Interpretare rezultate amniocenteza

Interpretare rezultate amniocenteza | Autor: ruxi

Link direct la acest mesaj

Buna,

Ma adresez tuturor celor care au facut amniocenteza su au rezultatele la cariotip.
Eu am facut acum aproape o luna la Medlife, la dr.Predoi, in 4 zile am avut rezultatele testului fish, care au fost ok, iar astazi am luat si rezultatele de la cariotiparea genetica. Ce ma nedumereste foarte tare e ca pe foaia care am primit-o nu pot sa vad nimic care sa semene a rezultat. Am cerut interpretarea si mi s-a spus doar e bine si e baiat, ceea ce stiam oricum de la fish.
Mi s-a parut total neprofesionalist, ma asteptam la cu totul altceva mai ales la caruta de bani pe care am platit-o, 22 mil.
De aceea am sa va transcriu ce apare pe foaia cu rezultatul si am sa va intreb pe voi, cele care ati facut amnio, si aveti rezultatul, daca ceva de acelasi gen scrie si la voi:
- o poza cu cei 23 de cromozomi
- caz, nume si cum anume s-a facut cariotiparea: culturi de amniocite pe termen lung; celulele au fost blocate in metafaza cu colchicina; bandare GTG
- RESULT: metafaze examinate:12, metafaze cariotipate:7; CAROTIP:46,XY
- Aberatiile cromozomiale submicroscopice si mozaicismul in procent mic, nu pot fi detectate

Si...gata, de nicaieri nu reiese ca e bine sau e rau...nu stiu ce sa zic, oricum ma voi duce saptamana viitoare sa stau de vorba cu geneticiana, care azi nu mai era, dar m-ar ajuta sa primesc ceva feedback si de la alte mamici care au facut amnio.
Multumesc!



Ruxi cu Timeea aricelul, 21 dec 2006 si Clara pisicuta, 19 aug 2002
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii