Mame singure prin alegere personala

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Nu mai bine ar adopta un copil? Poate ca ar fi mai putine intrebari de la el daca ar fi constient ca a fost parasit de proprii parinti si prietena ta ii da o sansa la o familie chiar daca fara tata.Poate ca nu l-ar deranja sa nu aiba tata daca are totusi o mama care il iubeste.
Sa fie clar, nu cred ca pruncii de la orfelinat trebuie sa se multumeasca cu ce pot primi, doar ca o jumatate de familie e mai bine decat fara familie...
(eu cred ca asta as fi ales daca nu m-as fi casatorit niciodata)

Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui casandra

Prietena ta da dovada de mare cutezanta in ce vrea sa faca. Bineinteles ca situatia financiara este un atuu, dar nu este suficienta pentru a asigura bunastarea copilului.
Copilul isi internalizeaza si relatia dintre mama si tata. Sunt atat de vulnerabili cat sunt mici, e atat de important ce se intampla cu ei in primii ani de viata, pentru o ulterioara abordare sanataoasa a relatiilor interpersonale, pentru asteptarile pe care le vor avea de la viata, ca e pacat sa te joci cu lucrurile astea.


Adica gandesti ca Sanzi:)
Stabilitatea financiara nu este suficienta, cine a spus ca e suficienta? Dar nici modelul clasic de mama+tata nu este singurul model. Asta cu internalizarea, o fi, cand exista si mama si tata si cand nu se inteleg copilul sufera, cand se inteleg e ok. Cu alte cuvinte cand in casa e armonie, copilul e OK. Eu nu cred ca tb neaparat sa exista mama+tata ori else e groaznic.
Acum stiu ca pe tine nu te conving, ca dc nu te confund, parca tu erai dintre personale pentru care religia are o importanta mare in alegera stilului de viata. Deci nu ai cum sa accepti ceva ce iese din mainstream.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Si eu observ ca se pune mare accent pe lipsa tatalui!E doar "tatal" biologic,nu se stie care va fi si cum va evolua viatza ei si poate va gasi si tatal pentru copilul ei!

Dar cum e cu familiile de lesbiene sau homosexuali care infiaza copii?Cum explica ei copiilor lor situatzia din familie?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Si eu observ ca se pune mare accent pe lipsa tatalui!E doar "tatal" biologic,nu se stie care va fi si cum va evolua viatza ei si poate va gasi si tatal pentru copilul ei!

Dar cum e cu familiile de lesbiene sau homosexuali care infiaza copii?Cum explica ei copiilor lor situatzia din familie?

Dana

Cica le explica ca exista diversitate. Ca unele familii au mama si tata, altele doua mame, altele samd... Eu sustin ca armonia in casa si o retea de familie extinsa sau prieteni sunt mai importante decat strict mama+tata. Societatea evolueaza si mama+tata era absolut necesar sa existe in trecut, pt ca altfel copiii nu puteai fi intretinuti. Dar in ziua de azi dinamica sociala se schimba si cu ea si atitudinile fata de diversitate intre familii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Si eu observ ca se pune mare accent pe lipsa tatalui!E doar "tatal" biologic,nu se stie care va fi si cum va evolua viatza ei si poate va gasi si tatal pentru copilul ei!

Dar cum e cu familiile de lesbiene sau homosexuali care infiaza copii?Cum explica ei copiilor lor situatzia din familie?

Dana

Cica le explica ca exista diversitate. Ca unele familii au mama si tata, altele doua mame, altele samd... Eu sustin ca armonia in casa si o retea de familie extinsa sau prieteni sunt mai importante decat strict mama+tata. Societatea evolueaza si mama+tata era absolut necesar sa existe in trecut, pt ca altfel copiii nu puteai fi intretinuti. Dar in ziua de azi dinamica sociala se schimba si cu ea si atitudinile fata de diversitate intre familii.


Pai si ea la fel poate explica diversitatea procreerii!

Totusi cred -dupa cum se pune problema,ca inca nu suntem chiar pregatitzi sa acceptam asa ceva!nu totzi!Nu vad de ce ar trebui de exemplu sa dea explicatzii celor din jur!Copilului da!Si asa ajungem la ...diversitate!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Si eu observ ca se pune mare accent pe lipsa tatalui!E doar "tatal" biologic,nu se stie care va fi si cum va evolua viatza ei si poate va gasi si tatal pentru copilul ei!

Dar cum e cu familiile de lesbiene sau homosexuali care infiaza copii?Cum explica ei copiilor lor situatzia din familie?

Dana

Cica le explica ca exista diversitate. Ca unele familii au mama si tata, altele doua mame, altele samd... Eu sustin ca armonia in casa si o retea de familie extinsa sau prieteni sunt mai importante decat strict mama+tata. Societatea evolueaza si mama+tata era absolut necesar sa existe in trecut, pt ca altfel copiii nu puteai fi intretinuti. Dar in ziua de azi dinamica sociala se schimba si cu ea si atitudinile fata de diversitate intre familii.


Pai si ea la fel poate explica diversitatea procreerii!


Pai da, exact asa. Si da, se pare ca nu tb sa dea detalii. Oricum aici e mai bine decat in Ro, unde toata lumea se baga in ciorba ta. Aici va scapa usor de intrebari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Ah, si nu mi se pare ca subiectul este pt. "clubul mamicilor si taticilor singuri", pt ca e un subiect care se lasa cu principii generale, nu se incadreaza la "club". Poate mai bine il mutati la psihologie. Oricum nu mi se pare mai potrivit pt. generale cel cu casatoria in trei, e cam aceeasi idee, o optiune ce iese din linia general acceptata.


Exact, nici eu nu inteleg de ce a fost mutat de la Generale.




Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Ruxij, vio si eu la spartul tirgului sa-mi dau cu opinia.

Cred ca e bine sa o sustii pe prietena ta in ceea ce isi doreste. Parerea mea ca familiile "clasice" sint din ce in ce mai putine oricum. O casatorie nu iti garanteaza ca vei fii impreuna pina la adinci batrineti. O aventura nu confera un grad mai mare de confort copilului (din punce de vedere al explicatiei). Adoptia este extrem de complicata aici (nu mai vorbesc de partea financiara).

Eu vad problema prin prisma mamei...potentialul bebelus va fii DORIT din tot sufletul de catre mama. Va avea parte de dragoste si de un mediu stabil (vad ca se vorbeste de un sistem de suport familial).

Nu vad de ce o femeie s-ar multumi cu ORICE barbat. Ce garantie exista ca relatia ramine? Ca barbtul respectiv isi va asume responsabilitatea? Ca va ramine in viata copilului? Nici una.



Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Ruxij, vio si eu la spartul tirgului sa-mi dau cu opinia.

Cred ca e bine sa o sustii pe prietena ta in ceea ce isi doreste. Parerea mea ca familiile "clasice" sint din ce in ce mai putine oricum. O casatorie nu iti garanteaza ca vei fii impreuna pina la adinci batrineti. O aventura nu confera un grad mai mare de confort copilului (din punce de vedere al explicatiei). Adoptia este extrem de complicata aici (nu mai vorbesc de partea financiara).

Eu vad problema prin prisma mamei...potentialul bebelus va fii DORIT din tot sufletul de catre mama. Va avea parte de dragoste si de un mediu stabil (vad ca se vorbeste de un sistem de suport familial).

Nu vad de ce o femeie s-ar multumi cu ORICE barbat. Ce garantie exista ca relatia ramine? Ca barbtul respectiv isi va asume responsabilitatea? Ca va ramine in viata copilului? Nici una.



Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."


Ocebine, le zici f. bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Ocebine minunat zis
Ruxij pentru sprijinul tau acordat prietenei tale, stii si tu ca gura lumii nu o astupa nimeni, plus ca sincer nu face niciun rau nimanui, asta nu o pricep eu neam, cu "vai nu o sa aiba tata"...dar copiii care sunt parasiti de tatii lor, dupa divort, inainte, nu conteaza cand, si nu-i mai vad pe acestia niciodata poate, sa lasam la o parte cazurile fericite, cele mai multe aici pe forum se plang ca tatii nu se mai intereseaza de copii aproape deloc si asa mai departe, nu vad deloc "confortul ala psihologic al copilului" pe care se tot bate moneda.

Tzuni minunat gestul tau, te admir.
Dar doamnelor in acelasi timp nu toate gandim la fel, unele isi doresc sa zicem un copil al lor, biologic ma refer si daca ele considera varianta asta ok, nu vad impedimentul, daca este legal, eu zic ca totusi s-a pus problema din punct de vedere etic de mult timp si nu fac nimic care sa dauneze cuiva.

Editare: pai si explicatia aia cu donatorul, adica cu "stiutul exact al conceptiei" care vezi Doamne o sa "afecteze copilul mai tarziu"...pai asa pot sa-i afecteze si pe copii rezultati din variante diferite de conceptie:cu donare de ovul, ca nu e ovulul mamei, cu mama-surogat, etc, etc.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput