata msl de care te tot iei.


**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Si nu e vorba de minte luminata, e vorba de bani, totul se reduce la asta.

Hai sa fim seriosi, ca nu totul e din cauza banilor. Bine ca e motivul asta ca sa existe o scuza pentru tot. Cat poate sa coste sa aduci 2 mesteri sa-ti largeasca niste usi? Poate chiar sa ceri ajutorul unor firme de constructii sa faca treaba asta in schimbul publicitatii pe gratis sau pe o suma foarte mica. Nu e vorba de bani ci este dezinteres.

Citat:
Sau ai impresia ca in Romania lucreaza retardati si in Australia IQ-ul e in plop?

Daca romanii sunt asa inteligenti si culti cum ii tot prezinti tu, fac o treaba geniala ascunzand asta. Stii, nu e vorba de IQ ci de bun simt si de dorinta de-a nu face o treaba de mantuiala. Si asta lipseste in Romania.

Citat:
daca ai probleme cu spatele toata aceasta munca de asistenta/infirmiera le accentueaza,

Asta e total diferit de ce zicea msl1 . Sunt foarte multe joburi care au efecte negative asupra sanatatii, de fapt nu cred ca exista vreun job care sa nu aibe un astfel de efect. Dar ea vine si zice ca in America asistentele isi rup spatele ridicand pacientii, ceea ce eu nu pot sa cred.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Tot ce spune Bird se invata la liceul sanitar acum 25 de ani la materia "Tehnica ingrijirii bolnavului".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik
Tot ce spune Bird se invata la liceul sa,-nitar acum 25 de ani la materia "Tehnica ingrijirii bolnavului".

Se pare ca nu sunt noutati nici pentru Romania .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

bird, eu te-as ruga sa te abtii de la atatea epitete la adresa romanilor. Faci niste generalizari care jignesc. Am inteles de mult timp ca dupa parerea ta toti romanii sunt prosti si batuti in cap si nesimtit si tot asa ... E parerea ta, dar nu cred ca e ok sa jignesti asa pe aici. Pana una-alta esti pe un site unde majoritatea sunt romani din romania. Ni s-a spus de mai multe ori ca romanii din dispora sunt mai destepti si mai frumosi si mai civilizati si mai grozavi. E ok asa ... Mai lasa-ne cu tonul superior si textele "aici sunt mai destepti", "acolo sunteti prosti"



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Si nu e vorba de minte luminata, e vorba de bani, totul se reduce la asta.

Hai sa fim seriosi, ca nu totul e din cauza banilor. Bine ca e motivul asta ca sa existe o scuza pentru tot. Cat poate sa coste sa aduci 2 mesteri sa-ti largeasca niste usi? Poate chiar sa ceri ajutorul unor firme de constructii sa faca treaba asta in schimbul publicitatii pe gratis sau pe o suma foarte mica. Nu e vorba de bani ci este dezinteres.

Citat:
Sau ai impresia ca in Romania lucreaza retardati si in Australia IQ-ul e in plop?

Daca romanii sunt asa inteligenti si culti cum ii tot prezinti tu, fac o treaba geniala ascunzand asta. Stii, nu e vorba de IQ ci de bun simt si de dorinta de-a nu face o treaba de mantuiala. Si asta lipseste in Romania.

Citat:
daca ai probleme cu spatele toata aceasta munca de asistenta/infirmiera le accentueaza,

Asta e total diferit de ce zicea msl1 . Sunt foarte multe joburi care au efecte negative asupra sanatatii, de fapt nu cred ca exista vreun job care sa nu aibe un astfel de efect. Dar ea vine si zice ca in America asistentele isi rup spatele ridicand pacientii, ceea ce eu nu pot sa cred.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




Bird, in spitale nu sunt bani pt. manusi cu care sa intri in operatie, de fire pt. sutura la piele si nu numai, trebuie sa facem economie la spirt si la altele si tu intrebi senina de ce nu cheama spitalele niste constructori ca sa faca modificarile?
Lol

Vezi ca esti romanca. IQ-ul tau nu a crescut odata cu plecarea, e la fel ca al celor ramasi. Si al parintilor tai la fel, ca sunt tot romani.
Ai o gandire foarte superficiala si zau ca nu inteleg de ce te crezi superioara ca ai plecat din tara.
In Romania ramane doar cine nu vrea sa plece. Asa ca chill, n-ai nici o cornita, esti un roman ca oricare altul.


**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Nu m-au tras de pe o masa pe alta; de obicei operatii aici nu se tirasc/trag de pe masa de operatie pe patul mobil ci se ridica hopa sus frumos de 3-4 persoane cite sint in sala de operatie participante inclusiv chirurgul. la fel si de pe patul mobil pe patul stationar;
este chiar absurd ce zici ca sa cheme timplarul sa largeasca usa daca nu incape patul, adica aduce pacientul in salon stai sa largim usa prima data si dupa aia mai vedem? :)) pt ca sa faci o asemenea operatiune se inchide spitalul pe durata constructiei ceea ce inseamna bani pierduti ceea ce spitalul nu face, crede-ma;
o fi foarte bine in australia ca se gindesc la angajati asa la sanatatea lor, aici nu exista asemenea grija mare, daca ajungi sa ii dai in judecata pt asa ceva, ai sanse mari sa nu cistigi. si, pe linga asta, nu este numai ridicat de pacienti ci si alte chestii care necesita forta fizica; exista tot felul de aparate mai mult sau mai putin grele care le tragi/impingi; si multe alte riscuri nu are rost sa le mai spun aici, dar garantat cineva cu sanatate subreda nu face fata;
nu am nimic impotriva acestei meserii fiecare face ce vrea;
nu vorbi de america pt ca nu stii cu ce se maninca; daca nu am idee ce e un hoist inseamna ca nu se foloseste aici; si daca tot sustii ca e asa de bine sa fi asistenta in america, de ce f multe fug din spitale isi deschid propiul bussiness prefera sa lucreze pe la cabinete sau in alte parti? o fi asa cum spui tu in australia dar nu este aici si nu mai vorbi in necunostinta de cauza.
iar despre europa de nord, din sursa sigura iti spun garantat, de la cineva care lucreaza in spital si este medic, ca ridica pacientii impreuna cu asistenta, nu au nici un fel de hoist, si nici macar infirmiera nu exista in spitalul respectiv, si este spital din oras mare, asistentele fac si munca infirmierelor. ce mai vrei sa iti dau nr de tel a persoanei respective sa o intrebi personal daca se se ridica sau nu pacientii acolo ca nu crezi?pot sa fac si asta daca vrei; dar nu mai induce tu lumea in eroare ridicind la superlativ aceasta meserie.

Mergi la inceput