Mame singure prin alegere personala

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Si pe aici am auzit de femei care si-au pierdut sotul in Iraq si au decis sa faca un copil cu sperma congelata dupa moartea acestuia.Exista optiunea de a pastra sperma cand pleci in Iraq.

Eu nu as face asta. Ar fi si foarte greu sa fii single mom si nici nu si-ar cunoaste tatal niciodata.
Dar nici nu le condamn pe femeile care fac asta, daca pot sa o faca foarte bine.

Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La 38 de ani sigur as incerca sa fac un bb.
Daca n-ar iesi, sigur as adopta.

Eu am fost adoptata si nu mi-am cautat ever parintii biologici si nici nu vreau sa ma caute vreodata.
M-am despartit de tatal fiicei mele cand ea avea 3 ani si nu tine legatura cu ea.
Dar noi sa fim sanatoase. Gasim si tatic adevarat

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Hm, vad ca din Romania vine mai multa opozitie.
Va dati seama ca nu as putea sa ii spun prietenei sa nu faca asta, pt ca am explicat ca eu sunt f. de acord cu optiunea. Dc. nu am gandi similar, nu cred ca am fi prietene. Dar acum m-am incurcat. Oare sa ii spun sa tina cat de cat secret fata de cei din jur sau nu? Ma mai gandesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu nu inteleg cui ar trebui sa explice lipsa tatalui, inafara de copil, la un moment dat.
Nu e si gata, sa-si faca fiecare scenariile personale

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Ruxij, nu vad de ce prietena ta ar trebui sa tina secret fata de cei din jur. Nu ei ii vor creste si iubi copilul, ci ea. Este decizia ei si numai a ei.

Apoi...chiar daca va fi cineva socat de decizia ei, pana se naste copilul ii trece .


Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Nu inteleg de ce ar trebui sa le spuna celorlalti cum a fost facut copilul? Asta tine de intimitatea ei si a copilului. Nu trebuie sa dea socoteala nimanui.

Daca va fi o aventura de o noapte, o dragoste ascunsa sau o eprubeta, ce treaba au ceilalti sa stie?
Cand esti intr-un cuplu te apuci sa dai detalii despre cum ai conceput copilul (in baie, cu sotul, cu amantul, dupa o noapte de betie sau un weekend infocat...)? Nu. Tuturor li se pare normal ca aceste lucruri sa fie private. De ce ar fi altfel in cazul unei mame singure?

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Aveti dreptate, nu are de ce le spune. Dar e suficient sa fie unul mai curios, care sa o bombardeze cu intrebari, ea sa spuna si dupa aia sa se raspandeasca zvonuri si sa fie privita nu stiu cum. Deci tb sa tina informatia pt. ea, e intima, cum ati spus voi.

In alta ordine de idei, mi se pare ca importanta tatalui e mult prea supraestimata aici la subiect. Sunt nenorociri mai mari pe lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu as raspunde la cei care ar insista ca "ooo, e prea complicat sa explic" si gata

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ruxij, prietena ta s-a interesat si mai departe de partea cu donatul?...
La ce intrebari va fi supusa de catre copilul ei?? E pregatita cu raspunsuri???
Am cautat si eu un pic pe net...(e interesant subiectul) si am descoperit ca in majoritatea cazurilor, copiii vor sa afle cine este tatal, sau daca au frati/surori...(si asta si in cazurile unde copiii au ambii parinti, dar s-a aplelat la donor din cauze de inferitilitate...)
Apoi, se incearca sa se faca publice informatiile donorilor, ca un drept al copilului la "familia genetica"...in caz de ceva...


Mai...una este sa se intample ceva cu relatia, sau sa fie o sarcina intamplatoare...un accident...etc...

Si una este sa premeditezi aducerea unui copil pe lume care nu are tata, pur si simplu...nu exista, nu a existat si nu va exista niciodata acel tata...
Mie mi se pare o povara grea pentru un copil...sa ii spui ca el provine doar din un singur parinte...

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Sanziana, eu nu mai continui argumentatia, am prezentat-o si sunt pe pozitii diferite fata de tine, consider ca nu e situatia ideala, dar sunt nenorociri mai mari pe lume si atata vreme cat restul de conditii pt o dezvoltare armonioasa a copilului sunt indeplinite, nu e un capat de tara. Bineinteles ca nu ii prezinti copilului asa cum zici tu "nu ai tata, nu a existat, vai de capul tau". Ii spui ca familiile sunt diferite, unele au mama si tata, altele doua mame, altele doi tati, altele doar mama (sau tata) si copiii. Ii spui ca a venit pe lume pt. ca a fost dorit enorm de mama. Apoi restul se poate rezolva cu familie extinsa, bunici, veri. Unele mame fac doi copii in felul acesta pt. a oferi si frati. Dc copilul asta stie de la inceput, nu vad de ce ar suferi. Suferinta ca "nu are tata" vine din reactia societatii, aruncatul cu rosii. Aici in US se poate rezolva si asta. Preferabil sa nu locuiesti pe Bible Belt.

Mergi la inceput