Mame singure prin alegere personala

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ingrid, nu cred ca exista un instinct, o nevoie de a avea o mama si un tata ... nu exista asa ceva, noi oamenii am impus aceasta reagula.
Exista insa certitudinea ca copilul e nascut de mama si da, exista un instinct matern care se manifesta prin dorinta de avea copii si de a-i ingriji. Atat ...
Nu ar trebui condamnate femeile care, din diverse motive, nu au un partenet stabil, dar au instinct matern ...si nu ar trebui sa le fie refuzat dreptul de a avea un copil.

Ideal este ca copilul sa aiba 2 parinti, 4 bunici, veri, unchi, matusi ...etc. Realitatea este ca copilului ii trebuie foarte putin pentru a fi fericit (atntia si dragostea unui adult) si foarte putin in a fi nefericit (de ex eticheta "tu esti un copil incomplet pentru ca nu ai tata).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Buflea, ce tot spui acolo? Nu exista un instinct al copilului pentru tata? Pai si (in aceasta idee), cum il inveti pe baiatul tau (nu al tau personal, un ex.) sa se integreze intr-o familie? Ti-ar conveni sa dea peste o soacra cu ideea ca tatal nu e necesar, e doar un accesoriu?
Eu am o verisoara care a divortat cand baiatul era mic. Ma crezi sau nu, dar copilul ala era innebunit dupa un model patern, se lipea de toti barbatii din familie, statea fericit langa ei, ti se pare irelevant? Asta pentru ca taticul lui nu prea era interesat de el, din pacate...desi vara-mea nu i-a impus niciodata vreun program, a lasat la libera alegere a tatalui sa-si viziteze copilul.
Ruxij, repet ca nu-ti condamn prietena, asta e situatia, n-a putut sa aiba un copil cu un partener potrivit. Inteleg perfect. Dar sa nu se bata toba pe aici ca tatal e inutil, ca ma apuca nevricalele. Da, sunt multi tati care isi ignora copiii, care divorteaza etc, dar nu suport generalizarile, am ceva cu ele. Barbatii ie porci normal, iar femeile toate sunt harnice, mame perfecte si cu cate o diploma de la Cambridge si Yale in fiecare buzunar. Wrong!

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Reversul medaliei, Ricky Martin, care e gay si a devenit tata tot asa cu donatoare si purtatoare de sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

eu nu vad cine a generalizat pe-aici, dimpotriva, cred ca a generalizat drept cea care tipa mai tare

eu personal admir orice femeie care isi doreste si incearca sa faca un copil, intr-un mod responsabil (cum spunea si Sybille la un alt subiect).

in egala masura as admira un barbat ce ar dori acelasi lucru. adica un copil de care sa aiba grija, pe care sa si-l doreasca. Un om care cauta solutii pentru el insusi sa-si indeplineasca aceasta dorinta nobila.

Nu cred ca diferentierea ar trebui sa se faca pe criteriu ai/nu ai partener mama/tata, ci mai degraba pe criteriul ai grija/n-ai grija cum trebuie de copil ulterior.

Daca tot veni vorba, mai degraba 'as lua dreptul" celor care abuzeaza copiii de a avea copii. Si a celor care-i bat. si a multor altora. dar in nici un caz unei femei care cel mai probabil va creste un copil minunat, chiar fara tata fiind.

probabil suntem influentate de experienta proprie. Eu am crescut fara tata si in nici un caz nu as fi preferat sa nu ma nasc doar pentru ca cineva considera ca un copil fara tata...mai bine nu il nasti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Reversul medaliei, Ricky Martin, care e gay si a devenit tata tot asa cu donatoare si purtatoare de sarcina.


Citisem pe undeva ca nici nu are babysitter. Nu stiu daca s-a razgindit pina acum...

Cred ca nu se indoieste nimeni ca ideal e sa ai parinti, bunici si toate alea. Dar ne adaptam dupa situatie. Cum zice Adina Iulia, mai bine un parinte responsabil decit o familie de netoti. Ma rog, ea a zis mai altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

[b]Ingrid[/b fii atenta ca Buflea a zis ca nu exista instinct al copilului nici pentru mama, nici pentru tata. Exista insa la uniii adulti ()cei mai multi) instinctul de a avea copii.
Sa fiu sincera eu cred ca un copil cauta ocrotire si pricepe repede unde-i sursa de hrana, ocrotire, tandrete caldura...restul sunt modele sociale... cu care asiguram noi adultii stabilitatea societatii si atat.

Bineinteles ca un copil crescut intr-o societate traditionala va fugi dupa prima pereche de pantaloni ca sa vada cum e. Daca mama ar da cu sutul in minge si chiui la meciul de fotball si merge pe munte si face focul si repara robinetii de apa in mod cert lipsa tatalui nu ar fi asa clara. Poate aceea doamna este asa, dar ma indoiesc. In .ro e cam stas cum arata si ce face o femeie respectabila.
Eu sunt din categoria aceea de baietoaica. In plus ceva timp am fost si singura cu copiii separata de un ocean de sot. Mie mi-era cumplit de greu, dar cea mai mare (celalt era prea mic) nu suferea de model patern, suferea de model matern Suferea efectiv de ceea ce eu nu faceam cu ea... Facuse o pasiune pentru profesoara care gatea cu ei (cee ce eu nu fac) si canta cu ei (si aici is magarus).
Acum s-a mai atenuat, ca ma stradui , dar in continuare sunt foarte atrasi ambii copii de modele "feminine" pronuntate cu parul dichisit si bijuterii sclipitoare si fardate si cu unghii facute si rochite si fustite si parfum. Exact ceea ce eu nu sunt. Cum le vad cum fug dupa ele .... Muzica nu mai e in suferinta ca face al meu cu ei
Asa ca da au instinct copii de a vedea capra vecinului mai grasa si mai laptoasa si mai putin plina de raie...nu cumva acest instinct il au si adultii ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Mah, e ciudat. Si ireal. Pe undeva asa, subliminal, se induce ideea ca tatii au rol de reproducere. Ca, in fond, femeile pot creste un copil bine-mersi fara tata, asa e doar daca nu se face un tel din asta.
Adina, daca nu era fraza ta absolut naucitoare, nici n-as fi scris. Urmaream topicul si gata. Acum revii si spui ca admiri barbatul care ar proceda ca prietena lui Ruxij. Pai cum asa? Eu credeam..ca tu credeai...ca barbatii au un rol maximalizat in zilele noastre, inca. Daca un el reuseste sa-si creasca odrasla, poate ca totusi are un rol, acolo.
Eu scriam despre capacitatea barbatilor de a-si creste si educa ccc copiii. Evident ca intrand la Unul sau in doi, dai de femei care se plang de sotii lor. Reversul medaliei n-o stim, n-a intrat vreunul sa zica altceva. Poate e un trend pe forum si nu-mi dau eu seama...la o parte cu barbatii astia inutili, nesentimentali, curvari si neiubitori de proprii copii.
Eu am un sotz bun. In jurul meu sunt alti barbati buni si familisti, care n-ar concepe sa-si paraseasca ccc copiii. Nu sunt avocatul lor, dar stiu ca pot si sunt capabili de orice pentru ei.
AB, in societatea amazoanelor, cred ca odraslele aveau si tata si mama. Ca indeplineau femeile ambele functii (nu de reproducere, of course). Dar...daca o iau de la Adam si Eva, sunt doi care sa aiba grija de copilul lor, fiecare cu modalitatile lui. Nu-i unul mai bun ca altul.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Buflea, ce tot spui acolo? Nu exista un instinct al copilului pentru tata? Pai si (in aceasta idee), cum il inveti pe baiatul tau (nu al tau personal, un ex.) sa se integreze intr-o familie? Ti-ar conveni sa dea peste o soacra cu ideea ca tatal nu e necesar, e doar un accesoriu?

Ingird, imi dai senzatia ca nuintelegi ce spun si vad ca si AB a incercat sa-ti explice.
Nu, nu exista instict sau inclinatie nativa pentru tata sau pentru mama ... copilul va fi atras de adultul care ii indeplineste nevoile la un moment dat - hrana, joaca, dialog, sete de cunoastere. Sunt atatia copii crescuti de bunici, infiati, care nu au sangerat dupa o mama sau un tata. Vad ca singura spui "cum il inveti pe baiatul tau sa se integreze ..." - deci vezi, este dupa cum il inveti ... in inveti ca TREBUIE sa aiba un mama si un tata, o sa caute asta, il arati cu degetul ca e diferit pt ca nu are tata, o sa creada ca e ceva rau cu el ... Familia traditionala formata dintr-o mama si un tata este doar un model social, in partea asta a globului. In alte parti, modelul social "familie" este altfel definit, deci nu exista UN BINE si UN RAU ... uite ca in secolul 21, ne place sau nu, familia traditionala incepe sa se schimbe, apar "familii" cu 2 tati, cu 2 mame, apar donatori de ovule si de sperma, apar purtatori de sarcina, apar din ce in ce mai multe familii monoparentale. Societatile se schimba, fie ca ne place sau nu si trebuie sa fi flexibil in gandire pentru ca altfel pompezi in copilul tau niste reguli vechi si ajunge adult cu ideea ca cine nu are tata este un ratat, sau se indragosteste de o duduie care a avut 2 mame si o sa fie bulversat cum ca persoana aia care ii place atat de mult TREBUIE sa fie traumatizata, ceea ce nu este deloc adevarat.
M-as hazarda sa spun ca in urmatorii 50 de ani, la rata actuala a divorturilor, familia ca model social o sa dispara iar copiii o sa apartina mamelor. Dar nu ma hazardez sa spun ca mvai, o sa fie sfarsitul lumii daca o sa fie asa, numai pentru ca eu si copiii mei au avut o familie traditionala. O sa fie "altfel" si asta nu inseamna neaparat rau ...si trebuie sa fim pregatiti pentru orice schimbare, macar sa toleram schimbarea daca nu o putem accepta.

Cei care se agata de conceptul traditional sunt cei inflexibili si sunt cei care fac rau copiilor si nicidecum cei care, dintr-un motiv sau altul, incearca alta definitie a "familiei".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ingrid, si eu zic ca nu ai inteles. Ideea nu e ca tatii nu sunt importanti pt. ca sunt barbati si n-avem nevoie de ei. Ci ca un copil are nevoie doar de un adult care sa il iubeasca si sa aiba grija de el cum trebuie, nu conteaza de fapt sexul. In general auzi mai mult despre mame care aleg sa isi urmeze instinctul matern in ciuda modelelor "mainstream" impuse, de unde si exprimarea AdineiIulia cum ca "prezenta tatalui e overated". Si prezenta mamei e overated, dar lumea in general lamenteaz prezenta tatalui, mai rar se intampla ca mama sa fie absenta, altfel s-ar vorbi la fel despre mame. Probabil pt. ca instinctul matern o fi mai puternic. Dar eu l-am dat exemplu si pe Ricky Martin. Deci noi spunem ca nu e necesara practic familia model pt. un copil, nu ca barbatii sunt inutili. Tu interpretezi asa si aperi de fapt orgoliul masculin, nu copiii (si il aperi degeaba, nu sunt amenintati ca specie ). Sigur, avem mai putina "nevoie" de ei, dar ii vrem. Si ei pe noi. Si prietena mea continua sa vrea un barbat partener de viata. Sa speram ca il va gasi. Cred ca asta e mai degraba flatant pt. barbati, sa nu avem "nevoie" sa ii folosim ca sursa de venit, dar sa ii vrem pt ca vrem sa le fim alaturi pt. ei insisi. Am impresia ca nevoia de a fi in cuplu e f. puternica de fapt la noi adultii, e tot instinctuala, ca si instinctul matern.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Buflea, ba da, te-am inteles de la inceput. Doar ca eu ma exprim un pic altfel si pe langa ideile tale analizate, imi place sa le strecor pe ale mele. Cum am spus, n-am nimic cu familiile altfel, netraditionale, doua femei, doi barbati, o femeie singura, doar ca sper ca familia clasica sa ramana dominanta.
Tu spui ca eu ii induc ideea, hai sa zicem unui baietel, ca e normal sa creasca intr-o familie compusa din mama si tata. Probabil. Dar, care ar fi locul lui ulterior in societate cand vrea sa-si intemeieze o familie, care ar fi identitatea lui daca nu l-as invata eu asa? Chiar sa nu fie un instinct care trece de la o generatie la alta? Sau nici macar nu il invat, doar sa-si aleaga el singur. Cum ar alege oare? Nu ar fi predominant modelul social, nu pentru ca il vede, ci pentru ca asa simte el?
Ruxij, nu apar orgoliul masculin, asta a fost nostima. Doamne fereste! Eu ii vad necesari, ca parteneri unei femei si ca tati unor copii. Ca nu se poate in multe cazuri, n-avem ce face, normal ca as prefera sa fiu mama singura decat sa ma agat de o relatie abuziva. Cu tot cu copil.
Daca sunt amenintati ca specie? Sunt. Uite aici:
http://www.realitatea.net/barbatii-sunt-o-specie-pe-cale-de-disparitie--sustine-o-cercetatoare-britanica_523652.html

Bine, noi nu vom trai s-o vedem si pe asta...
Si mai cred ca mesajul de care m-am legat putea fi formulat altfel, pe mine m-a suparat. Mie imi plac barbatii, no offence.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput