Mame singure prin alegere personala

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Da, da ...ai dreptate. Eu cred ca de fapt nefericirea, tristetea, dezamagirea, revolta, neputinta, scarba ...etc cred ca se experimenteaza inainte de despartirea propriu-zisa ... si aia e si cea mai grea perioada ... se perturba un echilibru, se schimba definitia "fericirii", se schimba prioritatile si responsabilitatile ... despartirea vina apoi ca o usurare, o descatusare.


iarasi, nu intotdeauna.
as spune mai multe, dar mi-e teama ca iarasi mi se pun etichete de "fitze" si alte minuni. totul mi se pare atat de departe, de inutil si de iluzoriu. unii oameni nu-s facuti pentru casatorie si, ca si la sotul iliei de la alt subiect, crizele de identitate sunt cat se poate de reale. in mod sigur gandim diferit atunci cand suntem indragostiti lulea fata de atunci cand nu mai iubim. se schimba si dictionarele, unele cuvinte cad si-si sparg capul, isi pierd sensul, vin altele in loc, cu realitatile tarash dupa ele.
eu nu mai simt ca trebuie sa-mi daruiesc viata cuiva si sa o primesc pe-a altuia in dar, pe langa cohortele de complicatii si probleme si absurduri derivate din asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Uite si eu sunt mama singura, nu's sigura prin alegerea cui, n-are importanta and I'm having the time of my life. Macar nu te mai bate nimeni la cap, tu centrezi, tu dai cu capu'
La tine dc tatal vine des, cred ca e si f. bine pt copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Uite si eu sunt mama singura, nu's sigura prin alegerea cui, n-are importanta and I'm having the time of my life. Macar nu te mai bate nimeni la cap, tu centrezi, tu dai cu capu'


n-am stiut...dar daca si tie iti e bine, atunci eu nu voi spune ca imi pare rau, ci ca ma bucur pentru tine!

dar amanti tot ne trebuie. :-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Se rezolva si cu amantii. ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tzuni

Dar cand copilul nu-si cunoaste tatal deloc, dramele copilului sunt la fel de mari? Ok, vede la alti copii, dar nestiind cum e.... poate e doar curiozitate la mijloc nu si suferinta reala....




Ei, da, despre asta-i vorba in subiect.
Fara nici o exceptie, copilul va pune intrebari, la un moment dat, iar mama ii va da explicatii. In functie de varsta.
Ce voiam eu sa tot spun este comicul amar al situatiei: cum poti sa-i bagi in cap copilului ca-i normal si asa? Ca-s mai multe normaluri? Asta pentru ca, evident, o societate fara tati nu exista, ca sa nu vada nimic altceva. Toate mamele in aceasta situatie presupun (din citit, experienta altora sau pur si simplu ca asa au chef) ca nu vor avea probleme; dar, de cate ori ati observat (cu surprindere si placere, de cele mai multe ori)ca odrasla v-a luat-o demult inainte cu gandirea?
Daca nu va avea un borcanel in loc de tata, va dori sa-l cunoasca. Nu se stie cand il va apuca dorinta, dar va folosi acest lucru impotriva mamei, pentru un mic santaj sentimental. Poate garanta cineva ca asta nu-l va afecta? Ca va adopta fara rezerve dorinta mamei de a naste, mai presus decat dorintele lui? Dar frati? Poate-si doreste frati, dar stie ca n-are sanse?

Femeile pot ramane singure, la un moment dat, cu un copil. Exista n cazuri si situatii.
Dar sa ti-o faci cu mana ta...este peste puterile mele de intelegere.
(Nu va legati de ultima fraza....da?)




RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Dar sa ti-o faci cu mana ta...este peste puterile mele de intelegere.
(Nu va legati de ultima fraza....da?)


ei, ba bine ca nu. :-))

eu inteleg. stiu care ar fi riscurile si consecintele, realizez ca e o dorinta egoista a femeii - vrea sa fie mama, pur si simplu -, stiu ca nu ar fi normal, ideal, perfect pentru copil, stiu stiu stiu. dar as face-o oricand. spune-mi, Rufus, ca-s curioasa, la barbati dorinta asta de-a avea copii devine mai presus de viata insasi? bine, pe brad pitt il punem in capul listei. :-)) dar asa, barbatul normal, cum e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu, conchita, nu avem (sau ma rog, eu nu am avut) dorinta cu asa intensitate. Asta e motivul pentru care nu sunt 100% categoric in a le condamna pe femeile in cazul discutat, pentru ca nu este o dorinta mai presus decat viata. Barbatul are alte "interese", lui ii trebuie mostenitori. Asta nu inseamna numai baieti, ci perpetuarea sangelui. Asta-i instinctul nostru (care se pare ca e de vina si pentru mult-discutata disponibilitate masculina pentru cotzaiala), dar n-as spune ca e mai presus ca viata.
Cu siguranta, dupa nastere nu mai exista diferente. Ambii parinti pun copilul inaintea propriilor vieti.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Mamagiuliei, eu am trecut cu bine de adolescenta, in cazul exact similar ca al Giuliei. Si in afara de problemele inerente si specifice varstei, n-am avut altele. Eu cred ca trebuie sa ai foarte mare grija cu atitudinea ce o adopti fata de situatia voastra in fata Giuliei.

Ca tot s-a mai discutat, daca o sa lasi impresia ca normalitatea este formata doar din familie cu 2 parinti si familia monoparentala este anormala, copilul va gandi exact la fel ca tine.

Ok, eu sunt un caz ceva mai fericit, tatal este prezent in viata fii-mii si se implia foarte mult (chiar mai mult decat sunt multi tati din familii nedestramate), ar fi aiurea sa ma plang tocmai eu de lipsa lui. Dar eu cred ca tu esti mai afectata de lipsa lui decat e Giulik. De fapt ai si spus ca ea a rezolvat urgent problema foarte bine, e fata desteapta.


Doar si numai aici pe DC imi permit sa-mi exprim temerile, in rest, suntem cele mai normale si fericite dp Terra Pentru Giulia asta e normalitatea, la fel cum la TV vede familie formata din tata si copil sau doua mame sau 2 tati

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"




Super, asa si este!

Eu nu pot sa condamn gandirea altora, pur si simplu fiecare are experienta sa. Departe de mine gandul sa minimizez consecintele unui divort asupra copilului, insa cred ca discutia se afla in punctul diametral opus: panica ca un copil dintr-o familie monoparentala sigur va avea probleme majore pe care sigur parintele nu le va putea gestiona si care sigur vor lasa urme adanci asupra copilului, deci mai bine nu-l faci daca stii din start ca nu poti sa-i asiguri un tata.

Nu ai cum sa asiguri un climat 100% perfect pentru copil, mereu va exista ceva ce nu este perfect.

Este inuman sa le negam unora dreptul la a avea copii doar pentru ca nu pot sa le garanteze un tata, sau bunici, sau veri, sau din alte motive, ca nu ar avea bani suficienti de exemplu, pur si simplu toata lumea are dreptul sa faca copii, atata timp cat decizia asta este responsabila si vine din suflet si isi asuma responsabilitatea cresterii si ingrijirii lor.

Si de altfel, daca nu ar fi fost asa, probabil ca ar fi existat o lege care sa limiteze reproducerea cu donator.

Din cate stiu, chiar se discuta si posibilitatea adoptiei in familiile de homosexuali. Mai stie cineva cum a ramas cu problema asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Rufus, imi cer iar scuze ca am ce am cu tine si azi , , vrei sa zici ca Tzuni a facut o greseala ?

Eu cred ca e cea mai buna alegere din viata oricui

Am inteles din ce ai scris ca un barbat nu poate intelege ever ca o femeie ar face orice sa devina mama, si la orice se incadreaza chiar orice fanatism

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Nu ai cum sa asiguri un climat 100% perfect pentru copil, mereu va exista ceva ce nu este perfect.



Absolut. Si viata ne arata mereu exemple.
Dar macar poti avea un start 100% perfect, cel putin legat de subiectul in cauza. Ce urmeaza...e hazard.

Si cred ca e prea mult spus "le negam dreptul unora de a avea copii"; ne dam cu parerea, ca daca nu aveau dreptul, ii oprea legea.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput