Dr. Niculescu CMU

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pai am citit si pe siteurile americane , nu este noua , ca a fost inventata prin 1907 si perfectionata de-a lungul timpului.
Scria ca se fac in cazul infectiilor, nu la orice pacienta.
Aia cu micatul copilului nu stiu ce inseamna , ca daca il simti atunci simti si cum ti se curata si sutureaza uterul, muschii ,aponevroza.
Mi se pare cam ciudata descrierea de pe siteul respectiv.


***Fur is for petting**


http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

mayaione, o pacienta de-a dansului mi-a spus (probabil din spusele lui) ca sansa de reusita la vbac la dansul este de 50%. comparativ cu alti meidici din bucuresti care tolereaza macar ideea de vbac eu zic ca este un scor f bun. pregateste-te din plin si fii cat de optimista. si eu sunt in aceeasi situatie numa' ca f optimista daca nu imi permit momentan sa merg la regina maria , iar un medic mi-a dat numai 5% sanse de reusita. putem povesti mai multe daca vrei.


Mami de (28.10.2008) si bb2 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Alinushca ma bazez si pe faptul ca sunt totusi aproape 4 ani diferenta intre nasteri, dar daca si bb2 va fi la fel de mare tot la cezariana ajung. Daca incerc natural, cer epidurala clar. Data trecuta am avut epidurala, dar inainte de cezariana nu mi-au mai bagat anestezic si am simtit cam o ora nu mai stiu exact daca nu mai mult, cum sta treaba cu contractiile si-mi venea sa musc din pat si moasa si tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Operatia mea de cezariana a fost inchisa cu glue (lipici). Nu am avut nici macar pansament, doar niste fasiute lipite vertical pe operatie care au s-au dezlipit la dus. Dus am facut a doua zi.
Cicatricea e ca si inexistenta, o prietena mi-a cerut sa i-o arat si efectiv nu a putut sa o vada de la distanta de un metru . Este o linie f f subtire, orizontala. Singura chestie a fost ca intr-o parte am avut o mica gaurica () a durat cam doua saptamani pana s-a inchis definitiv. Dar asa cum spuneam operatia arata impecabil, mai ales tinand cont ca am fost deschisa de doua ori (m-au operat, au inchis si apoi au deschis din nou operatia din cauza unor complicatii).

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Miereamara , la fel arata si o sutura intradermica. Eu nu am vazut cicatricea cand faceam un tuseu vaginal , deci eram nas in nas cu zona aia
Un prieten face si la epiziotomii si perineotomii intradermic atat de bina ca nici asistentele nu isi dau seama daca e sau nu sutura.

Capse ai avut vreodata? ca alea mi se par barbare...

***Fur is for petting**


http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Nu am avut capse.
Am avut fire normale la operatia de apendicita.

Stiu ca se foloseste mult glue-ul asta , mai ales pt taieturi la nivelul fetei.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Si ca sa revenim la subiect... din pacate dr Niculescu va pleca din tara din toamna, nu stie inca exact o data. Pentru mine este o veste tare nasoala, sper insa ca va mai ramane... macar pana in februarie... Se pare ca nimic bun nu ramane in romania, pleaca toti, dezamagiti, ca de obicei.

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 6+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

si pe mine ma intristeaza vestea asta desi am dpn in Nov si ceva mai multe sanse sa-l mai prind. insa il inteleg. sau mai bine zis inteleg de ce ar alege un medic bun sa traiasca linistit facand ce ii place si in mod civilizat. asta spune multe si despre regina maria si cam cat de mult se apropie ea , sau mai bine zis personalul ei, de ceva similar din germania.


Mami de (28.10.2008) si bb2 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Buna seara

Si eu sunt o pacienta a dl Niculescu..am nascut cu el de curand si pot sa va spun ca este un doctor de exceptie, cu multa experienta. am avut incredere totala in el.

de unde stiti ca pleaca din tara in toamna? ma intristeaza foarte mult vestea asta pentru ca eu ma gandeam ca la urmatoarea sarcina sa merg tot pe mana lui chiar o sa-l intreb cand merg la control

eu am avut o sarcina cu probleme si am nascut prematur la 36 saptamani. a fost nevoie de cezariana de urgenta pentru ca bebe intrase in suferinta fetala, din cauza uterului meu foarte contractat.

ce pot sa va spun e ca nu stiu ce s-ar fi intamplat daca nu era dl doctor. eu aveam uterul foarte tare, dar totul parea in regula. adica bebe misca, la eco facuta totul parea la fel ok, doar lichid cam putin. dar bebe misca, bataile inimii in regula.

la CTG apareau cateva contractii si din cand in cand bataile inimioarei lui bebe scadeau cam la 110, care e limita admisa.

Dl doctor m-a internat, nu a avut curajul sa ma lase acasa, chiar daca toate monitorizarile nu aratau un pericol foarte mare...si dupa 5 ore de monitorizare in care parea ca apar contractii (ne gandeam daca incepe travaliul sa nasc natural), dar inimioara lui bebe a coborat la 70 batai pe minut asa ca s-a hotarat cezariana...asta era la 11 jumate noaptea. la 12 dl doctor era in sala de operatii si il aducea pe lume pe micutul Andrei. mi-a spus ca a fost greu pentru ca era foarte bine prins de uter

eu mi-am dorit mult sa nasc natural, am fost la cursuri, dar se pare ca uneori viata iti rezerva surprize. imi doresc mult sa mai fac un copil peste 2-3 ani si ma gandeam sa nasc natural....dar daca spuneti ca DL doctor vrea sa plece din tara nu cred ca altcineva se baga la nastere naturala dupa cezariana la noi

mami de brotacel Andrei Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

mai sunt doctori care "se baga" la asa ceva. dar nu au la fel de multa experienta ca dansul, nici pe departe la fel de multa implicare activa in a atinge dorinta mamei de a naste natural, si nici o rata de succes la fel de mare.


Mami de (28.10.2008) si bb2 23+

Mergi la inceput