Mame singure prin alegere personala

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Banuiesc ca esti de acord cu toate aceste transformari ale societatii si nu iti educi fetele in spiritul societatii traditionale. Daca acceptam evolutia generatiilor atunci trebuie sa luam tot pachetul - femeile au devenit mai independente, nu mai stau la mana barbatului, au aparut divorturile si implicit familiile monoparentale, au scos capul la lumina homosexualii si lezbienele (ce crezi ca acum 2-3 generatii in urma nu existau ?), au aparut casatoriile intre 2 barbati, 2 femei, copiii facuti in eprubeta si cei facuti cu paharul de sperma ... toate vin la pachet si trebuie sa le acceptam ca atare. Unele ne plac, unele nu - dar copiii nostri vor trai cu ele si mai mult le vor dezvolta - deci mi se pare o greseala sa ii intoarcem in timp la ce era normal sau anormal pe vremea bunicii.



Aceasta este o analiza corecta a evolutiei societatii.
Nu are nici o legatura (dupa parerea mea) cu nevoia unui copil de a avea doi parinti. Evolutia din ultimii douazeci de ani, cand se intampla ce descrii tu acolo, nu se poate compara cu evolutia de mii de ani, de la epoca de piatra; prin urmare, consider ca a-mi pregati fetele pentru a trai intr-o societate valabila cine stie cand, doar sa nu sufere atunci socuri, nu mi se pare o idee buna. Chiar daca s-au produs schimbari majore, nu exista sanse ca, cel putin legat de subiectul in discutie, sa se produca mari schimbari pentru ca, reamintesc, vorbim de nevoile unui copil si, daca parerea mea aici coincide cu cea a bunicii, zau ca nu mi-e rusine.

Ieri mi-a povestit bona mea despre o fosta colega care si-a crescut singura fata, dupa ce a divortat de un sot alcoolic. Astazi, fata e mare, are doua facultati, un copil de 5 ani si un sot bandit (prin Italia), insa iubit de nevasta (cine stie de ce). Colega bonei mele e caftita permanent de fiica, dar nu asa, lejer, ci cu rani, vanatai, aparent fara motiv, in realitate fiind instigata de sot (nu a vrut sa le treaca casa pe numele lor). Femeia sta si se intreaba (retoric) de ce primeste ea un astfel de tratament, cand 20 de ani n-a trait decat pentru fata si, acum, pentru nepoata?
Si intreb si eu: cine poate spune cu precizie cat din comportamentul fiicei se datoreste lipsei tatalui? Sau o fi de vina femeia, ca nu i-a spus fetei ca s-au schimbat vremurile?

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eh bullshit acum, cat la suta din comportament se datoreaza lipsei unui tata alcoolic? Dc o luam asa, putem sa lipim orice comportament pe orice ne convine, ca nu cred ca gasim vreun om care sa fi avut o viata perfecta. In cazul expus de tine de exemplu eu lipsec comportamentul tocmai pe genele proaste primite de la un tata nepotrivit. Poate iesea mai bine dc ar fi fost facuta cu sperma la borcan, de la un donator verificat la gene si sprancene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Cine a zis ca-i era mai bine cu un tata alcoolic?
Am spus ca, poate, ii era mai bine cu un tata.
Acum e mai clar?
Mie nu m-ar place sa am drept tata un borcan. Crezi ca exista persoane fericite cu asa ceva?

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Am spus ca, poate, ii era mai bine cu un tata.


in mod sigur i-ar fi fost de-o mie de ori mai bine.

referitor la ultimele postari, cred ca se confunda norma cu normalitatea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riculica spune:

buna!
eu sunt o mama singura - am 38 ani si un baietel de 2 ani. Am ales si eu calea asta pentru ca sincer nu ma vedeam maritata de forma doar ca sa devin mama. am cautat sa fac prin fertilizare cu donator insa acum 2-3 ani nu se facea asa ceva in Romania (se face acum?). asa ca am cautat un "donator" local si sincer sa va spun sunt extrem de fericita.
Reactia celor din jur este cea pe care o vrei tu - daca ti-e rusine cu liniuta din certificat atunci lumea te blameaza. Daca insa esti cu capul pe sus si arati ca a fost o optiune personala atunci lumea te va respecta. La batranete nu ramai cu "cei din jur" ci cu copii tai.
In final familia conteaza cel mai mult iar acum imi dau seama ca asta a fost pe departe cea mai buna alegere pe care am facut-o in toata viata mea si imi pare rau ca nu am facut-o mai devreme (cred ca as fi avut 2-3 copii pana acum - singura sau nu).
Si legat de singuratate - acum sunt mai curtata ca inainte insa ma uit bina la fiecare barbat care o face si imi dau seama daca vreau ca acel barbat sa-mi educe copilul.
Deocamdata am ales sa fiu singura si sunt atat de incantata de mica mea familie incat nu ne trebuie nimic altceva. E greu, nu zic (mai ales ca nu am parinti sa ma ajute) insa gasesc resurse inepuizabile si ma descurc destul de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Riculica, felicitari!

Ai foarte mare dreptate, multe depind de modul in care percepe mama lucrurile si cum reuseste sa i le transmita copilului.

Poti face din copil un castigator doar din modul in care iti privesti soarta ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avmaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Cine a zis ca-i era mai bine cu un tata alcoolic?
Am spus ca, poate, ii era mai bine cu un tata.
Acum e mai clar?


Nu asta ai spus Rufus. Ai insinuat pur si simplu ca comportamentul reprobant al fiicei respective POATE avea ca origine absenta tatalui. Pana aici hai sa zicem ca-i ok. Cand ai adaugat gluma de prost gust dupa mine
Citat:
Sau o fi de vina femeia, ca nu i-a spus fetei ca s-au schimbat vremurile?

acel POATE s-a transformat in PROBABIL.
Deci reiau de la inceput sa nu pierdem firul :
Ai insinuat ca virgula comportmentul reprobant al fiicei respective PROBABIL are ca origine absenta tatalui.
Acuma e mai clar raspunsul lui rujix ?


Citat:
Mie nu m-ar place sa am drept tata un borcan. Crezi ca exista persoane fericite cu asa ceva?

Fericirea sau nefericirea copilului e una, faptul ca tu pui in carca faptele copilului pe seama borcanului e cu totul alta mancare de peste. Tu acuma incerci cu fraza asta sa incerci sa dregi busuiocul cu o metafora bine aleasa. Dar ai exact modul de gandire al celui care stigmatizeaza un copil din cauza absentei tatalui. Am mai scris despre asta la acest subiect. Nu ma mira absolut deloc, nu esti nici primul nici ultimul. Tie poate ar trebui sa-ti dea de gandit faptul ca te cam grabesti cu generalizarile. Si ti-as mai sugera o pista de reflexie : tu crezi ca mama lui Miss Parker de ex – sa presupunem ca e prietena bonei – ce zice : exact la fel, ca s-a sacrificat pt fata ei (parca si ea era divortata). Si Miss Parker ce zice : ca maica-sa a abuzat-o. Stii tu exact, din povestea bonei, unde-i adevarul, incat sa vii sa-l prezinti ca si argument in aceasta discutie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Banuiesc ca esti de acord cu toate aceste transformari ale societatii si nu iti educi fetele in spiritul societatii traditionale. Daca acceptam evolutia generatiilor atunci trebuie sa luam tot pachetul - femeile au devenit mai independente, nu mai stau la mana barbatului, au aparut divorturile si implicit familiile monoparentale, au scos capul la lumina homosexualii si lezbienele (ce crezi ca acum 2-3 generatii in urma nu existau ?), au aparut casatoriile intre 2 barbati, 2 femei, copiii facuti in eprubeta si cei facuti cu paharul de sperma ... toate vin la pachet si trebuie sa le acceptam ca atare. Unele ne plac, unele nu - dar copiii nostri vor trai cu ele si mai mult le vor dezvolta - deci mi se pare o greseala sa ii intoarcem in timp la ce era normal sau anormal pe vremea bunicii.



Aceasta este o analiza corecta a evolutiei societatii.
Nu are nici o legatura (dupa parerea mea) cu nevoia unui copil de a avea doi parinti. Evolutia din ultimii douazeci de ani, cand se intampla ce descrii tu acolo, nu se poate compara cu evolutia de mii de ani, de la epoca de piatra; prin urmare, consider ca a-mi pregati fetele pentru a trai intr-o societate valabila cine stie cand, doar sa nu sufere atunci socuri, nu mi se pare o idee buna. Chiar daca s-au produs schimbari majore, nu exista sanse ca, cel putin legat de subiectul in discutie, sa se produca mari schimbari pentru ca, reamintesc, vorbim de nevoile unui copil si, daca parerea mea aici coincide cu cea a bunicii, zau ca nu mi-e rusine.

Nu prea am inteles ce ai vrut sa transmiti cu mesajul asta ... societatea de care spun eu (asta cu familii alcatuite din 2 mame, tatici in borcan, copii in eprubeta ...etc) este deja VALABILA ... nu in Romania in mod legal dar in alte tari este si pana cresc fetele tale mari poate deveni curenta si in Romania sau in fine, nu se stie niciodata pe unde vor ajunge fetele tale sa traiasca.

Cat despre nevoile unui copil ? Ce stie un copil despre nevoi ? ... El are numai nevoi instinctive - foame, sete, somn, pipi, kk -
El are nevoie de cel putin UN ADULT responsabil care sa ii ofere hrana si atentie. Atat!
Ideea ca un copil TREBUIE crescut de o mama si un tata vine din mentalitatea adultilor si eu cred ca mentlitatea trebuie sa fie flexibila pentru ca cu fiecare generatie, conditiile economice si sociale se schimba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si iar am senzatia, citindu-l pe Rufus, ca un copil devine automat HANDICAPAT ireparabil si ireversibil - doar pentru ca are un singur parinte care-l creste si educa si-l iubeste si etc.


Scuzati de of-topic.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Hmmm...credeti cumva ca nu stiu ce am zis?
Nu...nu am insinuat, am spus raspicat, de mai multe ori: un copil resimte lipsa unuia din parinti, indiferent cat de modern credeti ca ganditi. Cel putin la subiectul asta n-am nevoie sa dreg vreun busuioc, pentru ca nu voi crede (si nici spune) niciodata altceva. Si da, cred cu tarie ca daca fata din exemplul meu avea si tata, erau sanse reduse ca acum sa-si stalceasca mama in bataie.

Acum aflu ca un copil nu stie nimic nici despre nevoi (altele decat kk, pipi si papa). As putea sa casc ochii mirati de asemenea afirmatie, dar imi dau seama ca nu a fost decat o exprimare nefericita. Buflea, un copil nu are nevoie numai de hrana si atentie, ca nu are cativa ani for ever...mai si creste. Si ce sa vezi? Nevoile se diversifica. La fel creste si nevoia de adulti pe care sa se bazeze.

mamagiuliei, da, ai dreptate; nu sunt de acord cu exprimarea ta, "handicapat" denumeste complet altceva, dar cred, intr-adevar, ca acel copil fara parinti (sau fara unul din ei) este in dezavantaj fata de semenii sai. Am trait-o pe pielea mea cu fata cea mare (dupa cum am mai povestit).
Speram (din postarile mele) sa-mi fie clar inteleasa ideea: nu copilul e de vina, el este victima in cazurile astea; nu-i problema ca mama se rusineaza de liniuta in certificatul copilului...asa e, e o optiune personala...dar copilul ce-o zice, atunci cand se va putea exprima? E inutil sa incerci sa faci lumea sa-ti accepte ideile ca fiind normale si, daca nu iese treaba, sa dai vina pe ei, ca-s cam expirati. Sau, mai precis, nu cand miza e e un copil.
Si precizez, iar, ca ma refer strict la mamele din postarea initiala.



RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput