Mame singure prin alegere personala

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

adica nu poti trece peste citeva momente de neplacere fizica, dar n-ai nici un dubiu ca vei trece peste cele morale care pot dura cu anii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

adica nu poti trece peste citeva momente de neplacere fizica, dar n-ai nici un dubiu ca vei trece peste cele morale care pot dura cu anii

Pai nu sunt cateva momente ci sunt cateva luni de momente, timp in care trebuie sa faci stimulare de ovulatie cu hormoni. Reactiile adverse ale acestei stimulari sunt foarte neplacute, deci as trece prin asa ceva daca ar fi pentru mine, dar asa sa ma chinui pentru altii, nu o fac.
Cat despre neplacerile morale, nu cred ca o sa ma chinuie pentru ca n-o sa am nici una ... nu ma afecteaza din punct de vedere "moral" faptul ca daca s-a intamplat sa am niste ovule prezervate de care nu mai am nevoie, le dau unora care le asteapta ca pe aer ... nu stiu, cred ca vad problema exact ca atunci cand donezi sange ... n-am nici o problema ca celulele mele rosii si albe o sa curga prin venele altcuiva, mai ales daca stiu ca acea persoana este fericita cu ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

adica nu poti trece peste citeva momente de neplacere fizica, dar n-ai nici un dubiu ca vei trece peste cele morale care pot dura cu anii

Pai nu sunt cateva momente ci sunt cateva luni de momente, timp in care trebuie sa faci stimulare de ovulatie cu hormoni. Reactiile adverse ale acestei stimulari sunt foarte neplacute, deci as trece prin asa ceva daca ar fi pentru mine, dar asa sa ma chinui pentru altii, nu o fac.
Cat despre neplacerile morale, nu cred ca o sa ma chinuie pentru ca n-o sa am nici una ... nu ma afecteaza din punct de vedere "moral" faptul ca daca s-a intamplat sa am niste ovule prezervate de care nu mai am nevoie, le dau unora care le asteapta ca pe aer ... nu stiu, cred ca vad problema exact ca atunci cand donezi sange ... n-am nici o problema ca celulele mele rosii si albe o sa curga prin venele altcuiva, mai ales daca stiu ca acea persoana este fericita cu ele.



si ne intoarcem la problema sinzianei. a dona singe, rinichi, cornee inseamna sa imbunatatesti viata cind dai ovul ajuti creatia.
A


PS categoric esti pro-choice right? o celula e o celula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

adica nu poti trece peste citeva momente de neplacere fizica, dar n-ai nici un dubiu ca vei trece peste cele morale care pot dura cu anii

Pai nu sunt cateva momente ci sunt cateva luni de momente, timp in care trebuie sa faci stimulare de ovulatie cu hormoni. Reactiile adverse ale acestei stimulari sunt foarte neplacute, deci as trece prin asa ceva daca ar fi pentru mine, dar asa sa ma chinui pentru altii, nu o fac.
Cat despre neplacerile morale, nu cred ca o sa ma chinuie pentru ca n-o sa am nici una ... nu ma afecteaza din punct de vedere "moral" faptul ca daca s-a intamplat sa am niste ovule prezervate de care nu mai am nevoie, le dau unora care le asteapta ca pe aer ... nu stiu, cred ca vad problema exact ca atunci cand donezi sange ... n-am nici o problema ca celulele mele rosii si albe o sa curga prin venele altcuiva, mai ales daca stiu ca acea persoana este fericita cu ele.

si ne intoarcem la problema sinzianei. a dona singe, rinichi, cornee inseamna sa imbunatatesti viata cind dai ovul ajuti creatia.

Si asta nu inseamna ca imbunatatesti viata cuiva ? Eu am trait teama de a nu putea avea copii si este ceva sfasietor ... nu exista fericire mai mare decat sa stii ca iti poti dedica viata unui copil, atunci cand ti-l doresti ...cred ca senimentul este similar cu cel pe care il ai cand primesti un organ de la un donator care iti da sansa sa traiesti mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

N-am citit decat prima pagina...dar va propun sa schimbati titlul topicului in Mame singure EGOISTE, prin alegere personala!

Atat! Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Apropo ..tocmai am citit ca Sarah Jessica Parker (aia din Sex and the City) si Matthew Broderick asteapta gemeni prin purtator ...adica ea a donat 2 ovule, el a donat un pahat de sperma, le-au unit in eprubeta si le-au implantat intr-o persoana care gazduieste dezvoltarea embrioanelor pana la nastere ...
De asta ce parere aveti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Citat:
citat din mesajul lui cati 73

N-am citit decat prima pagina...dar va propun sa schimbati titlul topicului in Mame singure EGOISTE, prin alegere personala!

Atat! Numai bine!


De ce le consideri egoiste?
Sunt niste femei ca mine sau ca tine care probabil nu au avut sansa sa gaseasca barbatul potrivit la momentul potrivit...timpul trece si ele vor sa devina mame, nu mai pot sa stea in asteptarea barbatului (doritor sa fie tata) care nu mai apare, in plus de asta nu e deloc usor sa fii mama singura.. Ce usor judeci..

Daca nu ma casatoream, probabil eram si eu in papucii prietenei lui Ruxij si cred ca as fi apelat la acceasi metoda.. adoptie sau inseminare prin donator.

Ruxij, cred ca asta e una din reactiile celor din jur de care isi facea griji prietena ta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Apropo ..tocmai am citit ca Sarah Jessica Parker (aia din Sex and the City) si Matthew Broderick asteapta gemeni prin purtator ...adica ea a donat 2 ovule, el a donat un pahat de sperma, le-au unit in eprubeta si le-au implantat intr-o persoana care gazduieste dezvoltarea embrioanelor pana la nastere ...
De asta ce parere aveti ?


Am vazut si eu stirea la tv, si pe Sarah facand cumparaturi pt gemene. Zicea ca e emotionata, mai are un baiat de 6 ani, ca prin iulie se vor naste gemenele.
Ce sa zic? traiasca medicina moderna! si mamele surogat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Citat:

De ce le consideri egoiste?
in plus de asta nu e deloc usor sa fii mama singura..


Ahaaaa, acum mai raspundeti-va la o singura intrebare: sa fii copil fara tata, (doar ptr ca a fost alegerea personala a mamei!)o fi usor???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Citat:
De ce le consideri egoiste?
Ce usor judeci..

Ruxij, cred ca asta e una din reactiile celor din jur de care isi facea griji prietena ta..



Nu judec, Doamne-fereste! Si reactiile celor din jur nu conteaza foarte tare!!!

Conteaza doar ce va simti acea mama singura cand va trebui sa invete baiatul sa suteze la poarta, cand va trebui sa-i explice de ce tati al lui nu este printre spectatorii de la serbare, cand va trebui sa- explice de ce nu are un tati cu care sa urce muntele...care sa-l mai duca in spate, uneori, care...pur si simplu ...sa-i umfle salteaua la plaja...

Pentru ce aducem copii pe lume??? Sa-i facem fericiti, nu?

Se pare ca raspunsul este altul in cazul acestor doamne...imi pare rau...ma gandesc la chestiile alea gen "sa nu imbatranesti singura", "sa aiba cine sa-ti dea un pahar de apa la batranete"...

Va rog sa nu ma intelegeti gresit:toate femeile in lume au dreptul sa aduca pe lume un copil, dar TOTI COPIII DIN LUME AU DREPTUL LA UN TATI !

Va rog, nu le rapiti acest drept... doar prin alegerea personala!

Mergi la inceput