Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (321)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Va pun aici o reteta cu poza sa vedeti cam cur ar trebui sa iasa http://www.linternaute.com/femmes/cuisine/recette/310732/1334745932/pain_au_beurre.shtml
Uitati aici idei de painici si briose pt micul dejun daca va tenteaza vreo poza va traduc eu reteta daca intampinati dificultati http://www.linternaute.com/femmes/cuisine/categorie/249/1/petit-dejeuner.shtml
Mihaela iti dau eu site-ul de unde am luat eu retete de muffins si iti nominalizez care le-am incercat deja, ok? http://mihaela-bunatati-din-bucataria-mea.blogspot.com/2007/10/muffins-la-afrodite.html eu i-am facut pe astia Panettone, Zebra, Ciocolatosi,cu nuca de cocos...si nu mai tin minte in stag jos ai o multime de retete si sunt bune toate

Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006
Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Am revenit si eu, l-am culcat pe Dani si acum astept sa se imbrace Sandra si sa plece la scoala ca trebuie sa impodobeasca si clasa pana se aduna toti colegii.
Miha, Dani bea cacao adica lapte cu Nesquik...ii spun cacao ca doar nu pot sa spun ca ii fac lapte si nesquick. Asta e la noi cacao si cred ca deja bea de vreun an asa...lapte simplu nu a mai vrut si atunci am optat pt solutia asta. La 250 ml maxim 300 ml ii pun o lingurita rasa de nesquick...deci e mai mult sa ii schimbe gustul si eventual culoarea . Despre miere nu stiu mare lucru, stiu doar ca e sanatoasa si ajuta la inteligenta. Cand bea Dani ceai (noi nu bem deobicei ceai in familie si pt el nu mai fac decat rar de tot pt ca acum e baiat mare) la 300 ml apa tot asa puneam si eu o lingurita de miere. Cand ii fac ceai cu miere il fac. In rest bea apa si suc (cam de oricare avem ) dar nu cola ca nu i-am permis sa bea si nici nu cere.
Maraki...deci spre surprinderea ta cred Angelo vb greaca nu romana . Ciudat ca doar tu vorbesti romana nu el. Nu conteaza ce limba a inceput sa o zica, principalul e sa va intelegeti cu el
Silvia, am inteles cu laptele. Nu stiu despre ce cornuri spui, asa ca fa-le o poza oricum ti-ar iesi.
Giova, i-am dat laptic cu ciocolata cu paiul dar tot nu bea atata ca si cu sticla. I-am cumparat Fulga cu cioco sau acum a aparut cu miere...le bea dar lasa pe fundul cutiei si e de 200 ml cutia parca. I-am mai luat lapte cu cioco Tnuva, asta e foarte bun dar dupa parerea mea e cam multa cioco fata de cat ii dau eu (2 lingurite rase pe zi dimineata si seara). Plus de asta...un cost suplimentar in plus. La Sebes cand am fost chiar i-am luat 4 bucati Fulga cu pai dar nu le-a baut de tot. Cred ca placerea lui e panala urma sticla, mai ales dimineata sufere daca nu bea ca el nu mananca de dimineata pt ca nu vrea decat cacao. La gradi am vazut intr-o dimineata ca a mancat dar acasa refuza si nici nu insist (uneori bea cacao dimineata inainte sa mearga la gradi, alteori nu... depinde cum se trezeste)
Miha, am eu 2 retete de muffins nu mai stiu de la cine, nu le-am probat dar le pun sa le salvezi:

Muffins
Timp de preparare : 15 min
Timp de coacere : 18 minute
Timp total 33 min
Pentru 4 muffins cu ciocolata :
150 gr faina, 75 gr de zahar, 8 linguri de lapte, 1 ou, 1 /2 plic de praf de copt, 50 gr unt, 100gr chiocolata desert, putina sare, 4 forme de muffins individuale sau pe rama.
Preparare :
Se preincalzeste cuptorul la 200 de grade si se fac cu unt formele. Se topeste untul, apoi se dauga laptele si oul batut. Se amesteca bine. Intr-un bol de sticla se pune faina,zaharul, praful de copt si sarea si apoi se incorporeaza preparatul lichid . Se amesteca bine pana se obtine o pasta uniforma. Se taie chiocolata in bucatele mici si se adauga la compozitie. Se umplu formele la 3 / 4 si se dau la copt pt 18 minute. Se asteapta cateva minute dupa ce se scot inainte de a se scoate din forme.
Si inca una ca atat am apucat sa traduc :

Muffins cu ciocolata 2

Timp preparare : 20 mn
Timp coacere : 15 mn
Timp total 35 min
Pentru 12 muffins : 250 gr faina, 40 gr de cacao, 1 pliculet de praf de copt, putina sare, 115 gr unt lasat la temperature ambianta,100 gr de zahar, 1/ 2 lingurita de cafea cu esenta de vanilie , 2 oua, 23 cl de smantana, 150 gr de ciocolata rasa.
Preparare :
1. Intr-un vas se amesteca faina cu cacao si praful de copt.
2. In alt vas se freaca untul cu o lingura de lemn sau cu un mixer. Fara sa va opriti din mixare incorporati zaharul putin cate putin, apoi oula si vanilia. Deinadata ce amestecul este uniform si pufos adaugati smantana si apoi 2 treimi din chiocolata. Se amesteca bine si apoi se varsa preparatul peste faina si se amesteca treptat.
3. Se garnisesc casetele de muffins cu acest aluat , deasupra se poate pune ciocolata ramasa. De asemenea in interior se poate baga o tableta de ciocolata cu lapte.
4. Se da la copt intr-un cuptor preincalzit la temperatura de 200 grade pentru 15-20 min. Se lasa sa se racoreasca si apoi se scot incet din forma.Se lasa la racit putin pe un platou inainte de a se consuma. Daca se consuma calzi tableta de ciocolata din interior nu este inca intarita.

Retele sunt cu ciocolata ca aici sunt la mare cautare dar cred ca se pot face si cu vanilie si coaja de portocala confiata sau cu stafide. Prima reteta avea vreo 120 de avise pozitive deci cred ca e f buna.



Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi 1, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Poze cu noi 2, www.dropshots.com/biancas2" target="_blank">Poze cu noi 3,www.dropshots.com/biancas3" target="_blank">Poze cu noi 4
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

MERCI tare mult fetelor. Maine fac sigur o portie, vad eu din care, mergem la ierba verde cu nasii si cred ca e un desrt potrivit.
Incerc si eu cu nesquik, sigur o sa-i placa, am uitat ca a baut de la varu-sau si m-aintrebat cand ii fac si eu. Eu am evitat pana acum cacao pe motiv de posibila alergie, dar incet imi fac curaj, deja consuma miere asa ca e timpul sa incerc si altceva.
Merci de raspunsuri.
Maraki super vb. Angelo, ma bucur ca incepe sa vb. si greaca cred ca e tare incantat sotul. Sotul tau cu sanatatea cum mai e?
Bumbi ce faci, ti-ai mai revenit? Te asteptam cu vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

muffins cocos

130g zahar se freaca bine cu 2oua. se adauga 100 g de unt topit si 2 linguri de iaurt sau lapte batut+ un praf de copt, 150 g de faina 100g de nuca de cocos...se coc la 180 de grade 20 de minute nin cuptorul preincalzit...
ies vreo 20 de bucati mari-stiu cantitatea ca am facut duminica dimineata, asa retete am mai multe , dar am avut damblaua muffins-urilor in alta epoca si nu mao sriu, care-s testate si care nu.

poneii au fost un adevarat succes - o sa incerc astazi sa pun pozele ca acum trebuie sa fug la dr si mai pe seara sper sa am timp si sa scriu "pe larg"






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Giova la cornuri cu unt m-am referit, scrie pe punga butterbrot dar arata altfel decat ce am vazut la Silvie.Bine...nu se compara cu cele facute la brutarie, astea sant din fabrica scoase.
Bianca, nu vorbeste numai greaca...dimineata mi.a cerut nelaki si m.am facut ca nu aud ca sa continue sa mananceImediat a spus apa
Silvie ma bucur ca a dat rezultate peritolul Daca se prezinta bine Angelo, incep si eu din seara asta ca nu i.am mai dat nimic, nu avea nevoie de paracetamol. Noi santem exact pe dos cu pampersul, pe vremea celorlalti copii primul lucru invatat la olita si sub nici o forma sa se scape pe ei, era pt kk. La noi e invers acum, Angelo se tine sa nu faca pp in schimb kk trebuie in pampers.
Bianca, al meu bea mai mult cantitativ cu paiul
Ana, s-a plimbat Alex cu poneiul?

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

am reaparut
incep cu pozele:

alex la ponei
http://home-and-garden.webshots.com/album/570471476DouOlv?start=12

anastasia...mare domnisoara
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2322285040059518639WuiCCY

Maraki-la ponei a fost.....destrabalare...ziceai ca a facut asta de cand s-a nascut...s-a urcat fara nici o ezitare pe Jules(asa-l chema pe poneiul lui)il conducea cum trebuie. au fost copii care nu au vrut sa se apropie, copii care s-au pus pe urlat cand vroiau sa-i urce, copii care au participat, dar niciunul nu a fost innebunit ca el, asa ca tantile l-au favorizat si l-au lasat sa stea tot timpul in sa, fara sa mai schimbe poneiul cu un alt copil...iar Jules asta parca era croit pt el...cel mai traznit din toata gasca, fugea de pe drulm sa pasca, galopa`... eu aveam palpitatii si alexchiuia de bucurie...la un mom dat a aparut un tractor mare si el ainceput sa urle la sofer: da-te la o parte. trece Jules! de parca tr sa se dea ditai tractorul din calea cacarezei aleia de ponei...Acum imi e clar, la ponei, la gimnastica si la cursul de bucatarie(mai are iarasi luni, asa ac tot we numai despre asta o sa pov) chiar s-a arat pasionat...la piscina ii place, vb despre asta, dar nu are ac reactie ca Marco, care e clar ca e innebunit dupa apa..si uite asa se poate vedea de pe acum cand un copil e cu adev atras de ceva...

Miha- de constipatie am scapat cu lactulose-un medicam. si un singur supozitor de microlax-nu stiu, daca exista in ro. de atunci tinem situatia sub control ca vad ca a ramas cu ceva tendinte.....adios orez, banana una pe saptamana, paste f putin,etc..rimeste mult suc de porto, multe legume, fructe, lactate si macar la 2 zile caise sau prune uscate la desert ...nu e un regim de la dr, mananca ca si pana acum, doar ca sunt atenta...am muncit mult si la partea cu incurajarea.cand avea pb il tineam de mana si ma scremeam cu el. am tot povestit, am reluat cartea cu maimutoiul ala cde facea la olita, asa ca acum, cum vine de la cresa cere singur sa faca caca, adica si-a format reflexul....sper sa te inspire ceva din polologhia asta.

Silvia- felicitari pt Alain! Sper ca te-au lamurit secretarii. bafta!

Bianca- alex vb in continuare in principal fr,cu maica-sa mare numai ro si , spre bucuria noastar a inceput sa o mai rupa si cu noi in ro...are accend moldovenesc....nu stiu de unde ca maica-mea e olteanca ......oricum, vocab ro se inmulteste exponential...
Maraki- eu sunt convinsa ca Angelos va vb cele 3 limbi...asta-i doar inceputul

noi bem lapte simplu(bio)....a avut o perioada cu nesq(cand lua antibio), dar am reusit sa-l scot din meniu-am eu fixul ca e mai bine sa bea/manance lucruri cat mai simple si mai putin prelucrate, asa ca nu indulcesc nimic pt el...doar limonada. in ceai sau lapte pun miere doar cand e racit.

tot editez ca ma mai striga div "activitati"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Am venit si noi de afara. Am iesit cu Dani la plimbare, el cu [bicicleta] si eu fugind dupa el . La un moment dat m-am intalnit cu fosta lui educatoare de la cresa si povesteam mergand asa in plimbare si el domnisorul asa a pedalat ca l-am pierdut din raza vizuala mai ales ca mergeam pe trotuar printre oameni. Imi pare rau ca nu m-am ascuns sa il vad ce face cand se vede singur dar chiar m-am speriat ca nu il mai vad si l-am strigat sa se opreasca. L-am certat ca a fugit si eram asa nervoasa si speriata ca i-am tras o palma peste mana. A inceput sa ..tot el era ala nervosul cica .
Andiaroro ce domnisoara frumoasa si mare ai tu deja acolo . Si ce rochite elegante are ea ..tare dulce cu ochii aia albastrii. Frumoase pozele cu micutul calaretz. Si ce casca de solda avea in cap
Maraki... Dani a baut cu paiul si cu sticla cu cioc cand am renuntat la sticla de ceai si apa si asta a fost cand a avut 2 ani si nu pentru o perioada lunga. Pentru ca am vrut sa se invete sa bea din cana normala nu i-am mai dus cana cu cioc la cresa. Simplu nu? Si s-a invatat sa bea din cana normala. Asa ca sticla de apa/ceai el nu mai are de la 2 ani, am pastrat-o doar pe cea de lapte si am spus motivul. Tu la Angelos nu ii dai sa bea din cana/ pahar normale?

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi 1, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Poze cu noi 2, www.dropshots.com/biancas2" target="_blank">Poze cu noi 3,www.dropshots.com/biancas3" target="_blank">Poze cu noi 4
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Nu prea vrea sa bea normal, adica nu sant multumita de cat bea.
Ana am ramas uimita cand am vazut ca Alex era pe ponei fara nimeni langa elEu sant panicoasa rau de totDe cate ori aud de calarie, imi amintesc ce a patit Supermann tare frumoasa printesa aveti Are niste ochi superbi si parca este papusica in rochite
Giova ai avut dreptateM-am uitat pe punga si sant cornuri cu lapte Asa e felul meu, ma reped cu afirmatii

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Maraki, pai ar trebui sa il inveti treptat ca din toamna merge la gradi si ma gandesc ca nu vrei sa il trimiti cu sticla dupa el. Nu de alta dar si eu m-am gandit cu cresa ca cine stie le cade pe jos sticla cu biberon femeile de acolo nu vad sa i-o clatasca si baga biberonul asa in gura...sau cine stie ce le da de baut lapte, ceai si nu clatesc bine sticla... Asa mai bine din canile lor care le dezinfecteaza si curata ca de merge Sanepidul si nu sunt curate le da o amenda de nu se vad. La gradnita aici unde merge Dani nu avem voie sa ducem cani de plastic sau alte materiale, doar cani de inox care se pot dezinfecta cu solutii. Asa ca s-a cumparat pentru toata grupa cani de inox.

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi 1, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Poze cu noi 2, www.dropshots.com/biancas2" target="_blank">Poze cu noi 3,www.dropshots.com/biancas3" target="_blank">Poze cu noi 4
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

intre noapte buna si buna dimineata.
Noi suntem singurei, tati a iesit cu baietii, compu nu merge, iar Marco mi-a monopolizat laptopul, asa ca eu m-am uitat la tv.
Ana e superba printesa voastra, doamne ca m-am indragostit de ea si iar ma oftic ca mie nu mi-a dat DD o asa mogaldeata.
Si Alex e mortal cum se tine singur pe ponei, nu-i e frica defel.
Bianca te cred ca te-ai speriat, eu sunt trecuta prin cateva intamplari dintra-astea...e super naspa.
maraki eu nu am incercat cele cu unt, cred ca or fi delicioase...mama lor de aluaturi ca as manca non stop.
Miha spor la facut muffins, sa ne zici cum au iesit. se pare ca toate dam copiilor nesquik si o lingurita dintr-aia nu are ce rau sa-i faca.

gata, mor de somn. pe maine.

_
Gio30+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput