amniocenteza

amniocenteza | Autor: danielabilan

Link direct la acest mesaj

Buna , ma numesc Daniela si sunt insarcinata in 17 sapt. Poate cineva sa-mi spuna despre amniocenteza .Eu trebuie sa o fac maine ptr ca rezultatul la dublul test nu este bun ( 1/137 trisomia 21 ).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Daniela, curaj pentu maine la amniocenteza! O sa vezi ca o sa fie bine.
Am facut si eu anul trecut, cand eram insarcinata in 20+ saptamani. Te inteapa in burtica, sub control ecografic. Nu e foarte dureros, e mai mult neplacut decat dureros. Trebuie sa stai foarte linistita dupa aceea 2-3 zile, mai mult in pat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Buna Daniela,

Eu am facut-o la 17 saptamani la Medlife, la dr.Predoi, aproape nici n-am avut timp sa ma dezmeticesc, atat de repede s-a desfasurat.
Mi-au pus o prefuzie, apoi am fost la o discutie cu geneticianul sa-mi explice ce si cum, apoi a urmat repede intepatura sub control ecografic, a scos 3 siringi de lichid, si gata, am stat pana s-a terminat perfuzia, si repejor acasa. Per total cred ca a durat 2 ore.
Urmatoarele 3 zile am stat numai in pat. Mi-au dat o reteta cu no-spa si scobutil pe 7 zile, dar nu prea le-am luat fiindca ma simteam f.bine si nu ma durea nimic. Urmatoarele 2 saptamani am stat f.cumintica, nu am facut nici un fel de efort fizic, sex nu, am incercat sa stau cat mai linistita.
Totul a fost bine, iti doresc si tie la fel.



Ruxi cu Timeea aricelul, 21 dec 2006 si Clara pisicuta, 19 aug 2002, burticoasa in 21 sapt cu Victor
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii

Mergi la inceput